6

موقعیت شغلی و آگهی استخدام مدیر فنی ماشین آلات

3 سال پیش
3 سال پیش
3 سال پیش
سرپرست واحد فنی - گلستان
گلستان تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
3 سال پیش
3 سال پیش
توضیحات

استخدام مدیر فنی ماشین آلات

مدیر فنی ماشین آلات کیست؟

مدیر فنی ماشین آلات به کسی گفته می‌شود مسئول نظارت بر تأسیسات، تعمیرات و بهینه‌سازی ماشین‌آلات و عملیات‌های یک سازمان یا شرکت است. مدیر فنی ماشین‌آلات اطمینان حاصل می‌کند که همکارانش در شرکت یا کارخانه بهترین و بهینه‌ترین منابع و ماشین‌آلاتِ در دسترس را بر اساس بودجه‌های تعیین‌شده در اختیار دارند و از این لحاظ با مشکل و نقص روبه‌رو نخواهند شد. علاوه بر این، مدیر فنی ماشین‌آلات دارای اطلاعات و دانش کافی از سیستم‌های برقی و لوله‌کشی مربوط به ماشین‌آلات مورد استفاده و نحوه مدیریت و نگه‌داری از این تجهیزات می‌باشد. البته اطلاعات و  دانش مدیر فنی ماشین‌آلات، در هر بخش از بخش‌های صنعتی مختلف، متناسب با ماشین‌آلات و تجهیزات مورد استفاده در آن بخش صنعتی است. 

چرا استخدام مدیر فنی ماشین آلات مهم است؟

اهمیت کاری که مدیر فنی ماشین‌آلات در بخش‌های مختلف صنعتی انجام دهد، بستگی تام و تمامی دارد به اهمیت ماشین‌آلاتی که در فرآیند تولید مورد استفاده قرار می‌گیرند. ماشین‌آلات صنعتی نقش بسیار مهمی در میزان تولید، بازده و حتی سوددهی بیشتر شرکت‌های صنعتی دارند. بنا بر این، برای آنکه سطح تولید یک شرکت بالا رفته و بازده و سود آن نیز افزایش یابد، باید کارکرد ماشین‌آلات و تجهیزات مورد بررسی و بهینه‌سازی قرار گرفته و با مدیریت مناسب، مشکلات و موانعی که ممکن است در فرآیند تولید برای آنها رخ دهد پیش‌بینی و پیش‌گیری شوند. استخدام مدیران فنی و کاربلدی که به مدیریت این ماشین‌آلات می‌پرزدازند نیز همان مزایا و منافع را در پی خواهد داشت. در بخش زیر به برخی از این مزایا و منافع می‌پردازیم:

•    تولید

مدیریت، هماهنگی و نگهداری مناسب از ماشین‌آلات و تجهیزات مختلف، ارتباط مستقیمی با رسیدن به اهداف آرمانی در حوزه تولید دارد. هنگامی که یک شرکت یا کارخانه در شرایط بهینه و مطلوب قرار داشته باشد، احتمال اینکه تأخیرات و ناهماهنگی‌ها و مشکلات دیگر، باعث متوقف شدن چرخه تولید شوند بسیار کم خواهد بود. مدیریت کارآمد ماشین‌آلات و تجهیزات موجب خواهد شد که حتی در صورت بروز موانع و مشکلات نیز بتوانیم پیش از وخیم‌تر شدن اوضاع، آنها را برطرف کرده و از این طریق بر کیفیت و خروجی کار اضافه کنیم. علاوه بر این، وقتی ماشین‌آلات به‌درستی و با هماهنگی کار کنند، فشار کاری و روانی نیز بر نیروی انسانی کمتر خواهد شد. 

•    صرفه‌جویی

مدیریت و نگهداری درستِ ماشین‌آلات می‌تواند موجب پیش‌گیری از هزینه‌های گزاف برای تعمیر و تعویض آنها گردد. درست است که استخدام مدیر فنی و اجرای برنامه‌ها و طرح‌های مربوط به نگهداری ماشین‌آلات و تجهیزات، هزینه خاص خود را دارد، اما یک برآورد ساده نشان خواهد داد که هزینه این کار در درازمدت از هزینه تعویض و. تعمیر ماشین‌آلات بسیار کمتر و بصرفه‌تر خواهد بود. 

•    امنیت

مدیریت درست و ایجاد هماهنگی و نظم در بخش ماشین‌آلاتِ مورد استفاده در شرکت‌ها و کارخانجات، می‌تواند موجب پیش‌گیری از حوادث و اتفاقات ناگوار در محیط کاری گشته و با تآمین کردن سلامت کارکنان باعث افزایش بازده کاری آنان خواهد شد. کار در محیطی که دارای ایمنی است اثر مثبتی بر روحیه کارکنان داشته و دغدغه‌های اضافی را از ذهن و روان آنها خواهد زدود. در واقع، تخمین زده می‌شود که ۱۵ الی ۲۰ درصد از حوادث ناگوار در بخش‌های صنعتی، ارتباط مستقیمی با عدم مدیریت و نگهداری مناسب از ماشین‌آلات و تجهیزات دارد.

وظایف و مسئولیت‌های مدیر فنی ماشین‌آلات

مدیر فنی ماشین‌آلات دارای وظایف و مسئولیت‌هایی است که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
•    گردآوری اطلاعات و آمار مربوط به دستگاه‌ها و ماشین‌آلات و کدگذاری آنها و جدول‌بندی ویژگی‌ها و وضع فنی و کارآمدی و کیفیت توزیع آنها در سطح شرکت یا کارخانه
•    طراحی سیستم حفاظت و نگهداری از ماشین‌آلات مطابق با استانداردهای صنعتی
•    آموزش کارکنان در استفاده صحیح و بهینه از ماشین‌آلات و جلوگیری از فرسودگیِ زودرس آنها
•    هماهنگی جهت انجام تعمیرات مطابق با اصول فنی و تلاش جهت صورت پذیرفتن آنها در کوتاه‌ترین زمان ممکن
•    پیگیری جهت تهیه تدارکات و قطعات مورد نیاز ماشین‌آلات 
•    ارزیابی و تآیید ماشین‌آلاتی که به دلایل مختلف از دیگر شرکت‌ها و بخش‌ها اجاره می‌شود
•    برقراری هماهنگی‌های لازم میان تمامی بخش‌های اجراییِ ماشین‌آلات برای ارائه خدمات در زمینه فنی و داده‌های آماری
•    نظارت بر شیوه کار و بهره‌برداری از ماشین‌آلات و همچنین نحوه جابجایی و انتقال آنها در چارچوب دستورالعمل‌های استاندارد
•    تهیه و ارائه گزارش‌های روزانه، هفتگی و ماهانه از وضعیت کار و بازده ماشین‌آلات و دیگر مسائل مربوط به آنها
•    تشکیل پرونده‌های دقیق برای هر یک از دستگاه‌ها و ثبت مشخصات و سابقه و فعالیت‌های انجام‌شده بر روی آن و تعمیراتی که صورت پذیرفته است

مهارت‌ها، توانایی‌ها و ویژگی‌های لازم برای مدیر فنی ماشین‌آلات

مدیر فنی ماشین‌آلات باید دارای مهارت‌ها و ویژگی‌هایی باشد که مهم‌ترین آنها به قرار زیر است:

•    مهارت رهبری

مدیر فنی باید بتواند نیروهای تحت نظر خود را هدایت و رهبری کند. برخی از ویژگی‌های رهبری عبارت‌اند از خوش‌بینی، خودانگیختگی، همدلی، مهارت‌های سازماندهی و همچنین اعتمادپذیری. یک مدیر کارآمد باید الگوی مثبتی برای زیردستان خود ارائه دهد. مدیران نیرومند دید روشنی از اهداف خود دارند و دیگران را نیز در رسیدن به این اهداف بسیج و سازماندهی می‌کنند و به هر یک از آنان، وظیفه متناسب با او را محول می‌کند. مدیر باید بداند که چگونه انگیزه زیردستان را افزایش دهد، محیط کاری شفاف و روشنی ایجاد کند و نظم و انضباط را نیز برقرار کند. 

•    مهارت‌های ارتباطی

کسانی که از مهارت‌های ارتباطی برخوردار هستند می‌توانند در شرایط بحرانی و پرتنش، رفتار گیرایی داشته و در صورت وقوع مشکلات غیرمنتظره آرامش و خونسردی خود را از دست نمی‌دهند. این افراد در محیط کاری خود همواره از احترام بالایی برخوردارند. مدیر فنی ماشین‌آلات با زیردستان، همکاران، مدیران و دیگر دست‌اندکاران رابطه مناسب و مؤثری باید داشته باشند. یکی از مهارت‌هایی که در ایجاد ارتباط با دیگران بسیار سودمند است، مهارت شنیداری فعالاته است. کسانی که خوب گوش می‌کنند، احترام دیگران را برمی‌انگیزند. آنها تنها به سخنان و عقاید و نظرات خود فکر نمی‌کنند، بلکه با صبر و حوصله به‌دقت به نظرات دیگران نیز گوش فرا داده و یک مکالمه واقعی را رقم می‌زنند. 

•    مدیریت زمان

مدیر فنی ماشین‌آلات ممکن است همواره با مشکلات مختلف، تماس‌های تلفنی، دیدار با کارکنان و غیره درگیر باشد و مدیریت این موارد می‌تواند بسیار چالش‌برانگیز باشد. از این رو، مدیر فنی باید بگونه‌ای زمان را مدیریت کند که بتواند به همه این امور رسیدگی کند. مدیریت زمان عبارت است از نظم و انضباط و اختصاص دادن زمان مناسب به هری از امور و اولویت‌بندی زمان برای آنها. 

