آموزش کارکنان چگونه باشد تا بهترین عملکرد را داشته باشند؟

توسط سمیه شهرآبادی
آخرین بروز رسانی ۲۴ اسفند ۱۳۹۸
زمان مطالعه 6 دقیقه

شما ممکن است بهترین استراتژی کسب و کار دنیا را داشته باشید اما موفقیت شرکت شما وابسته به یک منبع خیلی مهم است: کارکنان شرکت. کارکنان در واقع پیاده‌نظام وفاداری هستند که حاضرند هر نبردی را به خاطر شما آغاز کنند. اما احتمالا شاهد این هستید که اشتباهات زیادی مرتکب می‌شوند و هیچ نظری در مورد اینکه باید در شرایط حساس چه واکنشی نشان دهند ندارند. اما قبل از اینکه بخواهید شایستگی‌های کارکنان شرکت خودتان را زیر سوال ببرید بهتر است از خودتان بپرسید که آیا بیشترین تلاش را برای آموزش کارکنان به کار برده‌اید یا خیر؟ آیا یک استراتژی Onboarding و آموزش مناسب برای کارکنان جدید دارید؟

آموزش توسط اکثر متخصصین به عنوان روشی برای افزایش بهره‌وری کارکنان شناخته شده است. موفقیت هر سازمانی هم به میزان بهره‌وری کارکنان آن سازمان وابسته است. به همین خاطر قبل از اینکه در مورد آموزش صحبت کنیم بهتر است ببینیم بهره‌وری به چه معناست؟

به گفته‌ی اداره‌ی آمار کار آمریکا بهره‌وری کارکنان روشی برای سنجش کارایی یک کامند یا کارگر و یا گروهی از کارمندان و کارگران است. این شاخصه براساس میزان خروجی یک کارمند در یک بازه زمانی خاص ارزیابی می‌شود. برای مثال تصور کنید یک کارمند ۸ ساعت در روز کار می‌کند اما آیا خروجی خاصی طی این ساعات دارد؟

اکثر کارفرماها این سوال را از خودشان می‌پرسند تا مطمئن شوند که توانایی رسیدن به اهداف سازمان را دارند. یکی از روش‌های افزایش بهره‌وری کارکنان شرکت آموزش دادن کارمندها و کارگرهای سازمان براساس وظایفی است که به آن‌ها محول شده است. سازمان‌ها باید کارکنان خودشان را تشویق کنند که در برنامه‌های آموزشی برگزار شده توسط سازمان حضور فعال داشته باشند. تمامی سازمان‌ها و شرکت‌ها نیز باید بودجه قابل توجهی را برای آموزش کارکنان اختصاص دهند.

تاثیر آموزش کارکنان بر بهره‌وری چیست؟

تاثیر آموزش بر بهره وری
تاثیر آموزش بر بهره‌وری

در صورتی که یک شرکت کارکنانی آموزش‌دیده، با دانش و تعلیم یافته داشته باشد، بهره‌وری آن نیز به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

اگر کارکنان اطلاع دقیقی از اینکه باید چه کارهایی انجام دهند نداشته باشند احساس سردرگمی می‌کنند. بهره‌وری یک کارمند زمانی افزایش می‌یابد که به صورت دقیق بداند باید چه کاری را انجام دهد و با آموزش نحوه‌ی انجام کار هم به او آموزش داده شده باشد. آموزش اعتماد به نفس کارمند را هم افزایش می‌دهد و همین موضوع نیز باعث افزایش بهره‌وری او خواهد شد.

آموزش کارکنان از چه طریقی بهره‌وری آن‌ها را افزایش می‌دهد؟

آموزش کارکنان از چه طریقی بهره‌وری آن‌ها را افزایش می‌دهد
آموزش کارکنان از چه روش هایی بهره‌وری آن‌ها را افزایش می‌دهد

۱. کسب مهارت‌های جدید

هنگامی که کارکنان با استفاده از آموزش مهارت‌های جدیدتری را یاد می‌گیرند، احساس مفید بودن بیشتری می‌کنند. آن‌ها متوجه خواهند شد که شرکت مایل است امکان پیشرفت و رشد را در اختیار آن‌ها قرار دهد. کارکنان نیز نیاز دارند با تغییرات تکنولوژی و دیگر وارد موجود آشنا شوند.

۲. افزایش اعتماد به نفس کارکنان

یاد گرفتن و کسب مهارت‌های جدید باعث افزایش اعتماد به نفس کارکنان خواهد شد. زمانی که یک کارمند می‌داند که باید چه کاری را چگونه انجام دهد هشیاری او افزایش خواهد یافت و برای وظایف پیش رو آماده خواهد شد. این موضوع باعث افزایش اعتماد به نفس وی خواهد شد. کارکنان باید آموزش ببینند تا متوجه شوند چگونه باید کارها و وظایفی که به او واگذار شده است را با استفاده از روش‌های جدید و مختلف انجام دهند.

آموزش کارکنان در مواقعی که تغییراتی در سازمان اعمال می‌شود و کارکنان در برابر آن‌ها مقاومت می‌کنند ضروری است. آموزش یکی از بهترین روش‌ها برای کاهش چنین مقاومت‌هایی است زیرا کارکنان اطلاعات کافی در مورد تغییرات و چگونگی کنار آمدن با آن‌ها را دریافت می‌کنند.

۳. برانگیخته شدن کارکنان جدید

آموزش دادن به کارکنان جدید باعث افزایش احساس رشد شغلی و کاری در آن‌ها خواهد شد. آموزش بهترین روش برای این است که کارکنان جدید را وادار کنید بیشترین تلاش را از خودشان نشان دهند. داشتن دانش کامل و مهارت‌های جدید باعث افزایش رضایت شغلی و اعتماد به نفس آن‌ها خواهد شد. افزایش اعتماد به نفس کارکنان نیز باعث می‌شود شما به هدف نهایی خودتان یعنی افزایش بهره‌وری سازمان برسید.

لیستی از بهترین تکنیکها برای آموزش کارکنان

لیستی از بهترین تکنیکها برای آموزش کارکنان
لیستی از بهترین تکنیکهای آموزش کارکنان

ممکن است از خودتان بپرسید که بهترین روش‌ها برای آموزش کارکنان چیست؟ در صورتی که این سوال را از خودتان می‌پرسید ما یک لیست کامل از بهترین تکنیک‌ها برای آموزش کارکنان شرکت آماده کرده‌ایم. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

۱. قبل از چگونه انجام دادن یک کار، چرایی آن را توضیح دهید

اغلب اوقات خیلی از شرکت‌ها اطلاعات بسیار زیادی را در طول جلسات آموزشی به کارکنان خود انتقال می‌دهند. این اطلاعات به اندازه‌ای زیاد است که معمولا کارکنان در پایان جلسه آموزشی از خودشان می‌پرسند که چرا من باید چنین چیزهایی را یاد بگیرم؟

 • قبل از شروع کردن آموزش کارکنان به صورت واضح برای آن‌ها توضیح دهید که انتظار دارید در پایان این کلاس بتوانند چه کارهایی را انجام دهند.
 • با انجام این کار قبل از شروع آموزش، آن‌ها به صورت خودکار در مورد اینکه چطور می‌توانند از این آموزش‌ها در حین کار استفاده کنند فکر کنند.

انسان‌ها زمانی یادگیری موضوعات جدید را شروع می‌کنند که به آن نیاز داشته باشند. به همین خاطر ضروری است که قبل از چگونگی، چرایی را به آن‌ها آموزش دهید.

۲. تمرین بهترین آموزش است

همیشه بهترین روش برای یادگیری یک کار، انجام دادن آن کار است.

 • کارکنان خودتان را وادار کنید بعد از هر جلسه چیزهایی که یاد می‌گیرند را تمرین کنند. با این روش علاوه بر اینکه کارکنان نحوه‌ی انجام کار را یاد می‌گیرند، خود کار را هم به پایان می‌رسانند. به همین دلیل می‌توان گفت که با یک تیر دو نشان را زده‌اید.
 • مطمئن شوید که همان روزی که آموزش کارکنان تمام شده است چیزهایی که یاد گرفته‌اند را در حالی که هنوز در حافظه‌شان تازه است، تمرین می‌کنند.

۳. کارکنان را تشویق کنید تا تخصص خودشان را به اشتراک بگذارند

هر کدام از کارکنان شما مهارت‌هایی دارند که کاملا در آن حرفه‌ای هستند. از آن‌ها بخواهید که این مهارت‌ها را با کارکنان دیگر به اشتراک بگذارند. در هفته یک ساعت را به آموزش کارکنان به کارکنان اختصاص دهید. این کار مزایای بسیار زیادی دارد:

 • فردی که قرار است آموزش دهد در زمان آماده شدن برای ارائه‌ی مهارت‌های خودش چیزهای جدید یاد می‌گیرد و افراد دیگر هم شانس این را دارند که مهارت‌ها دیگر بخش‌های سازمان را یاد بگیرند.
 • لزوما نیازی نیست که این جلسات فقط در مورد کار باشد بلکه می‌توانند درباره‌ی موضوعاتی مثل افزایش بهره‌وری و یا امور مالی شخصی باشند. این موضوعات به توسعه شخصی کارکنان منجر خواهد شد.
 • شما با این کار به کارکنان خودتان شانس سخنرانی در بین جمعیت را هم می‌دهید که می‌تواند باعث افزایش اعتماد به نفس آن‌ها شود.
 • این نوع کلاس‌ها کاملا تعاملی هستند و فرصت خوبی برای ساخت یک جامعه‌ی کوچک داخل شرکت است.
 • در صورتی که نگران کمبود وقت هستید می‌توانید از ساعت ناهار برای اجرای این جلسات استفاده کنید.

۴. کارکنان را در معرض رویدادهای شبکه‌سازی قرار دهید

کارمندان را در معرض رویدادهای شبکه‌سازی قرار دهید
کارکنان را در معرض سمینار های آموزشی قرار دهید

کارکنان خود را به سمینارها و کنفرانس‌های مختلف بفرستید. شرکت در این دست رویدادها به آن‌ها این شانس را می‌دهد که با افراد مختلفی که همان کار آن‌ها را انجام می‌دهند آشنا شوند و در ارتباط باشند.

این رویدادها کمک می‌کنند کارکنان شما بتوانند با موضوعات روز بازار و اینکه چگونه رقبا کارها را به شکل متفاوتی انجام می‌دهند آشنا شوند. تمامی این رویدادها باعث رشد شخصی کارکنان شما خواهند شد و نیازی نیست که یک نفر به آن‌ها بگوید چه کارهایی را باید انجام دهند.

همچنین آن‌ها را تشویق کنید تا به صورت مرتب در وبینارهای مختلف شرکت کنند و این شانس را به کارکنان خود بدهید که به صورت مداوم رشد کنند.

۵. ویدیوهای آموزشی

معمولا از کارکنان ارشد سازمان و یا مربی‌های خارجی برای برگزاری دوره‌های آموزشی و آموزش دادن به دیگر کارکنان استفاده می‌شود. اما پس از اتمام دوره چه کسی قرار است به سوالات کارکنان شما پاسخ دهد؟ اینجاست که مزیت ویدیوهای آموزشی مشخص خواهد شد.

ویدیوهای آموزشی بدون شک بهترین و موثرترین روش برای آموزش کارکنان شرکت هستند زیرا:

 • کارکنان می‌توانند هر زمانی که خواستند ویدیوها را بازبینی کنند
 • آن‌ها می‌توانند این ویدیوها را در هر کجا و حتی با استفاده از گوشی‌های موبایل خودشان در خانه ببینند.
 • کلاس‌های حضوری همیشه بهترین راه حل نیستند. برخی اوقات ممکن است مربی از موضوع منحرف شود و یا توجه مخاطب را از دست بدهد اما با استفاده از ویدیو شما مطمئن خواهید شد که تمام موضوعاتی که نیاز دارید بگوئید به بهترین شکل ممکن (بدون کم و کاست) گفته خواهد شد.

ویدیوهای موشن و انیمیشن بهترین روش برای انجام این کار است. ویدیو با ترکیب محرک‌های بصری و صوتی دو راه مختلف برای انتقال اطلاعات به حافظه‌ی بلند مدت خواهد داشت. فرقی ندارد که شما در حال انتقال جزئیات یک مسئله هستید و یا قصد دارید روش کار با یک نرم‌افزار پیچیده را آموزش دهید؛ ویدیو همیشه بهترین روش برای اطمینان از این است که مخاطب اطلاعات جدید را یاد می‌گیرد. برای این منظور ویدیوهای آموزشی تخصصی مشاغل توسط چراغ تهیه می‌شود که می‌توانید از آن بهره‌مند شوید.

سخن آخر

چراغ جامع‌ ترین و پیشرفته‌ ترین سایت کاریابی، آموزش و استخدام در ایران قصد دارد، با آگاهی بخشیدن و بیان مهارتها و فرامهارتها در بازار کار، ارایه فیلمهای آموزشی در این زمینه تجربه شغلی دلنشینی را برای کارفرمایان و کارکنان رقم زند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید