۵ مرحله برای بهبود شکست شغلی

توسط سمیه شهرآبادی
آخرین بروز رسانی ۱۷ فروردین ۱۳۹۹
زمان مطالعه 6 دقیقه

بهبود شکست شغلی! هرکسی می‌تواند اشتباه کند. اشتباه کردن تا زمانی که از آن تجربه و درس بگیرید، ایرادی ندارد. افراد موفق حتی نمی‌توانند تعداد اشتباهاتی را که تاکنون در حرفه خود مرتکب شده‌اند بشمارند. نکته اصلی این است که بعد از یک اشتباه به خودتان بیایید و بپرسید “این اشتباه قرار بود چه چیزی به من بیاموزد؟”
در اینجا پنج مرحله برای یافتن راهی برای بهبود خود وقتی که در کار خود شکست می‌خورید هست. آیا تا به حال از اینگونه اشتباهات شغلی مرتکب شده‌اید؟

۱. بررسی شرایط و یافتن زمانی برای غصه خوردن

بررسی شرایط و یافتن زمانی برای غصه خوردن
یافتن زمان مناسب جهت غصه خوردن پس از بررسی شرایط

مانند هر اشتباهی، شما باید با این اشتباه هم کنار بیایید. حرفه شما از دست رفته است و به هر دلیلی که اتفاق افتاده است، دیگر مهم نیست. شما باید قبول کنید که از بین رفته است. ممکن است احساس عصبانیت، تلخی، پشیمانی و یا درگیر احساسات دیگر شوید. برخی حتی احساس می‌کنند که برای تلافی باید کاری انجام دهند. در این مقطع زمانی، اگر فکر می‌کنید که احساس خوبی از تلافی کردن خواهید داشت، این کار را نکنید. زمانی برای غم و اندوه اختصاص دهید. بله، می‌دانم که این ممکن است ناخوشایند به نظر برسد، اما آن زمان را بگذرانید تا احساسات روند خود را طی کنند. این زمان خیلی طول نکشد، اما کمی فرصت و وقت خود را اختصاص دهید تا احساسات خود را بروز دهید.
این امر به شما کمک می‌کند تا ذهن خود را پاک کنید، و هنگام دیدار با کارفرمایان بالقوه آینده، رویکرد مثبت‌تری داشته باشید. شما مطمئناً نمی‌خواهید یک هیولای عصبانی باشید که وقتی در مصاحبه بعدی خود شرکت می‌کنید، تبر برای خرد کردن به همراه دارید.

۲. برای بهبود شکست شغلی زمان خود را برنامه‌ریزی کنید

برای بهبود شکست شغلی زمان خود را برنامه‌ریزی کنید
زمان خود را برای بهبود شکست شغلی برنامه ریزی کنید

بسیاری از ما مدیریت زمان را به‌طور واضح انجام می‌دهیم زیرا به احتمال زیاد روزهای ما با فعالیتهای زیاد پر می‌شود. روالهایی که باعث می‌شود احساس مشغول بودن و هدفمند بودن کنیم. بنابراین داشتن این تغییر ناگهانی در امور روزمره و فراوانی زمان ممکن است گیج‌کننده باشد.
در این مواقع، رفتارهای متفاوت زیادی وجود دارد. بعضیها پس از این شکست به فعالیتهایی که همیشه می‌خواستند انجام دهند، دست می‌زنند و از کار خود دور می‌شوند. بازگشت دوباره به روند بازسازی حرفه خود دشوار می‌شود. به گونه‌ای، برخی از افراد در تلاشند تا از درد از دست دادن حرفه شگفت‌انگیزشان جلوگیری کنند و نمی‌خواهند در مورد آن فکر کنند. این یکی از راه‌های مقابله است، اما با دوری بیش از حد طولانی از حرفه و تخصص خود، حرکت برای شروع کار را سخت می‌کند و برای شروع مجدد روند شغل، تلاش بسیار بیشتری باید صورت بگیرد.
عده‌ای وجود دارند که این فقدان ناگهانی را احساس می‌کنند و در پیدا کردن ارتباط در زندگی خود دچار یاس می‌شوند. یکی از علائم شایع، نیاز ناگهانی برای شروع به مرتب کردن خانه و یا از بین رفتن تمام حس و حال برای تمیز کردن خانه است. آرام باشید و نفس عمیق بکشید. فقط به این دلیل که کار خود را متوقف کرده‌اید، به این معنی نیست که خانه به هم ریخته شده است و شما باید کارهای بیشتری در خانه انجام دهید. فقط ببینید که آیا همه چیز در خانه “باعث ایجاد شادی” برای شما می‌شود یا خیر.
زمان خود را برنامه‌ریزی کنید. می‌توانید کمی بیشتر برای انجام کارهایی که واقعاً می‌خواهید انجام دهید اختصاص دهید. اما از زمانیکه برای کار اختصاص داده‌اید، محافظت کنید و از آن زمان عاقلانه برای ساخت شغل بعدی خود استفاده کنید.

