۷ نکته برای یادگیری ساده و سریع زبان انگلیسی

توسط سمیه شهریاری
آخرین بروز رسانی ۱۹ مهر ۱۴۰۰
زمان مطالعه 6 دقیقه

معمولاً افراد به دلایل مختلفی مثل مصاحبه‌ی شغلی، شرکت در آزمون بین‌الملی زبان، مسافرت خارج از کشور و یا مهاجرت، در پی این هستند که مهارت زبان انگلیسی خود را به یک سطح قابل‌قبول و موجه برسانند. البته در این بین هستند کسانی که طالب یادگیری ساده و سریع زبان انگلیسی می‌باشند و می‌خواهند در کوتاه‌ترین زمان ممکن این مهارت را در خودشان تقویت کنند. خب شاید دوست داشته باشید که الان به شما بگوییم ما یک راه خارق‌العاده و جدید برای یادگیری زبان پیدا کرده‌ایم و می‌خواهیم آن را در اختیار شما قرار دهیم. اما اجازه دهید با خودمان روراست باشیم که چنین چیزی امکان‌پذیر نیست. درست است که دنیای امروز دنیای سرعت است، ولیکن همه‌ی ما این را به‌خوبی می‌دانیم که تسلط بر زبان انگلیسی یا هر زبان دیگری غیر از زبان مادری، کار یکی دوماه نیست و نیاز به زمان و تمرین و تکرار و صبر دارد.

اما با این همه، امروز در این مقاله از چراغ می‌خواهیم راجع به نکات و روش‌هایی برای یادگیری ساده و سریع زبان انگلیسی صحبت کنیم که استفاده از آن‌ها می‌تواند پروسه‌ی یادگیری یک زبان جدید را برای زبان‌آموزان کوتاه‌تر کند.

👈🎞 برای شرکت در دوره انگلیسی کاربردی ترم ۱، کلیک نمایید.

۱. تقویت Listening  و  Speaking

یادگیریتقویت Listening  و  Speaking ساده و سریع زبان انگلیسی
تقویت Listening  و  Speaking

مهم نیست چندسال دارید یا اینکه در چه سطحی از زبان انگلیسی هستید. حتی مهم نیست که چقدر مشغول هستید و می‌خواهید چه‌مقدار هزینه صرف یادگیری زبان انگلیسی‌تان کنید. یکی از اولین و مهم‌ترین اقدامات برای یادگیری ساده و سریع زبان انگلیسی این است که خوب بشنوید و خوب صحبت کنید. اما برای آنکه خوب صحبت کنید، اول باید خوب گوش کردن را یاد بگیرید. برای آنکه بتوانید اهمیت تقویت لیسنینگ و اسپیکینگ را درک کنید، برایتان یک مثال خواهیم زد.

هیچ دقت کرده‌اید که اغلب کودکان پس از یک سال و نیم شروع به صحبت کردن می‌کنند بدون آنکه چیزی از قواعد زبان بدانند؟ درواقع، کودکان قبل از این که بتوانند صحبت کنند، دو سال گوش می‌کنند! آن‌ها در دو سال اول، هیچ کلمه‌ای نمی‌گویند، فقط و فقط گوش می‌کنند. این گوش کردن به آن‌ها کمک می‌کند تا با کلمات و معانی آن‌ها و ساختارهایی که می‌خواهند از آن‌ها برای برقراری ارتباط استفاده کنند آشنا شوند. اما بعد از گذشت دوسال آن‌ها بااستفاده از عباراتی که یاد گرفته‌اند با دیگران ارتباط برقرار کرده و منظورشان را به آنان می‌رسانند. طبیعی است که در ابتدا به‌خوبی نمی‌توانند صحبت کنند و اشتباهاتی مرتکب می‌شوند. صحبت‌کردن کودکان به زبان مادری شباهت زیادی به صحبت‌کردن انگلیسی دارد. برای خوب حرف زدن باید خوب گوش کنید! پس یادتان باشد که برای یادگیری ساده و سریع زبان انگلیسی روی دو مهارت لیسنینگ و اسپیکینگ سرمایه‌گذاری نمایید.

۲. برای یادگیری ساده و سریع زبان انگلیسی، در آن غوطه‌ور شوید!

برای یادگیری ساده و سریع زبان انگلیسی، در آن غوطه‌ور شوید
برای یادگیری ساده و سریع زبان انگلیسی، در آن غوطه‌ور شوید!

برای یادگیری ساده و سریع زبان انگلیسی باید هر روز حداقل چند ساعت را به یادگیری زبان اختصاص دهید. اگر دوست دارید مکالمه به زبان انگلیسی را خیلی زود یاد بگیرید، باید آن را به یک بخش مهم از زندگیتان تبدیل کنید. دائم خودتان را به چالش بکشید. کلماتی را که احساس می‌کنید تلفظشان برایتان سخت است بارها و بارها تکرار کنید و از به زبان آوردن آن‌ها نترسید. صدایتان را ضبط کنید! ضبط‌کردن صدا یکی از مهم‌ترین کارهایی است که برای تقویت لهجه و تلفظ دقیق‌تر کلمات به‌آن احتیاج دارید. یادتان باشد هیچ‌کس همانند خودتان نمی‌تواند شما را متوجه اشتباهاتتان کند تا آنها را برطرف کنید. شما همچنین می‌توانید جلوی آینه تمرین کنید، فیلم و سریال ببینید و یا با دوستانتان به انگلیسی چت کنید. خلاصه اینکه برای یادگیری سریع انگلیسی، تا جایی‌که می‌توانید خود را درگیر آن کنید و در تمام جوانب زندگی از آن استفاده نمایید.

۳. فعال باشید و از سوتی دادن نترسید!

متاسفانه اغلب زبان‌آموزان تا مطمئن نشوند جملاتشان از لحاظ گرامری صحیح است، آن‌ها را بازگو نخواهند کرد. دقت داشته باشید که شما بهر یادگیری زبان آمده‌اید و قرار نیست که مانند شکسپیر از همان روز اول بدون تپق صحبت کنید! ترس و استرس حرف زدن را کنار بگذارید و صحبت کنید. اجازه دهید تا اشتباهاتتان توسط معلم‌تان برطرف شود نه اینکه در آینده توسط کارفرما و یا اشخاص رده‌ی بالاتر! مزیت دیگری که این کار دارد، این است که هرچقدر بیش‌تر حرف بزنید، کلمات و جملات بیش‌تری به ذهنتان خطور خواهد کرد و به مرور حرف زدن برایتان راحت‌تر خواهد شد.

۴. برای یادگیری ساده و سریع زبان انگلیسی، زیاد درگیر گرامر نشوید!

زیاد درگیر گرامر نشوید
برای یادگیری ساده و سریع زبان انگلیسی، زیاد درگیر گرامر نشوید!

بدون شک تسلط بر گرامر زبان انگلیسی و نکته‌های ریز آن، در کوتاه‌مدت میسر نیست. یادگرفتن قواعد پایه‌ای و اصلی مثل نحوه‌ی جمله‌سازی و گرامر زمان‌ها و نظایر این گرامرهای اصلی برای کسانیکه به‌دنبال یادگیری ساده و سریع زبان انگلیسی هستند، کافی است. یادتان باشد که روان بودن در مکالمه، هیچ ربطی به تقویت بیش از حد گرامر ندارد. اگر دقت کنید، حتی خود مردم انگلیسی‌ زبان هم گاهی در صحبت‌هایشان اشتباهات گرامری دارند. اما روان صحبت می‌کنند. بنابراین برای کوتاه‌تر کردن پروسه‌ی یادگیری زبان انگلیسی بهتر است خیلی خودتان را درگیر گرامر نکنید و بیش‌تر تمرکزتان را بر روی خوب صحبت کردن، خوب گوش کردن، خوب خواندن و خوب نوشتن، صرف نمایید.

۵. یادگیری ساده و سریع زبان انگلیسی با به خاطر سپردن واژگان کاربردی

برای یادگیری ساده و سریع زبان انگلیسی لازم نیست که تمام لغات موجود در دیکشنری را یاد بگیرید. درست است که یکی از بهترین کارها برای تسلط بر زبان انگلیسی، تقویت دایره‌ی لغات می‌باشد، اما لازم نیست که تمام لغات را حفظ کنید. این کار هم بی‌فایده‌ست و هم غیرممکن. پس سعی کنید واژگان (Vocabulary) جدید را با توجه به محتوا و موضوع یاد بگیرید نه با دیکشنری. بهترین راه برای به‌خاطر سپردن کلمات، یادگرفتن معنا و کاربرد آنها داخل یک موضوع خاص مثل کتاب، موسیقی، فیلم یا حتی بازی است. با این کار هم استفاده از واژه‌ی جدید را یاد گرفته و هم گرامر خود را تقویت خواهید کرد!

۶. از تاثیر محیط بر یادگیری ساده و سریع زبان انگلیسی غافل نشوید!

تاثیر محیط بر یادگیری ساده و سریع زبان انگلیسی بر کسی پوشیده نیست. قرار گرفتن در محیط به شما کمک زیادی در یادگیری می‌کند. اما آیا منظور از قرار گرفتن در محیط این است که حتما به کشورهای انگلیسی زبان مهاجرت کنید؟ قطعاً نه. شما می‌توانید دوستان انگلیسی زبان پیدا کنید و به این ترتیب مهارت انگلیسی حرف زدن را در خودتان تقویت نمایید. همچنین اگر از بین دوستان، فامیل و یا همکارانتان کسانی را می‌شناسید که به زبان تسلط کافی دارند، با آن‌ها تعامل برقرار کرده و از اطلاعاتشان به نحو احسن استفاده نمایید. اگر هم کسی را نمی‌شناسید می‌توانید در دوره‌های مکالمه که به‌صورت آنلاین و حضوری برگزار می‌شوند، استفاده نمایید. این کار نه ‌نها باعث افزایش اعتماد به نفس شما در هنگام انگلیسی صحبت کردن می‌شود، بلکه انگیزه‌ی کافی برای یادگیری زبان را نیز در شما ایجاد خواهد کرد.

۷. یادگیری ساده و سریع زبان انگلیسی با فیلم‌های کوتاه 

یادگیری ساده و سریع زبان انگلیسی با فیلم‌های کوتاه 
یادگیری ساده و سریع زبان انگلیسی با فیلم‌های کوتاه 

استفاده از فیلم‌های کوتاه انگلیسی زبان، علاوه بر سرگرم کردن شما می‌تواند جنبه‌ی آموزشی هم داشته باشد و تاثیر زیادی بر یادگیری ساده و سریع زبان انگلیسی دارد. اگر می‌خواهید با فیلم دیدن زبان خود را تقویت کنید، بد نیست که یادگیری را با فیلم‌های کوتاه تجربه کنید. به این ترتیب هم در زمان صرفه‌جویی خواهید کرد و هم سطح شما در زبان انگلیسی بالاتر خواهد رفت. دقیقا مثل ویدیوهایی که در یوتیوب می‌بینید. هر زمان که بخواهید می‌توانید دکمه “start”  و یا “stop” را بزنید! این فیلم‌ها همان‌طور که از نامشان پیداست زمان کمی دارند. بنابراین یک راه عالی برای تمرین گوش دادن و درک زبان انگلیسی برای افراد پرمشغله هستند. از طرفی، زبان و گویش به‌کاررفته در فیلم‌ها و سریال‌های انگلیسی به زبان و گویش به‌کاررفته در واقعیت خیلی نزدیک‌تر است. بنابراین با استفاده از این فیلم‌ها خیلی سریع، راحت و ارزان می‌توانید انگلیسی را روان صحبت کنید.

👈📀 با شرکت در دوره آنلاین آموزش انگلیسی کاربردی چراغ همین حالا شروع به یادگیری ساده و سریع زبان انگلیسی بپردازید.

سخن آخر

در این مقاله از سایت آموزش چراغ به بررسی ۷ نکته‌ی مهم و کاربردی برای یادگیری ساده و سریع زبان انگلیسی پرداختیم. یادگیری مکالمه‌ی زبان انگلیسی با استفاده از روش‌هایی که در بالا گفته شد، در کنار پشتکار و تمرین می‌تواند هم لذت‌بخش باشد و هم راه را برای کسانی که می‌خواهند خیلی زود انگلیسی را یاد بگیرند، هموار نماید. امیدواریم که دانستن این نکات برایتان مفید واقع شود و بتوانید با به‌کارگیری آن‌ها خیلی زود پیشرفت کنید. چراغ به‌عنوان پلتفرم آموزش و کاریابی در تلاش است تا با ارائه‌ی مطالب و دوره‌های آموزشی مفید در رابطه با کار و سرمایه‌گذاری به شما برای رسیدن به موفقیت در این زمینه‌ها کمک کند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید