چگونه یک رزومه ویدیویی تاثیرگذار تهیه کنیم؟

توسط سمیه شهریاری
آخرین بروز رسانی ۴ مرداد ۱۴۰۰
زمان مطالعه 6 دقیقه

رزومه‌ی هر شخص حکم یک آگهی تبلیغاتی را برای او دارد که بدون شک بیش‌تر دیده شدن آن شانس استخدام کارجو را بالاتر برده و زمان کاریابی را کوتاه‌تر خواهد کرد. امروزه، اینترنت و فضای مجازی یافتن فرصت‌های شغلی را بسیار آسان‌تر از گذشته کرده است و فرصتی را در اختیار متقاضیان شغلی قرار داده تا به هر جا و برای هر شغلی که می‌خواهند، رزومه‌شان را بفرستند. اما از آنجایی‌که داوطلبان فرصت‌های شغلی در بستر اینترنت در حال رقابت با صدها متقاضی دیگر می‌باشند، دستیابی به موقعیت شغلی دلخواه در این فضا کمی مشکل است. جای تعجب نیست که مدیران استخدام به‌طور متوسط ۶ ثانیه برای هر رزومه‌ی کاری وقت صرف کنند و احتمالاً همه‌ی رزومه‌های دریافتی را بررسی نخواهند کرد. تهیه‌ی یک رزومه ویدیویی تاثیرگذار تا حد زیادی در این زمینه کمک‌کننده خواهد بود. آیا تاکنون چیزی راجع به رزومه‌ی تصویری شنیده‌اید؟

با ادامه‌ی این مقاله از سایت استخدام و آموزش چراغ همراه باشید تا چند و چون ساخت یک رزومه ویدیویی تاثیرگذار را یاد بگیرید و به کمک آن ضمن صرف کم‌ترین میزان زمان و انرژی، بیش‌ترین بازدید را از سوی کارفرمایان و مدیران کسب و کارها داشته باشید.

همچنین بخوانید: بایدها و نبایدهای رزومه کاری

منظور از رزومه ویدیویی یا تصویری چیست؟

رزومه‌ی تصویری، به‌عنوان مکمل رزومه نوشتاری است و می‌تواند حالتی عمومی داشته یا این که به صورت هدفمند و سفارشی برای یک شغل و شرکت خاص تهیه شده باشد. برخی سایت‌های کاریابی و شبکه‌های اجتماعی این امکان را به شما می‌دهند که در پروفایل خود ویدیو قرار دهید و شما می‌توانید از امکانات این سایت‌ها برای نمایش رزومه‌ی ویدیویی خود استفاده کنید. شما حتی می‌توانید از یک فرد حرفه‌ای برای ساخت رزومه تصویری‌تان کمک بگیرید. یک رزومه ویدیویی تاثیرگذار مختصراً مجموعه‌ای از تجارب، صلاحیت‌ها و علایق حرفه‌ای متقاضی شغلی است که به‌صورت ویدیویی به یک کارفرما ارائه می‌شود. متقاضیان شغلی می‌توانند از این ابزار برای دستیابی به شغل رویایی خود استفاده کنند. این راهی است که شما بتوانید شخصیت خود را به نمایش بگذارید، اولین تصور عالی را ایجاد کنید و بر استعداد و مهارت‌های خود تأکید کنید.

نکاتی که در نوشتن یک رزومه ویدیویی تاثیرگذار باید رعایت کرد

یک رزومه ویدیویی تاثیرگذار همانند یک رزومه‌ی کاغذی بایستی بتواند موارد ضروری همچون تحصیلات، تجارب و علایق را پوشش دهد و مهمتر از همه، به یک سؤال ساده پاسخ دهد که چرا کارفرما باید شما را استخدام کند؟ اگر هنگام تهیه‌ی رزومه‌ی تصویری احساس کردید که در مقابل دوربین کمی معذب هستید، می‌توانید از سبک‌هایی همچون انیمیشن، فیلم روی تخته وایت‌برد و استاپ موشن استفاده کنید. خلاصه سبکی را انتخاب کنید که به بهترین وجه ممکن از شما و مهارت‌هایتان را به کارفرما معرفی کند. بهتر است که به این رزومه به چشم یک مصاحبه‌ی شغلی کوچک نگاه کنید. بنابراین، لباس، رفتار، زبان، لحن و موضوع شما باید متناسب با مصاحبه باشد. برای تهیه‌ی یک رزومه‌ی تصویری حرفه‌ای و جذاب به نکاتی که در ادامه آورده‌ایم توجه کنید:

۱. یک داستان بگویید

در رزومه ویدیویی
یک داستان بگویید

رزومه‌ی ویدیویی یک روش عالی برای نمایش چیزی از پیشینه‌ی شماست که مطمئناً مدیر استخدام را تحت تأثیر قرار می‌دهد، به خصوص اگر آن را به صورت داستان بگویید. پس اگر می‌خواهید یک رزومه ویدیویی تاثیرگذار به کارفرمای آینده‌تان ارائه دهید، می‌توانید تجارب خود را به‌صورت داستان بیان کنید. چنانچه در مورد صحبت کردن مشکلی دارید، می‌توانید یک طرح کلی بنویسید که شرح سوابق شما را ارائه می‌دهد و راجع به مهارت ها و تجارب خود توضیح دهید.

۲. یک رزومه ویدیویی تاثیرگذار، کوتاه و مختصر است

نکته‌ی دیگری که در رابطه با تولید رزومه ویدیویی تاثیرگذار بایستی به آن توجه شود، زمان آن است. رزومه‌ی ویدیویی خود را به حداکثر ۲ دقیقه محدود کنید. هر چیز دیگری بیش‌تر از این اضافی است. یک محتوای ویدیویی بین ۶۰ تا ۹۰ ثانیه ایده‌آل است. سعی کنید که در حین ضبط فیلم با صدای بلند و رسا صحبت کنید و حتی برای کسب نتیجه‌ی بهتر می‌توانید بعد از پایان فیلم‌برداری، صدای ضبط شده‌تان را بر روی آن قرار دهید.

۳. از توجه به مولفه‌های بصری غافل نشوید

مولفه‌های بصری
از توجه به مولفه‌های بصری غافل نشوید

 برای تهیه یک رزومه ویدیویی تاثیرگذار باید به زیبایی‌های بصری نیز اهمیت دهید. برای اینکه مطمئن شوید که بهترین وجهه‌ی خود را به نظر می‌رسانید، همان لباس‌هایی را که برای مصاحبه با کارفرمای موردعلاقه خود انتخاب کرده‌اید، بپوشید. دوربین را طوری قرار دهید که لنز دقیقاً بالای چشم شما باشد و کمی آن را کج کنید. این کار برای به دست آوردن جذاب‌ترین زاویه است. مستقیماً زیر نور چراغ قرار نگیرید و سایه‌های پریشان را روی چهره‌ی خود قرار ندهید. در نهایت پیشنهاد می‌شود که یک پس‌زمینه‌ی حرفه‌ای (ترجیحاً یک دیوار خالی یا یک پس‌زمینه با رنگ خنثی) انتخاب کنید. اما همان‌طور که پیش از این هم گفتیم اگر می‌خواهید مقابل دوربین صحبت نکنید، از گزینه‌های دیگری همچون انیمیشن، تخته وایت‌برد و یا استاپ موشن برای انتقال مفاهیم استفاده کنید.

۴. یک رزومه ویدیویی تاثیرگذار، خاص و منحصر به‌‌فرد است

رزومه ویدیویی تاثیرگذار
یک رزومه ویدیویی تاثیرگذار، خاص و منحصر به‌‌فرد است

 به‌منظور ساخت یک رزومه ویدیویی تاثیرگذار و واقعاً قانع‌کننده، می‌بایست برای هر شغلی که برای آن درخواست می‌فرستید، یک فیلم ویدیویی سفارشی ایجاد نمایید. در رزومه‌ی تصویری حتماً به این نکته اشاره کنید که سوابق و پتانسیل‌های شما چگونه می‌تواند برای موقعیت شغلی مربوطه مناسب باشد. حتی می‌توانید در مورد اینکه چرا می‌خواهید به آن شرکت بپیوندید، حدود یک یا دو خط صحبت کنید. به‌عنوان مثال، اگر در یک فرصت شغلی به شخصی با تجربه‌ی مدیریت پروژه نیاز است، می‌توانید در ویدیوی ارسالی راجع به پروژه‌هایی که قبلاً مدیریت کرده‌اید، صحبت کنید.

۵. یک راه ارتباطی با خودتان در ویدیو اعلام کنید

در پایان این رزومه ویدیویی تاثیرگذار راجع به راه‌های ارتباطی با خودتان با کارفرما صحبت کنید. به‌عنوان مثال، ممکن است از مدیر استخدام بخواهید از پروفایل لینکدین شما دیدن کند تا دیگر سوابق کاریتان را نیز مشاهده کند.

بد نیست نگاهی به این فیلم آموزشی داشته باشید آموزش مصاحبه شغلی موفق

نکات تکمیلی برای تهیه رزومه ویدیویی تاثیرگذار

  1. طوری در رزومه ویدئویی خود صحبت کنید و لباس بپوشید که گویی در یک مصاحبه‌ی رو در رو هستید.
  2. قبل از فیلم‌برداری، ابتدا برنامه‌ریزی کنید. به این فکر کنید که می‌خواهید با این ویدئو چه حسی را به بیننده القا کنید؟
  3. در چند ثانیه‌ی اول یک رزومه ویدیویی تاثیرگذار باید بتوانید توجه استخدام‌کننده را جلب کنید. پس خودتان را متعهد و مشتاق نشان دهید.
  4. ساخت یک رزومه ویدیویی تاثیرگذار را با معرفی کردن خودتان شروع کنید و به استخدام کننده بگویید که چرا برای آن کار مناسب هستید.
  5. لازم نیست برگه‌ی رزومه را در دست بگیرید و از روی آن بخوانید و ویدیو را خسته‌کننده کنید. متولیان امر استخدام خودشان رزومه‌ی شما را خواهند دید.
  6. ویدئو را برای همیشه در اینترنت قرار ندهید چون قطعاً نمی‌خواهید که محتوای شما ویروسی شود. زمانی‌که دیگر به دنبال استخدام شدن نیستید، ویدئو را از روی اینترنت بردارید.
  7. روی نکات کلیدی که می‌خواهید راجع به آنها صحبت کنید، کار کنید و ایده‌های خود را بر روی یک کاغذ بنویسید تا زیادی بین صحبت‌هایتان مکث نکنید و از کلمه “آم” استفاده نکنید.

ریسک‌های ساخت یک رزومه ویدیویی تاثیرگذار

با همه‌ی توضیحاتی که راجع‌به مزایای رزومه ویدیویی تاثیرگذار دادیم، تبعات اشتباه در ساخت آن به نسبت یک رزومه نوشتاری به مراتب بیشتر خواهد بود و همان‌طور که نقاط قوت شما در رزومه‌ی تصویری و ویدیویی بیشتر به چشم می‌آید، اشتباهات شما نیز به همین اندازه برجسته‌تر شده و بیشتر دیده می‌شود، به همین دلیل باید از اشتباهات کوچک نیز پرهیز کنید. برای مثال در انتخاب محل فیلم‌برداری، نحوه‌ی فیلم‌برداری و کیفیت آن، سناریو و جملاتی که می‌خواهید در رزومه‌ی تصویری بیان کنید، دقت لازم را داشته باشید و از هرگونه اشتباه ریز و درشت پرهیز کنید تا بتوانید شانس استخدام داشته باشید.

در ضمن زمانی‌که یک نمونه رزومه ویدیویی تاثیرگذار می‌سازید و آن را نشر می‌دهید دیگر کنترلی بر روی نحوه‌ی انتشار آن و این‌که در کجا ممکن است به نمایش و اشتراک گذاشته شود ندارید، پس برای این‌که این فایل تصویری به وجهه‌ی شما لطمه‌ای وارد نکند، در ساخت آن حتماً دقت کنید و تا حد امکان سعی کنید ساخت آن را به یک فرد حرفه‌ای سپرده یا حداقل از یک کارشناس تصویربرداری یا مارکتینگ کمک بگیرید تا بتوانید کلیپی حرفه‌ای و آبرومند تهیه کنید و با آن به جایگاه‌های شغلی بالاتری دست پیدا کنید.

همچنین بخوانید: ۱۱ راه برای تقویت پروفایل لینکدین شما

سخن آخر

در این مقاله از سایت آموزش و استخدام چراغ، نحوه‌ی ساخت رزومه ویدیویی تاثیرگذار را توضیح دادیم و راجع به بایدها و نبایدهای پیرامون آن صحبت کردیم. ایجاد یک رزومه‌ی ویدیویی برای کارجویان اختیاری است و ضرورتی در ساخت آن وجود ندارد. اما ارائه‌ی آن به کارفرمایان باعث تمایز شما از دیگر متقاضیان خواهد شد و می‌تواند به بالابردن شانس استخدام و کاریابی شما کمک کند. رزومه‌ی ویدیویی برای شغل‌هایی که نیاز به ارتباط با مشتری، سخنرانی و سخنوری دارند، بسیار خوب خواهد بود. برای مثال اگر می‌خواهید به عنوان یک دبیر یا مجری و سخنران مشغول به کار شوید، استفاده از رزومه ویدیویی برای شما بسیار خوب و موثر خواهد بود. چرا که برای این دسته از شغل‌ها جذابیت ظاهری و فن بیان بسیار مهم است. چراغ به عنوان پلتفرم کاریابی در تلاش است تا با بیان نکات آموزشی به شما برای موفقیت در زمینه‌ی کار و سرمایه‌گذاری کمک کند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید