چطور می‌توانم به یک توسعه دهنده وب موفق تبدیل شوم؟

توسط سمیه شهریاری
آخرین بروز رسانی ۲۳ بهمن ۱۳۹۸
زمان مطالعه 8 دقیقه

امروزه صنعت طراحی و برنامه نویسی وب با سرعت چشمگیری در حال پیشرفت می‌باشد. از این رو متقاضیان بسیاری را می‌بینیم که قصد دارند به عنوان یک طراح و یا توسعه دهنده وب وارد بازار کار شوند. اما گام نهادن در این صحنه‌ی پرهیاهو از بعضی جهات نگران‌کننده خواهد بود. به نظر می‌رسد که هر روز زبانهای برنامه نویسی، کتابخانه‌ها، فریم‌ورکها و پایگاه داده‌ها با ویژگیهای جدید برای یادگیری وجود دارند. به طوری که برای استخدام برنامه نویس وب و یا طراح متبحر وبسایت، مهم‌ترین آیتم برخورداری از دانش و مهارت‌های روز دنیا می‌باشد. مطمئن باشید آنچه که در وهله‌ی اول شما را از دیگر رقبا در این زمینه متمایز می‌سازد، گستردگی دانش شما و آگاهی از مباحث نوین می‌باشد.

فراموش نکنید که نوشتن یک کد عالی و تمیز تنها خصوصیت یک توسعه دهنده وب موفق نیست. به عنوان شخصی که قرار است ساعت‌ها وقت خود را در مقابل صفحه‌ی رایانه گذرانده و با کدهای پیچیده و فنی سر و کار داشته باشید، نیازمند مهارت‌های خاصی در این زمینه می‌باشید. در ادامه‌ی این مطلب راجع به ویژگی‌های توسعه‌دهندگان وب موفق بیشتر صحبت خواهیم کرد.

۱. یک توسعه دهنده وب موفق عاشق کارش می‌باشد!

یک برنامه نویس وب موفق عاشق کارش می‌باشد
توسعه دهندگان وب موفق عاشق کارشان می‌باشند

همه‌ی ما خوب می‌دانیم که دنیای فناوری مملو از چالش و سردرگمی‌ می‌باشد. فکر می‌کنید که با وجود چنین سختیهایی آنچه که یک توسعه دهنده وب موفق را به ادامه‌ی مسیر سوق می‌دهد چه چیزی می‌تواند باشد؟ آیا آن چیز لذت و اشتیاق نهفته در برنامه‌نویسی وب نمی‌باشد؟ هر کس در هر زمینه‌ای که فعالیت می‌کند اگر قلبا شغلش را دوست داشته باشد، آن شغل برای او سرگرم کننده خواهد بود. فرقی نمی‌کند که در کدام مرحله از یادگیری برنامه نویسی وب هستید. هر زمان احساس کردید این حرفه برای شما هیجان‌انگیز نیست، بی‌درنگ مسیر خود را عوض کنید. چرا که با ادامه‌ی این روند، فعالیت در این زمینه برای شما به یک فلاکت ابدی تبدیل خواهد شد. اما اگر کدنویسی و توسعه وب با علایق و سبک زندگی شما مطابقت دارد، شک نکنید که راه را درست آمده‌اید.

۲. یک توسعه دهنده وب موفق به‌ندرت به تنهایی کار می‌کند

یک برنامه نویس وب موفق به‌ندرت به تنهایی کار می‌کند
یک توسعه دهنده وب موفق معمولا به تنهایی کار نمی‌کند

وب‌سایت‌های خوب و کامل معمولاَ توسط یک تیم متخصص راه‌اندازی می‌شوند. طراح وب، برنامه نویس front end و برنامه نویس back end از جمله افرادی هستند که در این گروه فعالیت می‌کنند. برنامه‌نویسان front end با استفاده از زبانهای برنامه‌نویسی سمت کاربر بر روی ظاهر سایت کار می‌کنند. در مقابل برنامه نویسان back end با استفاده از زبانهای سمت سرور به کدنویسی بر روی هسته‌ی اصلی سایت تمرکز دارند. طراحان وب یا همان UI Designer ها هم با استفاده از نرم‌افزارهایی همچون Photoshop، Sketch و … گرافیک سایت را طراحی می‌نمایند. اما منظور ما از توسعه دهنده وب در این مقاله، همان برنامه‌نویسان بک‌اند و فرانت‌اند و یا برنامه‌نویس فول استک می‌باشد. یک توسعه‌دهنده فول استک (Full Stack Developer) شخصی‌ است که به تمام اصول بک‌اند و فرانت‌اند تسلط دارد. داشتن روحیه‌ی همکاری و تیم محور هرکدام از این افراد برای نتیجه‌ بخش بودن یک پروژه‌ی برنامه‌نویسی، حیاتی می‌باشد.

متاسفانه یک تمایل مشترک در بین برخی برنامه‌نویسان این است که فقط زمانی که نیاز به کمک دارند در انجمن‌های گروهی شرکت می‌کنند. اما همینکه مشکلات و باگ‌های موجود در برنامه حل شد، یک جدایی کوتاه‌مدت و یا طولانی بین توسعه دهنده وب و سایر برنامه‌نویسان به وجود می‌آید. باور کنید که کار گروهی جهت به پایان رساندن یک پروژه برای شما دلچسب‌تر خواهد بود. چرا که می‌توانید مشکلات و راهکارهای موجود برای حل مسئله را با یکدیگر به اشتراک گذاشته و زودتر به نتیجه برسید. همچنین با اینکار قدرت ایده‌پردازی نیز در شما تقویت خواهد شد.

۲.۱. آیا یک توسعه دهنده فول استک هم نیاز به کار تیمی دارد؟

درست است که یک توسعه دهنده وب فول استک، از مهارت کافی در هر دو بخش back end و front end وب‌ برخوردار است و می‌تواند یک سایت را به تنهایی راه‌اندازی کند، اما این بدین معنا نیست که هیچ نیازی به کار کردن در یک تیم ندارد. دلایل قانع‌کننده‌ای وجود دارد که اثبات می‌کند حتی این توسعه دهندگان حرفه‌ای نیز بدون کار کردن در یک تیم عالی موفق نخواهند شد. از جمله این دلایل موارد زیر می‌باشند:

۱. مهم نیست که چقدر از نظر خودتان حرفه‌ای هستید. در هر صورت همیشه چیزی برای یادگیری در این عرصه وجود خواهد داشت. این اصل در زندگی تمام انسان‌ها با هر جایگاه و مقامی برقرار است.

۲. خارج از تیم برنامه‌نویسی یک توسعه دهنده وب فول استک برای دستیابی به دامنه‌ی گسترده‌تر در پروژه با کارکنان فروش و بازاریابی و صاحبان مشاغل دیگر نیز ملزم به همکاری می‌باشد.

۳. رفع مشکلات دیگران در یک تیم برنامه نویسی، شما را پخته‌تر از قبل خواهد کرد. از طرفی با آموختن دانسته‌های خود به سایر برنامه‌نویسان، اطلاعاتتان را در حافظه‌ی بلند مدت خود تثبیت خواهید کرد.

۴. یک توسعه دهنده وب فول استک هرچقدر هم که حرفه‌ای باشد، یقینا در یکی از زمینه‌های فرانت‌اند و یا بک‌اند بهتر از دیگری عمل می‌کند. پس یک برنامه نویس back end حرفه‌ای و یا یک برنامه‌نویس front end  ارشد در کنار این افراد به عنوان مکمل، نقش به سزایی در پیاده‌سازی هرچه بهتر پروژه خواهند داشت.

۳. یک توسعه دهنده وب موفق در حل مشکلات برنامه نویسی، خارق‌العاده است

یک توسعه دهنده وب موفق در حل مشکلات برنامه نویسی، خارق‌العاده است
یک توسعه دهنده وب موفق در حل مشکلات برنامه نویسی، خلاق و مبتکر است

نوشتن کدهای صحیح و بدون خطا برای یک توسعه دهنده وب بسیار دشوار است. دقیقا مانند تلاش برای حل یک معادله‌ی پیچیده‌ی ریاضی و یا نوشتن رمان می‌باشد. این افراد در طی تکمیل پروژه همواره با چالش‌هایی برای یافتن راه‌حل درست برای رفع باگ‌های موجود، مواجه هستند. همیشه یافتن بهترین راهکارهای حل مسئله نیازمند خلاقیت و نوآوری می‌باشد. زمانیکه محدودیت‌های کدهای نوشته شده به خوبی توسط برنامه‌نویس درک شوند، قطعا ایده‌های کارآمدتری به ذهن آنها خطور خواهد کرد. همچنین داشتن حوصله، دقت و سرعت عمل کافی برای یافتن خطاهای پیش رو، ضروری می‌باشد. در جلسات مصاحبه برای استخدام برنامه نویس وب از آنها انتظار می‌رود که ریشه‌ی یک مشکل را به سرعت و به طور مؤثر شناسایی کنند. در واقع، توسعه‌دهندگان موفق به جای گذراندن ساعت‌ها زمان برای ایجاد تغییرات کور، با دقت کدهای بد را پیدا کرده و آنها را برطرف می‌نمایند.

۴. یک توسعه دهنده وب موفق با برنامه‌ریزی پیش می‌رود

یک توسعه دهنده وب موفق با برنامه‌ریزی پیش می‌رود
توسعه دهندگان وب موفق با برنامه‌ریزی پیش می‌روند

توسعه دهنده وب عاقل و محتاط، به جای پرش به پروژه‌های پیچیده و بزرگ از نوشتن چند خط کد ساده شروع به کار می‌کند. این یک مرحله‌ی بسیار مهم است. چرا که آغاز کردن با اسکریپت‌های پیچیده‌ ممکن است تا هفته‌ها و حتی ماه‌ها ذهن شما را مشغول کند. در نهایت هم از دستیابی به نتیجه‌ی دلخواه، باز خواهید ماند. آن وقت است که افکار مایوس‌کننده، شما را به زمین خواهند زد و ادامه‌ی کار برایتان غیر ممکن خواهد شد. برای رسیدن به پیروزی در این مسیر مراحل زیر را دنبال کنید:

۴.۱. یک سایت نمونه طراحی کنید

شما می‌توانید پس از آنکه مهارت‌های اولیه برای ساخت یک وب‌سایت را به دست آوردید، یک سایت ساده ایجاد نمایید. شما می‌توانید در آینده نمونه‌ کارهای خود را به همراه رزومه در اختیار کارفرمایان برای یافتن یک موقعیت شغلی مناسب، ارائه دهید. اگر یک توسعه دهنده وب بتواند کدهای خود را در قالب سایتی روی شبکه‌ی جهانی وب قرار دهد، مسلما کار او بیشتر به چشم خواهد آمد.

۴.۲. سایت را با نمونه کارهای خود پر کنید

حال که موفق به ایجاد یک وب‌سایت شده‌اید، می‌توانید آن را با موضوعات جذاب و متنوع پر کنید. در این زمینه می‌توانید از نمونه‌ کارهای قبلیتان کمک بگیرید. اگر هم پروژه‌ی واقعی در دسترس ندارید نا امید نشوید. سایت‌های مختلفی مثل skillcrush.com وجود دارند که به یک توسعه دهنده وب در ساخت نمونه کارهای تاثیرگذار و جالب، کمک خواهند کرد. شما به راحتی می‌توانید از این سایت‌ها اطلاعات کافی برای کارتان به دست آورید. پس از آن با انجام پروژه‌های آزاد به تقویت مهارت و تجارب خود اقدام نمایید و پروژه‌های قدرتمندتری ایجاد نمایید. لزومی ندارد که این پروژه‌ها خیلی بزرگ باشند. این‌ها مواردی هستند که نشان می‌دهند شما پتانسیل لازم برای احراز این موقعیت شغلی را دارا هستید.

۴.۳. کدهای خود را در GitLab قرار دهید

گیت‌‌لب (GitLab) یک سرویس مخزن بر پایه‌ی گیت و تحت وب است. این سرویس تحت مالکیت شرکت استرالیایی Atlassian قرار دارد و از دو پلتفرم توسعه‌ی پروژه مرکوریال و گیت پشتیبانی می‌کند. گیت‌لب امکان نوشتن کدهای جدید، تست، کپی و ویرایش را برای برنامه‌نویسان فراهم می‌آورد. همچنین به عنوان یک توسعه دهنده وب می‌توانید با برنامه‌نویسان پروژه‌های دیگر نیز همکاری داشته باشید. سرویس GitLab به شما این امکان را می‌دهد که کدهای ادیت شده را به پروژه‌های موجود، الصاق نمایید. با عضویت در گیت‌‌لب پس از ساخت پروژه‌های خود برای دسترسی به آنها می‌توانید از دو روش SSH و HTTPS استفاده نمایید. ایجاد پروژه‌ها در این سرویس به صورت خصوصی (Private) و رایگان می‌باشد. هر زمان که بخواهید می‌توانید این پروژ‌ه‌ها را به روز نمایید و آنها را تغییر دهید. فعالیت داشتن در این سرویس ویژه، مجموعه توانایی‌های شما را به کارفرمایان اثبات می‌کند.

۵. یک توسعه دهنده وب موفق همیشه کدهای منطقی می‌نویسد

یک توسعه دهنده وب موفق همیشه کدهای منطقی می‌نویسد
توسعه دهندگان وب موفق همیشه کدهای منطقی می‌نویسند

نوشتن کدهای تمیز و بدون پیچیدگی از ویژگی‌های مهم یک توسعه دهنده وب حرفه‌ای می‌باشد. بعضی از برنامه‌نویسان فقط برای اثبات توانایی خود در نوشتن برنامه‌های خود از کدهای پیچیده استفاده می‌کنند. تجربه ثابت کرده که کدهای ساده اما منطقی همیشه بهتر کار می‌کنند. چنین کدهایی منجر به تعداد خطای کمتری شده و قابل ویرایش هستند. مارتین فاولر، برنامه‌نویس و مهندس نرم‌افزار بریتانیایی در این زمینه می‌گوید: «هر کس می‌تواند کدهایی بنویسد که کامپیوتر بفهمد، اما یک برنامه‌نویس خوب کدهایی مینویسد که دیگر انسان‌ها بتوانند آن را درک کنند».

برای درک بهتر اهمیت نوشتن کدهای تمیز بیایید کمی از برنامه‌نویسی فاصله بگیریم و نگاهی به دنیای واقعی که در آن زندگی می‌کنیم داشته باشیم. فرض کنید وارد یک سوپر مارکت می‌شوید. اگر با انبوهی از اجناس در هم و نامنظم و بدون اتیکت روبرو شوید، چه حالی پیدا می‌کنید؟ حتما پیدا کردن اجناس مورد نیاز برای شما بسیار سخت خواهد شد و محل را ترک خواهید کرد. منظور از نوشتن کدهای تمیز توسط توسعه دهنده وب و یا هر برنامه نویس دیگر نیز همین می‌باشد. کدهای ساده و منطقی به راحتی قابل فهم و نگهداری هستند. اگر شما کدی را خوب بنویسید دفعات بعدی هم می‌توانید از آنها استفاده کنید و نیازی به نوشتن مجدد آنها نیست. علاوه بر اینها نوشتن کدهای تمیز به خود برنامه‌نویس حس خوبی را القا خواهد کرد. چرا که حل مشکلات و باگ‌های برنامه وقت کمتری را از وی خواهد گرفت.

سخن آخر

اگر می‌خواهید به عنوان یک توسعه دهنده وب موفق در دنیای برنامه نویسی بدرخشید، هرگز خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. این کار فقط منجر به تکامل احساسات منفی و رقابت غیرسالم در شما خواهد شد. به یاد داشته باشید که تمام توسعه‌دهندگان نقاط قوت و ضعف خود را دارند. مهم این است که شما به خود و توانایی‌هایتان ایمان داشته باشید و نقاط قوتتان را تقویت نمایید. یاس و نا امیدی را از خود دور کرده و هیچ وقت نگویید «اینکار شدنی نیست».

چراغ به عنوان پیشرفته‌ترین و جامع‌ترین سامانه کاریابی، آموزش و استخدام در ایران به شما پیشنهاد می‌کند که برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده وب موفق هر گونه ترس و تشویش در این زمینه را از خود دور کنید. به جای نگرانی در مورد تغییرات زبانهای برنامه‌نویسی، پایگاه داده‌ها و فریم‌ورکها، وقت خود را صرف یادگیری مفاهیم اولیه نمایید. باور کنید که تسلط بر مفاهیم پایه و اساسی، یادگیری مباحث جدید را برای شما آسان‌تر خواهد کرد. در آخر باید بگوییم که برنامه‌نویسی یک سرگرمی واقعی است؛ از آن لذت ببرید!

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید