مهارت‌های لازم برای موفقیت در استخدام

توسط پریسا باصره منش
آخرین بروز رسانی ۱۲ شهریور ۱۳۹۸
زمان مطالعه 11 دقیقه

بدون شک یکی از مهم‌ترین مسائل در دنیای امروز، پیدا کردن شغل مناسب و موفقیت در استخدام است. مهم نیست شما از کدام دانشگاه فارغ‌التحصیل شده یا چه گواهی و مدرکی داشته باشید؛ زیرا هر شغلی، علاوه بر مهارت‌های تخصصی، یک سری مهارت‌های عمومی نیز نیاز دارد که در ارزیابی کارفرمایان، بسیار موثر و قابل اهمیت است. در این مقاله سعی کرده‌ایم مجموعه‌ای از این نکات برای آگاهی از مهارت‌های لازم در پروسه استخدام را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم تا به راحتی بتوانید از پس غول بزرگ استخدام برآیید و موفقیت در استخدام را تجربه نمایید!

اهمیت انتخاب شغل مناسب

امروزه در دنیایی زندگی می‌کنیم که افراد با شغل‌های خود، هویت یافته و شناخته می‌شوند؛ بنابراین انتخاب شغل می‌تواند یکی از حیاتی‌ترین تصمیم‌های هر فرد در دوره‌های مختلف زندگی‌اش باشد. حتی ممکن است سرنوشت افراد به‌واسطه‌ی شغل آن‌ها دست‌خوش تغییرات مثبت یا منفی گردد. اما حتما در جریان هستید که این روزها انتخاب شغل و موفقیت در استخدام بسیار سخت‌تر و پیچیده‌تر از گذشته شده است؛

  • اولین و مهمترین دلیل سختی استخدام، بالا بودن تنوع مشاغل در حوزه‌های کاری مختلف است که انتخاب درست و آگاهانه را برای افراد پیچیده می‌کند.
  • مورد بعد افزایش نیروی کار متخصص و ایجاد جو شدید رقابتی در پروسه استخدام است.

مهارت‌های رفتاری لازم برای موفقیت در استخدام

واضح است که مهارت‌های لازم برای هر شغلی متفاوت است؛ اما یک سری اصول اولیه وجود دارد که با کسب آن‌ها احتمال موفقیت در استخدام و مصاحبه‌ شغلی بیشتر خواهد بود. این مهارت‌ها شامل دو دسته مهارت‌های رفتاری و مهارت‌های تکنیکی می‌شود که در ادامه گزیده‌ای از این موارد مهم را بررسی خواهیم کرد.

۱. مهارت‌های ارتباطی و شانس بیشتر موفقیت در استخدام

مهارتهای ارتباطی
مهارتهای ارتباطی

یکی از ضروری‌ترین مهارت‌های لازم برای موفقیت در استخدام، داشتن مهارت‌های ارتباطی و روابط عمومی قوی است. برقراری ارتباط موثر و معاشرت با دیگران در محیط کار می‌تواند تا میزان زیادی برای گرفتن شغل مورد نظر به شما یاری رساند. بهترین روش برای کسب این مهارت، آگاهی از نقاط ضعف و قوت شخصیت شماست؛ اگر احساس می‌کنید در این زمینه به میزان کافی مهارت ندارید، می‌توانید با مطالعه کتاب‌ها، مقالات و یا شرکت در دوره‌های آموزشی برای تقویت آن اقدام نمایید.
شما باید بتوانید با همکاران خود رفتاری حرفه‌ای داشته باشید؛ اگر چه بخشی از اصول ارتباطی به خلق و خوی شما بستگی دارد؛ مثلا ممکن است خونسرد باشید یا در نقطه مقابل قرار داشته و زود از کوره در بروید! اما اگر شناخت خوبی از خصوصیات اخلاقی خود و همچنین ویژگی‌های برجسته‌ای که برای شغل موردنظرتان لازم است را داشته باشید، می‌توانید به شرایطی مناسب برای موفقیت در استخدام دست یابید.

۲. مسئولیت‌پذیری و شانس بیشتر موفقیت در استخدام

برای انجام دادن امور شغلی، هیچ بهانه‌ای پذیرفتنی نیست! وقتی که شما مسؤولیت کاری را قبول می‌کنید، باید تمام هم و غم خود را معطوف آن کار کنید تا بتوانید به بهترین نحو از پس آن برآیید. در واقع شما باید مدیر خودتان باشید! این بدان معناست که حتی اگر مدیر مربوطه‌تان حضور نداشت، هیچ خللی در امور محوله به شما وارد نشود. شما باید بتوانید در هر شرایطی، ابتکار عمل را در دست گرفته و امور را سازمان‌دهی کنید. خودمدیریتی یکی از مهارت‌هایی‌ست که شما را از دیگران متمایز می‌سازد. برای تمرین در این مهارت، بهتر است از کارهای روزمره خود شروع کنید؛ مثلا تمام فعالیت‌های روزانه خود را زمان‌بندی کنید و با برنامه‌‌ریزی درست در زمان‌های مشخص انجام دهید؛ این کار، مهارت مسئولیت‌پذیری شما را بالا خواهد برد.

۳. کار گروهی و شانس بیشتر موفقیت در استخدام

کار گروهی و موفقیت در استخدام
کار گروهی و موفقیت در استخدام

همکاری گروهی و داشتن تعامل با اعضای گروه، یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی‌ست که در کاریابی و موفقیت در استخدام، حائز اهمیت است. یک تیم موفق، تیمی است که تمام اعضای آن از این مهارت بهره ببرند. برای همکاری موفق در گروه، شما باید بتوانید با کمترین تنش، ایده‌‌ها و تجربیات خود را در اختیار دیگر اعضای گروه قرار داده و با خرد جمعی، تصمیم درست را اتخاذ نمایید. هر کسب و کاری برای موفقیت نیازمند یک کار گروهی بی‌نقص و کامل است که این کمال جز در داشتن مهارت ارتباط جمعی تک تک اعضای گروه، امکان‌پذیر نخواهد بود. شما باید بتوانید در رسیدن به اهداف گروه، مشارکت داشته باشید و روابط‌ خود با کارفرما و سایر اعضای تیم را تقویت نمایید. جالب این که بعضی مواقع لازم است از خواسته‌ و سلیقه‌های شخصی‌تان برای رسیدن به اهداف تیم، چشم‌پوشی کنید. مشارکت در تیم‌های ورزشی، گروه‌های هنری و … از بهترین راه‌های کسب این مهارت هستند.

۴. صداقت در کار و شانس بیشتر موفقیت در استخدام

معمولا تمام صاحبان کسب و کار و مشاغل در پروسه‌ی استخدام خود، به دنبال افراد صادق هستند؛ چرا که صداقت، ویژگی منحصر به فردی است که بسیاری از خصلت‌های خوب دیگر را نیز با خود به همراه دارد. معمولا فردی که صادق است، نکات مثبت و منفی خود را به راحتی پذیرفته و درصدد ارتقا یا رفع آن‌ها بر می‌آید. از طرفی اکثر افراد صادق، وفادار و قابل اعتماد هستند. بنابراین اول از همه با خودتان و بعد با دیگران صادق باشید تا بتوانید مراحل موفقیت در استخدام را راحت‌تر گذرانده و تاثیر بیشتری روی مدیران خود بگذارید. مثلا هیچ‌گاه ادعایی خارج از توانایی‌های خود نداشته باشید و همیشه خود را همان‌طور که هستید توصیف کنید؛ چرا که دیر یا زود حقیقت برملا شده و آن‌ها با خود واقعی‌تان روبرو خواهند شد! نکته مهم این‌که هیچ‌وقت از محل کار قبلی یا مدیران سابق خود بدگویی نکنید!

۵. شایستگی و صلاحیت و شانس بیشتر موفقیت در استخدام

کارفرمایان اغلب به دنبال افرادی هستند که جایگاه خود را در شغل موردنظر به‌خوبی بشناسند و اهداف لازم برای آن شغل را در سر داشته باشند. برای کسب این مهارت بهتر است نکات مثبت خود در کارهای پیشین را شناسایی کرده و روی آن‌ها تمرکز کنید. شما باید بتوانید کارهای خود را اولویت‌بندی کرده و در راستای رسیدن به اهداف شغلی خود، آن‌‌ها را به انجام برسانید. مدیر شما باید بتواند با خیال راحت کار را به دست‌تان بسپارد و دیگر نگران هیچ چیز نباشد. یکی از روش‌هایی که به تقویت این مهارت کمک می‌کند، صحبت از ایده‌های کاربردی شما در شغل‌ها یا شرکت‌های قبلی است؛ مثلا اگر در شرکت قبلی، ایده‌ای را مطرح نموده‌اید که به واسطه‌ی آن به جایگاه خاصی رسیده‌اید، آن را بازگو و از دلایل خود برای طرح آن ایده صحبت کنید. این کار تاثیر زیادی در روند موفقیت در استخدام شما خواهد داشت.

۶. ریسک‌پذیری و شجاعت و شانس بیشتر موفقیت در استخدام

ریسک پذیری و شجاعت و موفقیت در استخدام
ریسک پذیری

یکی دیگر از مهارت‌های مهم در مصاحبه‌های شغلی، داشتن قدرت ریسک بالا و شجاعت است. معمولا مدیران شایسته، شیفته‌ی افرادی می‌شوند که از بیان هیچ ایده‌ای نمی ترسند و با شجاعت به بیان افکار خود می‌پردازند؛ البته باید این نکته را در نظر بگیرید که برای بیان هر ایده‌ای باید دلایلی محکم داشته باشید و بعد آن را با مدیران خود مطرح کنید. این مهارت به‌خصوص در کارهایی که ضمانتی برای موفقیت آن‌ها وجود ندارد، بسیار به چشم می‌آید و مورد تحسین صاحبان مشاغل خواهد بود.

۷. استحکام شخصیت و شانس بیشتر موفقیت در استخدام

دارا بودن شخصیت محکم و استوار، مهارتی‌ست که می‌تواند اعتماد مدیران را جلب کند؛ مدیر شما باید بتواند در هر شرایطی روی شما و توانایی‌های‌تان حساب باز کند و بداند که با بروز اولین مشکل، عرصه را خالی نخواهید کرد. در بسیاری از مواقع، ممکن است تجارت‌های مختلف در سرتاسر جهان، دچار مشکل شوند؛ درست در همین زمان است که شایستگی و استواری شخصیت کارمندان مشخص خواهد شد. صبر و آرامش از ویژگی‌هایی هستند که با داشتن آن‌ها می‌توانید این مهارت را در خود تقویت کنید.

۸. یادگیری در کار و شانس بیشتر موفقیت در استخدام

یادگیری در کار و موفقیت در استخدام
یادگیری در کار

اگر می‌خواهید همیشه و در هر شغلی موفق باشید، از یادگیری غافل نشوید! امروزه اکثر مشاغل در حال به‌روز شدن هستند و ضمانت پیشرفت در این مشاغل، ارائه روش‌هایی جدید برای حل مسائل در آن‌هاست. بسیاری از مشاغل هستند که دیگر سنتی انجام نمی‌شوند و برای این‌که از قافله عقب نمانید، مجبورید که با تکنولوژی‌های جدید آن مشاغل، همگام شوید؛ شما باید بتوانید با یادگیری علوم و تکنیک‌های جدید همیشه به‌روز باشید تا ایده‌هایی ناب و کاربردی را در ذهن بپروانید؛ ضمنا باید در نظر بگیرید که در بعضی مشاغل، سرعت تغییرات و پیشرفت، بسیار بالاست؛ بنابراین باید خود را با سرعت این تغییرات، هماهنگ کنید. با این مهارت به راحتی می‌توانید به پیشرفت کاری خود خوش‌بین بوده و امنیت شغلی داشته باشید!

۹. توانایی مواجهه با چالش‌ها و شانس بیشتر موفقیت در استخدام

حتی در شرکت‌های مشهور و بزرگ دنیا نیز، ممکن است چالش‌ها و مسائلی پیش‌بینی‌نشده اتفاق بیفتد؛ بنابراین توانایی رویارویی با این چالشها و مشکلات، از مهارت‌هایی‌ست که برای مدیران کسب و کارهای مختلف، بسیار اهمیت دارد؛ چرا که در همین برهه‌های حساس زمانی است که تفاوت میان کارمندان توانا و دیگران مشخص خواهد شد. اگر شما در زمان بروز مشکلات، عقب‌نشینی نکنید و راه‌کارهای خوبی برای عبور از آنها ارائه دهید، بهترین انتخاب برای استخدام شرکت‌ها خواهید بود. پس در صورت دارا بودن این مهارت، حتما در مصاحبه شغلی خود به آن اشاره کنید.

۱۰. امیدواری و نگاه مثبت و شانس بیشتر موفقیت در استخدام

امیدواری و نگاه مثبت در موفقیت در استخدام
امیدواری و نگاه مثبت

هیچ شرکتی تمایل ندارد فردی منفی‌گرا و ناامید را استخدام کند؛ بنابراین برای به‌دست آوردن هر شغلی، از پرستاری بچه تا منشی‌گری یا مدیریت، لازم است که نگاهی مثبت به آینده داشته باشید تا بتوانید موفق شوید. معمولا افراد مثبت‌اندیش ایده‌های زیادی در سر دارند و انرژی خوبی به افراد منتقل می‌کنند. بنابراین تا می‌توانید مثبت و امیدوار باشید.

۱۱. انگیزه و علاقه و شانس بیشتر موفقیت در استخدام

به گفته بسیاری از کارشناسان، علاقه به هر شغلی، تضمین موفقیت در آن است. اگر به شغلی که در آن هستید، علاقه نداشته باشید، هیچ‌وقت به پیشرفت شغلی موردنظر خود نخواهید رسید. از طرفی با داشتن انگیزه‌ی بالا می‌توانید ایده‌پرداز خوبی نیز باشید؛ صاحبان مشاغل همیشه از ایده‌های نو استقبال می‌کنند.

مهارت‌های تکنیکی لازم برای موفقیت در استخدام

و اما مهارت‌هایی که با دانستن آ‌ن‌ها می‌توانید چند قدم جلو بیفتید و پروسه استخدام را راحت‌تر بگذرانید؛

۱. رزومه مناسب 

اولین چیزی که در پروسه استخدام شما به چشم می‌آید، داشتن یک رزومه کامل از سوابق کاری و تحصیلی شماست؛ هر چه این رزومه مهارت‌های عمومی و تخصصی شما را بیشتر در معرض دید مدیران قرار دهد، امکان موفقیت در استخدام شما بیشتر خواهد بود. درست‌نویسی در رزومه از لحاظ املا و همچنین دستور زبان، یکی از مهم‌ترین نکات یک رزومه‌ی خوب است.

۲. کامپیوتر و اینترنت

کامپیوتر و اینترنت و موفقیت در استخدام
کامپیوتر و اینترنت

از بدیهی‌ترین مهارت‌های لازم برای شانس بیشتر موفقیت در استخدام، تسلط بر اینترنت و استفاده از کامپیوتر است؛ اگر شما در تخصص خودتان نهایت مهارت و کارایی را داشته باشید اما در استفاده از کامپیوتر و مهارت‌های اولیه آن ناتوان باشید یا از ارسال ایمیل و جستجوی مطالب، سررشته نداشته باشید، مسلما شکست خواهید خورد. در دنیای پیشرفته امروز، داشتن مهارت‌های ۷ گانه کامپیوتر یا همان ICDL برای کسانی که می‌خواهند وارد کارهای سازمانی و اداری شوند ضروری است. همچنین توانایی استفاده از نرم‌افزارهایی مانند آفیس (ورد، پاورپوینت، اکسل و …) در محیط کار بسیار مهم است؛ از طرفی اگر شما در ارسال ایمیل یا استفاده از موتورهای جستجو تبحر داشته باشید، در روند موفقیت در استخدام و آینده شغلی شما تاثیرگذار خواهد بود.

۳. استفاده از نرم‌افزارها 

همان‌طور که قبلا اشاره شد، تمام رشته‌های تخصصی با سرعت در حال پیشرفت هستند؛ یکی از راه‌های رسیدن به این تخصص‌ها، استفاده از نرم‌افزارهای مربوط به هر رشته است. مثلا از نرم‌افزارهای پرکاربرد در رشته گرافیک می‌توان به فوتوشاپ، کرل، افترافکت، پریمیر و … اشاره کرد.

۴. زبان‌های خارجی به‌ویژه انگلیسی 

حداقل میزان تسلط شما بر زبان‌های، سر در آوردن از اصطلاحات خارجی رشته و تخصص خودتان است. اما نکته قابل توجه در این مورد، ارتباطات جهانی اکثر مشاغل و دست‌یابی به علوم نوشته شده به سایر زبان‌‌ها به خصوص انگلیسی است. به این ترتیب، توصیه می‌شود قبل از تصمیم به استخدام، دست کم بر یک یا دو زبان خارجی و به ویژه انگلیسی تسلط داشته باشید؛ امروزه یکی از راه‌های سریع برای کنار زدن رقبا و موفقیت در مصاحبه‌های اکثر مشاغل، تسلط بر زبان انگلیسی است. فراموش نکنید که تلفظ صحیح اصطلاحات تخصصی باعث می‌شود شنونده قانع شود که شما بر آن کار مسلط هستید!

۵. محاسبه و کار با اعداد

محاسبه و کار با اعداد
محاسبه و کار با اعداد

قطع به یقین هر کسب و کار و صنعتی از علم محاسبات استفاده می‌کند. مثلا برای امور مالی، خرید و فروش محصولات و خدمات همچنین برای برنامه‌ریزی‌‌ در کار و ارزیابی عملکرد کاری و عملکرد کارمندان و … بنابراین کار با اعداد و ارقام جزء مهارت‌های مهمی است که باید روی آن‌ تمرکز کرده و این مهارت را در خود تقویت کنید. در بعضی از شغل‌ها مانند مهندسی، حسابداری و … تسلط بر این مهارت حیاتی است اما در دیگر مشاغل نیز باید تسلط کافی وجود داشته باشد.

نکات کلیدی برای موفقیت در استخدام

معمولا بعد از مشاهده رزومه شما توسط صاحبان مشاغل، دعوت به مصاحبه حضوری خواهید شد؛ این مرحله از اهمیت زیادی برخوردار است؛ چرا که می‌توانید تاثیر به‌سزایی روی مصاحبه‌کننده داشته و شغل را از آن خود کنید! اما رعایت یک سری نکات می‌تواند شما را در این راه یاری رساند؛

۱. برای موفقیت در استخدام، خودتان باشید!

شما مجبور نیستید ادا در بیاورید یا ادعایی فراتر از توانایی خود داشته باشید! فقط کافیست تمام آن‌چه بلد هستید را با صداقت کامل بیان کرده و در مورد تک تک آن‌ها توضیح دهید. فراموش نکنید که افرادی که روبروی شما می‌نشینند، معمولا روانشناسان قدرتمندی هستند و خیلی زود متوجه تنش و اضطراب شما خواهند شد! پس برای جلوگیری از این تاثیر منفی، خودتان باشید و اعتماد به نفس کافی برای توصیف توانایی‌های‌تان را داشته باشید.

۲. دقت در جزییات برای موفقیت در استخدام

توجه داشته باشید که برای مصاحبه‌کنندگان، دقت اهمیت بالایی دارد؛ پس به سوالات گوش داده و دقیقا چیزهایی که از شما پرسیده شده را جواب دهید؛ نه کمتر و نه بیشتر! اگر پاسخ سوالی را نمی‌دانستید، خیلی محکم بگویید نمی‌دانم اما برای یادگیری هر چیزی آمادگی دارم! در این مواقع ظاهر خود را حفظ کرده و اعتمادبه‌نفس‌تان را از دست ندهید؛ چرا که قرار نیست همه از همه چی سردربیاورند!

۳. برای موفقیت در استخدام، سوال نپرسید!

سوال نپرسید
سوال نپرسید!

بهتر است بدانید مصاحبه‌کننده‌ها از سوال کردن خوش‌شان نمی‌آيد! آ‌نها به هیچ‌وجه نباید احساس کنند شما سوال‌کننده هستید و به جلسه مصاحبه رفته‌اید تا از شرایط کاری آینده خود سر در آورید! بنابراین سعی کنید فقط به سوال‌هایی که از شما می‌شود، پاسخ دهید. البته اگر مصاحبه‌کننده از شما خواست که سوالات احتمالی خود را مطرح کنید، می‌توانید مختصر و مفید سوالات لازم را بپرسید.

۴. برای موفقیت در استخدام، مختصر و مفید صحبت کنید!

یکی از تاثیرگذارترین بخش‌های مصاحبه نحوه‌ی صحبت کردن و دادن اطلاعات از خودتان است؛ شما باید شمرده، آرام و با اعتمادبه‌نفس بالا صحبت کنید؛ باید تمام اطلاعات لازم از تخصص خود را در کوتاه ترین زمان ممکن به مصاحبه‌کننده انتقال دهید و طوری رفتار کنید که تسلط بر دانش و تخصص‌تان مشخص شود.

۵.ترسیم آینده‌ای درخشان، برای موفقیت در استخدام!

اگر از آینده پرسیدند، تصویری پر از انگیزه و اشتیاق و آینده‌ای درخشان را ترسیم کنید؛ تمام جوانب کار را در نظر گرفته و راجع به آینده درخشان آن شغل صحبت کنید؛ شما باید بتوانید مصاحبه‌کننده را قانع کنید که می‌توانید به بهترین شکل از پس شغل موردنظر برآیید. بنابراین در این مرحله باید قوی ظاهر شوید!

نکاتی در مصاحبه برای موفقیت در استخدام!

مهمترین نکته در جلسه مصاحبه شغلی، آراسته بودن و داشتن ظاهری تمیز و مناسب است؛ چرا که اولین برخورد شما با مصاحبه‌کننده بسیار تاثیرگذار است. اما یک سری نکات طلایی وجود دارد که می‌تواند مصاحبه شما را درخشان کند! معمولا در مصاحبه‌های کاری، سوالاتی مطرح می‌شوند که چالش برانگیزند! در ادامه به بررسی پاسخ مناسب برای این سوالات می‌پردازیم:

  •  «بزرگ‌ترین نقطه قوت شما چیست؟» در پاسخ به این سوال باید چهره موفقی از خود ترسیم کنید. به دستاوردهای گذشته خود اشاره کرده و با اعتماد به نفس کامل به توضیح آن‌ها بپردازید.
  •  «بزرگ‌ترین نقطه ضعف شما چیست؟» در این مواقع با کمی هوشمندی نقطه ضعفی ر ابیان کنید که از نظر آن سازمان نقطه قوت به‌حساب بیاید! مثلا بگویید من وسواس دارم و باید کارها را به بهترین نحو ممکن انجام دهم!
  •  «چرا شغل قبلی خود را ترک کردید؟» در واقع این سوال محکی برای میزان صداقت شماست! پس روراست باشید و با صداقت دلایل خود را بیان کنید.
  • «اوقات فراغت خود را چگونه می‌گذرانید؟» این سوال تنوع سلیقه شما را مشخص می‌کند! نشان دهید که تک‌بعدی نیستید و در زمینه‌های مختلف حرفی برای گفتن دارید!
  •  «چه توقعاتی از مدیر خود دارید؟» پاسخ به این سئوال استقلال یا وابستگی شما را مشخص می‌کند! اگر تصمیم دارید وارد ارتش شوید، وابستگی مطلق خود به فرمانده را نشان دهید و اگر در می‌خواهید در مشاغلی وارد شوید که تصمیم‌گیری فردی در آن‌ها مهم است، استقلال خود را نمایش دهید.
  •  «حقوق درخواستی شما چقدر است؟» ممکن است از شما درخواست شود حقوق خود را به صورت دقیق عنوان کنید اما تجربه نشان داده پیشنهاد یک میزان حداقلی و یک میزان حداکثری به مراتب بهتر از ارائه یک رقم دقیق است.
  •  اگر مصاحبه‌کننده سکوت کرد بهتر است منتظر بمانید چرا که او قصد دارد میزان تحمل ابهام شما را بسنجد! این که تا چه حد عجول یا صبور هستید!

سخن آخر

نگران نباشید! شما با رعایت نکات گفته شده و کسب مهارت‌های لازم می‌توانید از پس غول بزرگ استخدام برآیید و موفقیت در استخدام را تجربه نمایید! امروزه کاریابی‌های زیادی مشغول به‌کار هستند که روند استخدام را برای شما راحت‌تر کرده‌اند. چراغ پیشرفته‌ترین و به‌روزترین سامانه کاریابی، آموزش و استخدام در ایران است که توانسته با نگاهی جامع به پروسه استخدام و کاریابی، این روند را برای شما آسان‌تر از همیشه نماید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید