50

موقعیت شغلی و آگهی استخدام کارشناس پایگاه داده

2 سال پیش
کارشناس پایگاه داده - اپ ست
اپ ست تهران، تهران
تهران، تهران
2 سال پیش
کارشناس آمار - زیست ارکیدفارمد
زیست ارکیدفارمد تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
2 سال پیش
2 سال پیش
کارشناس IT (آقا) - آرتا ویژن رها
آرتا ویژن رها تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
2 سال پیش
2 سال پیش
2 سال پیش
2 سال پیش
فوری
3 سال پیش
کارشناس IT(آقا) - باسط پژوه تهران
باسط پژوه تهران تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
3 سال پیش
فوری
کارشناس ارشد بانک اطلاعاتی (SQL Server) - سان
سان تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
کارشناس IT(آقا) - صبادوچرخ
صبادوچرخ تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
کارشناس It - مارکت شمرون هیلز
مارکت شمرون هیلز شمیرانات، تهران
شمیرانات، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
برنامه‌نویس دیتابیس - آیان
آیان تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
کارشناس بانک اطلاعاتی (SQL Server) - سان
سان تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
توضیحات

استخدام کارشناس پایگاه داده (DBA) 

با شکل‌گیری نرم‌افزارهای ساخت و توسعه‌ی بانک‌های اطلاعاتی، استخدام کارشناس پایگاه داده به عنوان یکی از شغل‌های مهم در حوزه‌ی کامپیوتر، مورد توجه قرار گرفت. کارشناس پایگاه داده دارای دانش و تخصص بسیار بالا در کار با چنین نرم‌افزارهایی می‌باشد. از معروف‌ترین نرم‌افزارهای مرتبط با پایگاه‌داده که در ایران نیز کاربرد دارند SQL (Structured Query Language) و Oracle می‌باشند. در سطح مبتدی‌تر، می‌توان Access را نام‌برد. نرم‌افزار SQL و Access محصول شرکت مایکروسافت و نرم‌افزار Oracle محصول شرکت اوراکل است.
 

تاریخچه‌ی پیدایش نرم افزارهای پایگاه داده

از دهه‌ی ۱۹۶۰ برای کاهش مشکلات در طراحی، ساخت و نگهداری سیستم‌های اطلاعاتی، مفهوم پایگاه‌‌داده ایجاد شد. این مفهوم در کنار مفهوم سیستم‌های مدیریت پایگاه داده که دسترسی کارا و موثر به پایگاه‌داده‌ها را ممکن می‌سازد، رشد کرده‌‌است. اولین سیستم مدیریت پایگاه‌داده در این دهه‌ گسترش‌یافت. از پیشگامان این شاخه چارلز بکمن (Charles Bachman) می‌باشد که به سبب فعالیت در حوزه‌ی پایگاه داده شهرت دارد و برنده‌ی جایزه‌ی تورینگ است. مقالات بکمن نشان می‌دهد که فرضیات او کاربرد بسیار موثری برای دسترسی به وسایل ذخیره‌سازی، مهیا کرده‌است. در آن زمان‌ها پردازش‌داده بر پایه‌ی نوارهای مغناطیسی و کارت‌های منگنه بود که پردازش سری اطلاعات را فراهم می‌ساخت.
با گذشت زمان ابزارهای نرم‌افزاری ویژه برای ثبت، نگهداری و گزارش‌گیری اطلاعات مبتنی بر سیستم‌های کامپیوتری ایجاد شدند. در حال حاضر به لطف حضور چنین نرم‌افزارهایی میلیون‌ها رکورد اطلاعاتی در بازه‌ی زمانی بسیار کوتاه (ثانیه و دقیقه) مورد دسترسی، پردازش و محاسبه قرار می‌گیرند.
 

کارشناس پایگاه داده چه ‌کسی است؟

کارشناس پایگاه داده (Data Base Administrator یا DBA) شخصی است که با استفاده از نرمافزار، ذخیره و سازماندهی داده‌هایی مانند اطلاعات مالی و سوابق حمل و نقل مشتری را انجام‌می‌دهد. آن‌ها اطمینان حاصل می‌کنند که داده‌ها در دسترس کاربران بوده و از دسترسی غیرمجاز ایمن هستند. به عنوان مثال نرم‌افزاری که اطلاعات شماره‌های تلفن همراه را نگهداری می‌کند و در زمان نیاز آن‌ها را بر اساس نیاز کاربران نمایش می‌دهد، قطع به یقین از یک پایگاه‌داده‌ی قدرتمند استفاده می‌کند. مسئولیت اصلی یک کارشناس پایگاه ‌داده‌ی حرفه‌ای، حفظ یکپارچگی داده‌های این چنینی است. کارشناسان پایگاه‌ داده در صنایع مختلفی از جمله طراحی سیستم‌های رایانه‌ای و بنگاه‌های خدمات مرتبط، شرکت‌های بیمه، بانک‌ها و بیمارستان‌ها فعالیت می‌کنند.
 

وظایف کارشناس پایگاه داده

    اطمینان حاصل می‌کنند که تحلیلگران داده می‌توانند به راحتی از پایگاه‌داده استفاده کنند تا اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا کنند. 
    آن‌ها بعضی اوقات با تیم مدیریتی سازمان برای درک نیازهای داده‌های شرکت و برنامه‌ریزی اهداف بانک اطلاعاتی همکاری می‌کنند. 
    اغلب اقدامات امنیتی را برنامه‌ریزی می‌کنند و اطمینان حاصل می‌کنند که داده‌ها از دسترسی غیرمجاز در امان هستند. 
    بسیاری از بانک‌های اطلاعاتی حاوی اطلاعات شخصی یا مالی هستند که از اهمیت امنیتی بالایی برخوردار می‌باشند. کارشناسان پایگاه‌داده، با پشتیبان‌گیری از سیستم‌ها، در صورت قطع برق یا سایر فاجعه‌ها، امنیت لازم برای داده‌ها را فراهم‌می‌آورند.
    آن‌ها باید بتوانند اطلاعات پیچیده‌ای را که از منابع گوناگون حاصل می‌شود، ارزیابی‌کنند. 
    اکثر کارشناسان پایگاه داده در تیم‌ها کار می‌کنند و باید بتوانند به طور موثر با توسعه‌دهندگان ، مدیران و سایر کارگران ارتباط برقرار کنند.
    کار با بانک‌های اطلاعاتی مستلزم درک سیستم‌های پیچیده است که در آن یک خطای جزئی می‌تواند مشکلات بزرگی ایجاد کند. به عنوان مثال، در هم‌ ریختگی اطلاعات کارت اعتباری مشتریان می‌تواند باعث شود شخصی برای خریدی که انجام نداده، ملزم به پرداخت هزینه شود. 
 

تحصیلات لازم برای استخدام به عنوان کارشناس پایگاه داده

معمولا کارشناسان پایگاه داده، فارغ التحصیلان کارشناسی در مهندسی‌کامپیوتر، علوم‌کامپیوتر، مهندسی‌فناوری‌ اطلاعات هستند. همچنین داشتن مدرک کارشناسی ارشد در یکی از گرایش‌های ارشد مهندسی‌کامپیوتر و یا مهندسی‌فناوری اطلاعات شانس پذیرش برای استخدام کارشناس پایگاه داده را افزایش می‌دهد.
طی سال‌های اخیر برخی از مجتمع‌های فنی و آموزش در حوزه‌ی کامپیوتر، اقدام به اجرای دوره‌های تخصصی در این زمینه نموده‌اند. برای ورود به این دوره‌ها معمولا پیش‌نیاز خاصی مد نظر نمی‌باشد. به‌علاوه بسیاری از کسانی که موفق به اخذ مدارک بین‌المللی در این موسسات شده‌اند، تحصیلات آکادمیک و دانشگاهی قبلی در رشته‌های مرتبط نداشته‌اند. اغلب، دوره‌ها با استفاده از سرفصل‌های تدوین شده در موسسات معتبر بین المللی برگزار می‌شوند. در نهایت پس از قبولی در آزمون‌های اجرایی از سوی موسسات، دانشجویان مدرک معتبر بین المللی دریافت خواهند کرد. 
 

مهارت مورد نیاز شغل کارشناس پایگاه داده

۱- قدرت تحلیل بالا 

با کمک این مهارت پس از تحلیل نیازهای مطرح شده توسط کارفرما یا مدیر پروژه، می‌توانید ساختاری برای پایگاه‌داده طراحی کنید که این نیازها را شامل شود. از طرفی مهم‌ترین ویژگی پایگاه‌داده‌ها طی سال‌های اخیر، رابطه‌ای بودن آن بوده‌است. بدین معنا که اجزای اطلاعاتی پایگاه داده، به اشکال مختلف با یکدیگر در ارتباطند. این ارتباط‌ها گاهی یک به چند، در برخی مواردچند به یک و گاهی چند به چند است. به عنوان مثال در سیستم یکپارچه‌ی فروش و مالی یک شرکت خصوصی، اطلاعات مشتریان با اطلاعات فاکتورهای فروش همان مشتریان ارتباط دارند. همچنین اطلاعات فاکتورهای فروش آن‌ها به اطلاعات اسناد حسابداری و اطلاعات اسناد حسابداری به اطلاعات چک‌های وصولی و .... متصل می‌باشند. داشتن مهارت تحلیلی بالا در این زمینه بسیار حائز اهمیت است.

۲- مهارت جزئی‌نگری

داشتن نگاه ریزبینانه از ویژگی‌های شخصیتی افراد موفق در شغل کارشناسی پایگاه‌داده می‌باشد. در طراحی و نگهداری یک پایگاه‌داده با جزئیات بسیار زیادی روبرو هستیم که هر کدام از آن‌ها می‌تواند به نوعی بر نتیجه‌ی کار تاثیر بگذارد. توجه به این جزئیات، از جمله مهارت‌های مورد نیاز یک کارشناس پایگاه داده می‌باشد. 

۳- تفکر منطقی

تحقیقات روانشناسی ثابت‌کرده افرادی که در ریاضیات قوی هستند، غالباً از منطق بالایی برخوردارند. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که در درس ریاضی نمرات خوبی کسب نکرده‌اید و یا علاقه‌ی چندانی به آن ندارید، بهتر است به دنبال شغل دیگری باشید. داشتن تفکر منطقی بالا، امکان ساخت و طراحی یک پایگاه داده‌ی قدرتمند را به شما می‌دهد.

۴- توانایی حل مسئله

داشتن مهارت حل مسئله در این شغل مانند سایر مشاغل تخصصی، موجب جلوگیری از سردرگمی و خلق راهکارهای بدیع و تازه در هنگام مواجهه با مشکلات موجود در کار می‌شود.

 

درآمد کارشناس پایگاه داده

در دنیای فناوری اطلاعات، حقوق کارشناسان پایگاه داده از بالاترین دستمزدهای پایه است و فرصت های قابل توجهی برای حرکت به سمت بالا دارد. کارشناسان با تجربه می‌توانند درآمد مطلوبی در بازار کار داشته باشند. به نقل از مجله‌ی «CareerExplorer» درآمد DBAها به طور متوسط سالانه ۸۳.۰۳۸ دلار می‌باشد. طبق آخرین آماره در سال ۲۰۱۸ دستمزدها به طور معمول از ۴۶.۴۱۰ دلار شروع می‌شوند و تا ۱۴۸.۵۴۷ دلار افزایش می‌یابند .
جغرافیا می تواند نقش مهمی در میزان حقوق DBAها داشته باشد. کشورهایی که تعداد زیادی کارشناس پایگاه داده دارند، معمولاً درآمدهای بالایی برای آن‌ها در نظر خواهند گرفت. از جمله این کشورها می‌توان کالیفرنیا، تگزاس، نیویورک، ویرجینیا و فلوریدا را نام برد. در جدول زیر میانگین درآمد کارشناسان پایگاه داده در این کشورها را آورده‌ایم:

میانگین درآمد    نام ایالت
۱۰۱.۲۴۰ دلار    کالیفرنیا
۹۳.۲۰۰ دلار    تگزاس
۹۴.۴۶۰ دلار    نیویورک
۹۶.۰۹۰ دلار    ویرجینیا
۸۵.۴۷۰ دلار    فلوریدا
 

راهی برای کسب درآمد بالاتر به عنوان کارشناس پایگاه داده

پیشنهاد می‌کنیم برای موفقیت و کسب درآمد بیشتر در این شغل، مهارت‌های تخصصی خود در زمینه‌ی امنیت سایبر را افزایش دهید. مطمئن باشید این توانایی شما یک موقعیت عالی برای بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌ها به حساب می‌آید، به خصوص شرکت‌هایی که توانایی استخدام یک متخصص جداگانه را ندارند. همچنین اگر بتوانید مدرک تخصصی پایگاه داده‌ی شرکت اوراکل (Oracle) را دریافت نمایید، در هر کجای دنیا می‌توانید از یک شغل با درآمد ایده‌آل برخوردار باشید. شرکت اوراکل یکی از معروف‌ترین شرکت‌ها در زمینه‌ی پایگاه‌داده و بانک اطلاعاتی در سراسر جهان می‌باشد.
 

آیا من می‌توانم یک کارشناس پایگاه داده خوب باشم؟

برای انتخاب یک شغل مناسب، موارد مختلفی همچون ویژگی‌های‌شخصیتی، مهارت‌ها، ارزش‌ها، علایق، شرایط‌جامعه، شرایط‌خانوادگی و ... باید مورد‌ توجه قرارگیرند. توجه به ویژگی‌های شخصیتی در انتخاب شغل از اهمیت فوق‌العاده بالایی برخوردار است. سازگاری یک شغل با شخصیت شما، رضایت‌شغلی بالایی را نصیبتان خواهد کرد. افرادی که رضایت شغلی بیش‌تری در آن‌ها دیده می‌شود، عموماً از نظر روحی آرام‌تر از سایرین هستند. 
افراد با ویژگی‌های شخصیتی زیر، برای شغل کارشناسی پایگاه داده (DBA) مناسب می‌باشند:
    افراد با وجدان (Conscientious)
    دارای روحیه‌ی محافظه کاری (Conservatism)
    دارای تفکر منطقی   (Logical Thinking)
    افراد کارآمد با ذهنی منظم و سازمان یافته (Organized Mind)
    داشتن ذهن کنجکاو (Curious Mind) برای کنکاش و تحقیق در مسائل مختلف
    تفکر روشنفکرانه (Intellectual Thinking)
    افراد درون‌گرا (Introverted)
برای استفاده از سایت لطفا از مرورگر کروم استفاده کنید.
باز کردن کروم
دریافت کروم
نه بعدا
برای استفاده از سایت لطفا مرورگرتان را بروزرسانی کنید.
به روز رسانی
نه بعدا