7

موقعیت شغلی و آگهی استخدام کارشناسی حقوقی/ وکالت

1 ماه پیش
مشاور حقوقی
تهران، تهران
دورکاری
2 ماه پیش
کارشناس ثبت برند - خانم
زرین صنعت خوشبخت تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
2 ماه پیش
وکیل
بوشهر، خارک
تمام وقت
2 ماه پیش
کارشناس ثبت برند - خانم
زرین صنعت خوشبخت تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 ماه پیش
مشاوره حقوقی
کراس تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
5 ماه پیش
کارشناس امور حقوقی(آقا)
کالا رسانان چاپار تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
5 ماه پیش
توضیحات

استخدام کارشناس حقوقی / استخدام وکیل

کارشناس حقوقی کیست؟

کارشناسی حقوقی یکی دیگر از مشاغل مدرن است که برای بهبود و تسهیل روابط پیچیده‌ی انسانی، با هم، و در بستر سازمانی به وجود آمده است. کارشناسان یا مشاوران حقوقی افرادی مسلط به قوانین و مسائل حقوقی هستند که در نهادهای دولتی یا شرکت‌های خصوصی به مدیران به صورت انفرادی یا در قالب گروه مشاوره می‌دهند. آنها کلیه‌ی امور حقوقی سازمان‌ها یا شرکت‌ها از جمله تهیه و تنظیم آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها، انعقاد قراردادهای داخلی و خارجی، رسیدگی و پیگیری پرونده‌های حقوقی و دعاوی اداری و استخدامی، شرکت در جلسات دادرسی و دفاع از حقوق سازمان یا نهاد، ارائه‌ی مشاوره‌ی حقوقی به کارکنان در صورت لزوم، انجام امور حقوقی مربوط به مناقصه و...  را برعهده دارند. آنها به مدیران و ذی‌نفعان نهاد، شرکت یا سازمان کمک می‌کنند تا ضمن توجه به مسئولیت‌های کیفری، حقوقی، جزایی و انتظامی تصمیمات‌شان، تصمیمات صحیح‌تری بگیرند و همچنین در مواجهه با مسائل حقوقی سازمانی به آنها در حل مشکلات کمک می‌کنند.

وظایف و مسئولیتهای کارشناس حقوقی

•    تهیه‌ی متن قراردادهای شرکت یا سازمان و نظارت بر روند عقد آنها
•    ارائه‌ی اطلاعات لازم و انجام امور حقوقی مربوط به انواع مناقصه‌ها، مزایده‌ها و ...
•    ارائه‌ی مشاوره‌های حقوقی به مدیران و کارکنان
•    جمع‌آوری، بررسی و تنظیم اطلاعات لازم برای تهیه‌ی قوانین، اساسنامه‌ها، آیین‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها و ...
•    انجام کلیه‌ی کارهای مربوط به ثبت، تغییرات در ساختار، انحلال شرکت‌ها و ...( عمدتاً در شرکت‌های خصوصی)
•    جمع‌آوری اطلاعات لازم و استفاده از آنها برای دفاع از سازمان یا شرکت مربوطه در محاکم قضایی
•    تفکیک عرایض و شکایات واصله از مراجع ذی‌ربط و ارجاع به واحدها یا کمیته‌های تخصصی مربوط 
•    رسیدگی به شکایات واصله در حد قوانین و مقررات مربوط و اعلام پاسخ به شاکی یا سازمان ارجاع کننده 
•    همکاری در تهیه‌ی آرشیو حقوقی و نگهداری طبقه‌بندی رونوشت مصوبات 
•    مطالعه و بررسی قوانین و مقررات و ارائه‌ی پیشنهادات به منظور ایجاد روند کاری واحد حقوقی 
•    صدور دستور تأمین یا فروش اموال ورشکستگان و جمع‌آوری منافع و تقسیم بین طلبکاران 
•    بازرسی درباره کیفیت اشتغال اتباع بیگانه و کشف موارد تخلف از مقررات مربوطه 
•    انجام امور قضائی بین المللی ( استرداد، تعاون قضائی ، تنظیم قراردادهای قضائی و موارد مشابه
•    تهیه‌ی گزارش از پرونده‌های محکومین جهت ارائه به مقامات و مراجع مربوط 

مهارتها و توانمندیهای کارشناس حقوقی

•    آشنایی و تسلط کامل در قوانین و امور حقوقی
•    توانایی تصمیم‌گیری سریع و درست
•    توان تجزیه و تحلیل مناسب
•    داشتن صداقت و امانتداری
•    رعایت عدل و انصاف (به خصوص در دعاوی بین مدیران و کارکنان)
•    توان برقراری ارتباط مناسب و توجه به جزئیات
•    مهارت در سخنوری و نوشتن و توانایی متقاعد کردن دیگران
•    آشنایی نسبی با سایر مسائل سازمانی از جمله امور استخدامی، مالی و ...

دانش و تحصیلات مورد نیاز کارشناس حقوقی

متقاضیان و علاقه‌مندان این رشته می‌توانند با دریافت مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد یا دکترا و یا همتراز در یکی از رشته‌های تحصیلی حقوق، حقوق قضایی، حقوق جزا و جرم‌شناسی، حقوق کیفري و جرم‌شناسی، علوم جزا و جرم‌شناسی، علوم قضایی، فقه و حقوق اسلامی، فقه و حقوق خصوصی، معارف اسلامی و حقوق، حقوق خصوصی، حقوق عمومی، الهیات و معارف اسلامی (فقه و مبانی حقوق اسلامی)، حقوق بین الملل، علوم اسلامی (حقوق اسلامی، کیفر و جرم‌شناسی، فقه و مباحث حقوق اسلامی) ، حقوق اسلامی، حقوق کنسولی، فقه و حقوق جزا، فقه مقارن و حقوق عمومی اسلامی، فقه مقارن و حقوق جزاي اسلامی، فقه مقارن و حقوق خصوصی اسلامی، فقه و حقوق جزای اسلامی، حقوق بین الملل عمومی، فقه قضایی، قرآن و علوم (حقوق)، مدیریت اصلاح و کیفرهای قضایی (مدیریت جزا و کنترل‌های قضایی)، مدیریت دادگستری در این حوزه استخدام و مشغول به کار شوند.

بازار کار و وضعیت استخدام کارشناس حقوقی

در شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی معمولاً یک بخش حقوقی متشکل از چندین کارشناس حقوقی امور مربوط به انعقاد قراردادهای خرید و فروش، انعقاد قراردادها و تفاهم‌نامه‌های بین سازمانی و سایر امور حقوقی دستگاه را زیر نظر دارند. بررسی و اعلام نظر اداره‌ی حقوقی هم یکی از مراحل انجام این فرآیند است. در شرکت‌های خصوصی ممکن است یک مشاور به چند شرکت کوچک مشاوره حقوقی بدهد و یا فقط در استخدام یک شرکت باشد. در شرکت‌های خصوصی بزرگ نیز مدیران شرکت از یک تیم مشاوره‌ی قوی و یک واحد حقوقی مجزا نیز کمک می‌گیرند.کارشناسی حقوقی یکی دیگر از مشاغل جدید است که رشد و پیشرفتش در گرو رشد و پیشرفت بازار کار و روابط انسانی است. تحولی که در روابط انسانی و سازمانی رخ داده، نیاز به چنین نیروهایی را در جامعه افزایش داده. بنابراین انتظار می‌رود که این شغل در آینده بازار کار قوی‌تر و وضعیت استخدام بهتری داشته باشد.

وکالت چیست؟

وكالت در لغت به معنای واگذار كردن، اعتماد و تكيه كردن به ديگری است و یعنی هر فرد‌ -اعم از حقوقی یا حقیقی- می‌تواند فرد دیگری را به عنوان نماینده‌ی خود برای رسیدگی به هر موضوعی انتخاب کند. براساس این قانون، وکالت عقدی است که به موجب آن، یکی از طرفین، طرف دیگر را بر انجام امری به عنوان نماینده‌ی خود انتخاب می‌کند. وکلا به مراجعان یا مشتریان خود مشاوره‌ی حقوقی می‌‌‌‌‌دهند و به عنوان نماینده‌ی آنها در دادگاه و مراجع قضایی حضور پیدا می‌‌‌‌‌کنند تا طبق قانون از حقوق موکل خود دفاع کنند. این مشتریان می‌توانند افراد، گروهی از افراد و یا شرکت‌ها و اشخاص حقوقی باشند. در واقع وکیل با توجه به تخصص، تسلط علمی و کاری خود امور اداری، قضایی، حقوقی افرادی را انجام می‌دهد که یا تخصصی در آن زمینه ندارند یا به دلایلی نمی‌توانند آن را انجام دهند. 
لازمه‌ی حرفه‌ی وکالت جهت حضور در مراجع قضایی (دادسرا، دادگاه، شورای حل اختلاف، دیوان عدالت اداری و دیوان عالی کشور) داشتن پروانه‌‌ی وکالت است؛ اما کار وکالت در حوزه‌هایی مثل شهرداری، بیمه، گمرک و تمامی نهادهای اداری و کارهای اداری نیازی به پروانه‌ی وکالت ندارد. در واقع یک فارغ التحصیل حقوق می‌تواند به طور مثال با فراگیری قوانین مربوط به دارایی، مالیات، شهرداری، بیمه، گمرک، به وکالت در این زمینه‌ها و در محدوده‌ی کارهای زیر مجموعه‌ی این ادارت بپردازد. وکلا تحت عناوینی چون وکیل انتخابی، وکیل تسخیری، وکیل معاضدتی، وکیل اتفاقی، وکیل سازمانی، وکیل قوه قضائیه، وکیل کارآموز و وکیل حمایتی به دادگستری مراجعه می‌‌‌‌‌کنند.
ساعات کار یک وکیل بسته به اینکه به صورت شخصی کار می‌کند یا استخدام شرکت یا سازمان خاصی است، متفاوت است. بدیهی است که کار مستقل ساعات کاری منعطف‌تری دارد و کار شرکتی یا سازمانی بر اساس ساعات اداری انجام می‌شود. شاید گاهی لازم باشد که به کل در دسترس باشید، حتی در شب و تعطیلات. محل کار وکیل معمولا در دفتر کار و دادگاه است، اما گاهی با توجه به نوع پرونده‌ی کاری شاید نیاز به مسافرت کاری برای ملاقات با موکلان و یا تهیه‌ی شواهد و مدارک باشد. 
به طور کلی کار وکلا شامل چنین فعالیت‌هایی می‌شود:
•    گردآوری اطلاعات؛ مشاهده، دریافت و کسب اطلاعات از تمام منابع مربوطه
•    ارزیابی اطلاعات برای بررسی تطابق با استانداردها؛ استفاده از اطلاعات مربوط و قضاوت شخصی برای بررسی تطابق فرایندها و رخدادها با قوانین، مقررات و استانداردها
•    تصمیم‌گیری و حل مسئله؛ تحلیل اطلاعات و ارزیابی نتایج برای انتخاب بهترین راه حل و حل مشکل
•    مشاوره به دیگران؛ راهنمایی و مشاوره‌های تخصصی به مدیریت یا دیگر گروه‌ها
•    حل تعارض و مذاکره با دیگران؛ اداره کردن شکایات، سازش دادن مجادله‌ها، حل موضوع شکایات و تضادها یا مذاکره با دیگران

وظایف و مسئولیتهای وکیل

•    مشاوره به مراجعان در خصوص موارد قانونی
•    حضور در دادگاه به عنوان نماینده‌ی موکل خود و دفاع از آنها
•    تهیه‌ی پیش‌نویس‌ها، قراردادها و نامه‌ها برای درج در پرونده و پیشبرد امور حقوق و قضایی موکل خود
•    جستجوی موارد مشابه قبلی برای تسهیل کار پرونده‌ی جاری 
•    جمع‌آوری و نگهداری از مستندات و مدارک مربوط به پرونده برای ارائه به دادگاه جهت دفاع از موکل خود
•    شرکت در جلسات و مذاکره‌ها به منظور کشف اطلاعات بیشتر، بررسی بیشتر پرونده و یا ارائه‌ی توضیحات یا دلایل و مدارک به ذی‌نفعان
•    ارائه‌ی مدارک و شواهد به دادگاه و دفاع از موکل
•    انتخاب هیئت منصفه، استدلال کردن اقدامات، ملاقات با قاضی، سؤال از شهود در طول روند محاکمه
•    پیگیری امور قید شده در وکالتنامه

مهارتها و توانمندیهای وکیل

یک وکیل خوب باید بیان و درک زبانی، بیان و درک نوشتاری، مهارت عالی در سخنوری، توانایی تحلیل حجم وسیعی از اطلاعات، دقت بالا و توجه زیاد به جزئیات، اعتماد به نفس، صبر و تحمل بالا، شهامت و جسارت، توانایی متقاعد کردن دیگران، درایت و همدلی، رازداری، آشنایی با زبان انگلیسی، مسائل مالی و آشنایی نسبی با علوم جامعه‌شناسی، روانشناسی، انسان‌شناسی و علوم فلسفه داشته باشد. همچنین باید به قوانین حقوق بین الملل، قوانین دیه، قوانین قراردادهای بین المللی، قوانین ملک و املاک، قوانین کیفری، قوانین مهاجرت، قوانین مهریه، قوانین نظام وظیفه، قوانین وصیتنامه، قانون تجارت، قانون کار، قوانین اسناد ثبتی، قوانین انحصار وراثت، قوانین تابعیت، مشاوره‌ی حقوقی، مشاوره‌ی طلاق و ... مسلط باشد.

دانش و تحصیلات مورد نیاز وکیل

متقاضیان و علاقه‌مندان به شغل وکالت ابتدا باید در یکی از این رشته‌‌‌‌‌های حقوق، الهیات و معارف اسلامی گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی، الهیات و معارف اسلامی گرایش فقه و حقوق اسلامی مدرک تحصیلی داشته باشند. اما پیش‌شرط ورود به این حرفه قبولی در آزمون وکالت و قضاوت است. فقط داوطلبانی می‌توانند در آزمون وکالت شرکت کنند که مدرک کارشناسی حقوق داشته باشند.
همچنین در صورت داشتن مدرک کارشناسی ارشد در یکی از رشته‌های حقوق خصوصی، حقوق سردفتری، حقوق ثبت اسناد و املاک، حقوق اسناد و قراردادهای تجاری، حقوق بین الملل، حقوق حمل و نقل، حقوق جزا و جرم شناسی، حقوق کیفری اطفال و نوجوانان، حقوق عمومی، حقوق نفت و گاز، حقوق بشر، حقوق مالکیت فکری، حقوق اقتصادی، حقوق دادرسی اداری، حقوق هنری و ادبی، حقوق محیط زیست، حقوق تجارت بین الملل، حقوق خانواده، حقوق تجاری اقتصادی بین المللی، حقوق شرکت‌های تجاری، حقوق ارتباطات، مدیریت نظارت و بازرسی، مدیریت اصلاح و کیفرهای قضایی و مدیریت دادگستری امکان فعالیت در این حوزه وجود دارد. البته در کنار فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها، فارغ التحصیلان حوزه‌های علمیه نیز با دارا بودن شرایط لازم می‌توانند وارد این شغل شوند.

بازار کار و وضعیت استخدام وکیل

تمام فارغ التحصیلان رشته‌ی حقوق و وکالت، پس از گذراندن دوره‌ها‌‌‌ی کارآموزی و آموزش‌ها‌‌‌ی لازم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند با اخذ مجوز و پروانه‌ی وکالت از نهادهای قانونی دفتر وکالت تأسیس کنند. متقاضیان پروانه‌ی وکالت، برای گرفتن مجوز وکالت دادگستری، باید ابتدا در آزمون وکالت شرکت کنند. این آزمون هر سال توسط کانون وکلای دادگستری برگزار می‌‌‌‌‌شود. افرادی که در این آزمون موفق می‌‌‌‌‌شوند، پس از طی مراحل مصاحبه‌ی شفاهی و گزینش‌های اداری، پروانه‌ی کارآموزی وکالت دریافت می‌‌‌‌‌کنند. به این وکلای کارآموز معمولاً وکیل پایه‌ی دو اطلاق می‌‌‌‌‌شود. البته مدت دوره‌ی کارآموزی و شرایط آن در کانون وکلا، مرکز مشاوران حقوقی و حتی وکلای قوه‌ی قضائیه متفاوت است. افرادی هم که داراي سابقه‌ی كاري حقوقي يا قضائي هستند، ممکن است از طي دوره‌ی كارآموزي يا تمامي مقدمات ذکر شده معاف باشند و مستقيماً پروانه پايه‌ی يك وكالت دادگستري برایشان صادر شود. موفقیت در این شغل در گرو تسلط بر قوانین و مقررات، دارا بودن روابط عمومی قوی و جسارت لازم است. 

برای استفاده از سایت لطفا از مرورگر کروم استفاده کنید.
باز کردن کروم
دریافت کروم
نه بعدا
برای استفاده از سایت لطفا مرورگرتان را بروزرسانی کنید.
به روز رسانی
نه بعدا