۲۰۲۰! پنج فرامهارت شغلی در سال ۲۰۲۰

توسط سمیه شهرآبادی
آخرین بروز رسانی ۱۷ اسفند ۱۳۹۸
زمان مطالعه 5 دقیقه

در سالهای اخیر خبرهای زیادی را در مورد سال ۲۰۲۰ می‌شنیدیم که هر بخش و شغلی در حال ایجاد انقلابی در زمینه کاری خودش است. در طی بررسیهایی که در سالهای گذشته درباره اینکه « سال ۲۰۲۰ از نظر کاری چگونه خواهد بود؟‌» انجام شده است و مشاهده نظرسنجیها نتایج به این صورت به دست آمد که ۵۲ درصد انتظار رشد از نظر نسل و ملیت در محل کار را داشتند، ۵۵ درصد انتظار داشتند که محیط کار انعطاف پذیرتری را ببینند، ۴۶ درصد پیش‌بینی رشد در گروه‌های مجازی یا موبایل داشته‌اند، ۷۲ درصد یک مسیر روشن را در نظر داشته و ۵۸ درصد برنامه‌های آموزشی را ضروری می دانسته‌اند. با این نظرسنجیها حتی متوجه شدند که تکنولوژی و رسانه‌های اجتماعی، اهمیت مسئولیت اجتماعی، وجود برند تاثیرگذار کارفرما نیز بر مشاغل تاثیر می‌گذارد و بیشتر دیده می‌شود.

قطعا مهارتهایی که ما برای این سال باید به کار بگیریم نسبت به سالهای قبل بسیار تغییر کرده است. در هر کاری که می‌خواهیم انجام دهیم مثل آی تی، بازاریابی، مالی و هر شغل دیگری نیازمند عملکرد ارزیابی و شناخت کافی و به روزی درباره وظایف است. یادگیری مداوم بهترین عملکرد برای مدیران، کارمندان و کسانی که به هر شکل کسب در آمد می‌کنند بسیار مهم است و برای آپدیت شدن و رسیدن به موفقیت باید قدرت این را داشته باشیم که پیش‌بینی کنیم که در آینده چه آموزشهایی لازم است فرا بگیریم تا که به موفقیت برسیم.

 استخدام و آگهی استخدام قرار نیست برداشته شود، درست است؟ دوره تصدی در یک فرصت شغلی نسبت به گذشته کوتاه و کوتاه‌تر می‌شود. دو نسل قبل، مردم تصدی شغلی را به عهده می‌گرفتند و آن را برای دهـه‌ها و حتی تا آخر عمر حفظ می‌کردند. اما اکنون چنین امری کاملا غیرمتعارف و نا امن است. هر چه بیشتر در شغلی باقی بمانیم، بیشتر عضلات کاریابی ما ضربه می‌بینند، و این عضلات دقیقا عضلاتی هستند که بیشترین نیاز را به آنها داریم. این واضح است که یافتن یک شغل همیشه سخت‌تر از کاری است که الان دارید و انجام داده‌اید. در سال ۲۰۲۰ می‌بینیم که افراد تمایل به تغییر شغل خود دارند به گونه‌ای که نمی‌خواهند در یک موقعیت شغلی به صورت راکد بمانند.

۵ فرامهارت برای موفقیت شغلی در سال ۲۰۲۰

۵ فرامهارت برای موفقیت شغلی در سال 2020
۵ نمونه از فرامهارت برای موفقیت شغلی در سال ۲۰۲۰

در اینجا پنج فرامهارت را مطرح می‌کنیم که برای موفقیت شغلی در سال ۲۰۲۰ و ادامه زندگی کاریتان به آن نیاز خواهید داشت :

۱. آموزش

اهمیت آموزش در موفقیت شغلی در سال ۲۰۲۰
فراگیری

آموزش پایه‌ی بسیار مهمی در هر کار است تا بتوانید در کارتان خوب عمل کنید، پیش‌بینی اتفاقات احتمالی را بدهید، تجزیه وتحلیل کنید و راه‌کارهای مناسبی را برای آنها انجام دهید. وقتی که شما آینده‌نگر باشید و چشم‌انداز کاری خوبی از لحاظ پیشرفتهای تکنولوژی داشته باشید می‌توانید بسترهای مناسبی را برای آینده فراهم و حتی پیش بینی دوران کاری تا بازنشتگی را نیز در نظر بگیرید. با آموزشهای لازم  و بالا بردن آگاهی در زمینه کار می‌توان ایده‌های مناسبی برای فروش در زمینه کسب و کار داشت و به طور کلی می‌توان هدفمند بود.

۲. توانایی حل مشکل

توانایی حل مشکل
توانایی حل مشکلات

 در حال حاضر ما در بازار پرهیاهویی زندگی می‌کنیم به همین دلیل باید استعداد و درک یک مدیر منابع انسانی برای مواجهه با دشواریهایی که در کسب و کار و مشتریها با آن رو به رو می‌شوید را داشته و همچنین توانایی کافی برای حل آن مشکلات را در وجود خودتان پرورش دهید. مهارت شما در این زمینه باید بسیار خوب باشد تا مشکلات سازمانی را کشف کنید و آن قدر مهارت داشته باشید که با نگاهی به سابقه حرفه‌ای خود بتوانید آنها را حل و به نقطه دلخواه خود در آینده برسانید. در آخر باید بتوانید پاسخگوی خوبی برای مشکلات احتمالی که پیش روی شما قرار می‌گیرد و از شما پرسیده می‌شود، باشید.

۳. مهارت ایجاد نیاز در مشتری

مهارت ایجاد نیاز در مشتری
مهارت ها برای ایجاد نیاز در مشتری

مهارت بعدی شما برای موفقیت در سال ۲۰۲۰ ایجاد نیاز در مشتریها می‌باشد و همچنین حل آن است شما باید به خوبی درباره محصولات صحبت کرده و مشتر ی را متوجه این کنید که در مورد این محصول به خوبی اطلاع دارید و سعی کنید برای او خوب توضیح دهید به اصطلاح برای او داستان سرایی کنید. 

۴. توانایی مصاحبه هوشمندانه

توانایی مصاحبه هوشمندانه
توانایی در جلسه مصاحبه هوشمندانه

در کاریابی و انتخاب شغل مناسب، مصاحبه با افرد نکته مهمی است زیرا در مصاحبه می‌توانید به نکات مهمی از شخصی که در روبه‌روی شماست پی ببرید. البته منظور از مصاحبه یک مصاحبه هوشمندانه است که در آن می‌توان گامهای مهمی بعد از شنیدن پاسخها برداشت و زمینه‌های مناسبی را برای کارهای بزرگ ایجاد کرد. شما در این مصاحبه‌ها به سرنخهای بزرگی پی خواهید برد که می‌تواند کمک بسیار بزرگی در کارهای شما باشد.

۵. مهارت اتصال دادن نقطه‌ها

مهارت اتصال دادن نقطه‌ها
داشتن مهارت برای اتصال دادن نقطه‌ها

 نکته آخر در نکات فرامهارتی اتصال دادن نقطه‌هاست که بدین معنی است که برای بالا بردن جایگاه شغلی خود از قالبهای کوچک استفاده نکنید. برای کارهای بزرگ باید دید بزرگی داشت و گامهای بزرگی برداشت و اینکه همیشه سعی کنید که متفاوت باشید و بگویید که مشکلی را که بسیاری از شرکتها با آن مواجهه هستند، می‌توانم حل کنم. سخت است اما در موفقیت شما می‌تواند کمک کننده باشد چون که آنها به جایی رسیده‌اند که هیچ ایده‌ای درباره حل مشکلاتشان ندارند و شما می‌توانید برای آنها یک منجی باشید. سعی کنید که همیشه ازجایگاه بالاتر به کسب و کارتان نگاه کنید و برای ایجاد تغییرهای بزرگ آماده باشید و از آن درب وارد شوید.

سخن آخر

چراغ جامع‌ ترین و پیشرفته‌ ترین سایت استخدام، کاریابی و آموزش در ایران قصد دارد، با آگاهی بخشیدن و بیان مهارتها و فرامهارتها در بازار کار با ارائه دوره‌های آموزشی آنلاین تخصصی مشاغل و آموزشهای آنلاین مهارتهای استخدامی، تجربه شغلی دلنشینی را برای شما رقم زند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید