آشنایی با برخی از پولسازترین زبانهای خارجی در دنیا

توسط سمیه شهریاری
آخرین بروز رسانی ۱۹ شهریور ۱۳۹۹
زمان مطالعه 7 دقیقه

اگر به حرفه‌ی مترجمی به‌عنوان یک شغل دائم نگاه می‌کنید، باید بدانید که موفقیت در مشاغل این‌چنینی معمولاً سخت و چالش‌برانگیز است. همان‌‌طور که دلایل زیادی برای یادگیری زبان بیگانه وجود دارد، زبان‌های زیادی هم برای یادگیری وجود دارند. اما اینکه کدام زبان را برای ترجمه انتخاب کنیم، کار ساده‌ای نیست. با نگاهی به چند سایت استخدامی حتماً متوجه خواهید شد که در بین زبان‌هایی که برای ترجمه انتخاب می‌شوند، برخی از آن‌ها دارای حق‌الزحمه‌ی بیشتری برای ترجمه هستند. چنانچه شما زبان مناسبی را انتخاب نکنید، هرگز نمی‌توانید به کسب درآمد بالا از راه ترجمه خوش‌بین باشید. در این مقاله از سامانه استخدام چراغ به بررسی پولسازترین زبانهای خارجی در دنیا می‌پردازیم. پس از خواندن این مطلب و آشنایی با زبان‌های پولساز و مفید، قطعاً با دید وسیع‌تری آن‌ها را برای یادگیری انتخاب خواهید کرد. البته باید بگوییم ترتیب زبان‌ها در این مطلب دلیلی بر اولویت پولسازی آن‌ها ندارد.

زبان آلمانی یکی از معروفترین و پولسازترین زبانهای خارجی دنیا

زبان آلمانی یکی از معروفترین و پولسازترین زبانهای خارجی دنیا
یکی از پولسازترین و معروفترین زبانهای خارجی دنیا زبان آلمانی می‌باشد

پروفسور آلبرت سایز (Albert Saiz)، محقق موسسه‌ی تکنولوژی ماساچوست و نویسنده‌ی مطالعات زبان‌شناسی، آلمانی را به عنوان یکی از پولسازترین زبانهای خارجی دنیا معرفی کرده است. بزرگترین شرکت‌های اتومبیل سازی جهان در کشور آلمان قرار دارند. به همین دلیل است که آلمان را قطب اقتصادی اروپا و یکی از سه قدرت برتر در این قاره می‌دانند. همه ساله مهاجران زیادی در سرتاسر اروپا به دنبال یافتن فرصت شغلی در آلمان هستند. اما بسیاری از آن‌ها از این کار منصرف می‌شوند، چرا که آن‌ها نمی‌توانند آلمانی صحبت کنند. به همین دلیل می‌توان گفت که آلمانی یک زبان مهم برای تجارت و دیپلماسی بین‌المللی به شمار می‌آید. فراموش نکنید مردم آلمان به کسانی که بتوانند به زبان محلی آن‌ها صحبت کنند، احترام بیشتری خواهند گذاشت. زبان آلمانی بسیار به زبان انگلیسی نزدیک است. همین امر یادگیری این زبان را برای کسانی که به انگلیسی مسلط هستند، آسان‌تر خواهد ساخت.

به عنوان یک مترجم اگر آلمانی را که یکی از پولسازترین زبانهای خارجی دنیاست برای یادگیری انتخاب کرده‌اید، می‌توانید از روش‌های مختلفی به کسب درآمد از طریق این زبان بپردازید. تنها با گشتی در چندین سایت استخدام و کاریابی کشور و بررسی چندین آگهی استخدام مترجم آلمانی می‌توانید با این روش‌ها آشنا شوید.

زبان فرانسوی

زبان فرانسوی
زبان فرانسوی

از آنجایی که بیش‌ از ۲۰۰ میلیون نفر در ۵ قاره‌ی مختلف جهان به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند، یادگیری این زبان می‌تواند بسیار مفید باشد. زبان فرانسه نه ‌تنها به عنوان یکی از پولسازترین زبانهای خارجی در دنیا به حساب می‌آید، بلکه بعد از زبان انگلیسی به طور گسترده‌ای در جهان فراگیر شده است. فرانسه به عنوان پنجمین قطب اقتصادی بزرگ جهان و سومین مقصد مهم برای سرمایه‌گذاری خارجی، یک منطقه‌ی اقتصادی مهم به شمار می‌آید. تسلط به زبان فرانسوی، درب‌های شرکت‌های فرانسوی را نه تنها در این کشور بلکه در دیگر مناطق فرانسوی زبان جهان مانند کانادا (کبک)، بلژیک، سوئیس و شمال و جنوب صحرای آفریقا به روی شما خواهد گشود. از طرفی فرانسه به غذاهای خوشمزه‌ای که دارد و همچنین صنعت مد و فشن معروف است. همین امر باعث شده تا یادگیری این زبان برای ترجمه‌ی کتابها و مقالاتی در این زمینه بسیار کارآمد باشد.

در حال حاضر آگهی استخدام مترجم فرانسوی از سوی دارالترجمه‌های بسیاری در کشور برای استخدام این افراد به صورت حضوری و غیرحضوری در سایت‌های استخدامی وجود دارد. اگر شما هم به فرانسوی علاقه‌مند هستید می‌توانید هرچه سریع‌تر یادگیری این زبان که یکی از پولسازترین زبانهای خارجی دنیاست را شروع کنید.

زبان ماندارین یکی از پرکاربردترین و پولسازترین زبانهای خارجی دنیا

زبان ماندارین یکی از پرکاربردترین و پولسازترین زبانهای خارجی دنیا
یکی دیگر از پرکاربردترین زبانهای خارجی دنیا زبان ماندارین است

چینی ماندارین در تمام چین و تایوان و همچنین در جوامع چینی سنگاپور و مالزی به عنوان یک زبان بین‌المللی شناخته شده است. بسیاری از چینی‌ها هم در سراسر جهان از زبان ماندارین برای برقراری ارتباط استفاده می‌کنند. این زبان در حال حاضر، به عنوان یکی از پرکاربردترین و پولسازترین زبانهای خارجی دنیا به حساب می‌آید. تقریبا تمام زنجیره‌های تامین مواد و محصولات در سرتاسر جهان به نوعی با کشور چین در ارتباط هستند. به همین سبب این کشور با بیش از یک میلیارد جمعیت به‌عنوان یکی از غول‌های اقتصادی جدید در جهان به حساب می‌آید. پس برای تمام کسانی که تاجر هستند، چین یک فرصت طلایی به شما می‌آید که می‌توانند آن را هدف قرار دهند. درست است که یادگیری چینی ماندارین کمی پیچیده و دشوار است اما تسلط بر این زبان، یکی از هوشمندانه‌ترین حرکاتی است که می‌توان برای تجارت انجام داد.

هتل‌ها، اقامتگاه‌ها یا آژانس‌های مسافرتی با انتشار آگهی استخدام مترجم چینی، می‌توانند این مترجمان را در تیم پرسنل خود داشته باشند. استخدام مترجم چینی که از جمله پولسازترین زبانهای خارجی دنیاست به این مراکز در داشتن یک تجارت پرسود کمک می‌کند و سود حاصل از این تجارت هر ساله تکرار خواهد شد.

زبان روسی

زبان روسی
یکی دیگر از پولسازترین زبانهای خارجی دنیا زبان روسی است

علاوه بر روسیه زبان مردم آسیای مرکزی، اروپای شرقی و قسمت بزرگی از جوامع پرجمعیت و پررونق در سراسر جهان نیز روسی می‌باشد. روسی زبان‌ها بیش‌تر از هر کس دیگری به کشورهای مختلف سفر می‌کنند. آن‌ها آماده و مشتاق هستند تا هر کجا که می‌روند از امکانات گردشگری آن منطقه استفاده کنند و بابت آن هر هزینه‌ای که لازم باشد می‌پردازند. از طرفی برخلاف توریست‌های دیگر کشورها روس‌ها نمی‌توانند خیلی خوب انگلیسی صحبت کنند. بنابراین برای رفاه حال توریست‌های روسیه‌ای و ارائه خدمات به آن‌ها، نیاز به مترجمان روسی در بسیاری از کشورها احساس می‌‌شود. البته یادگیری زبان روسی به عنوان یکی دیگر از پولسازترین زبانهای خارجی با سختی‌هایی همراه می‌باشد. به طور مثال، این زبان گرامر نسبتاً پیچیده و ادبیات بسیار غنی و پرمایه‌ای دارد. همچنین محاورات زیادی در زبان روسی وجود دارد که به طور روزمره استفاده می‌شوند و باید آن‌ها را آموخت.

اما با وجود چالش‌ها و سختی‌هایی که در یادگیری زبان روسی وجود دارد، تسلط بر این زبان نتایج ارزشمندی را به دنبال خواهد داشت. با یادگیری زبان روسی که یکی از پولسازترین زبانهای خارجی دنیاست موقعیت‌های شغلی بسیاری برای شما رقم خواهد خورد. فقط کافی است تا چند آگهی استخدام مترجم روسی در سایت‌های کاریابی را مورد بررسی قرار دهید. فرصت‌های شغلی بی‌نظیری همچون کار در موسسات تحقیقاتی و اطلاعاتی، ترجمه‌ی آثار خارجی، فعالیت به‌عنوان مترجم توریسم، کار در سفارت و کنسول‌گری‌ها و… در حال حاضر برای مترجمان روسی در کشور وجود دارد.

زبان عربی یکی از قدرتمندترین و پولسازترین زبانهای خارجی دنیا

زبان عربی یکی از قدرتمندترین و پولسازترین زبانهای خارجی دنیا
یکی دیگر از قدرتمندترین و زبانهای خارجی دنیا زبان عربی است

زبان عربی هم در زمره‌ی پولسازترین زبانهای خارجی جهان قرار دارد. بر اساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد، این زبان پنجمین زبان قدرتمند در جهان است. بیش از ۲۰ کشور در سراسر خاورمیانه و شمال آفریقا به زبان عربی صحبت می‌کنند. البته به سبب کثرت گویش‌های محلی و بومی و همچنین شکل رسمی زبان عربی، یادگیری آن کمی پیچیده است. اما جای نگرانی نیست. قرار نیست که شما تمام گویش‌های عربی را یاد بگیرید. چرا که بیشتر عرب ‌زبان‌ها می‌توانند عربی مدرن و استاندارد و گویش‌های کشورهای همسایه را به خوبی متوجه شوند. به دلیل وجود منابع غنی نفت در جوامع عرب و رشد چشمگیر خاورمیانه، با یادگیری عربی می‌توانید موقعیت خودتان را در بازار باارزش و فعال این منطقه تثبیت نمایید. در حال حاضر، برای مترجمان زبان عربی آگهی استخدام مترجم عربی در حوزه‌های مختلفی همچون آموزش، روزنامه‌نگاری، امور مالی، خدمات خارجی و غیره در دسترس می‌باشد.

زبان انگلیسی 

زبان انگلیسی
از دیگر زبان های خارجی قدرتمند و پولساز دنیا می توان به زبان انگلیسی اشاره کرد

اغلب افرادی که اکنون در حال خواندن این مطلب هستند، کم و بیش با زبان انگلیسی آشنایی دارند. چرا که این زبان به عنوان دومین زبانی است که در مدرسه و دانشگاه‌های ایران تدریس می‌شود و جزو واحدهای درسی به حساب می‌آید. زبان انگلیسی در سطح جهانی هم به عنوان محبوب‌ترین، شناخته شده‌ترین و پولسازترین زبانهای خارجی است. از ۷.۵ میلیارد جمعیت جهان، حدود ۱.۵ میلیارد نفر به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند که این یعنی ۲۰ درصد از جمعیت کل کره‌ی زمین! زبان انگلیسی در واقع یک گزینه‌ی پیش‌فرض برای تجارت بین‌ا‌لملل، سیاست و حتی بازی‌های کامپیوتری به شمار می‌آید. با تسلط به این زبان می‌توانید از روش‌های مختلفی به کسب درآمد بپردازید.

هم‌اکنون، تعداد زیادی آگهی استخدام مترجم انگلیسی برای افرادی که به این زبان به‌عنوان یکی از پولسازترین زبانهای خارجی مسلط هستند وجود دارد. از جمله این موقعیت‌ها می‌توان به تدریس در آموزشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، ترجمه‌ی فیلم و مدیا، ترجمه‌ی کتاب‌های پرفروش دنیا، ترجمه‌ی خبر و مقاله‌های روز دنیا، راهنمای سفر، مهماندار هواپیما و… اشاره کرد.

👈📽 برای یادگیری زبان انگلیسی می‌توانید از دوره های آنلاین آموزش زبان انگلیسی بهره‌مند شوید.

سخن آخر

در این مقاله به بررسی چند مورد از پولسازترین زبانهای خارجی دنیا پرداختیم و شما را با آن‌ها آشنا کردیم. حالا نوبت شماست که بر اساس داده‌های ارائه شده، بهترین زبان را برای یادگیری انتخاب نمایید. پس از یادگیری یک یا چند زبان بیگانه می‌توانید از راه‌های مختلفی همچون ترجمه‌ی بروشورهای تبلیغاتی، زیرنویس فیلم‌ها، سایت‌های تبلیغاتی، سمینارها و ایونت‌های بین‌المللی، متون مطبوعاتی، کتاب و … می‌توانید وارد بازار کار شوید و به کسب درآمد بپردازید. البته صدها دلیل دیگر برای یادگیری یک زبان بیگانه وجود دارد که هیچ ربطی به کسب درآمد و پول ندارد. شاید یکی از جذاب‌ترین آن‌ها این باشد که یک قسمت ارزشمند به رزومه‌ی کاری و تحصیلیتان اضافه می‌کنید و می‌توانید با افراد بیشتری ارتباط برقرار نمایید. چراغ به‌عنوان سایت آموزش و استخدام هوشمند به شما توصیه می‌کند تا با آموختن یک زبان جدید، ارزش‌های فردی و اجتماعی خود را در تمام جنبه‌ها توسعه بخشید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید