کارفرمایان به دنبال حسابدارن خبره با این ویژگی‌ها هستند

توسط سمیه شهریاری
آخرین بروز رسانی ۲۰ بهمن ۱۳۹۸
زمان مطالعه 9 دقیقه

بررسی‌های انجام شده طی ده سال گذشته نشان می‌دهند که میزان تقاضا برای استخدام حسابدار در سراسر جهان، روند تصاعدی داشته است. تمام شرکت‌های تجاری، خصوصی، دولتی و وزارتخانه‌ها جهت پیشبرد اهداف مالی خود نیازمند استخدام مدیر مالی و حسابدار هستند. بنابراین متقاضیان می‌توانند در تمام مجموعه‌ها‌ی کاری بزرگ و متوسط به صورت قراردادی، تمام‌وقت و یا پاره‌وقت مشغول به کار شوند. اما پردرآمدترین و بهترین مشاغل حسابداری برای حسابدارن خبره با ویژگی‌های خاص همواره محفوظ بوده و هست. سازمان‌های پیشرو برای مصاحبه، معمولا در پی یافتن نیروهایی فراتر از یک حسابدار معمولی هستند. در این مطلب می‌خواهیم راجع به خصوصیات حسابداران موفق صحبت کنیم. علاقمندان می‌توانند ضمن آگاهی و انجام این موارد، در آینده‌ای نه چندان دور به عنوان یک حسابدار حرفه‌ای وارد بازار کار شوند.

حسابدارن خبره متعهد به اصول اخلاقی هستند

حسابدارن متعهد به اصول اخلاقی هستند
حسابدارن خبره خود را متعهد به اصول اخلاقی می‌دانند

آبرو و حیثیت حرفه‌ای از مهم‌ترین دارایی‌های حسابدارن خبره می‌باشد. همانطور که می‌دانید فارغ‌التحصیلان رشته‌های تعهدآور همچون پزشکی، حقوق، حسابداری و…، پس از پایان دوران تحصیلی خود سوگندنامه‌ای را قرائت نموده‌اند. به موجب این قسم ‌نامه‌ها، افراد متعهد می‌شوند تا مسئولیت‌های شغلی که به آنها محول می‌شود را به نحو احسن انجام دهند. همچنین بر طبق آن، حسابداران موظف خواهند بود تا مجموعه‌ای از موازین اخلاقی را رعایت نمایند.

در طول تاریخ، بسیاری از شرکت‌های بزرگ به دلیل انجام اعمال غیراخلاقی توسط مدیران ارشد مالی تعطیل شده‌اند. داستان ورشکستگی انرون (Enron) برای تمام کسانی که می‌خواهند وارد انجمن حسابدارن خبره شوند، قطعا درس بزرگی خواهد بود. در ادامه علت فروپاشی این شرکت بزرگ آمریکایی را بررسی خواهیم کرد.

آنچه که موجب سقوط شرکت انرون شد، شیوه‌های خاص حسابداری آن بود!

انرون یکی از شرکت‌های مطرح آمریکایی، سال ۱۹۸۵ در حوزه‌ی برق و انرژی آغاز به کار کرد. در واقع Enron از ادغام دو شرکت به نام‌های Houston Natural Gas و InterNorth تشکیل شده بود. رشد این شرکت به حدی سریع بود که در نیمه‌های سال ۲۰۰۱ میلادی، حدود ۲۱۰۰۰ نفر کارمند داشت. ابداعات مالی و ارزش‌آفرینی از طریق طراحی و ارائه‌ی الگوهای سرمایه‌گذاری توسط حسابدارن خبره در این شرکت کم نبود. به همین دلیل نام انرون به عنوان نوآورترین شرکت آمریکایی سال‌ها بر سر زبان‌ها جاری بود. اما این شرکت بزرگ در سال ۲۰۰۱ به دلیل سوءاستفاده‌ی تجاری به طور کامل از هم فروپاشید. این امر موجب شد تا سهامداران میلیاردها دلار از دست بدهند و هزاران کارمند بیکار بمانند.

اندرو فستو (Andrew Fastow) مدیر ارشد مالی (CFO) و در راس تمام حسابدارن خبره انرون بود. وی طرحی را برای مخفی کردن بدهی‌های کلان شرکت تنظیم کرد که تمام نهادهای مالی و اقتصادی آمریکا متوجه آن نشدند. با افشای این شیوه‌ی غیراخلاقی برای ارائه‌ی صورت‌های مالی انرون، سهام این شرکت در مدت کوتاهی به ۴ درصد مقدار قبلی خود کاهش یافت. یعنی از ۸۵ دلار به ۳۰ سنت!

اندرو پس از آنکه پنجمین دهه‌ی زندگی خود را کامل در زندان گذراند، در سال ۲۰۱۱ آزاد شد. از آن پس او با تجربه‌ی ورشکستگی انرون و چیزهایی که طی این مدت فهمیده بود، به عنوان سخنران در حوزه‌ی اخلاق کسب و کار، در دانشگاه‌های مختلف صحبت می‌کند. تجربیات وی برای تمام حسابدارن خبره عبرت آموز است. آنها باید بدانند که ضمن خلاقیت و نوآوری برای موضوعات تجاری، اجازه ندارند معیارهای اخلاقی خود را در این روند به خطر بیاندازند.

حسابدارن خبره در استفاده از نرم‌افزارهای حسابداری، آگاهانه عمل می‌کنند

حسابدارن در استفاده از نرم‌افزارهای حسابداری، آگاهانه عمل می‌کنند
حسابدارن خبره در استفاده از نرم‌افزارهای حسابداری با علم و آگاهی عمل می‌کنند

در عصر حاضر که تکنولوژی با سرعت چشمگیری در حال رشد می‌باشد، نیاز به استفاده از فناوری در تمام مشاغل دیده می‌شود. حضور نرم‌افزارهای متنوع حسابداری باعث شده تا برخی از شرکت‌های کوچکتر بدون نیاز به حسابدار، امور مربوطه را انجام دهند. البته مقصود این نیست که در سازمان‌های بزرگ نیز همین شرایط صدق می‌کند. نرم‌افزارهای حسابداری هرچقدر هم که جامع و کامل باشند، به تنهایی جوابگوی نیازهای یک مجموعه‌ی عظیم نخواهند بود. کار با این نرم‌افزارها فقط و فقط حضور حسابدارن خبره را می‌طلبد. آشنایی با نرم‌افزارهای صفحه‌ گسترده برای این افراد کافی نیست. این حسابداران به چیزی فراتر از نرم‌افزارهای ساده‌ی حسابداری نیاز دارند. آنها با توجه به شرایط سازمانی از نرم‌افزارهای پیچیده که برای فعالیت‌های بزرگتر کاربرد دارند استفاده می‌کنند.

حسابدارن خبره بسته به نیازهای خود درخواست‌های لازم برای سفارشی‌سازی نرم‌افزارهای حسابداری را ارائه می‌دهند. البته این امر بدان معنا نیست که آنها باید نحوه‌ی نوشتن کد را بدانند. آنها با آنالیز بخش‌هایی که نیاز به تغییر دارند، سفارش خود را برای تیم پشتیبانی نرم‌افزارها ارسال می‌نمایند. سپس کارشناسان آنالیز و برنامه‌نویسان در این واحد‌های پشتیبانی، گزینه‌ها و فیلدهای لازم را به این نرم‌افزارها اضافه می‌کنند.

حسابدارن خبره متناسب با حجم فعالیت شرکت، تعداد کارمندان، گردش نقدینگی و شعبه‌های فعال خود در دیگر نقاط، نرم‌‌افزار حسابداری خود را انتخاب می‌نمایند. بهترین نرم‌افزار حرفه‌ای از دیدگاه این افراد شامل پنچ چرخه‌ی اصلی حسابداری به همراه پشتیبانی قوی می‌باشد. چرخه‌های تولید، فروش، هزینه، تامین مالی و خرید توسط این نرم‌افزارهای حسابداری به خوبی پوشش داده می‌شوند. علاوه بر اینها، امکان تهیه‌ی گزارشات دقیق و صحیح هر سه ماه یکبار با استفاده از این نرم‌افزارها باید فراهم باشد.

حسابدارن خبره در پیشگیری از بحران مالی هوشیار هستند

حسابدارن خبره تنها مسئول نگهداری اعداد و ارقام سازمان نمی‌باشند. آنها با اخذ تصمیمات درست و به موقع در زمینه‌های مالی به مدیریت جهت پیشبرد اهداف سازمان در بلندمدت کمک خواهند کرد. نگاه موشکافانه و عمیق این حسابداران برای ارائه‌ی ریزاطلاعات به مدیریت سازمان، بسیار کمک کننده خواهد بود. از جمله این اطلاعات می‌توان به میزان موجودی نقدی، چک‌ها، موجودی مواد و کالا، بهای تمام شده، استهلاک و سود و زیان سازمان اشاره نمود. کارفرمایان شرکت‌ها با در اختیار داشتن این گزارشات مهم می‌توانند از روند سازمانی مطلع شوند. یعنی اینکه آگاهی‌های لازم از وضعیت سود و زیان سازمان را به دست خواهند آورد. در نهایت بر اساس این اطلاعات ارزشمند، اقدامات لازم برای پیشگیری از فروپاشی سازمان انجام خواهد شد. برای درک عمیق‌تر، در ادامه‌ مثال‌هایی را در این زمینه عنوان می‌کنیم:

استخراج گزارشات مرتبط با بهای تمام شده توسط حسابدارن خبره

استخراج گزارشات مرتبط با بهای تمام شده
استخراج گزارشات مرتبط با بهای تمام شده توسط حسابدار خبره

یک مجموعه‌ی تولیدی و صنعتی را در نظر بگیرید. حسابدارن خبره در این شرکت‌ها، هزینه‌هایی را که برای ساخت یک محصول صرف شده با دقت محاسبه می‌نمایند. این هزینه‌ها را بهای تمام شده‌ی آن محصول می‌گویند. به دست آوردن بهای تمام شده در واحدهای صنعتی و ارائه‌ی گزارش دقیق و درست آن به مدیران مافوق بسیار مهم می‌باشد. چرا که عدم آگاهی از هزینه‌های ساخت محصول موجب می‌شود تا کالای ساخته شده به قیمت پایین‌تر به فروش برسد. در نتیجه شرکت متحمل ضرر و زیان هنگفتی خواهد شد.

محاسبه نسبت‌های مالی توسط حسابدارن خبره

به دست آوردن نسبت‌های درست مالی و ارائه‌ی آنها به مدیریت از وظایف مهم حسابداران می‌باشد. منظور از نسبت‌های مالی، نسبت اسناد دریافتنی به فروش، نسبت دارایی به هزینه و … می‌باشد. آگاهی از این نسبت‌ها به مدیران در جهت بررسی اوضاع حاکم بر سازمان (وضعیت سود و زیان) کمک بزرگی خواهد کرد. به عنوان مثال اگر فروش یک شرکت فقط بر اساس چک‌های بلند مدت باشد به این معنی است که نقدینگی آن سازمان رو به کاهش خواهد بود. بنابراین چنین سازمانی در آینده‌ای نزدیک دچار ورشکستگی خواهد شد. اما این موارد با درایت حسابدارن خبره قابل پیشگیری خواهد بود.

تسلط به قوانین کار برای حسابدارن خبره الزامی است

تسلط به قوانین کار برای حسابدارن خبره الزامی است
مسلط بودن به قوانین کار برای حسابدارن خبره الزامی است

کارفرمایان مشمول قانون تامین اجتماعی طبق ماده ۳۹ مکلف هستند که تا پایان هر ماه حق بیمه مربوط را پرداخت نمایند. با توجه به اینکه ثبت چنین سازمان‌هایی در اداره‌ی تامین اجتماعی نهایی شده است لذا ارائه‌ی لیست بیمه توسط حسابدارن خبره به صورت ماهانه انجام می‌شود. فایل‌های لیست بیمه شامل فهرستی از ریز اطلاعات پرسنل و حقوق و مزایای آنها می‌باشد. ارسال صحیح و بی‌نقص این لیست‌ها به صورت ماهانه مستلزم آگاهی از برخی قوانین قانون کار می‌باشد. برای مثال در صورت تغییر از شخصیت حقیقی به حقوقی، ورود کارکنان جدید، تعطیلی شرکت و…، باید اقدامات لازم صورت گیرد.

البته قانون کار ابعاد گسترده‌ای دارد و تسلط بر اطلاعات قانون کار برای حسابدارن خبره تنها به ارسال فهرست بیمه منتهی نمی‌شود. قوانین مهم دیگری هم هستند که مربوط به مباحثی است که اکثر کارفرمایان و مدیران به طور مستمر با آن مشکل دارند. یک حسابدار خبره موظف است در کنار خدمات مالی و مالیاتی با این پارامترها برای رفع مشکلات و چالش‌های احتمالی آشنا باشد. فهرستی از این قوانین مهم را در زیر آورده‌ایم:

 • حق‌السعی و قوانین مرتبط با آن
 • تفاوت بین کارگر روزمزد و کارگر پیمانی
 • آگاهی از تعلیق و محاسبه‌ی تعطیل کاری
 • آشنایی با شرایط لازم برای پرداخت سنوات
 • استخدام بازنستگان با چه تکالیفی همراه است؟
 • صدور مفاصا حساب بیمه به چه شکل می‌باشد؟
 • آشنایی با شیوه‌ی پرداخت از کارافتادگی و قوانین مربوط به آن
 • چه افرادی در سازمان مشمول کارهای سخت و زیان‌آور می‌شوند؟
 • آشنایی با پیاده‌سازی ساعت کاری (اضافه‌کار، کسر کار، مرخصی، غیبت و…)
 • چگونگی اجرای مرخصی در کارگاه‌هایی با کمتر از ۱۰ نفر پرسنل و یا بیشتر از آن

مهارتهای نرم برای حسابدارن خبره

علاوه بر صلاحیت‌های فنی که پیش از این عنوان کردیم، حسابدارن خبره به مهارت‌های نرم بسیاری هم نیاز دارند تا بتوانند در نقش خود موثر واقع شوند. این مهارتها توانایی برقراری و حفظ روابط شخصی با کارفرمایان، افراد بیرون سازمان و پرسنل درون سازمان را امکان‌پذیر می‌سازند. از جمله ویژگی‌های شخصیتی مهم برای این افراد موارد زیر می‌باشند:

 • روابط عمومی بالا
 • برخورداری از مهارت حل مسئله و داشتن تفکر منطقی
 • روحیه‌ی کار تیمی و توانایی رهبری تیم به بهترین شکل
 • حفظ اعتماد به نفس هنگام مواجه شدن با شرایط بحرانی
 • داشتن تفکر خلاق و نوآورانه برای از میان برداشتن مشکلات مالی کسب و کار
 • در مقابل تغییرات ناگهانی انعطاف‌پذیر بوده و خود را فورا با شرایط جدید وفق دهد.
 • داشتن هوش تجاری بالا برای آنکه بداند چگونه تحت تأثیر حرکت‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی می‌تواند پیشرفت کند و تکامل یابد.

آزمون CPA

آزمون CPA
امتحان CPA

CPA یا همان Certified Public Accountant یکی از عالی‌ترین تجربیاتی است که در حرفه‌ی حسابداری خواهید دید. نشان «حسابدار قسم خورده» درجه‌ای بسیار معتبر برای حسابداران حرفه‌ای می‌باشد. اگر شما هم با خواندن این مقاله برای ورود به دنیای حسابدارن خبره ترغیب شده‌اید، بد نیست با شرایط آزمون CPA آشنا شوید. گذراندن این آزمون با موفقیت نیازمند سال‌ها تحصیل و مطالعه و تجارب فنی ارزشمند می‌باشد. به محض دریافت گواهینامه‌ی بین‌المللی CPA، احساس غرور و سربلندی برای تسخیر چنین جایگاه والایی خواهید داشت. شما احترام و دیدگاه ویژه‌ی همکاران و حتی رئیس خود را به دست خواهید آورد. آنوقت خواهید فهمید که قرار دادن این عبارت سه حرفی یعنی «حسابدار رسمی خبره» در پشت نام شما چقدر لذت‌بخش خواهد بود.

آزمون CPA همه ساله در سه ‌ماهه‌ی پایانی در کشور ایران توسط جامعه حسابداران رسمی برگزار می‌شود. این آزمون در چهار بخش مجزا و طی چهار روز برگزار می‌شود. زمان لازم برای اجرای هر بخش از این امتحان ۴ ساعت می‌باشد و در مجموع ۱۶ ساعت زمان برای این آزمون لازم است. از جمله منابعی که برای آزمون CPA مورد نیاز می‌باشد، سرفصل‌های مرتبط با حسابرسی، حسابداری و گزارش‌گیری مالی، مفاهیم محیط کسب و کار و قوانین و مقررات می‌باشد. در صورت داشتن مدرک کارشناسی حسابداری امکان ارسال درخواست مستقیم برای شرکت در این آزمون مهیا می‌باشد. اما اگر رشته‌ی شما حسابداری نمی‌باشد و می‌خواهید در این آزمون شرکت نمایید، می‌توانید پیش‌نیازهای آن را سپری نموده تا اطلاعات مالی شما افزایش یابد. آنگاه شانس شما برای موفقیت در این آزمون و ورود به انجمن حسابدارن خبره بیشتر خواهد شد.

مزایای دریافت مدرک بین‌المللی CPA

مدرک CPA از سوی موسساتی در ایالات متحده‌ی آمریکا و برخی کشورهای انگلیسی زبان صادر می‌شود. داشتن این مدرک حاکی از واجد شرایط بودن یک حسابدار برای انجام تمام امور حسابدار است. حسابدارن خبره دارای مدرک بین‌المللی CPA، تمام مهارتهای حسابداری مالی، گزارش‌دهی و حسابرسی را دارا هستند. داشتن این مجوز معتبر برای مهاجرت به کشورهای توسعه یافته و درجه یک لازم است. علاوه بر اینها وجود این گواهینامه در رزومه‌ی حسابداران، آنها را در اولویت استخدام شرکت‌های معتبر قرار خواهد داد.

راب سوربی (Rob Swerby) مدیر دوره‌های حرفه‌ای موسسه‌ی مالی و بازرگانی لندن می‌گوید: «اگر شغلی را به عنوان یک پروژه‌ی بلند مدت در نظر بگیرید، خواهید دید که میان افراد با صلاحیت و فاقد صلاحیت تفاوت وجود دارد». حسابدارن خبره که دارای صلاحیت معتبر می‌باشند با وجود تجارب بیشتر، قطعا مزایای بیشتری نسبت به سایرین خواهند داشت. از جمله مهم‌ترین این مزایا برای این افراد دریافت حقوق و دستمزد بالاتر خواهد بود. برخورداری از این امکان ویژه با داشتن مدرک CPA برای هر حسابداری میسر خواهد شد.

سخن آخر

در دنیای پیشرفته‌‌ امروز سامانه‌ی اقتصادی در هر کشوری نیازمند حضور حسابدارن خبره می‌باشد. با وجود برجستگی‌های متمایزکننده در این افراد، یقینا انتظارت عمومی از آنها بالاتر می‌رود. بنابراین یک حسابدار حرفه‌ای تمام تلاش خود را برای ارائه‌ی خدمات موثر و کارآمد به کار خواهد گرفت. همچنین با وجود صلاحیت‌های شغلی این حسابداران به سرعت از نردبان شغلی خود بالا رفته و مسیر پیشرفت را طی می‌کنند. اما تعداد حسابداران حرفه‌ای در دنیا کم است. از این رو حفظ آنها در سازمان نیازمند حقوق قابل توجهی می‌باشد.

چراغ به عنوان پیشرفته‌ترین و جامع‌ترین سامانه کاریابی، آموزش و استخدام در ایران به کارفرمایان پیشنهاد می‌کند تا برای داشتن این سرمایه‌های ارزشمند برنامه‌ریزی نمایند. چرا که برخی از مدیران معتقدند که جذب نیرو با حقوق کمتر، پول بیشتری در جیب آنها ذخیره خواهد کرد. اما واقعیت امر چیز دیگری است. حضور حسابدارن خبره به افزایش سرمایه‌های موجود و تداوم استقرار هر سازمانی کمک بزرگی خواهد کرد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید