آشنایی با نحوه استفاده از وب سایت tsetmc

توسط سمیه شهریاری
آخرین بروز رسانی ۴ اسفند ۱۳۹۹
زمان مطالعه 5 دقیقه

در مقاله آموزشی «آشنایی با تابلوخوانی در بورس» گفتیم که برای شروع تابلوخوانی باید به سایت tsetmc.com (مدیریت فناوری بورس تهران) مراجعه کنید. بدون شک این سایت، یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین سایت‌ها برای کاربران بورسی و سهامداران به شمار می‌آید. روزانه صدها هزار کاربر از این سایت به‌منظور آگاهی از جزئیات و تغییرات موجود در بازار سرمایه به‌صورت آنلاین، در ساعات معاملاتی بازار سرمایه استفاده می‌کنند. نظر به افزایش بی‌سابقه‌ی تعداد کد بورسی، روند صعودی شاخص کل و عوامل دیگر لازم است تا شما به‌طور کامل با شیوه‌ی تابلوخوانی توسط سایت tsetmc آشنا شوید. اگر استفاده از این سایت را بلد باشید، به راحتی می توانید شرکت‌های بورسی را تحلیل کنید و این موضوع خیلی به انتخاب شما در خرید و فروش سهام کمک خواهد کرد. با ادامه‌ی این مقاله از سری مقالات آموزش بورس در چراغ همراه باشید تا با نحوه استفاده از وب سایت tsetmc آشنا شوید.         

سایت tsetmc چیست؟

سایت tsetmc چیست
وب سایت tsetmc چه کاربردی دارد؟

سایت tsetmc که با عنوان «شرکت مدیریت فناوری بورس تهران» نیز شناخته شده است، اصلی‌ترین مرجع معامله‌گران و تحلیل‌گران بازار بورس اوراق بهادار می‌باشد. چنانچه نحوه استفاده از وب سایت tsetmc را بدانید، اطلاعات بسیار مفید و جامعی را می‌توانید از آن دریافت کنید. این سایت به‌عنوان مرجع قیمتی، حاوی به‌روزترین قیمت‌ها، اطلاعیه‌ها و یا پیام‌هایی است که از سمت سازمان بورس اوراق بهادار تهران منتشر می‌شود. اگر بخواهیم به زبان ساده‌تر فرآیند و هدف سایت tsetmc را توضیح دهیم، باید بگوییم که معاملات سهامداران بازار در این پنل نمایش داده می‌شود و آن‌ها همچنین می‌توانند فرآیند معاملات را از ابتدا تا انتهای زمان معاملات به‌سادگی در سایت مشاهده نمایند. لازم به ذکر است که شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، باهدف بهبود کیفیت خدمات، افزایش رضایت مشتریان بازار سرمایه و بهبود پیوسته‌ی فعالیت‌ها و فرآیندهای خود، سامانه‌ی مدیریت کیفیت بر اساس استاندارد ISO9001-2008 را انتخاب کرده است.

آشنایی با تعاریف اولیه، پیش از استفاده از وب سایت tsetmc

تاکید اصلی در تمام دوره های آموزش بورس در چراغ بر این بوده که پیش از یادگیری هر مبحثی با مبانی و تعاریف اولیه در آن آشنا شوید. پیش از یادگیری نحوه استفاده از وب سایت tsetmc هم توصیه می‌کنیم تا با یک سری تعاریف و مفاهیم اولیه که در این بخش راجع به آن‌ها توضیح خواهیم داد، آشنا شوید.

ارزش بازار: به مجموع ارزش ریالی کل سهم‌های موجود در بازار، ارزش بازار می‌گویند.

تعداد و ارزش معاملات: به معنای تعداد و ارزش معاملات انجام شده در یک روز معاملاتی می‌باشد.

شاخص: به‌طور کلی در بازار بورس و فرابورس، وضعیت و روند کلی بازار با مولفه‌ای به نام «شاخص»، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

شاخص آزاد شناور: این شاخص، تغییرات ناشی از معاملات سهام توسط افراد حقیقی را نشان می‌دهد. به‌طور کلی سهام شناور، سهامی است که در اختیار سرمایه‌گذاران خرد و حقیقی باشد.

شاخص کل: اگر هنگام استفاده از وب سایت tsetmc با این واژه آشنا شدید، بدانید که ارزش کلی بازار را «شاخص کل» می‌گویند. این شاخص از مجموع ارزش جاری کل سهام‌های منتشرشده تقسیم بر ارزش پایه‌ی تمام سهام منتشر شده ضربدر ۱۰۰ به‌دست می‌آید. این نکته را به خاطر بسپارید که در شاخص کل، سهم‌ها و شرکت‌ها ضریب یکسان و ثابتی ندارند و شرکت‌های بزرگتر وزن بیشتری دارند که کوچکترین تغییر در آن‌ها روی شاخص کل بازار تاثیر بیشتری خواهد گذاشت. این امر موجب می‌شود تا تغییرات شرکت‌های کوچک عملاً تاثیر ناچیزی روی شاخص بازار گذاشته و حتی به چشم نیایند. به همین دلیل است که شاخص کل، هم وزن معرفی می‌شود.

شاخص کل (هم وزن): در شاخص کل هم وزن تمامی شرکت‌ها (با چشم‌پوشی از اندازه و تعداد سهام‌هایشان)، وزن و سهم یکسان و برابری در بازار دارند.

اطلاعاتی که هنگام جستجوی یک نماد خاص در tsetmc می‌بینیم

اطلاعاتی که هنگام جستجوی یک نماد خاص در tsetmc می‌بینیم
چه اطلاعاتی با جستجوی یک نماد خاص در tsetmc می توانیم بدست بیاوریم

هنگام استفاده از وب سایت tsetmc برای جستجوی یک نماد خاص، در ابتدا باید به سربرگ جستجو نماد بروید. سپس با وارد کردن نام نماد مورد نظر در این قسمت می‌توانید اطلاعات نماد شرکت مربوطه را به همراه اطلاعات بازار و نمادهای هم‌گروه آن مشاهده نمایید. در ادامه به توضیح برخی اطلاعات موجود در این قسمت خواهیم پرداخت.

قیمت دیروز: قیمت پایانی روز گذشته است.

قیمت اولین: قیمت اولین معامله‌ای که انجام شده است.

قیمت پایانی: میانگین موزون قیمت معامله‌هایی می‌باشد که تا به آن لحظه در طول روز انجام شده است.

قیمت معامله: آخرین قیمتی است که فروشنده و خریدار بر روی آن به توافق رسیده‌اند و در آن قیمت معامله انجام شده است.

بازه روز: بیشترین و کمترین قیمتی است که نماد می‌تواند در آن معامله شود. (به همین ترتیب بازه هفته و بازه سال را نیز داریم).

قیمت خرید/فروش: بالاترین قیمت سفارش خرید لحظه‌ای و کمترین قیمت سفارش فروش لحظه‌ای است که در سطر اول قیمت سفارشات خرید و فروش نیز نمایش داده می‌شود.

قیمت مجاز: کمترین و بیشترین قیمتی که می‌توان معامله کرد را قیمت مجاز گویند. این قیمت به طور معمول دربازار بورس معادل مثبت و منفی ۵ درصد قیمت پایانی روز قبل نماد می‌باشد.

حجم مبنا: در استفاده از وب سایت tsetmc منظور از حجم مبنا، حداقل تعداد سهام یک شرکت که باید در طول روز معامله شود تا قیمت آن سهم بتوانـد براساس سقف دامنه‌ی نوسان، افزایش یا کاهش یابد.

در زمان استفاده از وب سایت tsetmc برای جستجوی یک نماد خاص، علاوه بر موارد فوق‌الذکر، اطلاعات دیگری نیز وجود دارد که شامل حجم، تعداد و ارزش معاملات نماد مذکور به صورت لحظه‌ای و همچنین حجم و تعداد خرید و فروش نماد به تفکیک افراد حقیقی و حقوقی می‌باشد.

دلیل آمار بالای استفاده از وب سایت tsetmc چیست؟

سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، دارای رتبه‌ی الکسا ۱۰ در ایران و رتبه‌ی ۴۹۰ در سطح بین‌المللی می‌باشد. این سایت به‌عنوان بهترین مرجع قیمت‌ها در طول بازار، پس از ایران، در آمریکا و بعد در فرانسه بیشترین بازدیدکننده را دارد. بیش از ۱۹۰۰ لینک از سایت‌های دیگر به این سایت هدایت شده‌اند. تمام این موارد نشان‌دهنده‌ی جامع و مفید بودن اطلاعات سایت tsetmc است. در ادامه، دلایل محبوبیت استفاده از وب سایت tsetmc را معرفی خواهیم کرد.

۱. تحلیل سهم به روش تابلوخوانی

امکان تحلیل سهم به روش تابلوخوانی، از مهم‌ترین دلایل اهمیت و محبوبیت استفاده از وب سایت tsetmc می‌باشد.

۲. دستیابی به اطلاعات مفید و با اهمیت راجع به هر سهم

به کمک ابزارهای موجود در صفحه‌ی مخصوص هر سهم یا صندوق می‌توان به اطلاعات مفیدی دست یافت که این اطلاعات، به سهام‌داران و سرمایه‌گذاران برای تصمیم‌گیری در مورد سهم تا حد زیادی کمک خواهد کرد.

۳. امکان فیلترنویسی با استفاده از وب سایت tsetmc

جالب است بدانید که بدانید خیلی از اطلاعات تابلوخوانی در سایت‌های tse.ir و ifb.ir هم در اختیار کاربران قرار داده شده است. اما با این حال میانگین استفاده از وب سایت tsetmc بسیار بیشتر از tse.ir و ifb.ir در میان کاربران است؛ زیرا در سایت مدیریت فناوری، امکانی به نام «فیلترنویسی»، وجود دارد. فیلترنویسی در این سایت، مانند هر زبان برنامه‌نویسی دیگری، تعاریف و ابزارهای خاصی دارد. استفاده از این ابزارها در کنار ذهن خلاق کاربر، به او این امکان را می‌دهد تا بتواند به آسانی سهم یا سهامی که شرایط خاصی دارد را از بین کلیه نمادهای بازار سرمایه پیدا کند.

سخن آخر

در این مقاله از سایت آموزش چراغ، به معرفی سایت tsetmc پرداختیم و نکاتی را برای استفاده از وب سایت tsetmc بیان کردیم. به ‌واسطه‌ی استفاده از این سایت، معامله‌گران در بازار سرمایه می‌توانند فعالیت‌های معاملاتی را از آغاز تا انتهای زمان معاملات بازار، در این پنل به‌راحتی مشاهده نمایند و وضعیت بازار و شاخص‌های آن را زیر نظر داشته باشند. به‌منظور استفاده از امکانات و اطلاعات این سامانه هیچ نیازی به ثبت نام در آن وجود ندارد و تمام افراد می‌توانند به سادگی، به آن دسترسی داشته باشند. چراغ‌، به عنوان نسل جدیدی از پلتفرم‌های آموزش و استخدام به شما پیشنهاد می‌کند تا برای آشنایی کامل با سایت tsetmc و نحوه‌ی استفاده از آن، در دوره های آموزش بورس شرکت کنید و ویدیوهای آموزشی در این بخش را با دقت مشاهده نمایید. استفاده از این آموزش‌های مفید و کاربردی، قطعاً شما را در مسیر خرید و فروش سهام باارزش یاری خواهد داد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید