چگونه یک ارائه آسانسوری موفق داشته باشیم؟

توسط سمیه شهریاری
آخرین بروز رسانی ۱۵ شهریور ۱۴۰۰
زمان مطالعه 5 دقیقه

ارائه آسانسوری چیست و چه ارتباطی با یافتن شغل مورد نظر شما دارد؟ شاید این عنوان کمی برایتان عجیب و غریب به نظر برسد. اما جالب است بدانید که ارائه‌ی آسانسوری، به‌عنوان روشی سریع و ساده برای ارائه‌ی سابقه و تجربه‌ی کاری شما به دیگران است تا از این طریق به آنها نشان دهید که شما چه کسی هستید و اگر در جستجوی شغل هستید، دقیقاً چه می‌خواهید. چنانچه به‌خوبی با این شیوه‌ی ارائه آشنا باشید، خیلی راحت و سریع می‌توانید دیگران را برای یافتن ارتباطات شغلی تازه متقاعد سازید تا موفقیت‌های بیش‌تری برای خود در زندگی کاریتان رقم بزنید. برای اینکه خودتان را به مدیران و مسئولان استخدامی در شرکت‌ها معرفی کنید، این نوع از ارائه، اعتماد به نفس خوبی به شما می‌دهد. با ادامه‌ی این مقاله از سایت آموزش و استخدام چراغ همراه باشید تا در رابطه با یک ارائه آسانسوری موفق بیش‌تر بدانید.

منظور از ارائه‌ آسانسوری چیست؟

منظور از ارائه‌ آسانسوری چیست
منظور از ارائه‌ آسانسوری چیست

ارائه‌ی آسانسوری که به آن سخنرانی آسانسوری (به انگلیسی: Elevator Pitch) نیز می‌گویند، روشی ساده، سریع و سازمان یافته برای معرفی شما به افراد ناآشنا است تا از این طریق آن‌ها را با مهارت‌ها و توانایی‌هایتان آشنا سازید. دلیل اینکه این بیوگرافی مختصر از حرفه‌ی شما، با نام ارائه‌ی آسانسوری در نظر گرفته شده، به‌دلیل شباهت آن با زمانی است که شما در طول زمانی که داخل یک آسانسور با یک مدیر شرکتی که آرزو داشته‌اید، باشید و تنها در طول آن زمان می‌توانید اولین تصور شایسته را ایجاد کنید تا آن‌ها را مجاب کند تا با شما تماس بگیرند. اما چگونه می‌توان یک ارائه آسانسوری موفق داشت؟ به مثال زیر توجه کنید:

“سلام، من لیسی هستم، دانشجوی دانشگاهی در شمال آریزونا. اگر بخواهم خیلی ساده و واضح در یک جمله درباره‌ی خودم بگویم، من آدمی هستم که عاشق صحبت با مردم و خدمت به آن‌ها می‌باشم. تجربه‌ی من در ۵ سال گذشته در زمینه‌ی خرده فروشی و خدمات غذایی باعث شده است که عاشق خدمات به مشتری شوم. من یاد گرفتم که مشکلات را حل کنم، به‌عنوان یک عضو عالی در تیم و یک رهبر خوب باشم. من دوست دارم که این مهارت ها را به شرکت شما بیاورم و بر اساس تجارب قبلی خود عمل نمایم.”

متنی که خواندید، یک نمونه از ارائه آسانسوری موفق می‌باشد که شخص توانسته به‌خوبی در آن راجع به خود، مهارت‌ها و سوابق کاریش صحبت کند. همان‌طور که دیدید، این ارائه یک تفصیل کاملاً کوتاه اما مشخص است که نشان می‌دهد، لیسی واقعاً چه کسی است، چه کارهایی انجام داده و چه چیزی او را به یک نامزد فوق‌العاده‌ی واجد شرایط برای یک موقعیت خاص تبدیل می‌کند.

در یک ارائه آسانسوری موفق، چه چیزهایی باید گفت؟

در یک ارائه آسانسوری موفق، چه چیزهایی باید گفت
در یک ارائه آسانسوری موفق، چه چیزهایی باید گفت؟

در یک ارائه آسانسوری موفق، لازم نیست که از زندگی شخصی خود یا فرزندانتان و موارد اضافه‌ی این‌چنینی، صحبت کنید. یادتان باشد که هدف از ارائه‌ی آسانسوری، صحبت با شخص یا اشخاصی است که احتمالاً سرنوشت شغلی شما در آینده را تعیین خواهند کرد. بنابراین پاسخی که آنها توقع دارند بشنوند باید مربوط به دلیل حضور شما باشد. شما از این روش ارائه استفاده می‌کنید تا صلاحیت‌های خود را بیان کنید و همچنین موقعیت‌هایی که به آن‌ها علاقه‌مند هستید را خاطر نشان کنید. این در حالی است که مدیر استخدام در حال ارزیابی شما برای داشتن این نقش در شرکت است. هایدی وینبرگ، مدیر استخدام ارشد، در این زمینه می‌گوید: “من همیشه توصیه می‌کنم به روشی حرفه‌ای به مدیران استخدامی بگویید که کجا بوده‌اید، کجا هستید و کجا می‌خواهید بروید.” و این را خیلی کوتاه و مختصر، بین ۱ تا ۲ دقیقه بگویید.

برای مشاهده رایگان آموزش مصاحبه شغلی موفق، اینجا کلیک کنید.

چرا یک ارائه آسانسوری موفق باید خیلی کوتاه باشد؟

ارائه آسانسوری کوتاه
ارائه آسانسوری کوتاه

یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی که متقاضیان شغلی در زمینه‌ی ارائه‌ی آسانسوری درگیر آن می‌شوند، عدم رعایت جنبه‌ی “آسانسوری” است. به این دلیل که گاهی افراد وسوسه می‌شوند تا تمام رزومه‌ی خود را به‌طور مفصل بازگو نمایند. اما باید به این نکته توجه داشت که مدیران و متولیان امر استخدام احتمالاً رزومه‌های زیادی را دریافت کرده‌اند. بنابراین ترجیح می‌دهند که کاندیدای شغلی صرفاً به این نکته اشاره کند که چرا باید وی را برای یک منصب خاص استخدام کنند. اگر خود را به جای مدیر استخدام قرار دهید، متوجه خواهید شد که اطلاعات مختصر برای پیگیری آسان‌تر هستند. البته این را هم بگوییم که یک ارائه آسانسوری موفق علی‌رغم کوتاه بودن باید تاثیرگذار و متقاعدکننده نیز باشد. چرا که این امر موجب برانگیختن حس کنجکاوی کارفرما و مسئولان استخدامی خواهد شد و مطمئن باشید که در این صورت، آنها با شما تماس خواهند گرفت.

این مقاله را هم بخوانید: چگونه یک رزومه ویدیویی تاثیرگذار تهیه کنیم؟

فرمول ایجاد یک ارائه آسانسوری موفق

فرمول ایجاد یک ارائه آسانسوری موفق
فرمول یک ارائه آسانسوری موفق

در رابطه با ارائه آسانسوری موفق هرکدام از متخصصان شغلی و متخصصان فروش دستورالعمل مخصوص به خود را دارند که برای بسیاری از مدیران استخدام آشنا است و منجر به برتری آن‌ها خواهد شد. اما در کل برای ایجاد یک ارائه‌ی آسانسوری، سه سؤال وجود دارد که باید به آنها پاسخ دهید.

سؤال ۱: واقعاً در چه شغلی فعالیت دارید؟

این سوال بیشتر با میزان و ماهیت مدارک تحصیلی شما هماهنگ است. در یک ارائه آسانسوری موفق باید توضیح دهید که پیشینه‌ی شما چیست؟ از کجا آمده‌اید و چه فعالیت‌هایی را در زندگی حرفه‌ایتان به بهترین شکل ممکن انجام داده‌اید؟

سؤال ۲: چگونه به مشتریان خود سود می‌دهید؟

اگر قرار بود به عنوان پیمانکار مستقل فکر کنید، کارفرمای شما در واقع مشتری شماست. در یک ارائه آسانسوری موفق باید بگویید که چگونه برای مشتریان خود ارزش قائل هستید؟ چه نوع ارزش افزوده‌ای برای آنها دارید؟

سوال ۳: چه امتیازاتی در شما وجود دارد که موجب تمایز شما از دیگران می‌شود؟

با پاسخ به این سؤال باید خواننده را مجاب کنید که چرا شما را به جای سایر متقاضیان این مقام باید انتخاب کنند. در واقع، در یک ارائه آسانسوری موفق خیلی کوتاه و مختصر باید توضیح دهید که چه چیزی شما را نسبت به دیگران خاص می‌کند؟

همچنین بخوانید: آشنایی با نحوه نوشتن کاورلتر خوب و حرفه‌ای

سخن آخر

در این مقاله از سایت استخدام چراغ، راجع به ارائه آسانسوری موفق و نکاتی پیرامون آن صحبت کردیم. در این روش از ارائه، پاسخ‌های موجز و مختصر به سؤالاتی در رابطه با کاندیدای شغلی داده می‌شود. در واقع، ایجاد یک ارائه‌ی آسانسوری، تصویری از گذشته، حال و آینده‌ی افراد نشان می‌دهد. ضمن اینکه منافع بی‌نظیری را که شخص در صورت استخدام می‌تواند ارائه دهد، به مدیران و مسئولان استخدام منعکس می‌کند. چراغ، به‌عنوان پلتفرم آموزش و کاریابی در تلاش است تا با ارائه‌ی مطالب و دوره‌های آموزشی مفید در رابطه با کار و سرمایه‌گذاری به شما برای رسیدن به موفقیت در این زمینه‌ها کمک کند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید