4

موقعیت شغلی و آگهی استخدام صندوقدار

صندوقدار-خانم (کرمان) - ماهان گیفت
ماهان گیفت کرمان، کرمان
کرمان، کرمان
نیمه وقت
3 سال پیش
صندقدار - پوشاک عالیجناب
پوشاک عالیجناب اصفهان، اصفهان
اصفهان، اصفهان
تمام وقت
3 سال پیش
3 سال پیش
صندوقدار فروشگاه - مارکت شمرون هیلز
مارکت شمرون هیلز شمیرانات، تهران
شمیرانات، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
توضیحات

استخدام صندوقدار

صندوقداری یکی از رایج‌ترین مشاغل حوزه مالی به حساب می‌آید. مسئولیت محاسبه قیمت کالا و دریافت پول از مشتری و صدور فیش کالا و یا خدمات بر عهده صندوقدار است. در هر مجموعه صندوقدار یکی از ارکان مهم مالی است و نحوه کار او تأثیر مستقیم بر سطح رضایت مشتریان دارد. شاید شغل صندوقدار ساده به نظر بیاید، اما به دقت فراوانی نیاز دارد. 
مسئول صندوق با دستگاه بارکد خوان کد کالا را وارد کامپیوتر می‌کند، مبلغ را از خریدار دریافت و در دستگاه ثبت می‌کند. دریافت مبلغ به دو صورت نقدی و اعتباری صورت می‌گیرد. دریافت اعتباری هزینه، به این صورت است که مبلغ با کارت اعتباری دریافت می‌شود و نوع دریافت مبلغ در دستگاه و دفترهای حسابداری ثبت می‌شود.
این شغل جزء مشاغلی است که در ارتباط با مردم است و لازمه‌ی ورود به آن داشتن روابط عمومی بالا است و فردی که بتواند به‌درستی با مردم ارتباط برقرار کند و با آنها با روی خوش و ادبیات مناسب رفتار کند، می‌تواند در این شغل موفق باشد.
در بیشتر فروشگاه‌ها از صندوقدار برای رسیدگی به حساب‌وکتاب مشتریان استفاده می‌شود و صندوقدارها وجوه و یا بسته‌های مردم را دریافت کرده و با رسیدگی به حساب آنها اقدام به دریافت پول می‌کند و در پایان روز هم باید حساب‌ها با یکدیگر بخواند. اگر این حساب‌ها با هم نخواند نشان می‌دهد که صندوقدار اشتباه کرده و باید این اشتباه را برطرف کند.
معمولاً در فروشگاه‌های بزرگ و معتبر صندوقدارها بیمه هستند و به‌صورت شیفتی و یا تمام‌وقت کار می‌کنند که از آنجا ‌که خرید در روز تعطیل بیشتر است، پس صندوقدارها به‌صورت شیفتی باید در روزهای تعطیل سرکار باشند.
از نکات منفی این شغل این است که بسیار یکنواخت است و اگر فرد در این میان با مردم ارتباط برقرار نکند، خستگی کار او را از پا می‌اندازد. خستگی به دلیل یکنواختی و سادگی کار است، پس با مردم باید ارتباط برقرار کرد و در عین ‌حال با دقت به حساب‌ها رسیدگی کرد.

 از جمله فعالیت‌های اصلی صندوقدار

کار ارتباط مستقیم با عموم مردم؛ انجام امور برای مردم یا ارتباط و تماس مستقیم با عموم. این موضوع شامل خدمت به مشتریان در رستوران‌ها و فروشگاه‌ها و یا دریافت سفارش یا مهمان نیز می‌شود.
ایجاد ارتباط با سرپرست، همقطاران یا زیردستان: تأمین اطلاعات برای زیردستان، همکاران و سرپرستان از طریق تلفن، گزارش‌ها و فرم‌های نوشتاری، پست الکترونیکی یا ارتباط فردی.
کسب اطلاعات: مشاهده، دریافت یا هر روش دیگر کسب اطلاعات از تمام منابع اطلاعاتی مناسب.
مخابره با اشخاص بیرون از سازمان: مراوده با افراد خارج از سازمان، معرفی سازمان به مشتریان، عموم مردم و دولت و دیگر منابع بیرونی. انتقال اطلاعات ممکن است به صورت حضوری، نوشتاری، تلفنی و یا الکترونیکی باشد.
ایجاد و حفظ ارتباطات بین پرسنلی: توسعه و گسترش ارتباطات کاری سازنده با دیگران و حفظ این ارتباطات در طی زمان.
جابجا کردن یا دستکاری اشیاء : استفاده از دست‌ها و بازوها برای جابجا کردن، نصب، تغییر مکان و دستکاری اشیاء.

وظایف و مسئولیت‌های صندوقدار

هشت وظیفه اصلی صندوقدار عبارتند از:
•    ثبت هزینه‌ها و عملیات در دفتر حسابداری
•    کار با دستگاه کارت خوان
•    کار با دستگاه بارکد خوان
•    بایگانی اسناد و مدارک به صورت روزانه
•    حفظ و نگهداری اموال با ارزش و رعایت نکات ایمنی
•    سند زدن در انتهای شیفت کاری
•    انتقال وجوه دریافتی به حساب‌های بانکی و ارائه‌ی فیش‌های دریافتی از بانک‌ها به واحد امور مالی
•    نوشتن گزارش روزانه برای مدیریت در انتهای شیفت کاری

مهارت‌ها و ویژگی‌های صندوقدار

تمام صندوقدارها برای ورود به این حوزه‌ کاری نیاز به یک سری ویژگی‌های مشترک دارند. نخست باید قابل اعتماد باشند، چرا که این شغل نیازمند اعتماد، مسئولیت‌پذیری و عمل به تعهدات است. بر خود کنترل داشته باشند، چرا که این شغل نیازمند حفظ آرامش و خویشتنداری، کنترل خشم و جلوگیری از رفتارهای پرخاشگرانه حتی در سخت‌ترین شرایط است. صداقت و درستکاری و به مسائل اخلاقی توجه داشته باشد. در مقابل استرس و فشار صبر و تحمل داشته باشد؛ چرا که این شغل نیازمند پذیرش انتقادات و برخورد آرام و مؤثر در شرایط پراسترس است. همچون سایر کارهای گروهی این شغل نیز نیاز به حس تقابل و همکاری؛ داشتن روحیه خوش با دیگران و به تصویر کشیدن نگرش همکاری و پاک طینتی از اصول این کار است. و در نهایت از آنجا که این شغل با اعداد و ارقام سر و کار دارد، نیازمند دقت به جزئیات در انجام وظایف کاری است.
یک صندوقدار موفق علاوه بر این ویژگی‌ها، باید این مهارت‌ها را هم داشته باشد:
گوش دادن فعالانه: توجه کامل به آنچه مردم می‌گویند، وقت گذاشتن برای درک نکات مطرح شده، طرح سؤالات مناسب، قطع نکردن سخن دیگران در زمان نامناسب.
سخن‌ورزی: حرف زدن با دیگران برای انتقال کارآمد اطلاعات.
جهت‌دهی به خدمات‌: جستجوی فعال روش‌های راهنمایی مردم.
مهارت ریاضیات: استفاده از ریاضی برای حل مسئله.
درک اجتماعی: آگاه بودن از واکنش‌های دیگران و فهمیدن اینکه چرا چنین عکس‌العمل‌هایی را نشان می‌دهند.
تفکر انتقادی‌: استفاده از منطق و استدلال برای شناخت نقاط ضعف و قوت راهکارهای جایگزین یا رویکردهای مطرح‌شده در مواجهه با مسائل.
بیان شفاهی: توانایی انتقال اطلاعات و نظرات در گفتگوها به گونه‌ای که برای دیگران قابل درک باشد.
درک شفاهی: توانایی شنیدن و فهم اطلاعات و نظرات گوینده از خلال واژه‌ها و جملات.
تشخیص گفتار: توانایی تشخیص و درک گفتار دیگران.
دید نزدیک: توانایی دیدن جزئیات از نزدیک (در چند قدمی).
بیان واضح: توانایی واضح صحبت کردن به گونه‌ای که برای دیگران قابل درک باشد.
درک نوشتاری: توانایی خواندن و درک اطلاعات و نظرات مکتوب.

دانش و تحصیلات مورد نیاز صندوقدار

ورود به این شغل لزوماً به تحصیلات دانشگاهی نیاز ندارد و متقاضیان با مدرک دیپلم یا زیر دیپلم هم می‌توانند چنین مسئولیتی را بر عهده بگیرند، اما نیاز به آگاهی از یک سری دانش کاربردی دارند که در اینجا به آنها اشاره می‌کنیم:

خدمات مشتریان و پرسنل:

دانش اصول و فرایندهای خدمت‌رسانی به مشتریان و پرسنل که شامل ارزیابی و سنجش نیاز مشتری، شناخت و به‌کارگیری استانداردهای کیفیت در خدمات و ارزیابی رضایت مشتری می‌شود.

دانش ریاضیات:

شامل علم محاسبات، جبر، هندسه، حساب دیفرانسیل و انتگرال، آمار و کاربردهای آنها است.

زبان فارسی:

شناخت ساختار و محتوای زبان فارسی، از جمله معانی و املای واژگان و قواعد ترکیب و دستور زبان.

بازاریابی و فروش:

شامل شناخت اصول و روش‌های مناسب برای عرضه، ترویج و فروش خدمات و محصولات می‌شود. این حوزه شامل راهبردها و فنون بازاریابی، به نمایش گذاشتن محصولات، مهارت‌ها و شیوه‌های فروش و سیستم‌های کنترل فروش نیز می‌شود.

آموزش و تعلیم:

دانش اصول و روش‌های برنامه‌ریزی درسی و طراحی دوره‌های تعلیمی، تدریس و راهنمایی افراد و گروه‌ها و نیز سنجش اثربخشی آموزش‌ها.
دانش کار با نرم‌افزارهای حسابداری و مایکروسافت اکسل و سایر نرم‌افزارهای مورد نیاز.

بازار کار و وضعیت استخدام صندوقدار

این شغل در چند سال اخیر با رشد منفی مواجه بوده و در سطح جهانی ۹۷ درصد با خطر اتوماسیون روبه‌روست. اما در کشور ما افزایش رو به رشد تعداد سوپر مارکت‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای در سراسر کشور هر روز میزان تقاضا برای استخدام صندوقدارها بیشتر می‌شود. صندوقدارها بیشتر در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و سوپر مارکت‌ها استخدام می‌شوند. آشنایی با انواع چک و همچنین سرعت عمل بالا در محاسبه سریع قیمت اجناس و کالا از عوامل موفقیت در شغل صندوقداری محسوب می‌شود.

برای استفاده از سایت لطفا از مرورگر کروم استفاده کنید.
باز کردن کروم
دریافت کروم
نه بعدا
برای استفاده از سایت لطفا مرورگرتان را بروزرسانی کنید.
به روز رسانی
نه بعدا