31

موقعیت شغلی و آگهی استخدام مدیر مالی

کارشناس مالی (مشهد)
خراسان رضوی، مشهد
تمام وقت
16 روز پیش
سرپرست مالی (آقا)
تهران، تهران
تمام وقت
17 روز پیش
مدیر مالی
گروه شاری سمنان، گرمسار
سمنان، گرمسار
تمام وقت
22 روز پیش
مدیر مالی و اداری
نان و شیرینی ملیکا تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
22 روز پیش
مدیر مالی (آقا)
جهان نمو تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
1 ماه پیش
سرپرست مالی
تهران، تهران
تمام وقت
1 ماه پیش
مدیر مالی (مشهد)
پیشگامان موج تلفن همراه خراسان رضوی، مشهد
خراسان رضوی، مشهد
تمام وقت
4 روز پیش
معاونت مالی (CFO)
تهران، تهران
تمام وقت
1 ماه پیش
مدیر مالی
دانش بنیان متین تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
1 ماه پیش
مدیر مالی
تهران، تهران
تمام وقت
1 ماه پیش
کارشناس SEO
گروه نگاه نو تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
1 ماه پیش
مدیر مالی
گلستان تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
2 ماه پیش
مدیر مالی (اهواز-آقا)
ایران تام تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 ماه پیش
کارشناس مالی
فناوری همراه پیدا تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 ماه پیش
کارشناسی ارشد مالی
فینیکس تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 ماه پیش
مدیر مالی
گلستان تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 ماه پیش
رئیس مالی
تهران، تهران
تمام وقت
4 ماه پیش
مدیر مالی و اداری
ایران تام تهران، تهران
تهران، تهران
نیمه وقت
4 ماه پیش
مدیر مالی و پشتیبانی
تهران، تهران
تمام وقت
4 ماه پیش
مدیر مالی و اداری
جامینه تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
4 ماه پیش
توضیحات

استخدام مدیر مالی

خزانه‌دار قدیم، مدیر مالی جدید کارش مدیریت بر منابع و هزینه‌های یک شرکت یا سازمان است. به زبان ساده، یک مدیر مالی مسئول مدیریت، هماهنگی و کنترل فعالیت‌های مالی یک مجموعه در چارچوب قوانین و مقررات برای رسیدن به اهداف آن مجموعه را برعهده دارد. یک مدیر مالی خوب سرمایه‌ را طوری مدیریت می‌کند که بازده‌ی سرمایه‌گذاری حداکثر و ریسک حداقل شود. به عبارت دیگر، مدیران مالی باید به دنبال افزاش سود شرکت در کوتاه‌مدت و افزایش ثروت سهامداران در درازمدت باشند. آنها همچنین مسئول سلامت مالی سازمان و تهیه‌ی گزارش‌های مالی، هدایت فعالیت‌های سرمایه‌گذاری، توسعه‌ی استراتژی‌ها و برنامه‌ریزی برای رسیدن به اهداف مالی دراز مدت شرکت یا سازمان هستند. مدیران مسئولیت‌های تحلیلی‌ای چون پشتیبانی از تیم مدیریت در تصمیم‌های عملیاتی سازمان، برآورد کردن، تعیین بودجه‌، مشارکت در تحلیل کاهش هزینه‌ها و بازبینی نحوه‌ی عملکرد عملیاتی را نیز بر عهده دارد. 
پیشرفتهایی که در عرصه‌ی فناوری رخ داده، نقش و وظایف مدیر مالی را نیز همچون بسیاری از مشاغل دیگر تغییر داده است. در گذشته وظیفه‌ی اصلی مدیر مالی نظارت بر مسائل مالی سازمان بوده، اما حالا بیشتر به تحلیل داده‌ها و مشاوره به مدیران عالی برای حداکثر سازی سود و افزایش ثروت سهامداران می‌پردازند.
مدیر مالی اغلب به صورت گروهی کار می‌کند و به مدیران عالی شرکت یا سازمان مشاوره می‌دهد و وظایفی را که مختص آن سازمان یا صنعت است، انجام می‌دهد. برای مثال مدیران مالی دولتی باید در ثبت، کنترل و تخصیص بودجه متخصص باشند و مدیر مالی شاغل در بخش صنعت باید نحوه‌ی محاسبه و گزارش‌دهی نرخ تمام‌شده‌ی کالا و محصولات تولیدی را به طور کامل بداند. مدیران مالی همچنین باید با قوانین خاص مالیاتی که بر صنعت سازمان آنها موثر است، آشنا باشند. آنها با مدیران ارشد و واحدهای مالی و حسابداری ارتباط نزدیک دارند. مدیران مالی بیشتر به صورت تمام‌وقت کار می‌کنند  و حجم کارشان زیاد است.

مدیریت مالی چیست؟

اقتصاد کاربردی یا استفاده از مفاهیم و اصول اقتصادی برای تصمیم‌گیری صحیح در امور مالی است. مدیر مالی با استفاده از اصول مدیریت مالی به برنامه‌ریزی، کنترل و هدایت منابع مالی سازمان می‌پردازد. مدیریت مالی به سه حوزه‌ی مجزا اما مرتبط به یکدیگر تقسیم می‌شود. این سه حوزه عبارتند از:
•    مدیریت مالی: تصمیم‌گیری‌های مالی داخل یک شرکت یا سازمان مانند حفظ نقدینگی، استقراض از بانک، انتشار سهام و اوراق قرضه.
•    سرمایه‌گذاری: سرمایه‌گذاری شرکت‌ها براساس رفتار بازارهای مالی و قیمت‌گذاری اوراق بهادار است. به عنوان مثال، ارزش‌گذاری سهام عادی یا انتخاب اوراق بهادار برای صندوق بازنشستگی از وظایف مدیر مالی است.
•    موسسه‌های مالی: منظور از موسسه‌های مالی، شرکت‌های بزرگ مالی مانند بانک‌ها است که برای مدیریت آنها از دانش مدیریت مالی استفاده می‌شود.

وظایف و مسئولیتهای مدیر مالی

وظایف و مسئولیت‌های مدیر مالی بسته به ابعاد شرکت یا سازمانی که در آن کار می‌‌کند، متغیر است. اما به طور کلی روند کاری مدیران مالی به این صورت است:
•    تلاش در جهت تحقق خط‌مشی و اهداف تعیین‌شده از سوی مدیر عامل
•    پیشنهاد راهکارهای بهبود به مسئول مافوق و مدیر عامل جهت تحقق اهداف سازمان
•    پیش‌بینی، طرح‌ریزی و ارائه‌ی برنامه‌ی بودجه شرکت بر اساس برنامه‌ها و درخواست‌های اعلام‌شده از سایر واحدها
•    مشارکت در برنامه‌ریزی و ارائه‌ی پیشنهاد‌های و سیاست‌های مالی و نظارت برحسن اجرای آنها
•    تهیه و تنظیم خط‌مشی‌ها، دستورالعمل‌ها، روش‌ها و رویه‌های مالی و تهیه و طراحی فرم‌های مورد نیاز، برای ایجاد هماهنگی در انجام امور مالی واحدهای مختلف
•    برنامه‌ریزی جهت تأمین منابع مالی مورد نیاز واحدها و مدیریت بر آنها
•    نگهداری سوابق و مدارک مالی، کنترل فعالیت‌های مالی
•    حسابداری حقوق و دستمزد، امور مالیاتی به ‌صورت منظم
•    همکاری در امکان‌سنجی مالی طرح‌ها
•    پیش‌بینی و برنامه‌ریزی دراز مدت وجوه لازم برای سرمایه‌گذاری در طرح‌ها با هماهنگی مدیر عامل
•    بررسی نرخ بازگشت سرمایه برای پروژه‌های سرمایه‌گذاری شده
•    تدوین نرخ تمام‌شده‌ی محصولات و خدمات و ارائه‌ی گزارش آن به مدیر عامل
•    بررسی وضعیت مالی پروژه‌های شرکت شامل مبالغ دریافتی از پروژه و اظهارنظر درباره‌ی آنها و تحلیل مغایرت‌ها
•    اعمال نظارت به منظور حسن اجرای قوانین، مقررات، دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های مالی در واحدهای مختلف
•    طبقه‌بندی حساب‌ها و درصورت نیاز، طبقه‌بندی گروه کالاها و کدینگ مربوط به موجودی‌ها و انبار
•    به‌کارگیری سیستم‌های نرم‌افزاری مالی جهت انجام امور مالی
•    پیگیری مبالغ وصول مطالبات از طرف‌های قرارداد
•    نظارت و کنترل به ‌منظور حفـظ و نگهداری اموال و دارایی‌های شـرکت
•    تجزیه ‌و تحلیل ترازنامه و سود و زیان و هزینه‌های واحدهای مختلف
•    برنامه‌ریزی وکنترل اقلام به‌منظور مدیریت دارایی‌ها و سرمایه درگردش شـرکت و برنامه‌ریزی جهت تأمین اعتبار مورد نیاز واحدهای مختلف بر اساس برنامه بودجه‌ی سالانه
•    بررسی و تطبیق وضعیت مالی فعالیت‌های برنامه‌ریزی‌شده و تجزیه ‌و تحلیل انحرافات
•    ارتباط با سایر سازمان‌ها و نهادهای ذی‌صلاح در خصوص مسائل مالی

مهارتها و توانمندیهای مدیر مالی

•    مهارت‌های رهبری و مدیریتی؛ از آنجایی که مدیر مالی سرپرست بخش‌های مالی یا حسابداری یک مجموعه است، باید مهارت‌های رهبری و توانایی مدیریت فعالیت‌های دیگران را داشته باشد. کار رهبر نظارت بر کارکنان و همچنین محول کردن وظیفه به سایر پرسنل بخش مالی مجموعه است.
•    مهارت‌های ارتباطی و تجاری؛ مدیر مالی نیازمند مهارت‌های ارتباطی کلامی و نوشتاری است، چرا که یکی از وظایفش بیان ساده‌ی اطلاعات پیچیده‌ی مالی برای مدیران عملیاتی است. همچنین دانش تجاری و درکی از بخش‌های مختلف سازمان نیز برای ارتباط و همکاری با سایر مدیران و نهادهای قانونی مثل اداره‌ی بیمه، مالیات و شرکت‌های حسابرسی لازم است.
•    مهارتهای تحلیلی؛ ریشه‌یابی مشکلات و رسیدن به راهکار برای حل مشکلات یکی از وظایف مدیران مالی است، بنابراین باید دارای مهارت‌های تحلیلی و خلاقیت و دانش مالی باشد. با توجه به اینکه هدف نهایی هر شرکت یا سازمان تجاری، کسب سود است و سود نیز از جنس پول و مال است؛ بنابراین پیچیده‌ترین مسائل شرکت‌ها در حوزه‌ی مالی و سرمایه‌گذاری است و نیاز است مدیر مالی هر شرکت در هر مرحله موانع را شناسایی و تحلیل و نسبت به حل مشکلات با کمک سایر مدیران اقدام کند.
•    مهارتهای میان‌فردی؛ مدیر مالی به طور دائم در تمام جنبه‌های کسب و کار با کارکنان و تیم مدیریت در تعامل است، بنابراین باید مهارت‌های میان‌فردی داشته باشد. تا در زمان هدایت و مدیریت فعالیت‌های کارکنان، تلاش‌های برای یافتن راهکار برای حل مشکلات و مسائل ملی و همچین ارتباط موثر با سایر کارکنان، چه در زمان نظارت بر فعالیت‌هایشان و چه همکاری همگام در یک پروژه، به کارش آید. 
•    دانش شغلی؛ مدیر مالی باید تحصیلاتی در امور مالی، حسابداری یا اقتصاد داشته باشد تا در چنین سمتی کار کند. در شرکت‌های بین‌المللی، مدیر مالی باید دانش و تخصص در امور مالی بین‌المللی و اقتصاد جهانی داشته باشد؛ و این یعنی یک مدیر مالی باید به قوانین و مقررات کاملا آگاه باشد.
•    مهارتهای تخصصی/ ریاضی و فناوری اطلاعات؛ مدیر مالی همیشه باید دانش شغلی‌اش را به‌روز نگه دارد. با توجه به نقش فناوری اطلاعات و نرم‌افزارهای رایانه‌ای در ثبت و گزارش‌دهی اطلاعات مالی، امروزه هیچ یک از مدیران مالی نمی‌توانند بدون آگاهی و تسلط در این زمینه وظایف خود را به خوبی انجام دهند.

تحصیلات مورد نیاز و وضعیت استخدام مدیر مالی

تقریباً تمام سازمان‌ها‌ و شرکت‌ها‌ در هر صنعت و حوزه‌ای برای پیشبرد اهداف مالی خود نیازمند استخدام مدیر مالی هستند. بنابراین متقاضیان استخدام در شغل مدیر مالی‌ می‌توانند در تمام مجموعه‌ها‌ی کاری بزرگ و متوسط به صورت قراردادی، تمام‌وقت و یا پاره‌وقت مشغول به کار شوند. ناگفته نماند در اغلب شرکت‌های کوچک‌تر نقش مدیریت مالی بر عهده مدیر عامل و یا حسابدار آن شرکت است.
برای استخدام در این حوزه بهتر است متقاضیان حداقل مدرک کارشناسی حسابداری یا مدیریت مالی و پنج سال سابقه‌کار داشته باشند. تحصیلات آکادمیک در رشته‌ی اقتصاد سایر گرایش‌های مدیریت به‌خصوص بازرگانی، صنعتی و دولتی نیز برای متقاضی استخدام مدیر مالی موثر است. همچینن با توجه به استقبال جامعه از رشته‌های میان رشته‌ای در سال‌های اخیر، به‌ویژه رشته‌های حوزه‌ی مدیریت، گرایش MBA در مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ی مدیریت، فارغ التحصیلان رشته‌های فنی را با مسائل مالی و حسابداری آشنا کرده و آنها را برای ورود به مشاغلی همچون مدیر مالی آماده می‌کند. گذراندن دوره‌ی آموزشی نرم‌افزارهای حسابداری و مایکروسافت اکسل نیز برای شغل‌یابی ضروری است. 
مدیران مالی در سازمان‌ها و شرکت‌های مختلفی از جمله بانک‌ها، شرکت‌های بیمه، سازمان‌های دولتی و شرکت‌های خصوصی کار می‌کنند. به عبارت دیگر تمامی شرکت‌ها به منظور رشد و بقاء خود به مدیریت مالی یعنی افزایش سود و افزایش دارایی‌های شرکت نیاز دارند. در شرکت‌های کوچک تر این نقش بر عهده مدیر عامل و حسابدار شرکت است و در شرکت‌های بزرگ که دارای بخش مالی مجزایی است، این وظیفه بر عهده‌ی مدیر مالی قرار می‌گیرد. به طور کلی با توسعه‌ی بخش خصوصی در کشور و همچنین کاهش اتکای دولت به درآمدهای نفتی در سال‌های پیش‌رو، پیش‌بینی می‌شود توجه شرکت‌ها به مدیران مالی بیش از پیش معطوف شود و تقاضای بازار برای استفاده از خدمات تخصصی آن افزایش پیدا کند. در امریکا، پیش بینی می‌شود میزان استخدام مدیر مالی بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، نًه درصد رشد کند. 

سختیها و چالشهای پیش روی مدیر مالی

از آنجایی که این حرفه دائماً با اعداد و ارقام و حسابرسی سر و کار دارد، بنابراین یک مدیر مالی نیاز به توجه و دقت فراوان به جزئیات دارد. یک اشتباه کوچک می‌تواند مشکلات بزرگی را به وجود آورد و بار مسئولیت و اخلاقی فرد را سنگین کند. مشکلات دیگری چون استرس و شرایط پیش‌بینی نشده‌ی مالی، عدم همخوانی دخل و خرج مجموعه، چالش مذاکره و قانع کردن مدیران مسئول،  کنترل اشتباهات در سیستم مالی و چالش‌ها‌ی حقوقی، بیمه و مالیات نیز در این کار وجود دارد.

برای استفاده از سایت لطفا از مرورگر کروم استفاده کنید.
باز کردن کروم
دریافت کروم
نه بعدا
برای استفاده از سایت لطفا مرورگرتان را بروزرسانی کنید.
به روز رسانی
نه بعدا