حفظ انگیزه برای دستیابی به اهداف بلندمدت

توسط سمیه شهرآبادی
آخرین بروز رسانی ۶ فروردین ۱۳۹۹
زمان مطالعه 8 دقیقه

اهداف بلندمدت! همه ما می‌­خواهیم که پروژه­‌ها و کارهایمان خوب و سریع پیش بروند و همه آن­ها را به خوبی و آسانی جلو ببریم. اما اغلب مسائل زیادی پیش می­‌آیند به خصوص زمانی که برنامه­‌های طولانی، پروژه­‌های طولانی و اهداف بلن مدت داریم. یکی از بزرگترین درگیری­ها با پروژه­‌هایی که زمان زیادی طول می­‌کشند، این است که چگونه در تمام طول مسیر فرآیند، با انگیزه بمانیم؟

برای حفظ انگیزه، اهداف بلندمدت باید چه ویژگیهایی داشته باشد؟

برای حفظ انگیزه، اهداف بلند مدت باید چه ویژگیهایی داشته باشد؟
جهت حفظ انگیزه اهداف بلندمدت باید چه ویژگیهایی را دارا باشند؟

چه اهدافی را باید تعیین کنید؟ این فقط مربوط به مشخص کردن اهداف دلخواه نیست، بلکه تعیین اهداف واقعی و برنامه‌ریزی برای تحقق آنهاست. به عبارت دیگر، شما می‌­خواهید اهداف زیرکانه را تعیین کنید. حالا اهداف زیرکانه چه ویژگیهایی دارند؟

۱. وضوح

هر چه اهداف شما مشخص‌­تر باشد، بهتر است.

۲. قابل اندازه‌گیری

قابل اندازه‌گیری
میزان پیشرفت در اهداف قابل اندازه گیری باشد

باید پیشرفت هدف را بتوان به راحتی بررسی کرد. مطمئناً باید بدانید که آیا به آن رسیده‌­اید یا خیر! و بدانید در ماه چقدر می­‌خواهید پیشرفت کنید، بدانید اهداف روزانه و هفتگی شما باید چه باشد!

۳. قابل دستیابی

 در حالی که اهداف خود را متعالی تعیین می­‌کنید بسیار خوب است که اطمینان حاصل کنید که این چیزی است که در واقع می‌­توانید آن را انجام دهید. آنچه برای رسیدن به این هدف از شما خواسته خواهد شد را در نظر بگیرید، و با دقت فکر کنید که آیا شما توانایی انجام این کار را دارید.

۴. هماهنگ و مرتبط

اطمینان حاصل کنید که هدف شما با ارزش­های اصلی شما و آنچه در زندگی در راستای آن کار می­‌کنید هماهنگ است.

۵. چهارچوب زمانی

چهارچوب زمانی برای اهداف بلند مدت
برای اهداف خود بازه زمانی مشخص کنید

چهارچوب زمانی برای رسیدن به اهداف خود را تعیین کنید. ما تمایل داریم تا زمانی که به ما اجازه داده شود وظیفه خود را انجام دهیم. اگر اهداف شما کاملاً باز و بدون مشخص کردن زمان رسیدن است، ممکن است هرگز برای رسیدن به آنها اقدام جدی نکنید.

۶. هیجان انگیز

بیایید واقع‌بین باشیم، کار کردن با اهدافی که برای شما هیجان زده و الهام‌بخش است، بسیار ساده‌­تر خواهد بود. احساسات عامل مهمی در تعیین هدف است و شما به احتمال زیاد به دنبال چیزهایی هستید که شما را هیجان زده می­‌کنند.

۷. عادات روتین

ایجاد روال­ها و عادت­ها بهترین راه برای ایجاد تغییر در زندگی شماست. درج هدف خود در کارهای روزمره، تضمین می‌­کند که برای آن وقت می­‌گذارید و شانس بیشتری برای دستیابی به آن دارید.

چگونه می‌توان برای دستیابی به اهداف بلندمدت با انگیزه ماند

چگونه می‌توان برای دستیابی به اهداف بلند مدت با انگیزه ماند
چگونه باید برای رسید به هدفهای بلندمدت با انگیزه ماند

۱. اهداف بلندمدت را با اهداف کوچک­تر و قابل کنترل تعریف کنید

یکی از بزرگ­ترین اشتباهاتی که افراد هنگام تلاش برای رسیدن به هدف بلند مدت مرتکب می‌شوند، نگاه به هدف به عنوان یک کار بزرگ و مفرد است. وقتی در مورد چیزی صحبت می­‌کنید که ماه­ها ، یک سال یا بیشتر طول می­‌کشد، مهم است که هدف را به قطعات کوچک­تر تقسیم کنید. این به شما کمک می­‌کند تا راهنمایی­هایی در مورد آنچه باید برای رسیدن به هدف خود انجام دهید، دریافت کنید و هر بار که می‌خواهید از برنامه خارج شوید، انگیزه­‌های لازم را کسب خواهید کرد.

به عنوان مثال، زمانی که سعی می­‌کنید وزن خاصی را از دست دهید. لیستی از هر عملی را که می­‌خواهید برای رسیدن به آنجا انجام دهید، تهیه کنید. منظور یک لیست واقعاً خاص است. مثلا هر دوشنبه، شما برای اجرای برنامه خواهید دوید. هر سه‌شنبه، یک تمرین قدرتمندی را انجام خواهید داد. روزهای یکشنبه، شما به خرید می­‌پردازید و وعده‌­های غذایی خود را آماده می­‌کنید. اینها باید مواردی باشد که می‌توانید برای یک روز خاص در لیست کارهای خود قرار دهید!

۲. مسئولیت پذیری و پاسخگویی ایجاد کنید

مسئولیت پذیری و پاسخگویی ایجاد کنید
در خود حس مسئولیت پذیری و پاسخگویی ایجاد کنید

مسئولیت­‌پذیری در هنگام رسیدن به اهداف بلندمدت بسیار مفید است زیرا وقتی همه موارد دیگر درست از آب درنیامدند و انگیزه خود را از دست داده باشید، داشتن برخی از اقدامات پاسخگویی می­‌تواند به پرش و شروع انگیزه شما کمک کند یا حداقل شما را تحت فشار قرار دهد تا هدف خود را حتی با اکراه دنبال کنید.

ممکن است پیدا کردن یک شریک (یک استراتژی عالی در هنگام رسیدن به اهداف تناسب اندام) یا به اشتراک گذاشتن اهداف خود با شخص دیگری کمک کند. هنگام لغزش و دست کشیدن از هدف، صرف دانستن اینکه شخص دیگری از آن باخبر است، می­‌تواند یک انگیزه بزرگ باشد.

وقتی صحبت از اهداف بلندمدت می­‌شود، این راحت­تر اتفاق می‌‌افتد که انگیزه شما از بین برود یا اینکه هدف خود را از بین ببرید. بنابراین، برای هدف بزرگ، تا آنجا که ممکن است با افراد دیگر (خانواده، بهترین دوست، کارمند، رئیس و …) صحبت کنید. این کمک می‌­کند تا همیشه انگیزه خود را حفظ کنید. البته نکته اینجاست که اهداف خود را با کسانی در میان بگذارید که خیرخواه شما هستند و از دسته افراد منفی‌نگر  نیستند تا در همان مرحله اول انگیزه را از شما بگیرند.

۳. چراهای خود را بدانید

اول از همه، دانستن دلیل شما برای با انگیزه ماندن بسیار مهم است. این کمک می­‌کند تا به این نتیجه برسید که نتیجه نهایی چه می‌تواند باشد و موانع پیش روی شما را از بین می‌­برد. گاهی اوقات تکالیف شخصی می­‌تواند بسیار خسته‌کننده به نظر برسد، اما یادآوری اهداف بلندمدت و اینکه چرا می‌خواهید به آن اهداف برسید، کمک می‌­کند تا دوباره تمرکز کنید و باعث می‌شود این کار مهم باشد.

علاوه بر ایجاد انگیزه، دانستن دلیل شما نیز به شما در تشخیص اهداف خوب از بد کمک می‌­کند. گاهی اوقات بدون اینکه دلیلی برای هدف داشته باشیم، هدفی خودسرانه تعیین می­‌کنیم، و خود را مجبور به دنبال کردن آن می‌­کنیم. اینکه بدانید که چرا هدف خود را تعیین می­‌کنید ممکن است به جلوگیری از هدفی که ارزش ندارد کمک کند.

۴. پیشرفت خود را دنبال کنید

پیشرفت خود را دنبال کنید
پیگیر میزان پیشرفت خود باشید

وقتی صحبت از اهداف بلندمدت می­‌شود، پیگیری پیشرفت شما برای داشتن انگیزه و ماندن در مسیر ضروری است. این نشانگر این موضوع است که آیا شما در مسیر هدف خود هستید یا نه یا باید تغییراتی در استراتژی هدف خود ایجاد کنید؟!

ردیابی پیشرفت می­‌تواند برای با انگیزه ماندن بسیار مفید باشد زیرا هر بار با رسیدن به یک نقطه عطف مهم، هیجان زده می­‌شوید و یک قدم به هدف خود نزدیک می‌شوید.

راه­‌های مختلفی وجود دارد که می­‌توانید این کار را انجام دهید. بسیاری از برنامه­‌ها وجود دارد که شما را به مسیر پیشرفت به سوی اهداف کمک خواهد کرد. در غیر این صورت، انجام این کار ساده در یک نوت بوک یا صفحه گسترده (صفحه اکسل)، این ترفند را انجام می‌دهد!

۵. عادات خود را تغییر دهید

وقتی صحبت از اهداف بلندمدت و تغییر سبک زندگی می­‌شود، تغییر عادات، موثرترین راه برای رسیدن به آن است. تحقق هدف شما آسان­تر می‌­شود زیرا مراحل به سادگی برای شما عادی شده‌­اند. همچنین، اگر امیدوار هستید که یک سبک زندگی دائمی را تغییر دهید، به شما کمک می­‌کند تا مدت­ها پس از  رسیدن به هدف خود نیز آن را ادامه دهید.

به عنوان مثال، بگذارید فرض کنیم شما دونده هستید. دویدن ماراتن مطمئناً یک هدف بلندپروازانه و ارزشمند است، اما دارای تاریخ پایان است. اگر آنچه را که واقعاً دنبالش هستید و می­‌خواهید، دونده شدن است، منطقی­‌تر است که به یک عادت و یک قسمت منظم از روال زندگی تبدیل شود به گونه­‌ای که پس از تمام شدن ماراتن، عادت دویدن باقی بماند. این فقط مربوط به اهداف تناسب اندام نمی­‌شود. شما می­‌توانید آن را در هر هدفی اعمال کنید!

۶. به دنبال انگیزه باشید

هر چند مقایسه کردن خود با دیگران خیلی خوب نیست، اما در بعضی موارد می­‌تواند یک انگیزه‌دهنده عالی باشد. دلیلی وجود دارد که اکانت­های اینستاگرام تناسب اندام بسیار محبوب هستند. در اصل افرادی که با اهداف تناسب اندام خود دست و پنجه نرم می­‌کنند می‌توانند به دیگران که قبلاً به آنها رسیده‌اند (یا افرادی که در حال حاضر به دنبال همان هدف هستند) نگاه کنند و از طریق آنها انگیزه پیدا کنند.

با این حال، اگر این مقایسه یک محرک مثبت است، این کار را ادامه دهید، و اگر نه در مقایسه موفقیت، احساس کمبود و ناامیدی می‌کنید.

حفظ انگیزه برای دستیابی به اهداف بلندمدت در مقام یک مدیر یا کارفرما

حفظ انگیزه برای دستیابی به اهداف بلند مدت در مقام یک مدیر یا کارفرما
یک مدیر یا کارفرما جهت دستیابی به اهداف بلندمدت خود باید انگیزه خود را حفظ کند

روش انرژی دادن و انگیزه ایجاد کردن، برای برنامه­‌های طولانی مدت و اهداف بلندمدت این است، که آها را به اهداف کوچک­تر تعریف کنید. ممکن است، یک پروژه بسیار طولانی داشته باشید، که شش ماه طول بکشد تا تکمیل شود، اما مطمئنا اهداف کوچک­تری هم می‌توان در این مسیر، ایجاد کرد.

مثلا در ساخت یک خانه، مرحله اتمام فونداسیون، وقتی قالب‌ریزی­ها تمام می­‌شود، یا وقتی که سقف را می‌­گذارند، وقتی که سیم‌کشی­ها تمام می­‌شود، وقتی که دیوارکشی­ها انجام می­‌شود و از این دست از موارد، کاری که باید در این پروژه‌های طولانی مدت انجام دهید، این است که افرادتان را با انگیزه نگه دارید، پس برایشان اهداف کوچک­تر تعریف کنید، چون آن قدر دور نیستند، که نتوانند آن را ببینند.

افراد تیمتان به هدف بعدی­شان نگاه می­‌کنند و کاری که باید انجام دهید این است که رسیدن­شان به  آن اهداف کوچک را تشویق کنید و نشان دهید شما تلاششان را برای رسیدن به آن اهدف کوچک می­‌بینید. ممکن است، یک مهمانی بگیرید یا خیلی ساده یک استراحتی ترتیب بدهید تا ببینید چقدر در پروژه پیش رفته­‌اید. این اهداف کوچک چیزی است، که افرادتان می‌­توانند، به آن­ها در مدت زمان کوتاهی نگاه کنند.

افراد تیم می­‌توانند آن را بفهمند و ببینند که کجا هستند. اهداف یا پروژه‌­هایی که شش ماه طول می­‌کشند، بسیار دورتر از چیزی هستند که بشود، به عنوان نقطه انگیزه بخش از آن­ها برای چیزهای دیگر یاد کرد. تا جایی که به انگیزه داشتن مربوط است، باید زمان­هایی وجود داشته باشند، که کاری که انجام می­‌دهید را ارزیابی کنید.

ممکن است برنامه طولانی مدت شما، سی درصد افزایش فروش باشد و می­‌دانید که فروشتان را در یک چهارم زمان، هفت و نیم درصد افزایش داده‌­اید. شما در مسیر رسیدن به هدف هستید، اما همچنین زمان خوبی است، تا به تیم­تان بازخورد بدهید که این کار به آن­ها احساس مالکیت می‌دهد و به آن­ها اجازه می‌­دهد، که روند پیش‌برد کار را دوباره ارزیابی کنند. پس هدف­های کوچک تعیین کردن، راه بسیار عالی برای ایجاد انگیزه است و همچنین فرصتی برای شماست، تا در تیمتان احساس مالکیت ایجاد کنید. با بازخورد دادن و داشتن جدول پیشرفت پروژه، ممکن است بتوانید تغییرات نامحسوسی ایجاد کنید، که سریع­تر شما را به هدف­تان برسانند، یا نتایج بهتری در انتها به شما بدهد.

پس وقتی با اهداف بلندمدت سر و کار دارید، از روش تقسیم هدف به هدفهای کوچک­تر استفاده کنید، این روش به شما کمک می‌­کند، تا انگیزه تیمتان را حفظ کنید و کل فرآیند را راحت­‌تر پیش ببرید.

سخن آخر

در این مقاله چراغ به موضوع اهداف بلندمدت و اینکه چگونه انگیزه و انرژی خود را برای به نتیجه رساندن این اهداف حفظ کنیم پرداختیم. 

چراغ جامع ترین و پیشرفته ترین سایت کاریابی، آموزش و استخدام هوشمند در ایران سعی دارد با بیان نکات، مهارت و فرامهارتهای مشاغل و محیط کار، ارائه آموزشهای آنلاین تخصصی و آموزشهای ویدیویی مهارتهای استخدامی برای کارجویان عزیز و کارفرمایان محترم تجربه شغلی دلنشینی را ممکن سازد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید