20

موقعیت شغلی و آگهی استخدام برنامه نویس Node.js

2 سال پیش
3 سال پیش
برنامه‌نویس(Back-End (Node.Js - تک ران
تک ران تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
3 سال پیش
فوری
برنامه‌نویس NodeJs - کاوانو
کاوانو تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
توسعه دهنده Node.Js - موبی سافت
موبی سافت تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
برنامه‌نویس Node.js - الو اپلیکیشن
الو اپلیکیشن تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
توسعه‌دهنده Node.JS - تک ران
تک ران تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
3 سال پیش
فوری
3 سال پیش
برنامه‌نویس Node.js - والکس
والکس تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
برنامه‌نویس NodeJs - ایران تام
ایران تام تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
3 سال پیش
3 سال پیش
برنامه‌نویس NodeJs - مانا افراز
مانا افراز تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
Team Lead) Nodejs Developer) - وی کلینیک
وی کلینیک تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
برنامه‌نویس Node.js - الو اپلیکیشن
الو اپلیکیشن تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
برنامه نویس ارشد nodejs - والکس
والکس تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
توضیحات

استخدام برنامه نویس Node.js

به عنوان یک توسعه‌دهنده‌ی بک‌اند، اگر بخواهید خودتان سرور برنامه‌هایتان را راه‌اندازی‌ کنید، احتمالا اولین انتخاب شما زبان PHP می‌باشد تا بتوانید سرورهایی همچون Apache یا NGinX را برای برنامه‌ی خود بنویسید. اما یک برنامه نویس Node.js برای انجام همین‌کار، از پلتفرم ساده و قدرتمند Node.js کمک خواهد گرفت. این پلتفرم نه‌ تنها کار سرور‌های فوق‌الذکر را بهتر انجام می‌دهد بلکه برای نرم‌افزار‌های جریان‌داده‌ای و بلادرنگ (Real time) نیز بهترین گزینه می‌باشد. 
Node.js به دلیل قابلیت‌های منحصر به فردش، نظر برنامه‌نویسان بسیاری را به خود جلب کرده‌است تا با کمک آن بتوانند در جاوااسکریپت کدهای سمت سرور بنویسند. امروزه با وجود تکنولوژی‌های جدید و رشد برنامه‌های تحت وب سریع و قدرتمند نیاز استخدام به یک برنامه نویس Node.js به‌شدت احساس می‌شود.
 

Node.js چیست؟

Node.js یک پلتفرم کدنویسی سمت ‌‌سرور (Server Side) و متن ‌باز است که بر پایه‌ی موتور جاوااسکریپت مرورگر گوگل‌‌کروم، کدنویسی شده‌است و برای گسترش برنامه‌های سمت ‌‌‌سرور و تحت‌ شبکه می‌باشد. که در گذشته، از جاوااسکریپت تنها برای اجرای کد در سمت‌کاربر (Client Side) استفاده می‌شد. اجرای کد در سمت‌کاربر، بیشتر در زمینه‌های نمایشی و یا Ajax کاربرد داشت. اما در حال‌‌حاضر با استفاده ‌از زبان JavaScritp همانند زبان‌ PHP و زبان Ruby، امکان ساخت برنامه‌های سمت ‌سرور قدرتمند نیز وجود دارد. در واقع جاوااسکریپت این قابلیت خود را مدیون پلتفرم Node.js می‌باشد. این پلتفرم، قابل پیاده‌سازی بر روی سیستم‌عامل‌هایی مانند ویندوز، لینوکس و مک (سیستم‌عامل کامپیوترهای اپل)، بدون توجه به نوع مرورگر قابل اجراست. 
 

برنامه نویس Node.js کیست؟

وظیفه‌ی یک برنامه نویس Node.js، نوشتن برنامه‌های ‌وب سمت ‌سرور در JavaScript و یا گونه‌های مختلف آن مانندCoffeeScript ، IcedCoffeeScript و غیره، می‌باشد. برنامه‌نویسان Node.js معمولاً کامپوننت‌های Back-End را توسعه می‌دهند، برنامه را با سرویس‌های وب دیگر (اغلب شخص‌ثالث) متصل می‌کنند و با ادغام کار خود با برنامه‌ی Node.js از توسعه دهندگان Front-End پشتیبانی می کنند.
 

اختراع Node.js برای برنامه نویسان Node.js

رایان ‌دال (Ryan Dahl) متولد ایالت کالیفرینای آمریکا، مخترع پلتفرم Node.js است. در واقع عامل الهام‌بخش ایده‌ی ساخت Node.js توسط رایان، مشاهده‌ی نوار پیشرفت بارگذاری فایل در سایت فلیکر بود. در آن‌ زمان حین بارگذاری فایل در سایت فلیکر، تشخیص حجم فایل بارگذاری‌شده توسط مرورگر وب امکان‌پذیر نبود. بنابراین جهت نمایش روند پیشرفت بارگذاری، مرورگر وادار به اعلام درخواست به وب سرور بود. رایان دال در جستجوی راه‌حل ساده‌تری برای این‌کار بود. 
رایان معتقد بود دسترسی به تعداد کانکشن‌ها در محبوب‌ترین وب‌سرور جهان (آپاچی) بسیار کم است و این را یک ضعف ‌بزرگ برای آن می‌دانست. او همچنین ایراداتی را برای متداول‌ترین روش‌ کدنویسی یعنی برنامه‌نویسی‌ ترتیبی (Sequential Programming)، اعلام‌کرد. (در برنامه‌نویسی ترتیبی هنگام مواجهه با کانکشن‌های هم‌زمان یا کل فرآیند، برنامه موقتاً متوقف می‌شود یا مقداری زیادی از حافظه‌ی اصلی بالاجبار به پشته‌ی فراخوانی اختصاص می‌یابد). او در سال ۲۰۰۹ به‌طور علنی، انتقاد خود را نسبت به این دو مورد وارد کرد و سرانجام در ۸ نوامبر همان سال پروژه‌ی Node.js را در افتتاحیه‌ی همایش JSCond در اروپا به همگان معرفی کرد.
ارائه‌‌ی این پرو‌ژه توسط رایان، خدمت بزرگی به جامعه‌ی برنامه‌نویسان بود. یک برنامه‌نویس Node.js به‌خوبی می‌داند که این پلتفرم بر خلاف زبان‌های برنامه‌نویسی PHP، Ruby و Java با تعداد کانکشن بالا مشکلی ندارد و این یعنی حذف هزینه‌های سرسام‌آور برای اجاره‌ی سرورهای بیش‌تر.
Node.js از موتور جاوااسکریپت V8 گوگل به همراه یک حلقه‌ی رویداد (Event loop) و نیز یک رابط برنامه‌نویسی کاربردی سطح‌پایین برای ورودی/خروجی (I/O) تشکیل‌ شده‌بود. این پلتفرم برای پاسخگویی به حجم بالای کاربران از تکنولوژی non-blocking I/O استفاده می‌کند. در این روش فرآیند ورودی/خروجی بدون مسدود کردن فرآیندهای دیگر امکان‌پذیر است.
 

مزایای پلتفرم Node.js  برای برنامه نویس Node.js

بیشتر توسعه دهندگان وب به دلیل ویژگی‌های شگفت‌انگیز و قدرتمند، نود جی اس را پیاده سازی می‌کنند. پیش ‌از این گفتیم که این پلتفرم متن‌باز است، در هر سیستم‌عاملی قابل پیاده‌سازی است و پاسخگوی تعداد زیادی کاربر وکانکشن می‌باشد. اما امتیازات آن تنها محدود به این موارد نمی‌شود. برخی دیگر از مزایای این پلتفرم محبوب برای برنامه‌نویسان Node.js  عبارتند از:
۱- عدم نیاز به درگیر شدن در مباحث پیچیده مانند Thread-Safety و Multithreading
۲- اجرای سریع‌تر کدها
 Node.js در اجرای کدها بسیار سریع‌تر عمل می‌کند، زیرا این پلتفرم بر پایه‌ی نسخه‌ی ۸ موتور جاوااسکریپت گوگل‌کروم پیاده‌سازی شده است.
۳- مقیاس‌پذیری بالا
Node.js از یک مدل تک ‌موضوعی به همراه حلقه‌ی رویدداد استفاده می‌کند. مکانیزم رویداد باعث شده تا سرور به صورت نامسدود پاسخ‌ها را ارسال‌کند. وجود این ویژگی سبب شده تا برعکس مکانیزم‌های سنتی (که برای پردازش درخواست‌ها، سرور را تنها محدود به چند درخواست می‌کرند) سرور بسیار مقیاس‌پذیر شود.
۴- API های بدون انسداد
تمام APIهای کتابخانه‌ی Node.js غیرهمزمان می‌باشند، به همین دلیل مسدودناپذیر (non-blocking) هستند. Node.js در اجرای فرامین خود پس از فرا خواندن یک API منتظر پاسخ نمی‌ماند و سراغ API بعدی می‌رود. این ویژگی سبب‌شده تا در نرم‌افزارهای تعاملی بهترین بازدهی را داشته‌باشد.
۵- نداشتن بافر
 این پلتفرم، داده‌های خروجی را به صورت تکه‌تکه منتشر می‌کند و هیچ داده‌ای را بافر نمی‌کند.
۶- نوشتن اپلیکیشن‌های تحت‌وب RealTime با کارایی بالا توسط Node.js
این پلتفرم ابزارهای خیلی خوبی برای برنامه ‌نویسان Node.js دارد تا بتوانند اپلیکیشن‌هایی مثل چت یا بازی آنلاین بسازند که بصورت آنی (RealTime) با سرور در ارتباط باشد. 
 

معایب Node.js برای برنامه نویس Node.js

این برنامه هم مانند خیلی از برنامه‌های دیگر که در ابتدای راه خود هستند هنوز کامل نشده و ضعف‌هایی دارد. از بزرگترین ضعف‌های نود این است که با وجوداین‌که شما می‌توانید از آن در سرور یا VPS خود استفاده کنید، اما همچنان امکان استفاده بر روی هاست‌های اشتراکی وجود ندارد. از دیگر معایب این پلتفرم به موارد زیر می‌توان اشاره‌کرد:
    یادگیری نود، سخت است.
    به‌دلیل اجرا شدن تک‌رشته‌ای، تاخیر زیاد در وظایف تداخلی دارد.
    در سیستم‌های Node.js  نسبت به سایر سیستم‌ها، خرابی فرآیندها بیشتر است. 
    در Node.js به ‌سبب نبودن یک کتابخانه‌ی استاندارد برای JavaScript از استانداردهای پراکنده‌ای برای نوشتن سورس‌کدها استفاده می‌شود. به ‌همین‌دلیل سیستم‌های نوشته‌شده با نود، شدیدا به برنامه‌نویس خود وابسته‌ هستند.
 

شرکت‌هایی که از Node.js استفاده می‌کنند

 •     Cisco 
 •     eBay
 •     General Electric 
 •     GoDaddy
 •     Uber 
 •     PayPal
 •     Wikipins
 •     Groupon
 •     Netflix
 •     Yahoo
 •     IBM
 •     Microsoft
 •     LinkedIn
   

چه‌مدت طول می‌کشد تا به یک برنامه نویس Node.js حرفه‌ای تبدیل شوم ؟

بعد از آنکه با اصول اولیه‌ی Node.js آشنا شدید، ممکن‌است بخواهید به‌طور حرفه‌ای این برنامه نویسی را برای استخدام‌ و ورود به بازارکار دنبال‌کنید. حتما از خودتان می‌پرسید چقدر طول می‌کشد تا به یک برنامه ‌نویس Node.js حرفه‌ای تبدیل شوم؟ مدت‌زمان لازم برای یادگیری برنامه نویسی Node.js یا هر نوع برنامه‌ نویسی دیگری به عوامل مختلف زیر بستگی دارد. 
    زبان برنامه نویسی که می‌خواهید یاد بگیرید.
    زمان روزانه‌ای که برای یادگیری برنامه‌نویسی صرف می‌کنید.
    میزان تمرین و استمرار برای تقویت مهارت برنامه‌نویسی
    میزان تسلط شما به زبان انگلیسی
    آشنایی با الگوریتم‌ها و فلوچارت‌ها
    اطلاعات ریاضیاتی 
    میزان ضریب هوشی
    میزان اراده و پشتکار برای یادگیری مطالب جدید
در ادامه زمان‌لازم برای یادگیری برنامه‌ نویسی Node.js در سه سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته را بررسی خواهیم‌کرد.

زمان فراگیری اصول مقدماتی پلتفرم Node.js

این مرحله مستلزم صرف زمان زیادی می‌باشد، چرا که تعیین‌ کننده‌ی موفقیت شما در مسیر رسیدن به هدفتان می‌باشد. در این سطح باید چیزی حدود ۲۰ الی ۳۰ ساعت برای یادگیری مفاهیم اولیه و تقریبا ۲۰۰ ساعت هم برای تمرین و تکرار مباحثی که یاد گرفته‌ایم، وقت خرج‌کنیم. 

زمان فراگیری پلتفرم Node.js، در سطح متوسط

برای تسلط بیش‌تر بر این پلتفرم، لازم است حداقل ۱۰۰ ساعت آموزش ببینید و حدود ۵۰۰ ساعت یا بیش‌تر (بستگی به خودتان دارد) هم به تمرین و استمرار و ثبات مطالب اختصاص دهید. 

زمان فراگیری پلتفرم Node.js، در سطح پیشرفته

برای تسلط به برنامه ‌نویسی Node.js به صورت تخصصی و حرفه‌ای باید لااقل ۲۰۰ ساعت برای یادگیری مباحث پیشرفته و حدود ۱۵۰۰ ساعت هم برای تمرین و تکرار زمان صرف‌کنید تا بتوانید در این زمینه حرفی برای گفتن داشته باشید.
 

شرایط ‌لازم برای استخدام به عنوان یک برنامه نویس Node.js

اگر قصد دارید در آینده به عنوان یک برنامه‌ نویس Node.js در شرکت‌های معتبر استخدام شوید، در وهله‌ی اول باید از صلاحیت‌های زیر برخوردار باشید:
    تحصیلات آکادمیک و مدرک معتبر در یکی از رشته‌های کامپیوتر، نرم افزار و یا IT
    آشنایی با پایگاه‌داده‌ی MongoDB
    آشنایی با Node.js و یکی از فریم‌ورک‌های Express و Sails و...
    آشنایی با سیستم عامل CentOS و نحوه‌ی تنظیم و نگهداری آن
    مسلط به مفاهیم سرور و برنامه‌نویسی Back-end
 

مهارتهای تخصصی برای استخدام به عنوان یک برنامه نویس Node.js

بسیاری از شرکت‌ها برای استخدام یک برنامه‌نویس Node.js حرفه‌ای و با سابقه، اولویت را با متقاضیانی که از رزومه‌ی قوی‌تری برخوردار هستند، قرار می‌دهند. معمولا برای برنامه‌نویسانی با تخصص‌های زیر به مراتب درآمد بالاتری در نظر گرفته خواهد شد:
    تسلط به Socket.io
    تسلط به معماری MVC
    تسلط به مباحث SOLID
    تسلط به Unit Test و TDD 
    تسلط به Design Pattern
    تسلط به JavaScript و ES6
    تسلط به مباحث Clean Code
    تسلط به GraphQL یا Neo4j
    تسلط به Onion Architecture
    تسلط به برنامه نویسی OOP در JavaScript
    تسلط به مباحث Authorization و Authentication
    تسلط به تست‌نویسی و Document نویسی همزمان با توسعه‌ی پروژه
 

آینده‌ی برنامه نویسی با Node.js برای برنامه نویسان  Node.js

Node.js، جاوااسکریپت خالص است و اصول آن برای یادگیری برنامه‌نویسان جاوااسکریپت، بسیار ساده ‌است. یک برنامه‌نویس Node.js با استفاده از این پلتفرم می‌تواند به راحتی بک‌اند سایت یا اپلیکیشن تحت شبکه‌ی خود را با جاوا اسکریپت بنویسید. این پلتفرم به دلیل کارآیی و سرعت بالایی که‌ دارد، یک راه حل اید‌ه‌آل برای توسعه‌ی برنامه‌های چت یا پیام‌رسانی است. همچنین برای توسعه‌ی برنامه‌های کاربردی با بار سنگین و سایت‌های تجارت الکترونیکی، بسیار سودمند است. 
Node.js در بک‌اند سایت‌های پرترافیک تقریباً بی‌رقیب شده است. بنا بر اعلام Stackoverflow در سال 2017 پراستفاده‌ترین تکنولوژی در این سال Node.js بوده است. هم‌اکنون بیش از 350000 پکیج برای Node.js  در دسترس است و هرروز به این تعداد افزوده می‌شود. به دلیل آنکه جامعه‌ی کاربری Node.js بسیار وفادار و پیشرو است، می‌توان آینده‌ی بسیار روشنی برای این پلتفرم متصور شد. اگر آگهی‌های استخدام داخل کشور را بررسی کنید می‌بینید که هرروز به تعداد شرکت‌ها و مراکزی که به برنامه‌نویس Node.js برای استخدام نیاز دارند، اضافه ‌می‌شود.

درآمد برنامه ‌نویس Node.js

به نقل از Stackoverflow، برآورد حقوق برنامه‌ نویسی Node.js در ایالات ‌متحده در سال ۲۰۱۹، از ۷۰.۰۰۰ دلار تا ۱۲۲.۰۰۰ دلار اعلام شده‌است. افراد با سابقه‌ی کمتر در این زمینه، پایین‌ترین میزان حقوق را دریافت‌ می‌کنند. در سطوح بالاتر برنامه ‌نویسان ارشد Node.js قرار دارند که بیش‌ترین درآمد را در داخل و خارج از کشور کسب می‌کنند.
برای استفاده از سایت لطفا از مرورگر کروم استفاده کنید.
باز کردن کروم
دریافت کروم
نه بعدا
برای استفاده از سایت لطفا مرورگرتان را بروزرسانی کنید.
به روز رسانی
نه بعدا