چند قدم تا شغل رویایی شما

توسط آزاده اتحاد
آخرین بروز رسانی ۲۹ دی ۱۳۹۸
زمان مطالعه 8 دقیقه

شغل رویایی شما چیست؟ آیا اصلا چنین رویایی را در سر می‌پرورانید؟ یا منتظرید ببینید روزگار چه تصمیمی برای شما می‌گیرد؟ چه فرصت‌هایی را پیش رویتان قرار می‌دهد؟ یا هنوز در مرحله‌ی رویاپردازی هستید و نمی‌دانید از کجا باید شروع کنید؟ خبر خوب این است که شما تنها نیستید؛ خبر بد اینکه مسیر چندان آسانی را در پیش رو ندارید. اما بدیهی است که هیچ چیز در این دنیا آسان به دست نمی‌آید.

ما همه‌ این را می‌دانیم که بی رویا زندگی کردن محال است. مفهوم شغل رویایی، زندگی رویایی، شاید محصول جهان مدرن سختگیر امروز باشد، اما تحققش به ضرر ما تمام نمی‌شود. در دنیای شبکه‌های اجتماعی ما روزانه و دائم با آنچه تصور می‌شود برای زندگی خوب و لازم است، مواجهیم. امروز اولین و مهم‌ترین شرط برای رسیدن به خواسته‌ها و آرزوها این است که بدانیم واقعا چه می‌خواهیم.

واقعیت این است که آنچه در ذهن پرورانده نشود، هرگز در زندگی واقعی محقق نمی‌شود. اگر ندانیم شغل رویایی‌مان چیست، هرگز آن را پیدا نمی‌کنیم. بیشتر رویاهای واقعی‌ ما، آنها که رنگی از حقیقت دارند، تکه‌های درهم و برهمی از زندگی ما هستند. چیزهایی که درک کاملی نسبت به‌شان نداریم؛ چیزهایی که دوست داریم بیشتر درباره‌شان بدانیم؛ چرا که وقتی سر از رویاهایمان در می‌آورند، ما را به هیجان می‌آورند.

برای یافتن شغل رویایی‌ باید از میان آشفتگی زندگی‌مان، بر اهداف واقع‌گرایانه تمرکز کنیم. و خیلی هم زود باید این کار را انجام دهیم؛ چرا که دنیای مدرن وابسته به تکنولوژی روی دور تند می‌چرخد و برای شما صبر نمی‌کند. ساز و کار جهان امروز چنین است؛ خارج از این نظم شاید زندگی کمی برایتان سخت بگذرد. انتخاب با شماست. در این مقاله به شما می‌گوییم که چطور می‌توانید شغل رویایی خود را پیدا کنید.

۱. با تمرکز شغل رویایی‌تان را پیدا کنید

با تمرکز شغل رویایی‌ تان را پیدا کنید
تمرکز روی شغل رویایی‌تان

در مرحله‌ی اول باید ببینید به چه چیزی علاقه دارید (مثلا ارتباطات) و این علاقه را بردارید و در زمینه‌ی خاصی متمرکزش کنید (مثلا گزارشگری تلویزیون). به این شکل برایتان مشخص می‌شود که برای رسیدن به شغل رویایی به چه پیش‌زمینه‌ای نیاز دارید؛ آیا لازم است مدرک دانشگاهی بگیرید؟ یا صرفا کافی است به دنبال فرصت های شغلی مرتبط با کار مورد علاقه‌تان بروید.

آلن واتس، فیلسوف بریتانیایی می‌گوید برای اینکه بفهمیم با زندگی‌‌مان چه کنیم، باید این سوال مهم را از خودمان بپرسیم. «اگر پول هدف نبود، چه کار می‌کردی؟» شاید پیش خودتان بگویید: «این که ساده است، هیچ کاری نمی‌کردم. همین‌طور می‌خوردم و می‌خوابیدم.» اما حقیقت این است که این روند به زودی شما را خسته خواهد کرد. حوصله‌تان را سر خواهد برد.

واقعیت این است که هر سال صدها هزار دانشجو در رشته‌هایی چون ارتباطات مدرک می‌گیرند، بی آنکه شغل رویایی خود را بشناسند. دانشگاه رفتن برایشان مثل مدرسه رفتن، صرفا مرحله‌ای است که باید پشت سر بگذارند تا مجوز ورود به مراحل بعدی زندگی را دریافت کنند. اما ما می‌توانیم با تمرکز روی علائق خود آن شغل رویایی‌ را پیدا کنیم. این را هم بدانید که شما یک قدم از آنهایی که نمی‌دانند چه چیزی را در زندگی دوست دارند، جلوتر هستید. به دنبال رویاها رفتن برای شما آسان‌تر است.

۲. شغل رویایی‌ را از آن خود کنید، شما می‌توانید

شغل رویایی‌ را از آن خود کنید، شما می‌توانید
شغل رویایی‌تان را از آن خود کنید، شما می‌توانید

با استانداردهای دنیای امروز، مدرک دانشگاهی به تنهایی برای شغل‌یابی کافی نیست. صرف اینکه شما در دانشگاه برنامه‌نویسی خواندید، به این معنا نیست که می‌توانید برنامه‌ی یک دستگاه ضبط و پخش ویدیو را بنویسید (اصلا آن دستگاه‌ها را به خاطر دارید؟).

لازم نیست آدم حتما دانشگاه را تمام کند و بعد برود سراغ شغل رویایی‌. می‌خواهید خبرنگار شوید؟ وبلاگ خودتان را راه بیندازید و خبر و مقاله بنویسید. آن‌قدر تمرین کنید تا خودتان را به عنوان یک خبرنگار باور کنید؛ آن‌وقت دیگران هم شما را باور می‌کنند.

۳. کارآموزی، تجربه‌اندوزی، شغل رویایی 

کارآموزی، تجربه‌اندوزی، شغل رویایی
با کارآموزی، تجربه‌اندوی به شغل رویایی خود برسید

همزمان با اینکه شغل رویایی‌ را در ذهن‌ خود می‌پرورانید و علائق‌تان را شناسایی می‌کنید، می‌توانید در دوران تحصیل در دانشگاه، بروید پی آن شغل رویایی. مثلا اگر می‌خواهید نویسنده یا روزنامه‌نگار شوید، می‌توانید برای نشریه‌ی دانشگاه‌تان خبر و مقاله بنویسید. یا بیرون از محیط دانشگاه می‌توانید تدریس کنید. یا داوطلبانه در یک آزمایشگاه تحقیقاتی کار کنید، تا برای خودتان رزومه‌ی کاری بسازید و تجربه کسب کنید.

با دست خالی و بعد از پایان دانشگاه به دنبال کار رفتن ممکن است هم وقت بیشتری ازتان بگیرد، هم فرآیند رشد و پیشرفت در زندگی حرفه‌ای‌ را به تاخیر بیندازد. هر چه زودتر دست به کار شوید، به نفع خودتان است. تعلل در انتخاب و مشق حرفه در این دنیای پرسرعت امروز جایز نیست.

۴. شغل رویایی اعتماد به نفس می‌خواهد

شغل رویایی اعتماد به نفس می‌خواهد
 شغل رویایی اعتماد به نفس می‌خواهد

وقتی در نهایت بعد از گذراندن این مراحل، به مرحله‌ی مصاحبه برای گرفتن کار دلخواه‌تان رسیدید، دستپاچه نشوید. نگذارید از حرکات‌تان، وقتی که حرف نمی‌زنید، پیدا باشد عصبی و مضطرب هستید. مثلا وقتی دست‌هایتان را در هم گره می‌کنید، شاید شما فقط به خاطر سرما این کار را کرده باشید. اما مصاحبه‌کننده ممکن است فکر کند شما آدم بسته‌ یا دست‌نیافتنی و سختی هستید.

خب آدم‌های این چنینی از نگاه کارفرما، قاعدتاً گزینه‌ی خوبی برای کار گروهی نیستند، هر چقدر هم که توانایی و استعداد داشته باشند. سعی کنید در مصاحبه رویکرد دوستانه‌، باز و سازگاری را در پیش بگیرید؛ معجزه می‌کند.

۵. راه‌حل مسئله باشید

راه‌حل مسئله باشید
سعی کنید راه‌حل مسئله باشید

معمولا ما چنان در فکر به خواسته‌ها، شغل رویایی‌ یا اهداف‌مان غرق می‌شویم که یک حقیقت مسلم را فراموش می‌کنیم. اینکه وقتی شغلی را به دست می‌آوریم که کسی یا شرکتی تصمیم می‌گیرد به ما حقوق بدهد تا مسئله‌ای را برایش حل کنیم، یا نیازی از نیازهایش را برطرف کنیم.

چه می‌خواهید معلم دبستان بشوید یا فوتبالیست، کار شما هدفی خواهد داشت و شما باید که بهترین گزینه برای حل مسئله باشید. به شما حقوق می‌دهند تا از پتانسیل‌ و توانایی‌تان بهره ببرند؛ چه بهتر که این بهره‌برداری در بهترین حالت و به نفع طرفین باشد.

۶. لازم نیست بی‌نقص باشید

لازم نیست بی‌نقص باشید
هیچ کس بی‌نقص نیست

نه تنها لازم نیست که حتما بی‌نقص باشید، بلکه باید این را به خاطر بسپارید که هیچ شغلی بی‌نقص نیست. آنچه از نگاه شما ممکن است شغل رویایی به نظر بیاید، شاید به هزار و یک دلیل گزینه‌ی مناسبی برایتان نباشد. به خاطر داشته باشید که اضطراب و نگرانی بابت چیزهای جزئی و بی‌اهمیت فقط فرصت‌های شما را بر باد می‌دهد. به خودتان ایراد نگیرید، نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی و اعتماد به نفس‌تان را حفظ کنید.

۷. درباره‌ی شرکت تحقیق کنید

درباره‌ی شرکت تحقیق کنید
قبل از استخدام درباره‌ی شرکت تحقیق کنید

همان‌طور که در مورد بالا گفته شد، هیچ شغلی بی‌نقص نیست. و شما بدون تحقیق درباره‌ی شرکتی که ممکن است شغل دلخواه‌تان را در آن پیدا کنید، چطور می‌توانید بفهمید شغل دلخواه‌تان در آن شرکت یافت می‌شود یا نه. کسی که شما را استخدام می‌کند، کارش را با ارزیابی شما و مهارت‌هایتان انجام می‌دهد، چرا شما پیشینه‌ی شرکت را بررسی نکنید؟ حتما درباره‌ی پیشینه‌ی شرکتی که می‌خواهید در آن مشغول به کار شوید و همچنین کاری که انجام می‌دهد، تحقیق کنید. به این صورت متوجه می‌شوید که کجا و در چه پستی برای آن شرکت مناسب هستید و مفید واقع خواهید شد.

۸. هر روز به دنبال شغل رویایی باشید

هر روز به دنبال شغل رویایی باشید
هر روز به دنبال شغل رویایی خود بگردید

چه باور کنید چه نکنید، شغل‌یابی می‌تواند کاری تمام‌وقت باشد. باید وقت و حوصله‌ی زیادی برای ساختن رزومه‌تان بگذارید و همین‌طور ارتباط حضوری فعال. ساده بگویم، روزمه پر و پیمان‌تان را بردارید و از این دفتر و به آن دفتر بروید تا در نهایت شغل دلخواه‌تان جایی پیدا شود. می‌توانید از طریق سایت‌های شغل‌یابی رزومه‌ی خود را به صورت آنلاین ارسال کنید، اما بدانید که حضور فیزیکی‌تان کمک زیادی به رسیدن به هدف‌تان می‌کند.

بدیهی است که ارتباط رو در رو، در هر بستری، حتی در این جهان مجازی امروز، کارسازتر و موثرتر خواهد بود. برای تمام اینها وقت بگذارید. وقت کافی بگذارید. و سعی کنید در این مسیر در فعالیت‌های استرس‌زدا شرکت کنید و تکنیک‌های استرس‌زدایی را یاد بگیرید. اگر در مسیر شغل‌یابی استرس زیادی داشته باشید، از فرآیند لذت چندانی نخواهید برد.

۹. در مرکز توجه باشید

در مرکز توجه باشید
همیشه در مرکز توجه باشید

پیش از پایان دانشگاه و اولین تجربه‌ی کارآموزی، شما می‌توانید و باید با شرکت‌هایی که ممکن است بخواهید برایشان کار کنید، در شبکه‌های اجتماعی ارتباط برقرار کنید. رسانه‌ی اجتماعی نه تنها این را برای شما ممکن می‌سازد، بلکه حضور در آن ضروری است. چه دوست داشته باشیم چه نه، خاصیت دنیای پسا رایانه و اینترنت همین است. و باور کنید اگر به آن تن ندهید، از قافله عقب می‌مانید. ایزوله می‌شوید. کار و بالطبع شخصیت اجتماعی پیدا نمی‌کنید. روشن است که در دنیای سرمایه‌داری همه فرصت و توانایی راه انداختن کسب و کار را نخواهند داشت.

لینکداین یکی از شبکه‌هایی است که می‌توانید در آن رزومه‌‌تان را به صورت آنلاین در معرض دید دیگران بگذارید. با پیوستن به گروه‌ها، به اشتراک گذاشتن پست و مقاله و افکارتان درباره‌ی صنعت منتخب‌تان می‌توانید در معرض توجه قرار بگیرید. امروز در شبکه‌های اجتماعی نبودن مساوی است با درهای جهان را به روی خود بستن.

با حضور فعال و مناسب در شبکه‌های اجتماعی فرصت‌های بیشتری پیش رویتان قرار می‌گیرد. اغلب هم چنین است که شرکت‌ها پیش از آغاز فرآیند رسمی مصاحبه، پروفایل افراد مورد نظرشان را در شبکه‌های اجتماعی بررسی می‌کنند. اطمینان حاصل کنید که از تریبون شبکه‌های اجتماعی استفاده‌ی بهینه کنید و وقت‌تان را بیهوده در آن تلف نکنید.

سخن آخر

در این مقاله از مقالات چراغ به راهکارهای لازم برای رسیدن به شغل رویایی پرداختیم. کار روزانه‌ی ما، شغل ما، از ما جدا نیست. ناگزیر مجبوریم به دلایل مختلف بخش زیادی از روزمره‌مان را به آن اختصاص دهیم. اگر دوستش نداشته باشیم، فرسوده می‌شویم. و کار فرسایشی در این حیات کوتاه‌مدت، امید زندگی را از ما می‌گیرد. چه بهتر که شغل رویایی خود را پیشه کنیم. امروز دیگر شغل و سرنوشت و زندگی شما همچون گذشته از پیش برایتان تعیین نمی‌شود. مشاغل دیگر فقط سنتی و موروثی نیستند. این شمایید که مسیرتان را در زندگی مشخص می‌کنید. 

به خاطر بسپارید که می‌توانید با بهره‌برداری از منابع اطلاعاتی بیکران موجود، خیلی زود راه حضور حرفه‌ای در اجتماع را بیاموزید. بلندپروازی‌ها، آنچه مایه‌ی نشاط و آرامش‌تان است، نیاز مالی، توانایی‌ها، علائق و سلایق‌تان را شناسایی و مشخص کنید. حلقه‌ی اجتماعی‌ مناسب خودتان را بسازید. کوشا باشید و با اعتماد به نفس قدم به جامعه بگذارید. اگر احساس می‌کنید در این راه به راهنمایی یا مشاوره نیاز دارید، از خودتان دریغ نکنید.

چراغ جامع‌ ترین و پیشرفته‌ ترین سامانه کاریابی، آموزش و استخدام در ایران قصد دارد، با آگاهی بخشیدن و بیان نکات طلایی در بازار کار، تجربه شغلی دلنشینی را برای شما رقم زند.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید