نحوه سود کردن در عرضه اولیه در بورس

توسط سمیه شهریاری
آخرین بروز رسانی ۱۷ آذر ۱۴۰۰
زمان مطالعه 6 دقیقه

پیش از این در مقاله‌ای راجع به عرضه‌ اولیه‌ها و نحوه‌ی خرید و فروش آن‌ها در مقاله‌ای جداگانه صحبت کردیم و گفتیم که اولین فروش سهام یک شرکت در بورس یا فرابورس را «عرضه اولیه» می‌نامند. معمولاً شرکت‌ها برای جذاب شدن عرضه‌های اولیه‌ی خود، موقع فروش آن‌ها، یک تخفیف ۲۰ الی ۳۰ درصدی نسبت به قیمت کارشناسی برای مردم در نظر می‌گیرند. این تخفیف در کنار انتظاری که مردم از سوددهی این شرکت‌ها دارند، باعث شده تا عرضه‌اولیه‌ها طرفداران زیادی پیدا کنند و روزبه‌روز هم بر محبوبیت‌شان افزوده شود. اما از آنجایی که نحوه سود کردن در عرضه اولیه در بورس، دغدغه‌ی خیلی از خریداران آن است، در این مقاله از سری مقالات آموزش بورس در چراغ، به‌طور جداگانه و مفصل راجع به این موضوع صحبت خواهیم کرد.

👈📘 همچنین بخوانید: نکات مهم درباره خرید و فروش عرضه اولیه که باید بدانید

نحوه سود کردن در عرضه اولیه ها

برای سود کردن در عرضه اولیه‌ ها راه‌های مختلفی وجود دارد. برخی افراد بعد از خرید عرضه اولیه صبر می‌کنند تا قیمت سهام با توجه به درخواست بالایی که برای خرید آن وجود دارد، بالا و بالاتر رود و به محض از بین رفتن صف خرید، اقدام به فروش آن نمایند. برخی هم منتظر می‌مانند تا ببینند که آیا سهم دوباره صف خرید می‌شود یا خیر؟ برخی دیگر هم با دید بلندمدت برای چند ماه یا حتی چند سال سهم خود را نگه می‌دارند تا سود کنند. به‌طور دقیق نمی‌توان گفت که کدام یک از این روش‌ها درست است. چون هریک از آن‌ها می‌تواند از دید بعضی درست باشد و از دید برخی دیگر اشتباه.

برای مثال، کسی که در آخر فروردین سال ۹۹، اقدام به خرید سهام شستا کرده بود، اگر سهم خود را در اواخر اردیبهشت همان سال (همزمان با از بین رفتن صف خرید) فروخته باشد، با یک سود ۸۸ درصدی از بازار خارج شده باشد. البته ممکن است عده‌ای دیگر سهم خود را نگه داشته و سود بیش‌تری از آن نصیبشان شده باشد! اما در ادامه راجع به نحوه سود کردن در عرضه اولیه ها، دقیق‌تر توضیح خواهیم داد.

معرفی تکنیکی برای رسیدن به سود چندین برابری از عرضه اولیه‌ها

اگر نگاهی به نمودارهای عرضه اولیه داشته باشید، خواهید دید که اغلب آن‌ها در بلندمدت سودده بوده‌اند. اما موضوع اصلی که در این مقاله به آن می‌پردازیم، طراحی یک سیستم معاملاتی است تا به کمک آن‌ بتوان به جای دریافت سود کم از عرضه اولیه‌ها، سود بیشتری کسب کرد. برای سود کردن در عرضه اولیه با استفاده از تکنیکی که در ادامه راجع به آن صحبت خواهیم کرد، می‌توانید به سودهای چندبرابری دست پیدا کنید. حتی اگر بخواهید از عرضه‌اولیه‌ها نوسان‌گیری هم کنید، این روش باز هم کاملاً کاربردی است.

زمانی‌که سهمی برای اولین بار در بازار بورس عرضه می‌شود، برای چندین هفته یا چندین روز دائم با صف خرید بالا می‌رود و تا جایی‌که طول موج صعودی آن به انتها برسد، رشد می‌کند و سپس وارد اصلاح می‌شود. بر اساس امواج الیوتی، همان‌طور که در شکل می‌بینید، موج اول را A و موج دوم را B نام‌گذاری کردیم. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، موج پرقدرت A، دائماً صف خرید نبوده و در آن نوسان‌هایی هم شکل گرفته که موجب تشکیل کندل سبز رنگی که در شکل می‌بینید، شده است. یادتان باشد که این کندل‌ها برای ما بسیار اهمیت دارند و می‌توانیم برای سیگنال‌گیری به‌منظور سود کردن در عرضه اولیه هایمان از آن‌ها استفاده کنیم.

سود کردن در عرضه اولیه
شناسایی کندل‌ها برای سود کردن در عرضه اولیه

مناسب‌ترین زمان برای ورود به سهم و سود کردن در عرضه اولیه

در موج A، آخرین کندلی که به‌صورت صف خرید نبوده را پیدا می‌کنیم و یک محدوده‌ی حمایتی از High و Low آن رسم می‌کنیم. همان‌طور که می‌بینید، قیمت در نقطه‌ی B، نسبت به این سطح واکنش نشان داده است. بنابراین، پس از رسیدن موج B به این محدوده، منتظر می‌شویم تا اجازه‌ی ورود به معامله پیدا کنیم. حتما می‌پرسید به چه صورت؟ برای ورود به سهم و سود کردن در عرضه اولیه در این نقطه می‌توانید از اندیکاتورها، نمودار قیمت و سایر ابزارهای سیگنال‌گیری که قبلاً راجع به آن‌ها صحبت کرده‌ایم، استفاده کنید.

مناسب‌ترین زمان برای ورود به سهم و سود کردن در عرضه اولیه
تریگرگیری با استفاده از خطوط حمایتی

همان‌طور که در شکل مشاهده می‌کنید، در محدوده‌ی مشخص‌شده‌ي T، تریگر ورود به معامله فعال شده است. چرا که آخرین مینور این روند نزولی (که با رنگ زرد در شکل مشخص شده)، شکسته شده است. حال شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چرا دقیقاً در نقطه‌ی B وارد معامله نشدیم؟

فعال شدن تریگر ورود به معامله پس از شکسته شدن آخرین مینور روند نزولی
فعال شدن تریگر ورود به معامله پس از شکسته شدن آخرین مینور روند نزولی

برای دریافت پاسخ به مثال بعدی توجه کنید. در موج A، یک محدوده‌ی حمایتی از آخرین کندلی که صف خرید نبوده، رسم می‌کنیم. اما در اینجا، به دلیل عدم واکنش قیمت نسبت به این سطح، اعتبار معاملاتی برای ما نداشته و به همین دلیل از کندل قبلی کمک می‌گیریم.

عدم واکنش قیمت نسبت به سطح
عدم واکنش قیمت نسبت به سطح

همان‌طور که در شکل زیر مشاهده می‌کنید، قیمت به‌صورت کاملاً دقیق به این سطح واکنش نشان داده و با فعال کردن تریگر ورود به معامله (نقطه‌ی T) در این قسمت، روند صعودی در پیش گرفته است. بنابراین می‌توان از آن به‌عنوان تریگر ورود به معامله، استفاده کرد. همان‌طور که متوجه شدید، بیش‌تر تمرکز این استراتژی بر روی مبحث تریگرگیری است که باید آن را به‌خوبی بلد باشید.

تریگرگیری با پیدا کردن خط حمایتی صحیح
تریگرگیری با پیدا کردن خط حمایتی صحیح

👈📗 برای آشنایی با مفهوم تریگر در تحلیل تکنیکال، انواع و کاربردهای آن کلیک کنید.

دو مثال دیگر

برای درک عمیق‌تر ورود به عرضه اولیه‌ها با استفاده از استراتژی مذکور، به دو مثال دیگر که در این بخش آورده‌ایم، توجه نمایید. همان‌طور که در این مثال هم مشاهده می‌کنید، قیمت با صف خرید بالا رفته است. از آخرین کندلی که صف خرید نبوده یک محدوده‌ی حمایتی رسم کردیم و همان‌طور که می‌بینید قیمت در نقطه‌ی B به آن واکنش نشان داده است. اما از آن‌جایی‌که موج B در اینجا خیلی ریز است و مانند مثال‌های قبلی، تشابهات زمانی با موج A ندارد، به خط حمایتی ترسیم شده اعتماد نمی‌کنیم. اما فرصت ورود دوباره در بازار برای ما وجود داشته است. سود کردن در عرضه اولیه

عدم اعتماد به خط حمایتی به دلیل کوچک بودن طول موج
عدم اعتماد به خط حمایتی به دلیل کوچک بودن طول موج

پس در اینجا یک خط مقاومتی رسم می‌کنیم. همان‌طور که می‌بینید قیمت پس از پولبک زدن به این سطح مقاومتی، دوباره به مسیر رشد خود ادامه داده است.

سود کردن در عرضه اولیه
استفاده از محدوده مقاومتی برای تریگرگیری

در مثال بعدی هم همان‌طور که می‌بینید قیمت نسبت به آخرین کندل واکنشی نشان نداده و بنابراین به کندل قبلی بازمی‌گردیم و همان‌طور که می‌بینید موج B، با رسیدن به این محدوده، دچار کاهش مومنتوم یا همان شتاب شده و در نهایت با شکست آخرین مینور موج B، شرایط صعود در این سهم به‌صورت کامل، مهیا شده و تریگر ورود به معامله فعال شده و بعد از آن سهم شروع به رشد کرده است.

سود کردن در عرضه اولیه
فعال شدن تریگر ورود به معامله پس از شکسته شدن آخرین مینور روند نزولی

👈📒 همچنین بخوانید: پولبک چیست؟ انواع پولبک و تفاوت پولبک و اصلاح قیمت در بازار بورس

سخن آخر

در این مقاله از سایت آموزش چراغ راجع به یک استراتژی راهبردی برای سود کردن در عرضه اولیه صحبت کردیم. همان‌طور که بارها هم در طول مقاله اشاره شد، پیش‌نیاز اصلی برای به‌کارگیری این استراتژی، هنر گرفتن یک تریگر خوب است. یادتان باشد که هیچ الزامی وجود ندارد که قیمت با رسیدن به محدوده‌های گفته شده، حتماً صعود کند. بنابراین این نحوه‌ی تریگرگیری شماست که مشخص می‌کند که معامله‌ی موفقی با استفاده از این استراتژی خواهید داشت یا خیر؟ امیدواریم که با یادگیری نکاتی که در این مقاله راجع به آن‌ها صحبت شد، به سودها چندین برابری در عرضه اولیه‌ها دست یابید. چراغ، به‌عنوان پلتفرم آموزش و کاریابی در تلاش است تا با بیان نکات آموزشی مهم در زمینه‌ی کار و سرمایه‌گذاری به شما برای رسیدن به موفقیت در این زمینه‌ها کمک نماید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید