بازار کار برنامه نویسی موبایل و آینده‌ شغلی آن

توسط سمیه شهریاری
آخرین بروز رسانی ۳ بهمن ۱۳۹۸
زمان مطالعه 7 دقیقه

همزمان با روی کار آمدن فناوریهای نوین، شاهد رشد روزافزون نسل جدیدی از مشاغل در بازار کار جهانی هستیم. یکی از همین زمینه‌های شغلی که طی چند سال اخیر با متقاضیان بسیاری همراه بوده، برنامه نویسی موبایل است. دلیل گرایش گسترده‌ی مردم به این موقعیت شغلی، رشد نجومی استفاده از تبلت‌ها و تلفن‌های همراه هوشمند در سراسر دنیا می‌باشد. همین یک جمله، نوید بخش آینده‌ی شغلی روشن برای علاقمندان به برنامه نویسی موبایل است. برای تایید صحت این موضوع در ادامه‌ی مطلب از سایت استخدام و آموزش چراغ به طور مفصل راجع به این جایگاه شغلی صحبت خواهیم نمود. در انتها این شما هستید که باید تصمیم بگیرید برنامه نویسی موبایل برای انتخاب به عنوان یک شغل، می‌تواند پر سود باشد یا خیر؟

تعداد کاربران گوشیهای هوشمند در نقاط مختلف جهان

افزایش تعداد کاربران گوشی‌های هوشمند در نقاط مختلف جهان
افزایش تعداد کاربران گوشی‌های هوشمند در نقاط مختلف جهان

به دلیل رشد بازارهای جهانی فروش موبایل و تعداد مشتریان آن‌ها در سال‌های اخیر، صنعت تولید موبایلی سیر صعودی به خود گرفته است. به طور کلی تعداد کاربران فعال گوشی‌های هوشمند در سال جاری ۳.۳ میلیارد گزارش شده است. گفته می‌شود که این عدد تا سال ۲۰۲۱ به ۳.۸ میلیارد کاربر نیز می‌رسد. اما باید بگوییم که دو بازار هند و چین در این عرصه از تاثیرگذاری به سزایی برخوردار بوده‌اند.

بر اساس گزارشات و آمارهایی که از وب‌سایت معتبر Newzoo به دست آمده، تعداد کاربران گوشی‌های هوشمند طی سال‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته است. این آمارها بیان می‌کنند که تعداد کاربران گوشی‌های هوشمند در چین در سال ۲۰۱۹ میلادی به ۸۳۰ میلیون نفر رسیده است. جالب است بدانید که این آمار در سال ۲۰۱۶ چیزی در حدود ۶۸۷ میلیون بوده است. پیش‌بینی شده که این تعداد در سال ۲۰۲۱ میلادی به ۹۱۸ میلیون کاربر خواهد رسید.

همین گزارشات در رابطه با کشور هند، رقم ۲۲۷ میلیون کاربر در سال ۲۰۱۶، ۴۵۶ میلیون در سال ۲۰۱۹ و ۶۰۱ میلیون در سال ۲۰۲۱ میلادی را اعلام کرده‌اند.

بعد از هند و چین، مناطق آسیای شرقی و اقیانوسیه با ۴۸۶ میلیون کاربر در سال ۲۰۱۹ از نظر بیشترین تعداد کاربر موبایل، جایگاه سوم را به خود اختصاص داده‌اند. پس از آن کاربران مناطق خاورمیانه و آفریقا با ۳۷۶ میلیون کاربر در سال ۲۰۱۹ در رده‌ی چهارم از این جدول قرار داشتند. کشورهای اروپای شرقی و غربی نیز به ترتیب در جایگاه‌های پنجم و ششم از این رتبه‌بندی بوده‌اند. در نهایت کمترین تعداد کاربر فعال در این نمودار، کاربران کشورهای آمریکای شمالی بوده‌اند.

وضعیت استخدام برنامه نویسی موبایل در ایران

وضعیت استخدام برنامه‌نویسان موبایل در کشور ایران
وضعیت استخدام برنامه‌نویسان موبایل در کشور ایران

آن‌طور که از مباحث پیشین و اظهارات کارشناسان و تحلیلگران بر می‌آید، تعداد کاربران موبایل در سراسر جهان از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱ میلادی رشد مشهودی را تجربه خواهد کرد. به طبع، کشور ما هم از این قضیه مستثنی نخواهد بود. کسانیکه از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند، هر روز که می‌گذرد انتظار کیفیت بالاتری از اپلیکیشن‌های موبایلی خواهند داشت. این برنامه‌ها برای آنکه نیازهای کاربران را برآورده سازند، باید مدام به روزرسانی شوند. از طرفی تمایل افراد برای خرید گوشی‌های هوشمند با سیستم‌عامل پیشرفته‌تر در داخل کشور امری غیر قابل انکار است. این موارد مستلزم حضور توسعه‌دهندگان و برنامه نویسان موبایل خبره در این زمینه می‌باشد.

 تنها با یک نگاه چند دقیقه‌ای به آگهی‌ های شغلی سامانه کاریابی، می‌توانید میزان تقاضا برای استخدام برنامه نویس موبایل را بسنجید. حتما متوجه خواهید شد که درخواست برای جذب نیرو در این حوزه در شرکت‌های مختلف، کم نیست.

امروزه صنایع مختلف، از کنسول‌های بازی گرفته تا شرکت‌های بازاریابی و تبلیغاتی، گوشی‌های هوشمند را به عنوان یک کانال توزیع قدرتمند محتوا می‌دانند. آن‌ها از اپ‌های مختلفی برای اینکار استفاده می‌کنند. لذا با آغوش باز از برنامه نویس موبایل برای ساخت و توسعه‌ی اپلیکیشن‌های خود، استقبال می‌نمایند.

به عنوان شخصی که در این عرصه مشغول فعالیت می‌شود، می‌توانید در موسسات دولتی، خصوصی و یا مراکز آموزشی، کار کنید. به جرات می‌توان گفت که آینده‌ ی شغلی برنامه نویسی موبایل کاملا تضمین شده است و هر روز بهتر از روز قبل می‌شود.

شروع برنامه نویسی موبایل با اندروید یا ios

شروع یادگیری برنامه‌ نویسی موبایل با اندروید یا ios
شروع یادگیری برنامه‌ نویسی موبایل با اندروید یا ios

اگر بخوایم به این سوال پاسخ دهیم که ios برای شروع برنامه نویسی موبایل بهتر است یا اندروید، باید موضوع را در دو سطح بین المللی و داخلی بررسی کنیم.

همانطور که می‌دانید سیستم ‌عامل‌هایی که در سطح جهانی برای گوشی‌های هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرند، اندروید و ios هستند. پس می‌توان با شروع برنامه نویسی ios و یا اندروید، قدم به دنیای بی حد و حصر برنامه نویسی موبایل گذاشت. البته می‌توان یکی از سیستم‌های Cross-platform (مستقل از پلتفرم) را برای یادگیری در پیش گرفت. در واقع با استفاده از کراس پلتفرم‌ها امکان تولید اپلیکیشن هم برای اندروید و هم برای ios، فراهم است.

دقت داشته باشید که هر دو برنامه نویسی ios و اندروید، به یک اندازه در سراسر دنیا در حال پیشرفت هستند. نمی‌توان به طور قطعی گفت کدام یک از آنها بر دیگری برتری دارد یا مثلا تعداد خرید گوشی‌های شرکت اپل بیشتر از اندروید است و بالعکس. در هر صورت با وجود مدیریت صحیح، برنامه نویسی موبایل می‌تواند به عنوان شغل اصلی خیلی از افراد در تمام نقاط دنیا باشد. البته این امر در سطح بین‌المللی، صادق می‌باشد.

حال اگر بخواهیم در سطح کشور ایران این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم باید به سراغ گوشی‌های اندرویدی رفت. چرا که مارکت قدرتمندی برای گوشیهای اندرویدی در ایران با بیش از ۴۰ میلیون مخاطب وجود دارد. این تعداد کاربر یعنی نصف جمعیت کل کشور ما! هر کدام از این کاربران به عنوان یک مشتری بالقوه برای برنامه نویس موبایل به حساب می‌آیند. از سوی دیگر محدودیت سیستم‌عامل‌های شرکت اپل برای کاربران ایرانی بیشتر است. نصب و جابجایی فایل در گوشی‌های ios بسیار طاقت‌فرساست. همچنین منابع موجود برای سیستم‌عامل اندروید نسبت به ios برای توسعه‌دهندگان ایرانی آزادتر است. تمام واقعیت‌ها پاسخی قاطع برای این پرسش است که چرا تمایل به یادگیری برنامه‌ نویسی اندروید در ایران بیشتر از ios است.

تحصیلات لازم برای استخدام شدن به عنوان برنامه نویس موبایل

دانش و تحصیلات لازم برای استخدام شدن به عنوان برنامه ‌نویس موبایل
دانش و تحصیلات لازم برای استخدام شدن به عنوان برنامه ‌نویس موبایل

تا اینجای مطلب اگر قانع شده‌اید که برنامه نویسی موبایل می‌تواند به عنوان یک شغل سودآور برای شما در آینده باشد، ممکن است راغب به گذراندن تحصیلات آکادمیک در این زمینه باشید. این گروه از افراد غالبا دارای تحصیلات دانشگاهی مهندسی نرم‌افزار و یا دیگر شاخه‌های کامپیوتر هستند. اما اگر تحصیلات دانشگاهی مرتبط با کامپیوتر نداشتیم، تکلیف چیست؟ جالب اینجاست که شما با هر میزان تحصیلات و در هر رشته و مقطعی، می‌توانید برنامه نویسی موبایل را بیاموزید. آموزش‌های آنلاین و مجازی بسیاری جهت یادگیری کدنویسی برای اپلیکیشن‌های موبایلی وجود دارند. همچنین می‌توانید با مراجعه به آموزشگاه‌ها و مراکز معتبر علمی و ثبت‌نام در دوره‌های موجود برای یادگیری، به سرعت پیشرفت نمایید.

توصیه می‌کنیم که اولا هر روشی را که برای کسب مهارت در این زمینه انتخاب کردید، به دنبال دریافت مدرک معتبر در آن باشید. ثانیاَ از شرکت در دوره‌های کارآموزی غافل نشوید. این دو اصل پیشنهادی در هر چه بهتر و حرفه‌ای‌تر ساختن رزومه‌ی شما، بسیار موثر واقع خواهند شد.

چطور می‌توان با کمک برنامه نویسی موبایل به استقلال مالی دست یافت؟

چطور می‌توان با کمک برنامه‌ نویسی موبایل به استقلال مالی دست پیدا کرد
چطور می‌توان با کمک برنامه‌ نویسی موبایل به استقلال مالی دست پیدا کرد

برنامه نویسی موبایل یکی از زمینه‌های شغلی است که در سرتاسر جهان از هر نظر مورد تایید است. با نگاهی به مشاغل دیگر همچون عمران، معماری، علوم پزشکی و …، متوجه خواهید شد که برای موفقیت در هر کدام از آنها نیاز به یک سرمایه‌ی اولیه می‌باشد. اما در برنامه نویسی موبایل، تنها با یک لپ‌تاپ و گوشی‌ هوشمند در هر نقطه از این کره‌ی خاکی می‌توانید به کسب درآمد بپردازید. حتی با وجود تحریم‌های بسیاری که این روزها برای کشورمان وجود دارد، همچنان بستر پیروزی در این زمینه مهیاست.

برای درک بهتر این قضیه، بد نیست تا نگاهی به مارکت پرطرفدار کافه‌بازار داشته باشیم. طبق آمارها از سال ۹۳ تا کنون، هر ساله حداقل حدود ۵ میلیون کاربر به این مارکت اضافه شده‌اند. افزایش سالانه‌ی ۵ میلیونی، یک آمار بسیار عظیم برای این موضوع است. حال تصور کنید که شما به عنوان یک توسعه‌دهنده، بتوانید اپلیکیشنی بسازید که تنها یک درصد از این تعداد را به خود جذب نمایید. روش‌هایی همچون پرداخت‌های درون برنامه‌ای و یا تبلیغات کلیکی با وجود استفاده‌ی بالای کاربران برای شما سودآور خواهند بود. در این حالت ظرف مدت زمان کوتاهی می‌توانید به یک درآمد ایده‌آل دست یابید.

هم‌اکنون، سیستم‌های جدیدی به نام «برنامه‌های آنی» در کافه بازار برای اپلیکیشن‌های موبایل پیاده‌سازی شده‌اند. در حقیقت، این برنامه‌ها‌ی آنی نیازی به نصب کردن ندارند. همچنین، از آنجایی که وجود سخت‌افزار قدرتمند از گوشی‌های هوشمند برای راه‌اندازی این برنامه‌ها لازم نیست، مورد اقبال بسیاری از کاربران قرار گرفته‌اند. بنابراین، شما بدون نیاز به سرمایه‌ی خاص و تنها با کمی دانش و تجربه می‌توانید در این مسیر شغلی، به میزان عالی از سود و درآمد دست یابید.

سخن آخر

زمانیکه بتوانید از طریق برنامه نویسی موبایل به موفقیت‌هایی در امر اشتغال نائل شوید، مطمئنا به کسب مدارج بالاتری در این عرصه خواهید اندیشید. اگر به زبان انگلیسی مسلط باشید، می‌توانید این مسیر روشن را در سطح بین‌المللی ادامه دهید. سرمایه‌ی اولیه برای پیشرفت در این شغل چیزی جز تلاش و یادگیری برای کسب مهارت و تخصص در آن نمی‌باشد. با این وجود، ضمانت آینده‌ی درخشان برای این موقعیت‌ شغلی، بسیار بالاتر از مشاغل دیگر می‌باشد. با حرفه‌ای شدن در این زمینه پس از ساخت یک اپلیکیشن کاربردی، حتی در خواب هم می‌توانید درآمد کسب نمایید! بله، این یک واقعیت است که با ایجاد برنامه‌های موفق توسط شما، بعدها کاربران خود به خود برای شما سرمایه ایجاد خواهند نمود.

چراغ، جامع ترین و پیشرفته ترین سامانه استخدام، کاریابی و آموزش در ایران، به کلیه‌ی علاقمندان برنامه نویسی موبایل پیشنهاد می‌کند که همواره به دنبال ایده‌های بکر برای ساخت اپلیلیکشن‌های جدید باشید. نیازهای عمده‌ی کاربران در این حوزه را به خوبی شناسایی کرده و مطابق با آنها به ایجاد و توسعه‌ی برنامه‌های کاربردی بپردازید. در این صورت، حتما در آینده‌ای نزدیک تجربه‌ای جذاب و دلچسب در رابطه با این موقعیت شغلی نصیب شما خواهد شد. می‌توانید از ویدیوهای آموزش برنامه نویسی که توسط چراغ تهیه می‌شود بهره‌مند شوید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید