تاثیر زبان بدن در مصاحبه‌های شغلی

توسط پریسا باصره منش
آخرین بروز رسانی ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
زمان مطالعه 7 دقیقه

شاید عجیب باشد بدانید به همان اندازه که کلمات در مصاحبه‌های شغلی اهمیت دارند، زبان بدن هم نقش مهمی را در این جلسات ایفا می‌کند. اولین رویارویی شما با شخص مصاحبه‌کننده بسیار مهم و تاثیرگذار است؛ چرا که می‌تواند آینده شغلی شما را تعیین کند. شما حتی اگر به تمام سوالات مصاحبه پاسخ مناسب بدهید، ممکن است به‌دلیل زبان بدن‌تان نتوانید موقعیت شغلی موردنظر را تصاحب کنید! حتی اگر توانایی‌های لازم را در آن شغل داشته باشید، ممکن است با زبان بدن نامناسب، مورد قضاوت اشتباه مصاحبه‌کننده قرار گرفته و نتوانید متقاعدش کنید. در این مقاله قصد داریم نکات لازم درباره زبان بدن مناسب در مصاحبه شغلی را بررسی کنیم.

زبان بدن چیست؟

زبان بدن چیست؟
زبان بدن چیست؟

به انتقال پیام و برقراری ارتباط با دیگران، ‌بدون صحبت کردن و با استفاده از مجموعه‌ای از رفتارهای غیرکلامی و فیزیکی، زبان بدن گفته می‌شود. جالب است بدانید که خیلی از رفتارهای غیرکلامی یا همان زبان بدن شما،‌ ارادی نیست و در ناخودآگاه شما نقش بسته‌است و شاید ندانید آن رفتارها چه تاثیری روی دیگران خواهند گذاشت. یادگیری ترفندهای زبان بدن‌ باعث می‌شود در ارتباطات فردی و اجتماعی خود توانمندتر شده و مذاکرات بهتری با دیگران داشته باشید.

نکات طلایی زبان بدن و موفقیت در مصاحبه‌های شغلی

خوشبختانه ترفندهایی وجود دارند که با تمرین و ممارست در آن‌ها‌‌ می‌توانید به خوبی از پس مصاحبه شغلی خود برآیید؛ بنابراین بهتر است زبان بدن و رفتارهای موثر در یک مصاحبه كاری را بشناسید و به كمك آن‌ها سعی کنید احساس مثبتی را به فرد مصاحبه‌کننده انتقال دهید تا با خیالی راحت شما را استخدام كند. در ادامه به مهم‌ترین این روش‌ها خواهیم پرداخت.

۱. چگونه وارد جلسه مصاحبه شوید؟

در همین لحظه ورود، شما می‌توانید بهترین تاثیر را روی مصاحبه‌گر بگذارید؛ آن‌قدر که با خود بگوید این شخص دقیقا همان است که دنبالش بودیم! ممکن است بعد از مصاحبه به این نتیجه برسد که اشتباه کرده است اما همین که در ابتدا با حسی خوب مصاحبه را آغاز کرده، بسیار حائز اهمیت است. بهتر است در لحظه ورود لبخند ملیح را فراموش نکنید و با مصاحبه‌گر برخورد چشمی برقرار کنید. تا می‌توانید آرام و با اعتمادبه‌نفس وارد شوید.

۲. اصول درست دست دادن در زبان بدن مناسب مصاحبه شغلی را بدانید

اصول درست دست دادن
اصول درست دست دادن در مصاحبه شغلی

مهم‌ترین نکته در این باره این است که ابتدا صبر کنید تا مصاحبه‌کننده در دست دادن پیش‌قدم شود و تا زمانی که او دستش را دراز نکرده، اقدام به دست دادن نکنید. نحوه دست دادن شما می‌تواند همین ابتدای کار خیلی از ویژگی‌های اخلاقی‌تان را لو بدهد! سعی کنید محکم دست بدهید چرا که این شیوه دست دادن نشانگر اعتماد به نفس شماست؛ معمولا افرادی که شل دست می‌دهند بی‌اعتمادبه‌نفس، خجالتی و متزلزل هستند. اما یادتان باشد خیلی محکم هم دست ندهید که مصاحبه‌کننده فکر کند برای زورآزمایی و به رخ کشیدن قدرت فیزیکی‌تان به آن جلسه رفته‌اید!

بهتر است با ارتباط چشمی مناسب و یک لبخند آرام دست بدهید؛ سعی کنید از انگشتان‌تان استفاده نكنید؛ طوری که كف دست شما با كارفرما تماس داشته باشد. این نوع تماس باعث ایجاد رابطه‌ای صمیمی‌ خواهد شد و افراد نسبت به شما حس بهتری پیدا خواهند کرد. ضمنا اگر دست‌تان عرق کرده یا کثیف است، از خیر دست دادن بگذرید!

۳. برای رعایت زبان بدن مناسب مصاحبه شغلی چطور روی صندلی بنشینید؟

زبان بدن و چطور نشستن بر روی صندلی
چطور نشستن روی صندلی

نحوه نشستن شما روی صندلی یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر طرف مقابل است؛ شما باید کاملا صاف و بدون خمیدگی روی صندلی بنشینید و به پشتی آن تکیه دهید. هرگز روی صندلی لم ندهید! لم دادن نشانه بی‌اهمیتی و عدم علاقه شما خواهد بود. اما در عین حال که صاف نشسته‌اید، راحت نیز باشید. صاف نشستن نشان‌دهنده‌ی هوش، اعتمادبه‌نفس و اعتبار شماست. در میان مصاحبه که ارتباط لازم را با مصاحبه‌کننده برقرار کردید،‌ می‌توانید گاهی به جلو خم شوید اما شانه‌های‌تان را پایین نیندازید؛ این کار نشان‌دهنده‌ی اشتیاق شما به جلسه خواهد بود. بهتر است این نوع نشستن را هر روز چند دقیقه تمرین کنید تا برای شما به یک عادت تبدیل شود.

تا جایی که امکان دارد، دست به سینه نشوید؛ این کار شما را شخصی محافظه‌کار یا گستاخ نشان‌‌ می‌دهد؛ همچنین ممکن است طرف مقابل این حرکت شما را یک حرکت تدافعی تلقی کند. یکی دیگر از حالت‌‌های نشستن مناسب در مصاحبه شغلی حالت آینه‌ای است. به این معنا که کاملا شبیه به طرف مقابل‌تان بنشینید. این نوع نشستن نشان‌دهنده موافقت و علاقه‌مندی شماست و‌‌ می‌تواند در نظر مثبت مصاحبه‌کننده تاثیرگذار باشد.

۴. در زبان بدن مناسب مصاحبه شغلی از ارتباط چشمی غافل نشوید!

از تاثیر ارتباط چشمی در مصاحبه شغلی غافل نشوید
از تاثیر ارتباط چشمی در مصاحبه شغلی غافل نشوید

به‌هیچ وجه نباید از حرف‌هایی که چشم‌های‌تان می‌زنند غافل شوید! ارتباط چشمی مناسب می‌تواند قابل اطمینان و درستکار بودن شما را به کارفرما نشان دهد؛ نگاه کردن به چشم‌های مصاحبه‌کننده به طور مستقیم و پایدار، نشان دهنده‌ی میزان اعتماد به‌نفس شما نیز هست؛ شما با این شیوه به طرف مقابل خود نشان می‌دهید که توجه کافی به حرف‌های او دارید. اگر چشم شما مدام بچرخد، حس عدم صداقت، متقلب بودن و یا اضطراب را به مصاحبه‌کننده القا خواهد کرد. اما دقت کنید که ارتباط چشمی شما به خیره ماندن تبدیل نشود. چرا که ممکن است به رفتاری گستاخانه تعبیر شود و این اصلا حس خوبی را منتقل نخواهد کرد.

۵. نحوه قرارگیری پاها در مصاحبه شغلی به چه صورت باشد؟

نحوه قرارگیری پاها
نحوه قرارگیری پاها

اگر ایستاده‌اید بهترین نوع قرارگیری پاها، این است که آن‌ها را به اندازه عرض شانه باز کنید تا متعادل به‌نظر بیایید؛ این مدل ایستادن نشان از اعتمادبه‌نفس بالا در زبان بدن شما دارد. البته بهتر است خانم ها فاصله‌ی کمتری به پاهای خود بدهند. اما در مورد نشستن؛ بهتر است از قرار دادن پاها روی هم اجتناب کنید؛ اگر هم عادت به این روش نشستن دارید، پاها را از مچ روی هم بندازید که در صورت جابجایی پاها، زیاد به چشم نیاید. بهترین حالت برای قرار دادن پاها در مصاحبه شغلی این است که کف دو پای‌تان را روی زمین بگذارید.

از لحاظ علمی ثابت شده که این مدل نشستن موجب تقویت ارتباط بین نواحی لیمبیک و نِئوکورتِکس مغز می‌شود؛ در این صورت هنگام مواجهه با سوالات پیچیده، راحت‌تر می‌توانید مغز خود را از تفکر خلاق به تفکر منطقی یا برعکس انتقال دهید. چنانچه مصاحبه‌ی تلفنی انجام می‌دهید نیز، قدم زدن بهترین راه است؛ چرا که راه رفتن به شما کمک می‌کند تا نیمکره‌‌های مغزتان بهتر با یکدیگر هماهنگ شوند و بتوانید جواب‌های هوشمندانه‌تری بدهید.

۶. با دست‌ها و بازوهای‌تان در مصاحبه شغلی چه‌ کنید؟!

دست‌ها و بازوها در زبان بدن مصاحبه شغلی
دست‌ها و بازوها در زبان بدن مصاحبه شغلی

سعی کنید از حرکت دست‌های خود در جهت برانگیختگی احساس مثبت در مصاحبه‌کننده استفاده کنید؛ اگر خیلی خشک و بی‌حرکت بنشینید یا دست‌های خود را پنهان کنید، حس خوبی را منتقل نخواهید کرد. یکی از نکات مهم، مشت نکردن دست‌هاست. باید کف دست‌تان را باز نگه دارید؛ پیدا بودن کف دست نشان‌دهنده صداقت و روراستی شماست. از طرفی نگه داشتن کف دست به سمت پایین  تسلط شما را بیان می‌کند. بهترین حالت این است که نوک انگشتان دو دست‌تان را به‌هم بفشارید (مانند برج کلیسا) این کار نشان از اعتماد‌به‌نفس بالای شما دارد.

اما هرگز دست‌های خود را در جیب‌تان نگذارید؛ این کار نشان می‌دهد چیزهای زیادی برای مخفی کردن دارید. همچنین دست‌های‌تان را بیش از حد حرکت ندهید؛ این امر علاوه بر این‌که نشان از گیجی و حواس‌پرتی شما دارد، تمرکز طرف مقابل را نیز برهم می‌زند. از ضربه‌زدن با نوک انگشتان‌تان به میز یا صندلی هم جدا پرهیز کنید.

۷. در هنگام بازدم شروع به صحبت کنید!

در مصاحبه شغلی در هنگام بازدم شروع به صحبت کنید!
در مصاحبه شغلی در هنگام بازدم شروع به صحبت کنید!

برای کاهش میزان استرس خود، عمیق‌تر نفس بکشید؛ سعی کنید تنفس‌تان را طوری تنظیم کنید که موقع بیرون دادن هوا (بازدم)‌ صحبت را شروع کنید؛ این کار را از قبل بارها و بارها تمرین کنید. نفس کشیدن درست، موجب کاهش ضربان قلب، تنظیم فشار خون و پایین آمدن هورمون‌های استرس می‌شود.

۸. گاهی با لبخند سر خود را تکان دهید!

در مصاحبه شغلی گاهی با لبخند سر خود را تکان دهید
در مصاحبه شغلی گاهی با لبخند سر خود را تکان دهید

هرگز لبخند زدن را فراموش نکنید؛ لبخند زدن تاثیرگذارترین جزء زبان بدن است؛ امکان ندارد کسی از لبخند شما حس بدی بگیرد؛ این کار سردی روابط را کاهش داده و می‌تواند شما را به فردی خوش‌رو و دوست داشتنی تبدیل کند؛ اما توجه داشته باشید ما راجع به لبخند قلابی و فیک صحبت نمی‌کنیم! لبخندی از ته دل که جزئی از شخصیت شماست! این لبخند نشان‌دهنده‌ی این است که شما در حال لذت بردن از مصاحبه هستید. سعی کنید لبخندتان را تا پایان مصاحبه داشته باشید.

در این بین تکان دادن سر نیز بسیار مهم است. این شیوه یکی از بهترین روش‌های تایید حرف‌های طرف مقابل‌تان است. اما حواس‌تان باشد مرتب این کار را تکرار نکنید؛ چون این شائبه پیش می‌آید که شما مانند یک دارکوب به این کار عادت دارید و دیگر اعتباری به رفتارتان نمی‌دهد! بهتر است کمی سرتان را متمایل و کج کنید؛ این حرکت نشان‌‌ می‌دهد شما به ادامه بحث تمایل دارید و علاقه خود را به شنیدن سخنان طرف مقابل‌تان نشان‌‌ می‌دهید.

سخن آخر

یک اشتباه کوچک در مصاحبه کافی‌ست تا شغلی را که مدت‌ها آرزویش را داشته‌اید،‌ از دست بدهید. اما جای نگرانی نیست؛ فقط کافیست آگاهی خود را نسبت به مصاحبه و سایر امور مربوط به آن بالا ببرید. ما در چراغ سعی داریم تمام مراحل استخدام و کاریابی از جمله موفقیت در مصاحبه‌های شغلی را برای شما به تجربه‌ای راحت و شیرین بدل کنیم. مجموعه‌ای از بهترین مقالات و ویدیوهای آموزشی در چراغ تدارک دیده شده که می‌توانند کمک شایانی برای شما باشند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید