71

موقعیت شغلی و آگهی استخدام کارشناس پایگاه داده و پردازش اطلاعات

Data Specialist (خانم)
رایان مبین ایرسا تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
1 روز پیش
کارشناس بانک اطلاعاتی (SQL Server)
سان تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
10 روز پیش
متخصص تحلیل داده (قم)
باسلام قم، قم
قم، قم
تمام وقت
17 روز پیش
کارشناس SQL Server
تهران، تهران
تمام وقت
24 روز پیش
کارشناس Oracle
تهران، تهران
تمام وقت
1 ماه پیش
مدیر پایگاه داده (PostgresQL)
فناوری همراه پیدا تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
1 ماه پیش
1 ماه پیش
برنامه‌نویس Oracle
صفا رایانه تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
1 ماه پیش
کارشناس پایگاه داده
تهران، تهران
تمام وقت
1 ماه پیش
کارشناس سیستم‌های اطلاعاتی
توسن تکنو تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
1 ماه پیش
کارشناس پایگاه داده (مشهد)
پردازش اطلاعات مالی پارت خراسان رضوی، مشهد
خراسان رضوی، مشهد
تمام وقت
1 ماه پیش
تحلیلگر داده
بازار رسمی تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
1 ماه پیش
کارشناس ارشد تحلیل داده
آپارات تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
1 ماه پیش
Senior BI Developer
تهران، تهران
تمام وقت
1 ماه پیش
کارشناس BI
کد ایران تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
1 ماه پیش
کارشناس نظارت و تحلیل داده
افرانت تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
1 ماه پیش
کارشناس BI
تهران، تهران
تمام وقت
2 ماه پیش
2 ماه پیش
مهندس داده
تزول تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
2 ماه پیش
2 ماه پیش
توضیحات

استخدام کارشناس پایگاه داده (DBA) 

با شکل‌گیری نرم‌افزارهای ساخت و توسعه‌ی بانک‌های اطلاعاتی، استخدام کارشناس پایگاه داده به عنوان یکی از شغل‌های مهم در حوزه‌ی کامپیوتر، مورد توجه قرار گرفت. کارشناس پایگاه داده دارای دانش و تخصص بسیار بالا در کار با چنین نرم‌افزارهایی می‌باشد. از معروف‌ترین نرم‌افزارهای مرتبط با پایگاه‌داده که در ایران نیز کاربرد دارند SQL (Structured Query Language) و Oracle می‌باشند. در سطح مبتدی‌تر، می‌توان Access را نام‌برد. نرم‌افزار SQL و Access محصول شرکت مایکروسافت و نرم‌افزار Oracle محصول شرکت اوراکل است.
 

تاریخچه‌ی پیدایش نرم افزارهای پایگاه داده

از دهه‌ی ۱۹۶۰ برای کاهش مشکلات در طراحی، ساخت و نگهداری سیستم‌های اطلاعاتی، مفهوم پایگاه‌‌داده ایجاد شد. این مفهوم در کنار مفهوم سیستم‌های مدیریت پایگاه داده که دسترسی کارا و موثر به پایگاه‌داده‌ها را ممکن می‌سازد، رشد کرده‌‌است. اولین سیستم مدیریت پایگاه‌داده در این دهه‌ گسترش‌یافت. از پیشگامان این شاخه چارلز بکمن (Charles Bachman) می‌باشد که به سبب فعالیت در حوزه‌ی پایگاه داده شهرت دارد و برنده‌ی جایزه‌ی تورینگ است. مقالات بکمن نشان می‌دهد که فرضیات او کاربرد بسیار موثری برای دسترسی به وسایل ذخیره‌سازی، مهیا کرده‌است. در آن زمان‌ها پردازش‌داده بر پایه‌ی نوارهای مغناطیسی و کارت‌های منگنه بود که پردازش سری اطلاعات را فراهم می‌ساخت.
با گذشت زمان ابزارهای نرم‌افزاری ویژه برای ثبت، نگهداری و گزارش‌گیری اطلاعات مبتنی بر سیستم‌های کامپیوتری ایجاد شدند. در حال حاضر به لطف حضور چنین نرم‌افزارهایی میلیون‌ها رکورد اطلاعاتی در بازه‌ی زمانی بسیار کوتاه (ثانیه و دقیقه) مورد دسترسی، پردازش و محاسبه قرار می‌گیرند.
 

کارشناس پایگاه داده چه ‌کسی است؟

کارشناس پایگاه داده (Data Base Administrator یا DBA) شخصی است که با استفاده از نرمافزار، ذخیره و سازماندهی داده‌هایی مانند اطلاعات مالی و سوابق حمل و نقل مشتری را انجام‌می‌دهد. آن‌ها اطمینان حاصل می‌کنند که داده‌ها در دسترس کاربران بوده و از دسترسی غیرمجاز ایمن هستند. به عنوان مثال نرم‌افزاری که اطلاعات شماره‌های تلفن همراه را نگهداری می‌کند و در زمان نیاز آن‌ها را بر اساس نیاز کاربران نمایش می‌دهد، قطع به یقین از یک پایگاه‌داده‌ی قدرتمند استفاده می‌کند. مسئولیت اصلی یک کارشناس پایگاه ‌داده‌ی حرفه‌ای، حفظ یکپارچگی داده‌های این چنینی است. کارشناسان پایگاه‌ داده در صنایع مختلفی از جمله طراحی سیستم‌های رایانه‌ای و بنگاه‌های خدمات مرتبط، شرکت‌های بیمه، بانک‌ها و بیمارستان‌ها فعالیت می‌کنند.
 

وظایف کارشناس پایگاه داده

    اطمینان حاصل می‌کنند که تحلیلگران داده می‌توانند به راحتی از پایگاه‌داده استفاده کنند تا اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا کنند. 
    آن‌ها بعضی اوقات با تیم مدیریتی سازمان برای درک نیازهای داده‌های شرکت و برنامه‌ریزی اهداف بانک اطلاعاتی همکاری می‌کنند. 
    اغلب اقدامات امنیتی را برنامه‌ریزی می‌کنند و اطمینان حاصل می‌کنند که داده‌ها از دسترسی غیرمجاز در امان هستند. 
    بسیاری از بانک‌های اطلاعاتی حاوی اطلاعات شخصی یا مالی هستند که از اهمیت امنیتی بالایی برخوردار می‌باشند. کارشناسان پایگاه‌داده، با پشتیبان‌گیری از سیستم‌ها، در صورت قطع برق یا سایر فاجعه‌ها، امنیت لازم برای داده‌ها را فراهم‌می‌آورند.
    آن‌ها باید بتوانند اطلاعات پیچیده‌ای را که از منابع گوناگون حاصل می‌شود، ارزیابی‌کنند. 
    اکثر کارشناسان پایگاه داده در تیم‌ها کار می‌کنند و باید بتوانند به طور موثر با توسعه‌دهندگان ، مدیران و سایر کارگران ارتباط برقرار کنند.
    کار با بانک‌های اطلاعاتی مستلزم درک سیستم‌های پیچیده است که در آن یک خطای جزئی می‌تواند مشکلات بزرگی ایجاد کند. به عنوان مثال، در هم‌ ریختگی اطلاعات کارت اعتباری مشتریان می‌تواند باعث شود شخصی برای خریدی که انجام نداده، ملزم به پرداخت هزینه شود. 
 

تحصیلات لازم برای استخدام به عنوان کارشناس پایگاه داده

معمولا کارشناسان پایگاه داده، فارغ التحصیلان کارشناسی در مهندسی‌کامپیوتر، علوم‌کامپیوتر، مهندسی‌فناوری‌ اطلاعات هستند. همچنین داشتن مدرک کارشناسی ارشد در یکی از گرایش‌های ارشد مهندسی‌کامپیوتر و یا مهندسی‌فناوری اطلاعات شانس پذیرش برای استخدام کارشناس پایگاه داده را افزایش می‌دهد.
طی سال‌های اخیر برخی از مجتمع‌های فنی و آموزش در حوزه‌ی کامپیوتر، اقدام به اجرای دوره‌های تخصصی در این زمینه نموده‌اند. برای ورود به این دوره‌ها معمولا پیش‌نیاز خاصی مد نظر نمی‌باشد. به‌علاوه بسیاری از کسانی که موفق به اخذ مدارک بین‌المللی در این موسسات شده‌اند، تحصیلات آکادمیک و دانشگاهی قبلی در رشته‌های مرتبط نداشته‌اند. اغلب، دوره‌ها با استفاده از سرفصل‌های تدوین شده در موسسات معتبر بین المللی برگزار می‌شوند. در نهایت پس از قبولی در آزمون‌های اجرایی از سوی موسسات، دانشجویان مدرک معتبر بین المللی دریافت خواهند کرد. 
 

مهارت مورد نیاز شغل کارشناس پایگاه داده

۱- قدرت تحلیل بالا 

با کمک این مهارت پس از تحلیل نیازهای مطرح شده توسط کارفرما یا مدیر پروژه، می‌توانید ساختاری برای پایگاه‌داده طراحی کنید که این نیازها را شامل شود. از طرفی مهم‌ترین ویژگی پایگاه‌داده‌ها طی سال‌های اخیر، رابطه‌ای بودن آن بوده‌است. بدین معنا که اجزای اطلاعاتی پایگاه داده، به اشکال مختلف با یکدیگر در ارتباطند. این ارتباط‌ها گاهی یک به چند، در برخی مواردچند به یک و گاهی چند به چند است. به عنوان مثال در سیستم یکپارچه‌ی فروش و مالی یک شرکت خصوصی، اطلاعات مشتریان با اطلاعات فاکتورهای فروش همان مشتریان ارتباط دارند. همچنین اطلاعات فاکتورهای فروش آن‌ها به اطلاعات اسناد حسابداری و اطلاعات اسناد حسابداری به اطلاعات چک‌های وصولی و .... متصل می‌باشند. داشتن مهارت تحلیلی بالا در این زمینه بسیار حائز اهمیت است.

۲- مهارت جزئی‌نگری

داشتن نگاه ریزبینانه از ویژگی‌های شخصیتی افراد موفق در شغل کارشناسی پایگاه‌داده می‌باشد. در طراحی و نگهداری یک پایگاه‌داده با جزئیات بسیار زیادی روبرو هستیم که هر کدام از آن‌ها می‌تواند به نوعی بر نتیجه‌ی کار تاثیر بگذارد. توجه به این جزئیات، از جمله مهارت‌های مورد نیاز یک کارشناس پایگاه داده می‌باشد. 

۳- تفکر منطقی

تحقیقات روانشناسی ثابت‌کرده افرادی که در ریاضیات قوی هستند، غالباً از منطق بالایی برخوردارند. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که در درس ریاضی نمرات خوبی کسب نکرده‌اید و یا علاقه‌ی چندانی به آن ندارید، بهتر است به دنبال شغل دیگری باشید. داشتن تفکر منطقی بالا، امکان ساخت و طراحی یک پایگاه داده‌ی قدرتمند را به شما می‌دهد.

۴- توانایی حل مسئله

داشتن مهارت حل مسئله در این شغل مانند سایر مشاغل تخصصی، موجب جلوگیری از سردرگمی و خلق راهکارهای بدیع و تازه در هنگام مواجهه با مشکلات موجود در کار می‌شود.

 

درآمد کارشناس پایگاه داده

در دنیای فناوری اطلاعات، حقوق کارشناسان پایگاه داده از بالاترین دستمزدهای پایه است و فرصت های قابل توجهی برای حرکت به سمت بالا دارد. کارشناسان با تجربه می‌توانند درآمد مطلوبی در بازار کار داشته باشند. به نقل از مجله‌ی «CareerExplorer» درآمد DBAها به طور متوسط سالانه ۸۳.۰۳۸ دلار می‌باشد. طبق آخرین آماره در سال ۲۰۱۸ دستمزدها به طور معمول از ۴۶.۴۱۰ دلار شروع می‌شوند و تا ۱۴۸.۵۴۷ دلار افزایش می‌یابند .
جغرافیا می تواند نقش مهمی در میزان حقوق DBAها داشته باشد. کشورهایی که تعداد زیادی کارشناس پایگاه داده دارند، معمولاً درآمدهای بالایی برای آن‌ها در نظر خواهند گرفت. از جمله این کشورها می‌توان کالیفرنیا، تگزاس، نیویورک، ویرجینیا و فلوریدا را نام برد. در جدول زیر میانگین درآمد کارشناسان پایگاه داده در این کشورها را آورده‌ایم:

میانگین درآمد    نام ایالت
۱۰۱.۲۴۰ دلار    کالیفرنیا
۹۳.۲۰۰ دلار    تگزاس
۹۴.۴۶۰ دلار    نیویورک
۹۶.۰۹۰ دلار    ویرجینیا
۸۵.۴۷۰ دلار    فلوریدا
 

راهی برای کسب درآمد بالاتر به عنوان کارشناس پایگاه داده

پیشنهاد می‌کنیم برای موفقیت و کسب درآمد بیشتر در این شغل، مهارت‌های تخصصی خود در زمینه‌ی امنیت سایبر را افزایش دهید. مطمئن باشید این توانایی شما یک موقعیت عالی برای بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌ها به حساب می‌آید، به خصوص شرکت‌هایی که توانایی استخدام یک متخصص جداگانه را ندارند. همچنین اگر بتوانید مدرک تخصصی پایگاه داده‌ی شرکت اوراکل (Oracle) را دریافت نمایید، در هر کجای دنیا می‌توانید از یک شغل با درآمد ایده‌آل برخوردار باشید. شرکت اوراکل یکی از معروف‌ترین شرکت‌ها در زمینه‌ی پایگاه‌داده و بانک اطلاعاتی در سراسر جهان می‌باشد.
 

آیا من می‌توانم یک کارشناس پایگاه داده خوب باشم؟

برای انتخاب یک شغل مناسب، موارد مختلفی همچون ویژگی‌های‌شخصیتی، مهارت‌ها، ارزش‌ها، علایق، شرایط‌جامعه، شرایط‌خانوادگی و ... باید مورد‌ توجه قرارگیرند. توجه به ویژگی‌های شخصیتی در انتخاب شغل از اهمیت فوق‌العاده بالایی برخوردار است. سازگاری یک شغل با شخصیت شما، رضایت‌شغلی بالایی را نصیبتان خواهد کرد. افرادی که رضایت شغلی بیش‌تری در آن‌ها دیده می‌شود، عموماً از نظر روحی آرام‌تر از سایرین هستند. 
افراد با ویژگی‌های شخصیتی زیر، برای شغل کارشناسی پایگاه داده (DBA) مناسب می‌باشند:
    افراد با وجدان (Conscientious)
    دارای روحیه‌ی محافظه کاری (Conservatism)
    دارای تفکر منطقی   (Logical Thinking)
    افراد کارآمد با ذهنی منظم و سازمان یافته (Organized Mind)
    داشتن ذهن کنجکاو (Curious Mind) برای کنکاش و تحقیق در مسائل مختلف
    تفکر روشنفکرانه (Intellectual Thinking)
    افراد درون‌گرا (Introverted)
 

آشنایی با برخی دیگر از مشاغل داده ‌محور (Data Driven)

کارشناس هوش ‌تجاری (BI)

اتخاذ تصمیمات سریع و مبتنی بر واقعیت یکی از مشکلات اساسی در کسب ‌و‌ کارهاست. در واقع هوش تجاری (Business intelligence)، برای رفع این مشکل با به‌کارگیری مجموعه‌ای از ابزارها به جمع‌آوری و تفسیر کارآمد داده‌ها می‌پردازد. BI به‌جای طراحی گراف‌ها و نمودارها به‌صورت‌ دستی، ایجاد فرمول‌های سفارشی و یا استخراج داده‌ها از صفحات‌گسترده، با جمع‌آوری داده‌ها در یک مکان به تجزیه ‌و ‌تحلیل عمیق اطلاعات کسب ‌و‌ کارها می‌پردازد.
کارشناس هوش‌تجاری، میزان موثر بودن راهکارهای هوش‌تجاری را بررسی می‌کند. اگر در این زمینه، مشکلی مشاهده شود، کارشناس BI با یافتن راه حل مناسب به رفع آن مشکل می‌پردازد.  

مهارتها و وظایف کارشناس هوش ‌تجاری (BI)

    مدیریت ‌ریسک
    آشنایی با تحلیل‌های ریاضیاتی و آماری
    آشنا به سرویس های SSIS و SSAS
    آشنا به مفاهیم هوش تجاری
    دانش قوی در زمینه‌ی برنامه‌نویسی و علوم ‌کامپیوتر
    آشنا به طراحی بانک اطلاعاتی
    توانایی طراحی و پیاده سازی OLAP
    مسلط به My SQL Server
    مسلط به ابزارهای ETL
 

مهندس ابرداده

مهندس ابرداده با استفاده از نرم‌افزارهای مختلف مهندسی، به حل مشکلات داده‌های بزرگ می‌پردازد و با ارائه‌ی راه حل‌های جدید، داده‌های بزرگ را توسعه‌‌می‌دهد. یک مهندس ابرداده باید چالش مقابله با پتابایت‌ها و اگزابایت‌ها (نمونه‌ای از ابرداده‌ها) را به طور روزانه داشته‌باشد. برای این که بتواند این کار را انجام‌دهد، باید دانش گسترده‌ای در زمینه‌های مختلف برنامه‌نویسی مانند Java ، Linux، C ++، PHP، Ruby ، Phyton  داشته‌باشد. همچنین ‌‌آشنایی با  نرم‌افزارهای مهندسی منبع‌باز مانند MapReduce, HDFS, SPARK Hive از جمله مهارت‌های مهندسان ابر داده می‌باشد.
 

دانشمند داده

دانشمندان داده مهارت و دانش خوبی در زمینه‌ی ریاضیات و آمار و احتمال دارند. تخصص دانشمندان داده در یک زمینه‌ی خاص، آن‌ها را به تحلیل‌گر ذاتی در آن زمینه تبدیل‌خواهدکرد. این افراد اصول مربوط به برنامه‌نویسی، مدل‌سازی در «یادگیری ماشین» (Machine Learning) و «هوش مصنوعی» (Artificial Intelligence) را به‌طور کامل می‌دانند. یک دانشمند داده با دانستن مدل‌سازی آماری، ریاضیاتی و پیشگویانه و همچنین داشتن مهارت‌های استراتژی تجاری قوی، به ساخت الگوریتم‌های لازم، برای یافتن پرسش و پاسخ‌های صحیح اقدام‌می‌کند.
 

تحلیلگر داده

تحلیلگران داده، در واقع به‌عنوان سرویس‌دهنده برای دانشمندان‌داده به‌حساب می‌آیند. یک دانشمند داده نیاز به طیف گسترده‌ای از مهارت‌ها و توانایی‌ها دارد تا از این طریق داده‌های به هم‌ریخته را تجزیه‌ و تحلیل کند. انجام این کار بر عهده‌ی تحلیل‌گر داده است. برخی از قابلیت‌های یک تحلیل‌گر داده به شرح زیر می‌باشد:
    مهارت‌های ارائه و ارتباط بین فردی قوی به صورت شفاهی و کتبی
    امکان برقراری ارتباط بین یافته ها و ایده‌های پیچیده به زبان ساده
    توانایی کار در تیم ها به سمت یک هدف مشترک
    امکان تغییر جهت فوری بر اساس تجزیه و تحلیل داده‌ها
    لذت بردن از کشف و حل مشکلات
    قادر به کار در شرایط استرس‌زا، هنگامی که هر چه سریع‌تر به اطلاعات جدیدی از داده‌ها نیاز است.
 

تصویرگر داده

یک تصویرگر داده باید یک متفکر خلاق باشد که از طراحی رابط کاربری و همچنین سایر مهارت‌های تجسم مانند تایپوگرافی، طراحی رابط، طراحی تجربه کاربر و طراحی هنر تجسمی استفاده‌کند. با داشتن چنین مهارت‌هایی تصویرگران داده می‌توانند اطلاعات انتزاعی از تجزیه و تحلیل داده‌ها را به تجسم جذاب و قابل فهم تبدیل کنند و نتایج شفاف و روشنی به دست‌آورند. آن‌ها باید بتوانند داده‌های خام را تجزیه و تحلیل کرده و همچنین قادر به طراحی، تصویرسازی و ایجاد نتایج باشند. مهمترین کار یک تصویرگر داده ایجاد داده‌های تصویری قانع‌کننده است که به تصمیم کاربران برای تصمیم‌گیری بر اساس داده‌های انتزاعی کمک می‌کند.
 

محقق ابرداده

محققان ابرداده برای سازمان‌ها بسیار با ارزش هستند زیرا می‌توانند سازمان‌ها را به سمت مسیرهایی سوق دهند که منجر به بهبود نتایج تجاری و پیشتازی در رقابت ‌شود. آن‌ها می‌توانند روش‌های جدیدی را برای دستیابی، تجزیه و تحلیل و معقول ساختن داده‌های بزرگ موجود ایجاد کنند. برای دستیابی به این هدف، محقق ابرداده باید بتواند روش‌هایی را تدوین کند تا بفهمد چگونه می‌توان داده‌های بزرگ موجود را توسعه و بهبود بخشید.
محقق ابرداده باید درک کاملی از فن‌آوری‌های داده‌های بزرگ، پایگاه‌داده‌ها و زبان‌های‌برنامه ‌نویسی همچون Python، PHP، Java و Ruby داشته‌باشد. آن‌ها برای ساختن الگوریتم‌های لازم برای پرسیدن سوالات مناسب و یافتن پاسخ‌های مناسب، باید مهارت مدل‌سازی آماری‌، ریاضیاتی و پیش‌گویانه داشته‌باشند.
 

مشاور ابرداده

یک مشاور ابرداده باید تجربیات تجاری و همچنین دانش فنی صحیح از طیف گسترده‌ای از ابزارهای ابرداده‌ها،  داشته‌باشد. علاوه بر این‌، او باید با استفاده از الگوریتم‌های هوشمند ابرداده‌ها، تجزیه و تحلیل دقیقی از مجموعه داده‌ها انجام‌دهد. دانستن احتمالات مربوط به داده‌های عمومی نیز برای این افراد مهم است. مشاور ابرداده باید بتواند مجموعه‌داده‌ها را ارزیابی کند و از کیفیت و صحت داده‌های موجود مراقبت کند. نقش یک مشاور ابرداده برای سازمان‌هایی که می‌خواهند یک استراتژی ابرداده را تهیه کنند و به درک نیازها و موضوعات مربوط به آن و همچنین کمک به اجرای آن نیاز دارند، اهمیت‌دارد. او می‌تواند بینش جدیدی در مورد چگونگی بهبود راه‌حل‌های فعلی و در نتیجه بهبود نتایج کسب‌و‌کار ارائه‌دهد. این یک وظیفه‌ی دشوار‌، اما بسیار مورد توجه‌است.
برای استفاده از سایت لطفا از مرورگر کروم استفاده کنید.
باز کردن کروم
دریافت کروم
نه بعدا
برای استفاده از سایت لطفا مرورگرتان را بروزرسانی کنید.
به روز رسانی
نه بعدا