درآمد مهندس برق به همراه برترین شغل‌های رشته برق در کشورهای جهان

توسط ماهان مسبوقی
آخرین بروز رسانی ۱ دی ۱۳۹۸
زمان مطالعه 4 دقیقه

در این مقاله از مقالات چراغ به بررسی درآمد مهندسی برق می‌پردازیم. شاید در نگاه اول رشته مهندسی برق بسیار سخت به نظر بیاید ولی هیچ سختی‌ای در دنیا بدون پاداش نخواهد ماند. یک درآمد متوسط ۱۰۹ هزار دلاری برای یک مهندس برق، دقیقا همان پاداشی است که وی سال‌های طولانی برای آن زحمت کشیده است. وقتی نگاهی به وضعیت تقاضای موجود در بازار کار برای یک مهندس برق می‌اندازیم، متوجه این موضوع می‌شویم که افرادی که تجربه و دانش قابل توجهی در حوزه‌های مختلف مربوط به مهندسی برق دارند، به راحتی می‌توانند در پروژه‌های مختلف مانند بخش‌های دولتی، نظامی و خصوصی مشغول به کار شده و درآمد خوبی را نیز از این راه کسب کنند. حتی برای مهندسانی که به تازگی پا به عرصه کار می‌گذارند، درآمد اولیه در حدی است که بتواند رضایتشان را جلب کرده و انگیزه لازم برای قدم برداشتن در این مسیر را به آن‌ها بدهد. در این بخش به درآمد مهندسان برق در کشورهای مختلف نگاهی می‌اندازیم.

درآمد مهندسی برق در آمریکا

درآمد مهندسی برق درکشور آمریکا
درآمد مهندس برق در کشور آلمان

به گزارش سایت دانشگاه هیوستون بپتیست (Houston Baptist) و بنا به آمار اداره کار آمریکا، در ماه می ۲۰۱۷ درآمد معمولی یک مهندس برق در کشور آمریکا ۹۵۰۶۰ دلار بوده است. کمترین میزان دریافتی یک مهندس برق در ایالات متحده چیزی حدود ۶۵۹۷۰ دلار بوده و این در حالی است که افرادی که در بهترین موقعیت‌های شغلی به عنوان یک مهندس برق مشغول فعالیت هستند، درآمدی ۱۵۰۳۴۰ دلاری دارند. اگر بخواهیم سطح درآمد را بسته به موقعیت‌های شغلی موجود برای یک مهندس برق دسته بندی کنیم، به جدول پایین می‌رسیم.

موقعیت شغلی درآمد سالانه (دلار)
تحقیق و توسعه در زمینه‌های مرتبط با فیزیک، مهندسی و علوم پایه برق ۱۰۸۱۳۰
مدیریت اطلاعات و اندازه گیری و سنجش کارایی ابزارآلات الکتریکی ۱۰۰۶۳۰
طراحی و ساخت سرویس‌های الکترونیکی ۹۸۸۲۰
واحدهای کنترل و انتقال قدرت ۹۵۹۵۰

درآمد مهندس برق در آلمان

درآمد مهندس برق در کشور آلمان
درآمد مهندس برق در کشور آلمان

درآمد مهندسی برق در کشور آلمان و در سال ۲۰۱۹ به صورت ماهانه از ۱۸۲۶ یورو شروع شده و در بالاترین میزان خود به ۶۸۵۹ یورو می‌رسد. به این ترتیب می‌توان حقوق متوسط یک مهندس برق در این کشور را ۴۶۳۲ یورو در ماه تخمین زد. به صورت کلی، تجربه کاری تاثیر بسیار زیادی در میزان درآمد یک مهندس برق در کشور آلمان دارد. نحوه اثرگذاری میزان سابقه کار را در جدول زیر مشاهده می‌کنید.

میزان تجربه کار درآمد ماهانه (یورو)
کمتر از دوسال ۲۱۰۳
بین دو الی پنج سال ۲۸۸۳
بین پنج الی ده سال ۳۶۳۸
بین ده الی پانزده سال ۴۳۹۳
بین پانزده الی بیست سال ۵۱۴۸
بیش از بیست سال ۶۳۸۱

درآمد مهندس برق در ایران

درآمد مهندس برق در ایران
درآمد مهندسان برق در ایران

در حال حاضر به دلیل پیشرفت صنایع در ایران، تقاضا برای رشته‌های مهندسی به خصوص مهندسی برق افزایش چشمگیری داشته است. بسته به مهارت‌ها و تجربه کاری فرد، عدد درآمد یک متخصص برق در ایران می‌تواند متفاوت باشد. امروزه و با تاثیر وسیع نرم‌افزارهای کامپیوتری بر طراحی و آزمایش المان‌های الکترونیکی، داشتن مهارت در کار با نرم افزارهایی از قبیل Dialux ، Bascomو Matlab می‌تواند درآمد بیشتری را نصیب مهندسان برق کند. بنا به گزارش وبسایت برق نیوز، حداقل درآمد یک مهندس برق در سال ۱۳۹۴ چیزی در حدود ۲ میلیون تومان بوده است. در خصوص وضعیت‌ درآمدی حال حاضر بازار مهندسی برق در ایران آمار صحیحی در دست نیست.

برترین موقعیت‌های شغلی مهندسان برق

موقعیت شغلی های مهندسی برق
برترین موقعیت شغلیهای مهندسی برق

بسته به موقعیت شغلی مهندس برق، میزان درآمد یک مهندس برق مقادیر مختلفی را خواهد داشت. در پایین جداولی را ارائه می‌دهیم که در آن‌ها طبقه‌بندی‌های مختلفی را در خصوص نحوه درآمد شاغلین رشته مهندسی برق را بررسی کرده‌ایم. اولین دسته بندی مربوط به موقعیت‌های شغلی مختلف است.

میزان درآمد موقعیت شغلی
۷۳۰۰۰ دلار مدیر فنی
۷۱۰۰۰ دلار مدیر ارشد
۶۷۰۰۰ دلار مدیر
۴۹۰۰۰ دلار معاون
۴۰۰۰۰ دلار کارمند تازه استخدام شده
۲۶۰۰۰ دلار کارآموز

درآمد مهندس برق در سایر کشورها

درآمد مهندسان برق در سایر کشورهای جهان
درآمد مهندسان برق در سایر کشورهای جهان

در بالا آمار وضعیت درآمدی مهندسان برق در سه کشور آمریکا، آلمان و ایران را‌ ارائه دادیم. اما در ادامه قصد داریم آمار کلی وضعیت درآمدی مهندسان برق در سراسر دنیا را در اختیار بگذاریم.

متوسط درآمد کشور
۱۰۵۰۰۰ دلار سوییس
۹۶۰۰۰ دلار ایالات متحده
۷۳۰۰۰ دلار استرالیا
۷۱۰۰۰ دلار هلند
۶۸۰۰۰ دلار عربستان سعودی
۶۵۰۰۰ دلار کانادا
۳۷۰۰۰ دلار مالزی

صنایع مرتبط با مهندسی برق

صنایع مرتبط با مهندسی برق در سراسر جهان
صنایع مرتبط با مهندسی برق در سراسر جهان

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، صنایع مختلفی پذیرای مهندسان برق هستند. در ادامه نگاهی خواهیم داشت به میزان حقوق دریافتی یا درآمد هر مهندس برق بسته به حوزه‌ای که در آن مشغول به فعالیت است.

متوسط درآمد صنعت
۸۶۰۰۰ دلار مخابرات
۷۹۰۰۰ دلار پتروشیمی و نفت
۷۴۰۰۰ دلار هواپیمایی
۷۰۰۰۰ دلار سخت افزار کامپوتر
۶۸۰۰۰ دلار مهندسی پزشکی
۶۵۰۰۰ دلار ارتباطی

سخن آخر

در مقالات چراغ تمام نکات لازم برای موفقیت در استخدام  و همچنین بهبود و پیشرفت در زندگی شغلی را خواهیم نوشت. چراغ جامع‌ترین و پیشرفته‌ترین سامانه کاریابی و سامانه استخدام در ایران قصد دارد، با آگاهی بخشیدن و بیان نکات طلایی در بازار کار، تجربه شغلی دلنشینی را برای شما رقم زند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید