273

موقعیت شغلی و آگهی استخدام کارشناس شبکه

10 ماه پیش
1 سال پیش
کارشناس آی تی - حرکت سیال
حرکت سیال تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
2 سال پیش
2 سال پیش
کارشناس شبکه - فناوران طلوع شبکه
فناوران طلوع شبکه تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
2 سال پیش
پشتیبان شبکه و نرم افزار - سورنا سیستم
سورنا سیستم تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
2 سال پیش
2 سال پیش
فوری
کارشناس پشتیبانی IT - شرکت کابل ابهر
شرکت کابل ابهر تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
2 سال پیش
منشی - موسسه گنجینه گستران جوان
موسسه گنجینه گستران جوان مرند، آذربایجان شرقی
مرند، آذربایجان شرقی
2 سال پیش
مهندس it - جهانسازان موعود
جهانسازان موعود تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
3 سال پیش
3 سال پیش
کارشناس HelpDesk - زیست ارکیدفارمد
زیست ارکیدفارمد تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
کارشناس پشتیبان فنی (Help Desk) - گروه مانا
گروه مانا تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
کارشناس شبکه و امنیت - آشنا ایمن
آشنا ایمن تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
3 سال پیش
3 سال پیش
توضیحات

استخدام کارشناس شبکه

برای پرداختن به موضوع کارشناس شبکه و شرایط و مهارتهای لازم برای استخدام کارشناس شبکه در ابتدا باید با مفاهیمی آشنا شویم.
 

سرور چیست؟

سرور، دستگاهی است که سرویس‌ها و خدماتی را به سایر کامپیوترها و کاربران آن‌ها یا به عبارت دیگر کلاینت‌ها ارائه می‌دهد. علاوه بر تعریف بالا، اگر یک دیتا سنتر را در نظر بگیریم، به کامپیوتری که برنامه‌های مربوط به سرور روی آن اجرا می‌شوند هم کامپیوتر سرور می‌گویند. این دستگاه می‌تواند یک سرور اختصاصی (Dedicated Server) برای سرویسی باشد و یا می‌تواند وظایف دیگری را نیز به دوش بکشد.
در مدل برنامه نویسی کلاینت/سرور ، تعریف سرور به این صورت بوده که نرم‌افزاری‌ تحت عنوان سرور، درخواست‌های برنامه‌های کلاینت را دریافت کرده و آن‌ها را انجام می‌دهد. این برنامه‌ها علاوه بر این که می‌توانند یک درخواست را از جانب کلاینت برای دسترسی به اطلاعات یک برنامه دیگر دریافت کنند و یا حتی این امکان وجود دارد که خود سرور درخواستی را برای انجام کاری ارسال نماید. 
 

ادمین سرور کیست؟

ادمین سرور در اصل شخصی است که مسئولیت مدیریت و نگهداری از کامپیوتر سرور را دارد. این فرد وظیفه دارد تا با بررسی عملکرد و اولویت‌بندی کارها بر روی سخت افزار و نرم افزار، رفع مشکلات فنی، مدیریت میزان فعالیت منابع سرور و همچنین ایمن نگه داشتن سرور، اطمینان حاصل کند که سرور بدون هیچ مشکلی و در بهینه‌ترین حالت ممکن مشغول فعالیت است. 
 

ادمین سیستم کیست؟

ادمین سیستم در اصل وظایف مشابهی با ادمین سرور دارد با این تفاوت که علاوه بر مدیریت سرور، باید عملکرد کل شبکه و همچنین داده‌های ورودی و خروجی را جهت اطمینان از امنیت شبکه و اجزای آن بررسی کند. از آنجایی که کامپیوتر سرور، عضو بسیار حساسی است، سیس ادمین‌ها باید این آمادگی را داشته باشند که در صورت مواجهه با هر گونه مشکلی، در هر ساعت از شبانه روز، اقدام به رفع آن بکنند. به همین دلیل است که بسیاری از افراد معتقد هستند که ادمین‌های سیستم باید از لحاظ بدنی آمادگی بالایی داشته و در مقابل کم خوابی یا بی‌خوابی مقاوم باشند.
 

ادمین شبکه کیست؟

شخصی که به عنوان ادمین شبکه استخدام می‌شود، در اصل یک فرد متخصص است که وظیفه مدیریت شبکه یک سازمان را بر عهده دارد. یک ادمین شبکه باید از لحاظ علمی و دانش فنی از سطح بالایی برخوردار باشد؛ چرا که یکی از بالاترین درجات در بخش فنی یک سازمان متعلق به ادمین شبکه است. برخی وظایف ادمین شبکه، شباهت زیادی به مسئولیت‌های ادمین سیستم دارد. چرا که وی نیز باید از کارایی درست شبکه درونی سازمان اطمینان حاصل کند و همچنین تمام اتفاقات و موارد مشکوک موجود در شبکه را بررسی و رفع نماید. از آنجایی که یکی از موارد با اهمیت برای حفظ امنیت، به روز بودن دستگاه‌ها و المان‌های موجود در شبکه است، ادمین شبکه باید بر فرآیند نصب و نگه‌داری دستگاه‌های فعال در شبکه نیز نظارت داشته باشد. کارهای مربوط به شبکه می‌تواند علاوه بر شبکه درون سازمانی، شبکه ارتباطی با بیرون از مجموعه و هم چنین اینترنت را نیز شامل گردد. لذا یک کارشناس شبکه باید شناخت درستی از تمامی این موارد داشته باشد. 
 

وظایف یک ادمین شبکه چیست؟

فردی که با عنوان ادمین شبکه استخدام می‌شود، باید با تمام اجزای شبکه کامپیوتری از قبیل کامپیوتر، آنتن‌های قابل حمل، روتر‌ها و همچنین سوییچ‌ها آشنایی کافی داشته باشد. اصلی‌ترین وظایف یک ادمین شبکه راه‌اندازی، مدیریت، و نگهداری انواع مختلف نرم‌ افزارها و سخت افزارهاست. علاوه بر این، وی وظیفه دارد تا حساب‌‌های کاربری جدیدی را برای کارمندان تازه استخدام شده روی سیستم تعریف کرده و از اطلاعات سیستم در بازه‌های زمانی مشخص پشتیبان گیری کند تا در صورت بروز هرگونه مشکل، بتواند سرعت راه اندازی مجدد را افزایش دهد. علاوه بر آن، ادمین‌ها باید مدیریت مستقیم بر راه اندازی و مدیریت سیستم‌های عامل داشته باشند. تمام اکانت‌های موجود در یک شبکه به وسیله سیستم اکتیو دایرکتوری و توسط شخص ادمین مدیریت می‌شوند. همچنین یک ادمین شبکه موظف است تا با همکاری تیم آی ‌تی سازمان، اقدام به طراحی و پیاده سازی پروتکل‌‌هایی بکند که امنیت کلی سیستم داخلی را بالا ببرد. به صورت کلی، ادمین‌های شبکه نقش موثری در طراحی معماری و پیاده سازی یک سیستم دارند. 
از آنجایی که دستگاه‌های کامپیوتری در برخی موارد به درستی قادر به فعالیت نیستند، ادمین‌ها باید توانایی شناسایی خطای نرم افزاری و سخت افزاری را دارا بوده و بتوانند در سریع‌ترین زمان ممکن، راه حلی برای تعمیر آن ارائه دهند. 
یکی از مهم‌ترین نکات که بسیاری از کارفرمایان هنگام استخدام ادمین شبکه به آن توجه می‌کنند، داشتن دانش کافی در زمینه نرم افزارهایی است که امروزه برای مدیریت شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عنوان شخصی که در زمینه تکنولوژي فعایت می‌کند، یک ادمین شبکه باید از ظهور جدیدترین تکنولوژی‌ها و ساخت به روزترین دستگاه‌ها اطلاع داشته و بتواند نحوه کار با آن‌ها را به سرعت فرابگیرد. سایر وظایف یک ادمین شبکه را در ادامه با هم می‌بینیم.
    تهیه لیست از موارد مورد نیاز برای راه اندازی شبکه
    انتخاب درست سیستم عامل
    بررسی عملکرد و بهره وری شبکه
    ارائه گزارش به تیم فنی
    مذاکره با ارائه دهنده خدمات هاستینگ
    نصب به روز رسانی‌ها
    بررسی مداوم و مدیریت بهینه حملات سایبری 
    آموزش افراد شاغل در مجموعه در خصوص خطرهای امنیتی
    مدیریت مداوم حافظه سرور 
 

یک ادمین شبکه برای استخدام باید چه مهارت‌هایی داشته باشد؟

همانطور که در بالا دیدیم، ادمین شبکه باید وظایف متعددی را انجام دهد که در صورت کوتاهی در انجام هر کدام از آن‌ها، شرکت را با مشکلاتی بسیار جدی رو به رو خواهد کرد. لذا یک ادمین شبکه برای استخدام باید از سطح مهارتی خوبی برخوردار باشد. برخی از این مهارت را در ادامه معرفی می‌کنیم.
    توانایی تصمیم گیری در شرایط حساس
    داشتن دقت و هوشیاری بالا در زمان انجام کار
    توجه به جزییات و داشتن ذهنی باز
    دانش کامل و عمیق در زمینه سیستم‌های کامپیوتری
    انگیزه کار گروهی
    فن بیان خوب و توانایی ارائه گزارش
 

شرایط کاری کارشناس شبکه

اکثر کارشناسهای شبکه در محیط‌های شلوغ و تحت فشار بالا کار می‌کنند. البته باید به این نکته توجه کرد که حجم زیادی از کارهای مرتبط با شبکه مانند نصب به روز رسانی‌ها و ایجاد حساب کاربری، می‌تواند از راه دور و به صورت ریموت انجام شود. 
اما به صورت کلی بیشتر ادمین‌های شبکه مجبورند برای آموزش افراد شاغل در شرکت و تعمیر مشکلات مربوط به شبکه، به محل شرکت مراجعه کنند. بنابراین، کار یک ادمین به شدت سخت است و همانطور که بالاتر هم اشاره کردیم، یکی از معیارهای استخدام در برخی شرکت‌ها، آمادگی بدنی بالا می‌باشد. به صورت متوسط، یک کارشناس شبکه در هفته ۴۰ ساعت کار می‌کند اما شرایطی وجود دارد که ادمین مجبور است حتی در خارج ساعات اداری نیز انجام وظیفه کند. همچنین به دلیل حساس بودن سرور برای تمامی سایت‌ها و کسب و کارها، باید این نکته را هم در نظر گرفت که کار ادمین سیستم و ادمین شبکه بسیار پر اضطراب و پر مسئولیت است.
 

یک ادمین‌ شبکه در چه سازمان‌هایی استخدام می‌شود؟

از آنجایی که امروزه بیشتر کسب و کارها سعی دارند تا محیط کاری بزرگ‌تر و در عین حال یکپارچه‌ای داشته باشند، یک ادمین شبکه / کارشناس شبکه می‌تواند بسته به میزان تجربه‌اش، گستره وسیعی از موقعیت‌های شغلی را پیش روی خود ببیند. بسیاری از این افراد برای شرکت‌های فعال در زمینه تکنولوژی یا آکادمیک که نیاز به شبکه‌های کامپیوتری دارند فعالیت می‌کنند. همچنین برخی از ادمین‌های شبکه نیز در بخش‌های دولتی و یا شرکت‌های تولید نر‌م‌افزار استخدام می‌شوند.  
 

درآمد یک ادمین شبکه / کارشناس شبکه چقدر است؟

میزان درآمدی که یک ادمین می‌تواند داشته باشد به عوامل مختلفی مانند تجربه کاری، محل کار و شرح وظایف او بستگی دارد. اما به هر حال، افرادی که تازه به عنوان ادمین شبکه استخدام می‌شوند، به طور متوسط درآمدی ما بین دوازده الی پانزده هزار پوند را خواهند داشت. همانطور که گفتیم،‌ این درآمد پایه است و در صورتی که ادمین چندین سال تجربه کار مرتبط داشته باشد، می‌تواند درآمد خود را تا بیست و پنج هزار پوند نیز افزایش دهد. بیشترین میزان درآمد در این حوزه برای افراد حرفه‌ای و با سابقه‌‌ای است که بیش از ده سال سابقه کار دارند. این افراد در صورت استخدام به عنوان ادمین شبکه می‌توانند درآمدی بین چهل الی پنجاه هزار پوند کسب کنند.
برای استفاده از سایت لطفا از مرورگر کروم استفاده کنید.
باز کردن کروم
دریافت کروم
نه بعدا
برای استفاده از سایت لطفا مرورگرتان را بروزرسانی کنید.
به روز رسانی
نه بعدا