برای جلوگیری از رفتارهای محدودکننده و خودتخریبی چه باید کرد؟

توسط سمیه شهرآبادی
آخرین بروز رسانی ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
زمان مطالعه 7 دقیقه

خودتخریبی زمانی اتفاق می‌افتد که ذهن منطقی و آگاهانه شما (یک طرف که می‌گوید شما باید سالم بخورید و پس‌انداز کنید) با ذهن ناخودآگاه شما مغایرت دارد (طرف دیگر شما که برای استرس شکلات می‌خورد و به خرید آنلاین می‌رود). دومی ضد شماست – آن صدای بحرانی درونی که به نظر می‌رسد شما را عقب نگه می‌دارد و تلاشهای شما را خراب می‌کند.


خودتخریبی شامل رفتارها یا افکاری می‌شود که شما را از آنچه بیشتر در زندگی می‌خواهید دور نگه می‌دارد. این احساسات درونی به ما آزار می‌دهد و می‌گویند “شما نمی‌توانید این کار را انجام دهید.”


این واقعاً ناخودآگاه شما است که سعی در محافظت از شما، جلوگیری از درد و مقابله با ترس عمیق دارد. اما نتیجه خودتخریبی این است که ما به جای مواجهه با چالشهای جدید، دریغ می‌کنیم. ما از رویاها و اهداف خود چشم‌پوشی می‌کنیم. در پایان، ما می‌دانیم که از دست رفته‌ایم، اما نمی‌دانیم که چرا؟!

۸ راه برای متوقف کردن خودتخریبی

۸ راهکار جهت جلوگیری کردن از خودتخریبی

در اینجا هشت مرحله برای جلوگیری از خودتخریبی وجود دارد.

۱. خودتخریبی را درک کنید.

بسیاری از ما درگیر رفتارهای خودمخرب هستیم که عادت شده‌اند. ما به این رفتارها اجازه می‌دهیم که به طور مداوم موفقیت و خوشبختی ما را تضعیف کنند، اما حتی ممکن است تشخیص ندهیم که ما این کار را انجام می‌دهیم. چه زمان دچار خودتخریبی هستیم؟ وقتی که ما چیزی را می‌خواهیم، اما به نوعی هرگز آن را عملی نمی‌کنیم. چرا؟ از آنجا که در جایی عمیق در ناخودآگاه‌مان در حال مبارزه با آن هدف هستیم.


ناخودآگاه ما احتمالاً خودتخریبی را محافظت از خود می‌داند. راهی برای محافظت و دفاع از خود، حتی اگر دیگر نیازی به آن نباشد. برخی از خودتخریبیهای ما آنقدر لطیف هستند که ما اغلب نمی‌دانیم که چگونه اقدامات ما به خودمان آسیب می‌رساند.


ما نمی‌بینیم که چگونه سازماندهی ناخوداگاه‌مان، ما را منحرف می‌کند. یا چگونه دائماً همه تصمیم‌هایمان را نقش بر آب می‌کنیم، و با بی‌تحرکی فلج می‌شویم. ما درک نمی‌کنیم که واکنشهای ما به موقعیتها در طولانی مدت باعث مشکلات بزرگتری می‌شود.

۲. عادات خودتخریبی را تشخیص دهید.

عادات خودتخریبی را تشخیص دهید
تشخیص دادن عادت های خودتخریبی

اولین قدم برای شکستن چرخه خودتخریبی، آگاهی از این رفتارهاست. سعی کنید از بیرون به رفتارهای خود نگاه کنید. کدام عادات، الگوها و طرز فکر خودمخرب شما را عقب می‌اندازد؟
در اینجا چند عادت معمول خودتخریبی وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید:


پیشگیری به جای مقابله با یک پروژه مهم و به موقع:


کارها را دقیقه ۹۰ انجام می‌دهید. به خودتان فرصت نمی‌دهید که اشتباهات را برطرف کنید یا یک کار را کامل انجام دهید.
شروع به تنظیم فرصتها برای کار در جهت هدف خود کنید.


منفی صحبت کردن / تفکر منفی:


گفتگوی درونی شما کاملا حیاتی است. آیا به خاطر اشتباهات گذشته خود را سرزنش می‌کنید؟ آیا مدام از خود انتقاد می‌کنید؟
با خود صبور باشید؛ با خود مهربان باشید. برای ساختن خود تلاش کنید.


کمال گرایی:


به خودتان می‌گویید که نمی‌توانید تا زمان مناسب اقدام کنید، یا معتقدید که قبل از حرکت به جلو باید مهارتهای خود را کامل کنید. اینها اشکال خودتخریبی هستند. کمال، یک استاندارد غیرممکن است که شما را از حرکت به جلو باز می‌دارد.

۳. علل اصلی را مشخص کنید.

بسیاری از ما روشهای ناسالمی برای مقابله با استرس ایجاد می‌کنیم. ما بارها و بارها تعهدات را رها می‌كنیم یا نمی‌توانیم از خودمان به خوبی مراقبت كنیم. ما به خودمان اجازه می‌دهیم که نسبت به موقعیتها واکنش منفی نشان دهیم. اما گاهی اوقات این موارد چنان ظریف است که نمی‌توانیم ببینیم چقدر خودتخریبی در ریشه بسیاری از مشکلات ما است.


غالباً، عادتهای خودمخرب ریشه در احساس ارزشمندی ما دارند. شما احساس نمی‌کنید لیاقت موفقیت دارید. شما احساس ناکافی بودن می‌کنید، حتی اگر می‌خواهید با تعیین اهداف بیش از حد عالی، این ناکافی بودن خود را جبران کنید. برخی حتی ممکن است از خودتخریبیها به عنوان یک شکل پیچیده کنترل سرنوشت خود استفاده کنند. چون فکر می‌کنند بهتر است در ناکامی باشند تا اینکه شرایط ناشناخته‌ای در مجاورت خود نداشته باشند.


برای شناسایی و تصدیق آنچه شما را به خرابکاری می‌رساند کار کنید و سپس تغییراتی را برای جلوگیری از این رفتارها انجام دهید.

۴. برای تأمل در خود زمان بگذارید.

برای تأمل در خود زمان بگذارید
زمانی را برای تامل به خود اختصاص دهید

درک این مسئله که چرا شما خود را قربانی می‌کنید و دچار خودتخریبی هستید، مهم است. وقت گذاشتن برای کم کردن موضوعاتی که به نظر می‌رسد به خودتان تحمیل می‌کنید، می‌تواند منجر به آگاهی عمیق‌تر شود، همچنین به شما بینش و انگیزه می‌دهد.


موفق‌ترین افراد کسانی هستند که وقت می‌گذارند تا بر انتخاب، تصمیمات و اقدامات خود فکر کنند. افراد موفق از آنچه انجام داده یا نتوانسته‌اند انجام دهند یاد می‌گیرند. آنها سپس با درك كردن رویكرد متفاوت، روند عمل خود را تنظیم می‌كنند. فقط از طریق خودبازبینی، بینش، دیدگاه و درک لازم را برای شروع روند تغییر و تحول به دست خواهید آورد.

۵. صدای مثبت درونی خود را پیدا کنید.

ترس، غالباً ریشه آن چیزی است که ما را عقب می‌اندازد. ما می‌ترسیم که صدای انتقادی درونی ما درست باشد. ما شروع به نگرانی می‌کنیم که لیاقت شادی را نداریم، به اندازه کافی خوب نیستیم. وقت آن رسیده است که آن صداهای خشن داخلی ” من نمی‌توانم ” یا ” من شکست می‌خورم ” را کنار بگذاریم.
این گفتگوی درونی منفی، الگویی از افکار خودمحدودکننده و خودتخریبی است. شروع به جایگزین کردن آن صدای درونی بحرانی با افکار مثبت و دلگرم کننده کنید.


هنگامی که شروع به دیدن مواردی که باعث خودتخریبی می‌شوند کردید، می‌توانید مقابله مؤثر با آن رفتار را شروع کنید. می‌توانید انتخاب کنید که درگیر رفتارهای خرابکارانه خود نشوید. شما می‌توانید شروع به ایجاد رفتار مثبت کنید و یک صدای مثبت و مطمئن را برای هدایت خود ایجاد کنید.

۶. الگوی رفتاری خود را تغییر دهید.

الگوی رفتاری خود را تغییر دهید
تغییراتی در الگوی رفتاری خود ایجاد کنید

اگر بخواهیم جلوی خودتخریبی را بگیریم، تغییر رفتارهای منفی، کاملا اساسی است. در هر لحظه، ما اقدامی را انجام می‌دهیم که یا ما را به سمت شخصی که می‌خواهیم باشیم و یا زندگی مورد نظرمان سوق می‌دهد و یا از آن دور می‌کند.
در نظر بگیرید که عملکردهایی که انجام می‌دهید و افکاری که فکر می‌کنید با خوشبختی شما مغایرت دارد و شما را از پتانسیل واقعی خود باز می‌دارد. سپس به دنبال روشهایی برای جایگزینی الگوهای قدیمی با الگوهای جدید باشید که در دستیابی به اهداف شما مفیدتر هستند.


در ابتدا، ممکن است ما نیاز به یادگیری تغییر رفتار خود، با اجتناب از برخی از محرکها داشته باشیم؛ محرکهایی مانند افراد منفی و یا شرایط به چالش کشیدن که باعث می‌شود ما به شیوه نامطلوب واکنش نشان دهیم. اگر یک موقعیت استرس‌زا وجود دارد که شما را به واکنش منفی وادار می‌کند، در حالی که روشهای سالم اداره کردن اوضاع را یاد می‌گیرید، به دنبال راه‌هایی برای دور کردن این موارد باشید.

۷. تغییرات کوچک و معنادار ایجاد کنید.

پس از مشخص کردن تغییراتی که می‌خواهید ایجاد کنید، فقط یک مورد را انتخاب کنید که می‌خواهید روی آن کار کنید. سعی نکنید در همه موارد به یکباره تغییرات جادویی ایجاد کنید! این واقع‌بینانه نیست، و نگه داشتن آن تغییرات سخت و دشوار خواهد بود. در عوض، با ایجاد تغییرات کوچک و معناداری که به آرامی ایجاد خواهید کرد تا تحولات بزرگتری را در زندگی خود ایجاد کنید، شروع کنید.
اگر متوجه شدید در حال خودتخریبی هستید و دائماً فرصتهای خود را از دست می‌دهید، بدون اینکه همه چیز را خراب کنید و کلا عقب‌نشینی کنید، گامی به عقب بردارید و به دنبال یک تغییر کوچک و معنی‌دار باشید که می‌توانید برای پیشرفت در مسیر موفقیت خود قرار دهید.


اگر سازماندهی نشده‌اید و به طور مداوم از کارهایی که باید انجام دهید دور هستید، از موارد خیلی کوچک شروع کنید مثلا هر صبح پنج دقیقه وقت بگذارید تا میز خود را مرتب کنید و لیستی از کارهایی که باید آن روز انجام دهید تهیه کنید.
اگر فرصتهای خود را از دست نمی‌دهید به موارد بزرگتر فکر کنید، بنشینید و یک جدول زمانی مناسب برای انجام پروژه خود بیابید. سپس برای رسیدن به آن اهداف قدم بردارید، بنابراین اهداف خود را تحقق می‌بخشید و در خود اعتماد به نفس ایجاد می‌کنید.

۸. اهداف را تعیین و برنامه‌ریزی کنید.

اهداف را تعیین کنید و برنامه‌ریزی کنید
هدف های خود را مشخص کنید و برای آنها برنامه ریزی کنید

ما غالباً وقتی نمی‌دانیم چه انتظاری داریم، دچار خودتخریبی می‌شویم. ناشناخته می‌تواند باعث احساس خستگی و اضطراب شود. به جای اینکه با اعتماد به نفس پیش برویم، به موقعیتها پاسخ منفی می‌دهیم. ما به خودمان اجازه می‌دهیم تا عقب‌نشینی کنیم، احساس بی‌کفایتی و ناتوانی کنیم.
بهترین راه برای مقابله با این، تعیین برنامه‌ها و اهداف محکم برای آینده است. با داشتن برنامه‌های محکم و متفکرانه برای هر قدمی که بر می‌داریم، در مورد اهداف و کارهایی که انجام می‌دهیم احساس اطمینان بیشتری خواهیم کرد.

می‌توانید این کار را در طول روز انجام دهید- به این فکر کنید که چگونه به موقعیتها، افراد و شرایط پاسخ می‌دهید.
با انجام همه اینها، می‌توانید زندگی خود را به دست بگیرید و رفتار خودتخریبی را از بین ببرید.

سخن آخر

در این مقاله چراغ نگاهی به خودتخریبی و افکار و رفتارهای محدودکننده داشتیم. باورهایی که در ناخودآگاه ما ثبت شده‌اند و ما از آنها آگاه نیستیم. اما ما را از اهداف و خود ایده‌ال‌مان دور نگه می‌دارند. راه‌کارهایی نیز ارائه شد که برای عملی شدن طبیعتا نیازمند زمان و اراده است.

چراغ به عنوان سایت آموزش و استخدام سعی دارد با بیان نکات و آموزش مهارتهای استخدامی و آموزش تخصصی مشاغل و توسعه فردی، تجربه شغلی دلنشینی را برای شما رقم زند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید