15

موقعیت شغلی و آگهی استخدام کارشناس امور قراردادها

3 سال پیش
3 سال پیش
3 سال پیش
کارشناس امور قراردادها - راهبربازار
راهبربازار تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
3 سال پیش
3 سال پیش
3 سال پیش
3 سال پیش
3 سال پیش
3 سال پیش
3 سال پیش
3 سال پیش
فوری
توضیحات

استخدام کارشناس امور قراردادها

علم حقوق که بخش اصلی آن را قوانین و مقررات تشکیل می‌دهند، شاید تنها علمی باشد که از بدو تولد و حتی بعد از مرگ انسان‌ها همراه آن‌هاست. رشته‌ی حقوق از جمله رشته‌های مشکل دانشگاهی است و به شاخه‌های مختلفی تقسیم می‌شود. این شاخه‌ها به‌قدری پیچیده و گسترده هستند که یک نفر به تنهایی نمی‌تواند در تمام حوزه‌های این علم به تخصص و تبحر دست یابد. به‌طوری که هیچ‌کدام از پیشکسوتان و اساتید بزرگ حقوق هم تاکنون ادعا نکرده‌اند که در تمام شاخ‌های حقوق از تبحر و تجربه‌ی کافی برخوردار هستند. لذا اگر شما قصد ورود به این رشته را دارید، باید بدانید که به کدام زمینه از حقوق بیش‌تر علاقه‌مند هستید تا آن را به عنوان رشته‌ی تخصصی خود برای ورود به بازارکار در آینده انتخاب کنید. کارشناس امور قراردادها، کارشناس حقوقی، وکالت، کارشناس حسابرسی و مالیاتی و...، برخی از زیرشاخه‌های علم حقوق هستند.
انتشار آگهی برای استخدام کارشناس امور قراردادها این روزها توسط موسسات حقوقی بسیاری در اقصی نقاط کشور به چشم می‌خورد. ما در این بخش می‌خواهیم راجع به شغل کارشناس امور قراردادها صحبت کنیم تا شما با وظایف و مهارت‌های لازم برای احراز این موقعیت شغلی بیش‌تر آشنا شوید.

کارشناس امور قراردادها کیست؟

زمانی‌که شرکت‌ها و موسسات حقوقی به دنبال استخدام کارشناس امور قراردادها هستند، یعنی به حضور شخصی نیاز دارند که بتواند از پس تنظیم قراردادهای مختلف برآید و به قول معروف با تمام چم و خم‌های لازم در این حوزه کاملاً آشنا باشد. تنظیم قرارداد در کسب و کارهای امروزی بسیار داغ است و هر مدیری نیاز دارد تا برای این‌کار از یک کارشناس حقوقی خبره در زمینه‌ی امورقراردادها که در کارش هم حرفه‌ای و دقیق باشد کمک بگیرد. این کارشناسان به افراد کمک می‌کنند و به آن‌ها مشاوره می‌دهند تا پس از انعقاد قرارداد با شکست مواجه نشوند و به تمام اهداف موردنظرشان برسند. گاهی تنها یک واژه‌ی به ظاهر ساده در متن قرارداد، حق و تکلیف بالایی را ایجاد خواهد کرد. یا به عبارتی می‌تواند میزان تعهدات طرفین را کم و زیاد نماید. پس انتخاب این شغل مستلزم داشتن دقت، ظرافت و ریزبینی بالا در انجام امور می‌باشد.

نکاتی که کارشناس امور قراردادها پیرامون تنظیم قرارداد باید بداند

تنظیم قراردادها یک از حساس‌ترین و دشوارترین کارهای حقوقی است که باید با دقت زیادی توسط کارشناس امور قراردادها انجام شود. نکات تخصصی زیادی برای تنظیم صحیح و اصولی قراردادها وجود دارد که در صورت عدم رعایت آن‌ها ممکن است هیچ‌گاه به هدف و نتیجه‌ی دلخواهمان نرسیم. یا اینکه حتی با پیگیری در دادگاه نیز نتوانیم به حق و حقوق قانونی خود دست یابیم. تنظیم انواع قراردادهای ملکی، قراردادهای مربوط به شرکت‌ها و قراردادهای تجاری، هرکدام قوانین و پیچیدگی‌های خاص خودشان را دارند که هنگام تنظیم قرارداد باید در نظر گرفته شوند. البته ذکر تمام نکات موجود در این مبحث نمی‌گنجد. لذا در ادامه تنها به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد. 
    مبلغ و مدت قرارداد به صورت واضح و بدون ابهام باید مشخص شود.
    طرفین قرارداد طبق قانون می‌توانند در ضمن عقد قرارداد، شروطی که مخالف شرع و قانون نباشد را بگنجانند. 
    طرفین قرارداد اگر به نمایندگی یا وکالت قراردادی را تنظیم می‌کنند باید مشخصات آن‌ها و آدرس و شماره تلفنشان در قرارداد قید شود.
    عنوان قرارداد حتما باید مشخص شود. چراکه هر عنوان خاصی که برای قرارداد وجود داشته باشد، ارکان و قوانین خاص خودش را نیز خواهد داشت.
    برای صحت قرارداد چهار شرط مهم و اساسی وجود دارد که شامل: اهلیت طرفین، مشروعیت معامله، قصد طرفین و رضای آن‌ها و موضوع معین می‌باشد. هرگاه قرارداد فاقد یکی از این چهار شرط باشد، باطل یا غیرنافذ است.
    وقتی سخن از تنظیم قرارداد به میان می‌آید، طرف قرارداد ممکن است یک یا چند انسان (شخص حقیقی) و یا شرکت‌ها و موسسات دولتی و غیردولتی (شخص حقوقی) باشند. در تنظیم قرارداد بین اشخاص حقیقی و حقوقی، حتماً باید محل تنظیم قرارداد معین و مشخص باشد. این موضوع توسط کارشناس امور قراردادها در قرارداد ذکر خواهد شد. در خصوص قراردادهایی که در رابطه با ارائه‌ی خدمت و کالا می‌باشد نیز باید محل انجام تعهد، در قرارداد تعین شود. 

وظایف و مهارت‌های تخصصی لازم برای استخدام کارشناس امور قراردادها

شرکت‌ها و موسسات حقوقی که اقدام به استخدام کارشناس امور قراردادها می‌نمایند، مسئولیت‌ها و وظایف مختلفی را از آن‌ها انتظار دارند که در ادامه آن‌ها را بیان خواهیم کرد.
    تهیه و تنظیم متن قراردادهای مورد نیاز شرکت‌ها
    پاسخ‌گویی به شرکت‌کنندگان حاضر در مناقصه یا مزایده 
    تهیه و ارسال مجوزهای مناقصه/مزایده برای کلیه‌ی واحدهای تابعه
    کارشناسی و تنظیم کلیه قراردادهای مربوط به شرکت‌ها و سازمان‌ها
    کنترل اعتبارات قراردادها از نظر تأمین اعتبار پیش از برگزاری مناقصه
    برگزاری کمیسیون‌های معاملاتی با حضور اعضای کمیسیون در شرکت‌ها 
    تهيه‌ی صورت‌جلسه‌ها و ابلاغ به واحدها پس از برگزاري جلسات مناقصه/مزايده
    شرکت در کميسيون‌هاي مربوط به مناقصه و مزايده (در موارد خاص) در چارچوب قوانين و مقررات.
    طبقه‌بندي، ثبت الکترونیکی و بايگاني يك نسخه از تمام قراردادهاي منعقده واحدهای مختلف شرکت‌ها
    بررسی و اظهار نظر و اعمال نظر حقوقی در قراردادهای في‌مابين شرکت و ديگر اشخاص حقيقی و حقوقی
    دسته‌بندي اطلاعات اخذ شده و تعيين نوبت جهت شركت در كميسيون و برگزاري كميسيون مناقصه/مزايده
    تهیه‌ی گزارشات مستند و تحویل به مدیرعامل و اعضای هیأت مدیره و تأیید صحت برگزاری مناقصه‌ها و مزایده‌ها
    بررسی و تأیید مفاد قراردادها قبل از امضاء صاحبان مجاز شرکت با رعایت شرایط حقوقی قرارداد و قوانین و مقررات مربوطه
    بررسي و تطبیق ميزان، نوع ضمانت‌نامه، حسن و تعهد اجراي قراردادها با قوانين و مقررات آئين‌نامه‌ی مالي و معاملاتي شرکت
    تنظیم آگهی مناقصات جهت درج در روزنامه و پیگیری چاپ آن و همچنین تهیه‌ی نظریه‌ی کارشناسان رسمی دادگستری در صورت لزوم 
    بررسي و كارشناسي شرايط اختصاصي و عمومي مناقصات و مزايده‌های شرکت‌های مادر و همچنین شرکت‌های وابسته جهت واگذاري امور به پیمانکاران
    مطالعه و بررسی قوانین و مقررات حاکم بر سازمان‌ها و نیز آگاهی از آخرین اصلاحات اعمال شده در قوانین و مقررات و آئین‌نامه‌های مالی و معاملاتی و مناقصات و مزایده‌ها

مهارت‌های عمومی لازم برای استخدام کارشناس امور قراردادها

از آنجایی که مشاغل مرتبط با علم حقوق بسیار پر استرس هستند برای موفقیت در چنین موقعیت‌های شغلی، باید در کنترل اضطراب و استرس از توانایی کافی برخوردار باشید. همچنین شما به‌عنوان یک کارشناس امور قراردادها در آینده با افراد زیادی با روحیات مختلف سروکار خواهید داشت. پس کسانی در این شغل موفق هستند که صبر و تحمل بالایی داشته باشند. داشتن هوش هیجانی و کنترل خشم و استرس نیز از دیگر آیتم‌هایی است که برای ورود به این موقعیت شغلی باید به آن توجه شود. همچنین شما برای استخدام شدن در این جایگاه شغلی باید از قدرت نوشتاری خوبی برخوردار باشید که می‌توانید این مهارت را با خواندن کتاب‌ها و مقالات مختلف در خودتان تقویت نمایید. فن بیان عالی هم یکی دیگر از اصلی‌ترین مسائلی است که برای کسب این فرصت شغلی لازم است کمی بیش‌تر از موارد دیگر به آن اهمیت دهید.

تحصیلات لازم برای استخدام کارشناس امور قراردادها

برای استخدام کارشناس امور قراردادها در شرکت‌ها و مراکز حقوقی دولتی و خصوصی، حداقل مدرک مورد نیاز کارشناسی رشته‌ی حقوق می‌باشد. آشنایی به امور حقوقی و انواع قراردادها هم از جمله شرایط احراز این شغل هستند. تمام شرکت‌ها و موسسات حقوقی، در پی جذب افراد متخصص و متعهد برای استخدام به‌عنوان کارشناس امور قراردادها هستند. لذا برای استخدام شدن در این موقعیت شغلی، اگر می‌خواهید که یک سر و گردن نسبت به رقبای خود بالاتر باشید، میزان مطالعه‌ی آزادتان را افزایش دهید و همواره بکوشید تا به‌روز باشید. فراموش نکنید که تک‌بعدی بودن در این زمینه هیچ کمکی به شما نخواهد کرد. پس به‌جای آن‌که تمام تمرکز خود را بر روی کتب و درس‌های دانشگاهی بگذارید، مطالعات عمومی هم داشته باشید تا بتوانید مهارت‌های خود را افزایش داده و به یک نیروی کار تمام عیار در این زمینه تبدیل شوید.

درآمد کارشناس امور قراردادها

در کشور ایران آمار دقیقی از میزان درآمد کارشناس امور قراردادها در دست نیست. میزان حقوق پرداختی به این کارشناسان از سوی مراکز و شرکت‌های مختلف بسته به نوع وظایفی که به آن‌ها محول می‌شود متفاوت می‌باشد. مثلاً در شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی که معمولاً بخش‌های حقوقی در آن‌ها متشکل از چندین کارشناس حقوقی می‌باشد، تنها انعقاد قراردادهای خرید و فروش و یا تفاهم نامه‌های بین سازمانی بر عهده‌ی کارشناس امور قراردادهاست. اما در برخی از شرکت‌های خصوصی و کوچکتر ممکن است که این کارشناسان امور حقوقی دیگری را هم انجام دهند. اما بر اساس آخرین گزارشات در سال ۲۰۲۰ که در سایت معتبر Glassdoor  آمده است، یک کارشناس امور قراردادها در ایالات متحده سالانه به طور میانگین ۵۳.۰۸۴ دلار در سال درآمد دارد.

برای استفاده از سایت لطفا از مرورگر کروم استفاده کنید.
باز کردن کروم
دریافت کروم
نه بعدا
برای استفاده از سایت لطفا مرورگرتان را بروزرسانی کنید.
به روز رسانی
نه بعدا