5

موقعیت شغلی و آگهی استخدام کارشناس صنایع غذایی

مسئول فنی - لبنیات تندیس
لبنیات تندیس تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
2 سال پیش
مهندس صنایع غذایی - تچرا
تچرا تنکابن، مازندران
تنکابن، مازندران
تمام وقت
3 سال پیش
کارشناس صنایع غذایی - بستنی روز
بستنی روز تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
کارشناس صنایع غذایی - گلستان
گلستان تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
توضیحات

استخدام کارشناس صنایع غذایی

برای پرداختن به موضوع استخدام کارشناس صنایع غذلیی در ابتدا باید ببینیم کارشناس صتایع غذلیی چه کسی است؟

کارشناس صنایع غذایی چه کسی است و چه وظایفی دارد؟

یک کارشناس صنایع غذایی با توجه به تحصیلات و تخصصی که دارد باید در فرآیندهای پیش تولید، تولید و ارزیابی محصولات حضور داشته باشد و وظیفه‌ی او که معمولا در رشته‌ی علوم و صنایع غذایی تحصیل کرده است، ارزیابی بهداشت مواد غذایی و معیارهای کنترل کیفی در فرآیند تولید محصولات است.
شغل کارشناسی مواد غذایی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ زیرا اولا کار او به صورت مستقیم با تمامی ارکان جامعه در ارتباط است و دوما اینکه تمامی تولیدات کارخانه‌های مواد غذایی باید توسط نمایندگان سازمان‌های بهداشت و سلامت تایید شوند. 
در واقع یک کارشناس صنایع غذایی باید از لحظه‌ای که مواد اولیه وارد کارخانه می‌شوند تا زمانی که مواد غذایی تولید شده از آن خارج می‌شوند تمامی فرآیندها را زیر نظر داشته باشد. این کارشناس در تمامی مراحل تولید نمونه‌گیری و بررسی کیفیت مواد تولیدی خواهد بود.
یک متخصص صنایع غذایی باید در زمینه‌ی طراحی و احداث بخش‌های تولیدی کارخانه مانند خطوط آماده‌سازی، فرآوری و تولید مواد غذایی و همچنین طراحی و احداث کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولید مواد غذایی دارای تخصص کافی باشد.

یک کارشناس صنایع غذایی برای استخدام باید چه مهارت‌هایی داشته باشد؟

•    بهره‌گیری از دانش کافی در زمینه زیست شناسی، شیمی و ریاضیات
•    داشتن روحیه همکاری با سازمان‌های مرتبط به صنایع غذایی
•    داشتن روحیه رهبری
•    قدرت تصمیم‌گیری بالا
•    انعطاف‌پذیر بودن و توانایی تحمل فشارهای زیاد
•    داشتن دقت کافی و توجه به جزئیات
•    شناخت تمامی دستورالعمل‌های بهداشتی
•    داشتن توانایی طراحی موارد مربوط به صنایع غذایی
•    داشتن ذهنی خلاق به منظور طراحی دستگاه‌های لازم برای کارخانجات صنایع غذایی
•    داشتن پشتکار بالا

وظایف کارشناس صنایع غذایی

در ادامه برخی از وظایف یک کارشناس صنایع غذایی را مشاهده خواهید کرد. برخی از این وظایف بین گرایش‌های مختلف مشترک و برخی دیگر از آن‌ها نیز اختصاصی هستند.
•    بررسی روش‌های مختلف نگهداری تازه و ایمن مداد غذایی
•    تهیه اطلاعات غذایی موردنیاز برای برچسب محصولات
•    پیدا کردن روش‌های سریع و ارزان برای تولید مواد غذایی
•    بررسی سلامت و کیفیت مواد غذایی
•    کار روی مواد تشکیل دهنده برای رسیدن به ترکیب‌های غذایی جدید
•    اصلاح مواد غذایی و تولید خوراکی‌های کم ضررتر مثل محصولات بدون چربی
•    انجام آزمایشات لازم و نمونه‌گیری از محصولات
•    کنترل کیفیت و بهداشت مواد تولیدی
•    طراحی فرآیندهای تولید انبوه محصولات غذایی
•    طراحی دستگاه‌ها، خطوط تولید و کارخانجات مواد غذایی

تحصیلات مورد نیاز برای ورود به بازار کار

تمامی فارغ‌التحصیل‌های رشته‌های علوم و صنایع غذایی، مهندسی کشاورزی گرایش صنایع غذایی و رشته‌ی مهندسی شیمی گرایش صنایع غذایی برای ورود به این شغل مناسب هستند. 

بازار کار متخصص صنایع غذایی

یک کارشناس صنایع غذایی می‌تواند در قسمت‌های مختلفی مثل آزمایشگاه‌ها و خطوط تولید کارخانه‌های مواد غذایی، موسسه‌های تحقیقاتی، دانشگاه‌ها و... کار کند. محل کار این فرد در بخش‌های تحقیقات و کنترل کیفیت، آزمایشگاه مواد غذایی و یا بخش تولید کارخانجات مختلف می‌باشد. پست‌هایی که یک کارشناس صنایع غذایی می‌تواند در یک کارخانه‌ی تولید مواد غذایی بر عهده بگیرد عبارتند از مدیر تولید، مسئول فنی، مسئول آزمایشگاه، مسئول بخش تحقیق و توسعه، مشاور و.... همچنین در صورتی که تجربه و سرمایه کافی هم داشته باشید می‌توانید شخصا نسبت به تاسیس کارخانه‌ی مواد غذایی اقدام کنید.
با توجه به سیر صعودی افزایش جمعیت در کشور و همچنین نیاز به مواد غذایی، توجه به کاهش ضایعات کشاورزی و دامی و تولید مواد غذایی سالم و باکیفیت کاملا ضروری و حیاتی است. امروزه نیز در کشور ما کارخانه‌های زیادی در حال تولید مواد غذایی و خوراکی هستند و در صورتی که دارای دانش و تخصص کافی باشید و همچنین علاقه و پشتکار زیادی داشته باشید می‌توانید در یکی از این شرکت‌ها شروع به فعالیت کنید.

درآمد کارشناس صنایع غذایی

درآمد کارشناس صنایع غذایی در کشور ما به صورت دقیق مشخص نیست. افرادی که در بخش‌های دولتی فعالیت می‌کنند، طبق قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق می‌گیرند اما در بخش خصوصی شرایط خیلی متفاوت‌تر است. در این بخش فاکتورهای مختلفی مثل تحصیلات، تجربه، مهارت‌ها و توانایی‌ها و توافق صورت گرفته بین کارفرما و کارمند میزان حقوق دریافتی را مشخص می‌کند.

شخصیت‌های مناسب برای شغل کارشناس صنایع غذایی

برای انتخاب شغل صحیح و مناسب عوامل بسیار زیادی مثل ویژگی‌های شخصیتی، ارزش‌ها، علایق، شرایط جامعه و شرایط خانواده باید در نظر گرفته شوند. شناخت ویژگی‌های شخصیتی از اهمیت بسیار بالایی در زمان انتخاب شغل برخوردار است. برای شناخت شخصیت هر فرد به زمان و تخصص کافی نیاز دارید و باید فرآیندهای پیچیده‌ای را طی کنید. البته حتی افرادی هم که یک تیپ شخصیتی مشابه دارند نیز ممکن است در برخی موارد با یکدیگر متفاوت باشند.
همیشه افرادی موفقی از تمام تیپ‌های شخصیتی در تمامی مشاغل وجود دارند و نمی‌توان گفت که فقط یک تیپ شخصیتی برای یک شغل خاص مناسب است. اما طی تحقیقات صورت گرفته مشخص شده است که افرادی که تیپ شخصیتی INTJ دارند برای تصدی شغل کارشناس صنایع غذایی مناسب‌تر هستند و رضایت شغلی بیشتری از این شغل دارند.

برای استفاده از سایت لطفا از مرورگر کروم استفاده کنید.
باز کردن کروم
دریافت کروم
نه بعدا
برای استفاده از سایت لطفا مرورگرتان را بروزرسانی کنید.
به روز رسانی
نه بعدا