•    آموزش و انگیزش

مدیر فنی باید بتواند در عین آموزش مناسب افراد، انگیزه آنان برای کار را نیز افزایش داده و از این طریق بازده کاری آنان را نیز ارتقا دهد. او باید بتواند استعدادهای زیردستان خود را تشخیص داده و او را در مسیر موفقیت شغلی هدایت کند. تشخیص استعداد زیردستان، همچنین موجب می‌شود که هر یک از آنان در بخش متناسب خود فعالیت کرده و در نهایت، راندمان و کیفیت کار بیشتر شود. همچنین، مدیر فنی می‌تواند کارکنان باتجربه را به آموزش تازه‌کاران بگمارد. 

•    مهارت حل مسئله

یکی دیگر از مهارت‌های مهم برای مدیران فنی ماشین‌آلات، قدرت در حل مشکلات و مسائل است. شاید در نگاه نخست، این کار بسیار آسان به نظر برسد، اما در واقع این کار مستلزم برخورداری از مهارت‌های دیگری همچون تفکر انتقادی و تحلیلی است. برای حل یک مسئله باید ابتدا موقعیت را بخوبی ارزیابی کرده، تصمیم‌های مناسب را اتخاذ کرده و سپس به‌سرعت وارد عمل شد. 

•    انعطاف‌پذیری

چرخ صنعت همه‌روزه با سرعت بیشتری به گردش درمی‌آید و مدیران این بخش نیز نباید از آن عقب بمانند. با پیشرفت‌ها و تغییرات بسیاری که در عرصه فناوری و ماشین‌آلات صنعتی رخ می‌دهد مدیران باید سرعت خود را بیشتر کرده و با شرایط جدید سازگاری پیدا کنند. آنان اغلب باید قادر باشند که حالت و موقعیت کار خود را تغییر دهند، از نظرات و ایده‌های جدید استقبال کنند. داشتن انعطاف‌پذیریِ لازم، موجب می‌شود که اعتماد کارکنان به مدیران بیشتر شده و آینده شغلی آنان نیز بیش از پیش تضمین گردد. 

•    کارگروهی

کار گروهی است که شرکت‌ها و کارخانجات را به وجود می‌آورد. مدیران فنی می‌توانند با کار گروهی، بارش فکری ایجاد کرده و به راهکارهای بهتری برای بهبود شرایط کاری دست یابند. این کار، همچنین می‌تواند باعث رفع سوء تفاهمات و بدفهمی‌هایی که ممکن است در محیط کاری رخ دهد، شده و نگرش‌های منفی فردی را نیز از میان بردارد. 

•    تخصص فنی

مدیر فنی باید پیش و بیش از هر مهارت و دانشی، دانش تخصصی و فنی خود در رابطه با مدیریت و ماشین‌آلات را افزایش داده و به‌روز کند. این دانش و تخصص، علاوه بر دانش کتابی و آکادمیک، تجربه و اطلاعات تجربی را نیز شامل می‌شود. او باید بتواند دانش نظری خود را در مورد سیستم‌ها و ماشین‌آلات در میدان عمل نیز بکار گیرد. برخورداری از اطلاعات و دانش به‌روز باعث خواهد شد که  آموزش زیردستان نیز در اثر آن، سرعت و کیفیت بیشتری داشته باشد. 

تحصیلات لازم برای مدیر فنی ماشین آلات

کسانی که متقاضی این شغل هستند باید حداقل دارای مدرک کارشناسی در یکی از رشته‌های مهندسی ماشین‌آلات (کشاورزی، صنعتی، دریایی و ...)، مهندسی مکانیک، مدیریت صنعتی و دیگر رشته‌های مرتبط با مدیریت و ماشین‌آلات باشند. ضمنا داشتن سابقه و تجربه کافی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. پیشرفت کاری کسانی که مدارک تحصیلی بالاتری دارند، با سهولت و سرعت بیشتری انجام می‌پذیرد. 

بازار کار و وضعیت استخدام مدیر فنی ماشین آلات

مدیران فنی ماشین‌آلات می‌توانند در بخش‌های مختلف صنعتی دولتی و خصوصی اعم از راه‌سازی، معدن، عمران و دیگر بخش‌ها مشغول به کار شوند. آنها همچنین می‌توانند در بخش کشاورزی و دریایی نیز به فعالیت بپردازند. 

میزان درآمد مدیر فنی ماشین آلات

مدیران فنی ماشین‌آلات بسته به میزان سابقه، سطح تحصیلات، شهر محل فعالیت، بخش صنعتی و نوع قرارداد خود درآمدهای متفاوتی به دست می‌آورند. به دلیل عدم وجود آمارها و اطلاعات رسمی و موثق در ایران، خبری از میزان درآمد این مدیران در دست نیست. اما در خارج از ایران و مطابق با آمار سایت پِی‌اسکِیل، متوسط درآمد سالانه این مدیران برابر با ۶۴۴۸۱ دلار می‌باشد.     

برای استفاده از سایت لطفا از مرورگر کروم استفاده کنید.
باز کردن کروم
دریافت کروم
نه بعدا
برای استفاده از سایت لطفا مرورگرتان را بروزرسانی کنید.
به روز رسانی
نه بعدا