چند نکته در استخدام اولین کارمند برای هر کارآفرین

توسط سمیه شهرآبادی
آخرین بروز رسانی ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
زمان مطالعه 4 دقیقه

استخدام اولین کارمند! کارآفرینی می‌تواند یک تجارت تک نفره باشد. طبق اعلام سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD)، میانگین جهانی نشان می‌دهد که کارآفرینانی که دارای کارمند هستند دو برابر کارآفرینانی هستند که هیچ کارمندی ندارند. با این حال، جدیدترین داده‌های SBA معتقد است كه مشاغل كوچك مستقر در آمریكا همچنان می‌توانند سالانه مشاغل جدید بیشتری را نسبت به شركتهای بزرگ اضافه كنند.


همانطور که شما خود را باور کردید و تصمیم گرفتید کارآفرین شوید، در کنار همه چالشهای فوق‌العاده رقابتی که با آن روبرو خواهید بود، استخدام لزوماً یکی از آنهاست. بنابراین، حتی اگر شما هم اکنون کارمندی استخدام نکرده‌اید، یک کارمند جدید (یا دو نفر یا احتمالاً چند نفر دیگر) می‌تواند در آینده به شما اضافه شود. سؤالات مختلفی وجود دارد که هر کارآفرین هنگام استخدام کارمند اول، باید از آنها سؤال کند.
• آیا باید یکی از اعضای خانواده را استخدام کنید؟
• آیا باید شخص را به عنوان پیمانکار، یا به عنوان کارمند پاره¬وقت یا تمام¬وقت استخدام کنید؟
• آیا آنها باید در محل کار یا از راه دور کار کنند؟
• آیا آنها باید مستقر در شهر شما باشند؟


اگرچه این ملاحظات مهم هستند، جنبه‌های دیگری نیز در استخدام وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرند. وقتی زمان اولین استخدام شما فرامی‌رسد، اوضاع می‌تواند بسیار پیچیده شود. اما هنگام انتخاب افرادی که باید به تیم شما بپیوندند، اهداف تجاری خود را فراموش نکنید.

چهار نکته را برای استخدام اولین کارمند خود در نظر بگیرید

چهار نکته را برای استخدام اولین کارمند خود در نظر بگیرید
چهار نکته جهت استخدام نخستین کارمند برای سازمان خود

۱. ساختار تیم بسیار مهم است

در سازمانهای كوچک، نقش هر شخص بسيار مهم است. به این ترتیب مهم است که مطمئن شوید شخصیت سمی را در اکوسیستم ظریف تیم وارد نمی‌کنید.
“اولین مورد برای ما وقتی صحبت از یک استخدام جدید در آینده می‌شود، سازگار بودن آنها با فرهنگ ماست. ما یک تیم با انرژی بالا هستیم. ما سخت تلاش و کار می‌کنیم. اگر شما فردی را استخدام کنید که در شغلش خوب باشد، اما با دیگران در تیم تعامل نکند، به راحتی پویایی مثبت گروه را درهم می‌شکند، که در نتیجه باعث می‌شود کارایی و عملکرد تیم مختل شود. “
بدیهی است که یک فرد استخدام‌شده خوب باید بتواند کار را به خوبی انجام دهد، اما نحوه انجام کار در چارچوب گسترده‌تری از تیم به همان اندازه مهم است. با این وجود، این معیار استخدام اغلب کم ارزش تلقی می‌شود.

۲. مهارتها باید قابل تزریق و مفید باشند

مهارتها باید قابل تزریق و مفید باشند
مهارتها باید مفید و قابل انتقال باشند

دیگر نکته در استخدام اولین کارمند این است که اگر آنها نمی‌توانند کار را بهتر یا سریعتر از شما انجام دهند، آنها را استخدام نکنید.
“ما باید اطمینان حاصل کنیم که هر کس را استخدام کنیم، چه در داخل شرکت و چه از راه دور، آنها در مهارتهای خاص از دیگران در شرکت خود بهتر و باهوش‌تر هستند. برای مثال، اگر یکی از زمینه‌های اصلی من تخصص در بازاریابی است، بنابراین اگر من می‌خواهم یک مدیر بازاریابی را استخدام کنم، او باید در بازاریابی بهتر از من باشد، در غیر این صورت به او احتیاج ندارم. “
در حالیکه می‌توان مهارتها را آموخت و توسعه داد، “اما انگیزه و استعداد ذاتی است و نمی‌توان آنها را آموزش داد.” باید سرعت کار پیش‌بینی شده با تیم و همچنین خود شما همگام شود.

۳. در استخدام اولین کارمند از استخدام بهترینها نترسید

تعداد زیادی افراد با استعداد و توانا وجود دارند که می‌توانند در حال حاضر کار مورد نیاز شما را انجام دهند. با توجه به این وفور نامزدهای موجود، كارآفرینان می‌توانند از استعدادهای فرعی برخوردار باشند.
“بار اول سعی کنید بهترین شخص را استخدام کنید. بسیاری از افراد سعی می‌کنند شخصی را استخدام کنند و بگویند” خوب آنها کاملاً عالی نیستند اما من می‌توانم آنها را ترقی دهم یا می‌توانم آنها را به موقعیت دیگر منتقل کنم.” متأسفانه این کار توسط کارآفرینان زیادی انجام شده است، اما می‌توانم به شما بگویم که اصلاً کارآمد نیست. “
یکی از دلایل اصلی این ناکارآمدی به دلیل هدر دادن وقت و توجه است که باعث می‌شود هم استخدام‌شونده و هم کارآفرین کارایی خود را از دست بدهند.

۴. استخدام آزمایشی را امتحان کنید

استخدام آزمایشی را امتحان کنید
به صورت آزمایشی استخدام کنید

در استخدام اولین کارمند و کلا در پروسه استخدام شاید تحریک‌آمیزترین شیوه استخدام که با موفقیت بسیار اتخاذ شده است، این است که سه کارمند بالقوه را که برای یک دوره آزمایشی یک هفته در یک سمت مشغول به کار هستند. به هر یک از آنها پروژه‌ها و وظایف یکسان اختصاص داده می‌شود و آنها در مورد زمان و کیفیت نتایج خود ارزیابی می‌شوند. حتی اگر کارآفرین مجبور شود برای آن هفته یک نرخ سه گانه پرداخت کند، ارزش آن را دارد. زیرا زمینه عملکردی ارزشمند را برای هر سه نامزد ایجاد می‌کند.


“اگر یکی چشم‌انداز پروژه را در هشت ساعت به اتمام برساند، دیگری این کار را در چهار ساعت انجام می‌دهد و دیگری در یک ساعت به پایان می‌رساند، با یک کیفیت قابل مقایسه روی بورد، کارفرما یک ارزیابی متنی از عملکرد و خروجیهای آنها خواهد داشت.” سرمایه‌گذاری متوسط مقرون به صرفه موجب صرفه‌جویی در وقت و زمان در طولانی مدت می‌شود. “


حتی اگر یک کاندیدای کارآمد دو برابر سایرین هزینه داشته باشد، به دلیل سرعت کلی تحویل پروژه و کاهش نیاز به کار مجدد، هزینه خالص کمتر است. شرکتها به طور مرتب محصولات جدید، کمپینهای تبلیغاتی یا بازارهای بالقوه را برای ورود به آزمایش می‌گذارند. بنابراین کارآزمایی تقسیم کارکنان آینده نگر، به ویژه برای مشاغل کوچک، منطقی است.
بنابراین وقتی آماده استخدام دستیار مجازی پاره‌وقت یا کارمند تمام‌وقت دفتر هستید، این عوامل را در نظر بگیرید. تجارت شما به آن بستگی دارد.

سخن آخر

چراغ به عنوان پلتفرم کاریابی و آموزش با جمع آوری آگهی استخدام در تخصصهای مختلف و ارائه مطالب و دوره های آموزشی برای کارجویان و دوره های مدیر و کارفرما برای کارفرماها همراه شماست.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید