31

موقعیت شغلی و آگهی استخدام برنامه نویس IOS

برنامه نویس ios - mrbazaars
mrbazaars تهران، تهران
تهران، تهران
دورکاری
2 سال پیش
فوری
برنامه نویس ای او اس
mrbazaars تهران، تهران
تهران، تهران
دورکاری
2 سال پیش
فوری
3 سال پیش
3 سال پیش
برنامه‌نویس iOS - آدانیک افزار
آدانیک افزار تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
Ios Developer - yecomsoft
yecomsoft تهران، تهران
تهران، تهران
3 سال پیش
برنامه‌نویس iOS - گروه حصین
گروه حصین تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
برنامه‌نویس iOS - الو اپلیکیشن
الو اپلیکیشن تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
استخدام برنامه نویس Ios - سیزپی
سیزپی تهران، تهران
تهران، تهران
3 سال پیش
توسعه‌دهنده iOS - گروه حصین
گروه حصین تهران، تهران
تهران، تهران
3 سال پیش
3 سال پیش
3 سال پیش
3 سال پیش
فوری
3 سال پیش
3 سال پیش
iOS Developer - دانش بنیان متین
دانش بنیان متین تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
فوری
3 سال پیش
فوری
برنامه‌نویس ارشد iOS - فناوری سروین
فناوری سروین تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
برنامه‌نویس ارشد iOS - تک ران
تک ران تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
Junior iOS Developer - آدانیک افزار
آدانیک افزار تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
توضیحات

استخدام برنامه نویس IOS

شخصی که به عنوان توسعه‌ دهنده IOS در یک مجموعه استخدام می‌شود، وظیفه ساخت و توسعه نرم‌افزارهایی را دارد که در سیستم عامل مربوط به شرکت اپل اجرا می‌شوند. به صورت کلی، یک برنامه‌نویس خوب در حوزه ios  مهارت خوبی در توسعه اپلیکیشن‌ به وسیله یکی از زبان‌های موجود برنامه‌نویسی برای این پلتفرم یعنی Objective-C و Swift را دارد.
علاوه بر مواردی که در بالا اشاره شد، یکی از مهارت‌هایی که یک برنامه نویس iOS‌ خوب را از سایرین متمایز می‌کند، شناخت درست وی از الگو‌هایی است که سیستم عامل iOS بر اساس آن‌ها بنا شده است. 
 

تقاضا برای استخدام برنامه نویس IOS

شاید درک این موضوع که چقدر بازار به یک برنامه‌نویس iOS نیاز دارد، کار سختی نباشد. اما بیایید نگاهی به چند آمار جالب بیاندازیم. 

  •   زبان برنامه‌نویسی Swift توانسته یک موفقیت بسیار چشمگیر را در سال‌های اخیر به دست بیاورد. چرا که از زمان به وجود آمدن استور اپل در سال ۲۰۰۸، بیش از ۲ میلیون موقعیت شغلی برای برنامه نویسان Swift به وجود آمده است. 
  •     اگر احساس می‌‌کنید که دوران استفاده از اپلیکیشن‌های موبایل در حال پایان یافتن است، شاید بهتر است نگاهی به این آمار بیاندازید. بنا به گزارشات منتشر شده در وبسایت Appinventiv، تعداد دانلود اپلیکیشن‌های موبایل در سال ۲۰۲۱ به عدد قابل توجه ۳۵۳ میلیارد می‌رسد.
  •    در آخر باید به این موضوع اشاره کنیم که شرکت اپل هر سال و در همایش‌ها و نمایشگاه‌های مختلف، از محصولات جدید و نسخه‌های به روز شده سیستم‌ عامل‌های خود رونمایی می‌کند. تا زمانی که اپل به این کار ادامه دهد، می‌توان انتظار داشت که برنامه نویسان ios از کار بیکار نخواهند شد.
     

درآمد یک برنامه نویس IOS

برای اینکه دید بهتری در خصوص تقاضای بازار برای یک برنامه نویس iOS داشته باشیم، بهتر است در ابتدا نگاهی به درآمد برنامه نویسان ios بیاندازیم. در ادامه با بررسی حقوق اعلام شده در برخی وبسایت‌های معروف در زمینه کاریابی، می‌توانیم متوجه شویم که یک توسعه دهنده iOS چقدر درآمد خواهد داشت. 

  • سایت    Payscale : بنا به گزارش این سایت، درآمد سالانه یک توسعه دهنده iOS چیزی در حدود ۸۳۶۷۱ دلار است. اگر سابقه کاری کمتر از یک سال داشته باشید، شاید درآمد متوسط شما در یک سال در کمترین حالت ممکن ۶۸۰۰۰  دلار باشد. اعدادی که در این آمار وجود دارد، از افراد مشغول در شرکت‌های اپل، IBM و Sapient جمع آوری شده است. 
  • سایت     DevSkiller : گزارش‌های موجود در این وبسایت، متکی بر اطلاعات موجود در سایر وبسایت‌های کاریابی است. طبق آمار منتشر شده، درآمد یک توسعه‌دهنده iOS در کمترین حالت، سالانه ۳۹۰۰۰ دلار است. این در حالی بوده که بیشترین میزان درآمد یک برنامه‌نویس iOS چیزی در حدود ۱۷۱۰۰۰ دلار در سال است. 
  • سایت    Glassdoor : این وبسایت که بسیاری از افراد آن را به دلیل وجود گزارش‌های کارمندان در خصوص شرکت‌هایی که در آن کار می‌کنند می‌شناسند، درآمد سالانه یک توسعه‌دهنده iOS را چیزی در حدود ۱۰۷۰۰۰ دلار اعلام کرده است. اگر تجربه کمی دراین زمینه داشته باشید، درآمد شما در کمترین حالت ممکن تقریبا ۸۴۰۰۰ دلار است. در طرف مقابل، در صورت داشتن تجربه کافی، این امکان وجود دارد که شما بتوانید تا سالانه ۱۴۰۰۰۰ دلار پول دربیاورید.
     

مهارتهای مورد نیاز یک برنامه نویس IOS برای استخدام

همانطور که بالا‌تر هم اشاره کردیم، اپل هر سال موارد متنوع و جدیدی را به بازار عرضه می‌کند. پس فرآیند یادگیری و کسب مهارت‌‌های جدید برای یک برنامه ‌نویس iOS هیچگاه به اتمام نخواهد رسید. علاوه بر موارد بالا، شرکت‌های فعال در این زمنیه در بازه‌های زمانی مختلف اقدام به معرفی فریم ورک‌های جدید برای Xcode و Swift می‌کنند و از کتابخانه‌های جدیدی برای برنامه نویسان رونمایی می‌کنند. 
پس صرف نظر از به روز شدن ابزارهای مورد استفاده توسط برنامه‌نویسان، اگر شخص دانش پایه برنامه‌نویسی را به درستی فرا گرفته باشید، سازگار کردن خود با ابزارها و فریم‌ورک‌های جدید کار سختی نخواهد بود.  
در ادامه برخی از مهارت‌‌هایی که یک برنامه‌نویس IOS در زمان استخدام به آن‌ها نیاز خواهد داشت را معرفی می‌کنیم.

۱- Xcode

بدون شک Xcode یکی از پرکاربردترین محیط‌های مجتمع توسعه (IDE) برای اپلیکیشن‌های گوشی‌های اپل است. در ابتدای کار و با استفاده از آموزش‌های موجود در اینترنت، کار با Xcode بسیار آسان است. البته که این IDE قابلیت‌های فراوان بسیاری دارد که افراد حرفه‌ای از آن‌ها برای توسعه بهتر اپلیکیشن خود بهره می‌گیرند. به عنوان مثال، یادگرفتن نحوه عیب‌یابی با استفاده از ابزارهای پیشرفته و تحلیل عملکرد برنامه توسعه یافته، یکی از کارهایی است که حرفه‌ای شدن در آن ممکن است سال‌ها زمان ببرد. 

۲- Swift  

شاید هنوز کمپانی‌هایی وجود داشته باشند که از Objective-C برای توسعه اپلیکیشن‌های خود استفاده می‌کنند. اما در حال حاضر استفاده از Swift به شدت فراگیر شده و برنامه نویسان ترجیح می‌دهند به جای اینکه زمان خود را برای یادگرفتن Objective-C هدر دهند، تمرکز خود را بر روی یادگیری Swift بگذارند.

۳- ساخت رابط کاربری (UI)

یک اپلیکیشن در صورت نداشتن یک ظاهر جذاب برای کاربر، به هیچ عنوان با استقبال خوبی از جانب کاربران مواجه نخواهد شد. پس یکی از مهارت‌هایی که یک برنامه‌نویس iOS باید در آن حرفه‌ای شود، توانایی ساخت یک رابط کاربری زیباست. نکته اینجاست که امروزه راه‌های فراوانی برای ساخت یک رابط کاربری خوب برای اپلیکیشن‌ها موجود است. به عنوان مثال شما می‌توانید از Interface builder و Storyboard استفاده بکنید. البته این امکان وجود دارد که شما با استفاده از برنامه‌نویسی، یک رابط کاربری اختصاصی برای اپلیکیشنی که روی آن کار می‌کنید طراحی نمایید. در نهایت هم یکی از راهکارهایی که امروزه توسط بسیاری از برنامه‌نویسان ios مورد استفاده قرار می‌گیرد، استفاده از فریم‌ورک SwiftUI است. علی رغم اینکه بسیاری از شرکت‌ها علاقه به استخدام افرادی دارند که در زمینه Storyboard مهارت دارند، یادگرفتن SwiftUI نیز خالی از لطف نیست و می‌تواند در آینده بسیار مورد استفاده قرار بگیرد. 

۴- دانش مربوط به شبکه و کار با API

اگر به دنبال دستیابی به رویای کاری خود در زمینه برنامه ‌نویسی ios هستید، باید با مفهوم JSON آشنایی کامل داشته باشید. چرا که این مورد با اختلاف بسیار زیاد از سایرین، پر استفاده‌ترین فرمت داده‌ای در زمان کار با API است. علاوه بر آن، شما نیاز خواهید داشت تا کلاس‌های شبکه‌ای اپل مانند URLSession را به خوبی بشناسید و تجربه کار با کتابخانه‌هایی مانند Alamofire را نیز داشته باشید. 

۵- دانش کافی در زمینه Grand Central Dispatch

این تکنولوژي که توسط شرکت اپل برای افزایش سرعت اجرا در پردازنده‌های چند‌ هسته‌ای معرفی شده، یکی از مهم‌ترین مفاهیمی است که برنامه‌نویسان iOS پیش ارسال درخواست استخدام به هر شرکتی، نیاز به داشتن شناخت کامل در خصوص آن هستند. درک این تکنولوژی و درک مفاهیمی از قبیل رشته اصلی (Main Threadd) و رشته پشتی (Backgrounf Thread) دقیقا همان چیزی است که یک برنامه‌نویس ios با تجربه را از یک توسعه‌دهنده معمولی متفاوت می‌سازد.

۶- کار با پایگاه های اطلاعاتی

شاید تعداد پایگاه‌داده‌های موجود در بازار بسیار زیاد باشد و یاد گرفتن نحوه کار با تمام آن‌ها، کار امکان‌ناپذیری تلقی شود. اما داشتن دانش کافی در خصوص تعداد محدودی از آن‌ها می‌تواند کمک بزرگی به توسعه‌دهندگان نرم‌افزار بکند. به عنوان مثال MongoDB، Firebase و Realm تعدادی از پر کاربردترین آن‌ها هستند. 

۷- ارزیابی و آزمایش نرم افزار

اگر تا به حال به عنوان یک توسعه‌‌دهنده نرم‌ افزار فعالیت نداشته‌اید، بدون شک از اهمیت این بخش بی اطلاع هستید. از آنجایی که همواره چندین توسعه دهنده مختلف بر روی یک پروژه کار می‌کنند، همواره باید یک سری استانداردها توسط همه افراد رعایت شود تا علاوه بر اینکه کار به بهترین شکل ممکن تحویل داده شود، هیچ آسیبی به ساختمان اصلی کد وارد نگردد. چرا که اگر این مقررات توسط افراد رعایت نشود، مشکلات بسیاری برای تیم توسعه دهنده به وجود خواهد آمد. دقیقا به همین خاطر است که داشتن یک الگوریتم برای ارزیابی کد نوشته شده توسط افراد می‌تواند نقشی اساسی را ایفا کند. لذا اطلاع داشتن از چگونگی نوشتن تست کد برای یک برنامه نویس از ارزش بالایی برخوردار است.

۸- آشنایی با ابزارهای مدیریت کد

همانطور که بالا هم اشاره کردیم، معمولا یک تیم روی یک پروژه کار می‌کنند. بنا به شرایطی که آن تیم دارد، در بعضی از مواقع این امکان وجود دارد که همه برنامه نویسان نتوانند در یک مکان و در کنار یکدیگر به فعالیت بپردازند. به همین دلیل، ابزارهایی وجود دارد که از آن‌ها می‌توان به عنوان مدیریت پروژه استفاده کرد. علاوه بر آن، داشتن فرهنگ سازمانی متکی بر دواپس نیز می‌تواند نقش موثری در هماهنگی بیشتر میان آن‌‌ها ایفا کند. پس هر برنامه نویس، باید این توانایی را داشته باشد تا با ابزارهایی مانند Github و یا Bitbucket کار کند. همچنین به عنوان یک برنامه نویس iOS و به منظور ارائه دادن کدهایی با کارایی بهتر و خطای کمتر، می‌توان از ابزارهایی مانند Swift lint بهره برد تا به نتیجه مطلوب دست یافت. در آخر نیز برای داشتن یکپارچگی مداوم ( Continuous Integration) در کد، باید با ابزارهایی مانند Jenkins و یا Bitrise آشنا بود. البته این مورد آخر خیلی ضروری نیست. چرا که می‌توان در محیط کار، نحوه استفاده از آن را فرا گرفت اما بودن چنین موردی در رزومه، می‌تواند برای کارفرمایان بسیار قابل توجه باشد. 
 

نحوه تبدیل شدن به یک برنامه نویس IOS

۱- کد بزنید؛ کد بزنید و باز هم کد بزنید

معمولا کارفرمایان پیش از آنکه به صورت دائم با یک شخص قرارداد همکاری ببندند، یک مدت کوتاهی را در نظر می‌گیرند تا کارمند تازه کار، خود را به اثبات برساند. طی این مدت نسبتا کوتاه، کارفرمایان به شدت تلاش می‌کنند که نمودار رشد شما را بررسی کرده و سپس تصمیم نهایی برای استخدام یا عدم استخدام شما را به عنوان یک برنامه‌نویس ios اتخاذ کنند. نکته اینجاست که فرقی نمی‌کند که شما یک شخص با تجربه کاری چندین ساله هستید یا تازه وارد دنیای برنامه‌نویسی ios شده‌اید؛ در نهایت آن شخص که تلاش بیشتری از خود نمایش داده و توانسته در مقابله با چالش‌های سخت سربلند بیرون بیاید، استخدام خواهد شد. پس به جای نا امیدی و دست کشیدن از کار، باید با چالش‌ها مواجه شد و سعی بر این داشت که تمام کدهایی که زده می‌شود را در Github نگه دارید.

۲- ساخت یک پرتوفولیو قوی

کافرمایان همواره از کارمند خود انتظار دارند که بتوانند پروژه‌های مربوط به ios را به بهترین شکل ممکن به پایان رسانند. اینجاست که دانش عملی بر دانش تئوری ترجیح داده می‌شود و افرادی که تازه از دانشگاه فارغ التحصیل شده‌اند و یا مدت کوتاهی است که شروع به توسعه برنامه‌های ios کردند، شانس کمتری در مقابل برنامه‌نویسان با تجربه دارند. راه حل این موضوع بسیار ساده است. اینجاست که مفهوم فریلنسینگ نمود پیدا می‌کند. شما برای اینکه بتوانید تجربه خود را بیشتر کنید، نیاز خواهید داشت تا به مرور روی پروژه‌های کوچک وقت بگذارید و سعی کنید چیزهای جدیدتر یاد بگیرد. انجام پروژه‌های کوچک همچنین شانس آشنایی با کارفرمایان مختلفی را در اختیار شما می‌گذارد. 

۳- افزایش مهارت در مصاحبه‌های کاری

یک کارفرما هیچگاه از مهارت‌ها و نظرات مثبت شما در خصوص شغل برنامه نویسی ios اطلاع پیدا نخواهد کرد مگر اینکه شما بتوانید خیلی مفید و مختصر در یک جلسه مصاحبه، تمام آنچه که در ذهنتان دارید را منتقل کنید. برای موفقیت بیشتر در مصاحبه‌های کاری، می‌توانید به بخش مصاحبه کاری وبسایت چراغ مراجعه نمایید.

۴- شرکت در همایش‌های مرتبط با برنامه نویسی IOS

اگر در حوزه برنامه‌نویسی ios فعالیت می‌کنید، حتما می‌دانید که در طول سال همایش‌های فراوانی در زمینه‌های مرتبط برگزار می‌گردد. یک برنامه نویس علاوه بر اینکه باید تلاش کند مهارت‌های فنی خود را بالا ببرد، باید بتواند با سایر افراد فعال در حوزه‌های مرتبط مانند برنامه‌نویسی اندروید، بازاریابی و فروش نیز ارتباط برقرار کند. چنین همایش‌هایی می‌توانند یک فرصت طلایی باشند تا حرفه‌ای‌ترین فعالان حوزه کسب و کار گرد هم بیایند. یک برنامه‌نویس ios می‌تواند با حضور در چنین مراسم‌هایی، موقعیت‌های شغلی فراوانی را پیش روی خود ببیند و شانس خود را برای استخدام شدن به عنوان برنامه نویس ios بالا ببرد.

  
برای استفاده از سایت لطفا از مرورگر کروم استفاده کنید.
باز کردن کروم
دریافت کروم
نه بعدا
برای استفاده از سایت لطفا مرورگرتان را بروزرسانی کنید.
به روز رسانی
نه بعدا