۳. جستجویتان هوشمندانه باشد

برای بهبود شکست شغلی جستجویتان هوشمندانه باشد
هوشمندانه به جستجو بپردازید

اکنون که زمان خود را برنامه‌ریزی کرده‌اید، بدیهی است که به دنبال فرصتهای شغلی می‌گردید که مطابق انتظارات شما باشد. این زمانی است که شما باید نسبت به آن هوشیار باشید. نمی‌توان گفت که شما باید گزینشی باشید و فقط برای تعدادی از نقشها درخواست دهید، یا اینکه شبکه شما باید واقعاً گسترده باشد و به هر موقعیت شغلی که می‌یابید، درخواست دهید. توصیه می‌کنم حق خود را بگیرید؛ به هر برنامه‌ای به عنوان یک سرمایه‌گذاری فکر کنید. این یک سرمایه‌گذاری در زمان، تلاش، انرژی و حتی احساسات است. این بسیار معمول است که کارجویان شروع به تصور کنند که آنها شخصیت مناسبی برای فرصت شغلی مورد نظر خواهند بود و همیشه انتظار دارند که پاسخی بگیرند. پس در این مورد هوشیار باشید. این فقط درباره مدیریت زمان، انرژی و تلاش شما نیست. این در مورد مدیریت انتظارات، پذیرفته نشدن و احساسات شماست. شبکه خود را عاقلانه اداره کنید.
در مرحله بعد، هنگام بررسی آنچه که می‌توان گفت نتیجه تلاش شماست، باید هدفمند باشید. این بستگی به میزان مهارت شما و میزان نیاز بازار دارد. در صورت موفقیت‌آمیز بودن، باید تلاش خود را ادامه دهید و ارزیابی کنید. شما با چیزی شبیه به این روبرو خواهید شد.
[تعداد برنامه‌های ارسال شده]: [تعداد مصاحبه‌های اول]: [تعداد مصاحبه‌های بعدی/ نهایی]: [تعداد پیشنهادات]
به عنوان مثال: من ۱۶ درخواست ارسال کردم، و ۴ مصاحبه اول داشتم، و ۲ مورد به فینال رفتم، و به ۱ پیشنهاد رسیدم.
اگر این به طور مثال چیزی است که من از آخرین جستجوی شغلی خود می‌دانم، یک اطلاعات پایه خواهم داشت. به یاد داشته باشید، این یک فرمول معین نیست بلکه به شما جهت می‌دهد.
وقتی یک نسبت پایه را بدست آورید، که مثلا در مورد من چیزی شبیه به ۱۶: ۴: ۲: ۱ است، می‌توانید به جایی که اعداد مشکلی را نشان می‌دهند، نگاه کنید. اگر من می‌بینم که بیش از ۱۶ موقعیتهای شغلی برای من ارسال شده است، باید شروع کنم به نحوه بررسی درخواست خود برای دیدن کارهایی که انجام داده‌ام و چگونه باید این کار را متفاوت انجام دهم. و بگذارید فقط بگویم اگر من مصاحبه‌های اول را انجام می‌دهم، اما به دور بعدی نمی‌روم، آن قسمتی است که من آن را “عیب‌یابی کردم”.
درست یا غلطی در این مورد وجود ندارد. اما پیگیری جستجوی شما و مدیریت این نسبت راهی خوب برای برنامه‌ریزی در مورد آنچه انجام داده‌اید، و البته تصحیح آنها در طول مسیر است. همچنین، شخصی را که با او صحبت کرده‌اید، چگونه و چطور را یادداشت‌برداری کنید. در اصل، هنگامی که جستجوی شغل به درستی انجام نمی‌شود، شما از آن آگاه می‌شوید. باید یک گزارش را برای بازگشت به بررسی و ترفندهای خود پیدا کنید.

۴. بردهای کوچک را دست کم نگیرید

بردهای کوچک را دست کم نگیرید
موفقیت ها و بردهای کوچک را دست کم نگیرید

بله، شما در حال جستجو و درخواست شغل هستید. شما آن را هوشمندانه انجام می‌دهید، و منتظر آن اتفاق بزرگ هستید. اگر این اتفاق نیفتاد چیزی اشتباه است، اما شما نمی‌دانید چه چیزی است. در این حالت احساس فشار روانی و اضطراب می‌کنید.
اگر می‌خواهید در این بازی طولانی دوام بیاورید، باید برای آن انرژی لازم را داشته باشید. اگر دستیابی به فرصتهای شغلی بزرگ اتفاق نیفتاد، به چیزی توجه کنید که می‌تواند یک پیروزی کوچک محسوب شود. این می‌تواند یک قرارداد یا موقعیت شغلی موقت، یک پروژه جانبی، یک کار داوطلبانه یا حتی انجام برخی مشاوره‌ها باشد.
به¬دنبال چیزی باشید که به نظر برسد یک برد کوچک برای بالا بردن مخزن سوخت شما باشد. این می‌تواند سرمایه‌ای برای ادامه کار، تقویت اعتماد به نفس، انرژی عاطفی برای احساس بهتر یا به سادگی چیزی برای اضافه کردن به رزومه چشمگیر شما باشد. دستاوردهای کوچک را دست کم نگیرید.

۵. برای بهبود شکست شغلی مراقب روحیه خود باشید

برای بهبود شکست شغلی مراقب روحیه خود باشید
از روحیه خود جهت بهبود شکست شغلی مراقبت کنید

این با مرحله قبل هم‌پوشانی کمی دارد. مانند هر حرفه‌ای، وضعیت روانی بسیار مهم است. ما این موارد را در ورزش می‌بینیم که ورزشکاران در بازسازی ذهنی تمرکز زیادی دارند. از لحاظ ذهنی از خود مراقبت می‌کنند. اما ما نمی‌توانیم از این واقعیت غافل شویم که وقتی بیکار می‌شویم و در جستجوی شغل هستیم، وظیفه اصلی ما جستجوی یک شغل است. مثبت ماندن و بالا نگه داشتن روحیه بسیار مهم است. با دوستان و خانواده، یک ساختار پشتیبانی در اطراف خود بسازید. به مشاوران یا مربی شغلی خود دسترسی پیدا کنید. در صورت نداشتن یک مربی شغلی می‌توانید از این فرصت استفاده کنید و به دنبال این مربی باشید. این ممکن است زمان مناسبی برای شروع کار با یکی باشد.

سخن آخر

چراغ جامع‌ترین سامانه و سایت کاریابی، آموزش و استخدام هوشمند در ایران است که سعی دارد با بیان نکات و آموزش مهارتهای استخدامی و آموزشهای آنلاین تخصصی شغلی تجربه شغلی دلنشینی را برای شما رقم زند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید