36

موقعیت شغلی و آگهی استخدام کارشناس تحلیل داده

کارمند
صداقتی تهران، تهران
تهران، تهران
نیمه وقت
2 سال پیش
کارشناس ارز دیجیتال - دلتا سورس
دلتا سورس تهران، تهران
تهران، تهران
نیمه وقت
3 سال پیش
3 سال پیش
تحلیلگر داده - شاتل
شاتل تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
کارشناس تحلیل داده (Data Analyst) - نوبار
نوبار تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
3 سال پیش
3 سال پیش
Data Scientist - پینکت
پینکت تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
تحلیل گر داده(آقا) - مهیمن
مهیمن تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
Data Analyst - رایان مبین ایرسا
رایان مبین ایرسا تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
3 سال پیش
Big Data Engineer - سان
سان تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
کارشناس علم داده (Data Science) - پرهام
پرهام تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
3 سال پیش
کارشناس علم داده (Data Science) - پرهام
پرهام تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
Business Data Analyst - تخفیفان
تخفیفان تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
3 سال پیش
Big Data Engineer - سان
سان تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
کار آموز Data Science - سان
سان تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
توضیحات

استخدام کارشناس تحلیل داده / استخدام تحلیلگر داده

طی سال‌های اخیر همزمان با پیشرفت فناوری و تکنولوژی مشاغل جدیدی روی کار آمده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به مشاغل مرتبط با علم داده (Data Science) مثل مهندس داده، دانشمند داده و تحلیلگر داده اشاره کرد. درست است که بین مهارت‌ها و وظایف هر سه شغل اشتراکات زیادی وجود دارد اما این سه موقعیت شغلی کاملاً با هم متفاوت هستند. در این بخش به بررسی شغل کارشناس تحلیل داده یا تحلیلگر داده (به انگلیسی: Data Analyst) خواهیم پرداخت. اما پیش از آن‌که شرایط لازم برای احراز شغل و استخدام کارشناس تحلیل داده را بررسی نماییم، بیایید ببینیم که اصلاً به چه کسی تحلیل‌گر داده می‌گویند؟ 

تحلیلگر داده کیست؟

تحلیلگران داده، در واقع به‌عنوان سرویس‌دهنده برای دانشمندان ‌داده به‌حساب می‌آیند. یک دانشمند داده نیاز به طیف گسترده‌ای از مهارت‌ها و توانایی‌ها دارد تا از این طریق داده‌های به هم‌ریخته را تجزیه‌ و تحلیل کند. انجام این کار بر عهده‌ی تحلیل‌گر داده است. تحلیل‌گران داده پس از جمع‌آوری داده‌ها به پردازش، تجزیه و تحلیل آماری آن‌ها می‌پردازند و از بین آن‌ها روابط پنهان را کشف می‌نمایند. در تعریفی ساده‌تر می‌توان گفت که مدیرانی که اقدام به استخدام تحلیلگر داده می‌نمایند، از آن‌ها یک کار مهم می‌خواهند. آن هم این است که یک تحلیل‌گر داده بتواند پس از دریافت داده‌های خامی که در اختیارش قرار می‌گیرد، آن‌ها را به دانشی قابل فهم تبدیل نمایند و در اختیار مدیر مافوق قرار دهد. حال مدیران با استفاده از این دانش جدید می‌توانند تصمیمات مناسب‌تری اتخاذ نمایند. تصمیماتی که منجر به کاهش هزینه‌ها، افزایش درآمد و در نتیجه سوددهی بیش‌تر در کسب و کار شود.

بررسی عمیق نقش تحلیل‌گر داده در سازمان

خب بیایید تا کمی عمیق‌تر راجع‌ به نقش تحلیل‌گر داده در سازمان‌ها صحبت کنیم. در واقع، یک کسب و کار سنتی پس از استخدام یک کارشناس تحلیل داده می‌تواند از شکل سنتی خود خارج شده و به یک تجارت داده محور تبدیل شود. شرکت‌هایی که تیم فنی و تجاری را از هم جدا نموده‌اند می‌توانند از این کارشناسان به‌عنوان یک پل ارتباطی حیاتی در همین راستا استفاده نمایند. البته تحلیل‌گر داده در نقش یک ارتباط دهنده باید به ابزارها و تکنیک های فنی در سازمان مسلط باشد. 
با استخدام کارشناس تحلیل داده در سازمان، دیگر جایی برای شک و تردید در تصمیمات تجاری باقی نمی‌ماند. چراکه تحلیل‌گران داده با استفاده از آنالیز داده‌ها و ارائه‌ی نتایج به سوالات و تصمیمات شما پاسخ می‌دهند و در نهایت به پیشرفت کل سازمان کمک می‌کنند. این تحلیل‌گران به صورت جداگانه به تمام اعضای سازمان در جهت رشد و بهینه شدن کمک می‌کنند. در انتهای کار هم به‌عنوان پل ارتباطی موثر بین تیم‌های مختلف سازمانی ظاهر می‌شوند. مثلاً به بازاریاب‌ها در شرکت کمک می‌کنند تا بدانند که چگونه از داده‌های تجزیه و تحلیل شده جهت کمک به راه‌اندازی کمپین بعدی خود استفاده نمایند. یا این‌که به مدیرعاملان کمک می‌کنند تا دلایل رشد شرکت خود را بهتر بشناسند. یا اینکه به یک نماینده‌ی فروش کمک می‌کنند تا بدانند که چه گروهی را به‌‌عنوان بازار هدف برای رسیدن به فروش بیش‌تر انتخاب نمایند. 

مهارت‌های مورد نیاز برای استخدام تحلیلگر داده

دقت داشته باشید که نیازهای هر شرکت و سازمانی با دیگری کاملاً متفاوت است. بنابراین لازم است تا کارشناسان تحلیل داده از مهارت‌های متناسب با نیازهای خاص در سازمان‌ها برای پیشبرد امور برخوردار باشند. اما به طور کلی از جمله قابلیت‌هایی که برای استخدام تحلیلگر داده مورد نیاز می‌باشد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
    دقت به جزئیات
    لذت بردن از کشف و حل مشکلات
    توانایی کار در تیم‌ها به سمت یک هدف مشترک
    امکان تغییر جهت فوری بر اساس تجزیه و تحلیل داده‌ها
    مهارت‌های ارائه و ارتباط بین فردی قوی به صورت شفاهی و کتبی
    برخورداری از تفکر انتقادی و امکان برقراری ارتباط بین یافته‌ها و ایده‌های پیچیده به زبان ساده
    قادر به کار در شرایط استرس‌زا، هنگامی که هر چه سریع‌تر به اطلاعات جدیدی از داده‌ها نیاز است.
    توانایی تحلیل و شناخت مشکلات و شناسایی بهترین راه‌حل‌ها برای آن‌ها با استفاده از داده‌های موجود
برخی دیگر از مهارت‌های تخصصی‌تر که برای استخدام کارشناس تحلیل داده مورد نیاز می‌باشد، موارد زیر هستند:
    جهت پاکسازی و سازماندهی داده‌های خام از دانش فنی و نرم‌افزاری (PYTHON & R) برخوردار باشد.
    جهت ارائه‌ی نتایج آنالیزهای تکنیکال برای مشتریان خارجی یا تیم های داخلی، با مهارت‌های ارائه(Presentation Skills) به خوبی آشنا باشد.
    برای کمک به تفسیر شرکت و تصمیم‌گیری با استفاده از داده‌ها، مهارت های تصویرسازی(Data Visualization Skills) و داشبوردسازی داده‌ها را بداند.
    برخورداری از دانش ریاضیات و آمار و توانایی استفاده از آن؛ مثلاً برای آن‌که بتواند از آمارهای توصیفی جهت دستیابی به یک تصویر بزرگ استفاده کند به دانش آماری نیاز دارد. 

برای استخدام کارشناس تحلیل داده چه وظایفی مدنظر می‌باشد؟

یک تحلیلگر داده برای آن‌که در زمینه‌ی تجزیه و تحلیل داده‌ها موفق عمل نماید، باید بتواند وظایف خاصی را به انجام برساند. موارد زیر برخی از وظایف لازم برای استخدام تحلیلگر داده می‌باشند:
    استفاده از ابزارها و روش‌های استاندارد آماری برای تجزیه و تحلیل داده‌ها 
    جهت هر چه ‌بهتر شدن روندهای موجود، بتواند تمام فرصت‌های جدید را شناسایی کند.
    کارشناس تحلیل داده باید بتواند داده‌ها را از بین منابع اولیه و حتی ثانویه جمع‌آوری نماید.
    با استفاده از تفکر نقادانه و ابزارهای کمکی برای شناسایی و کشف روندها، همبستگی‌ها و الگوها
    تعامل پایدار و خوب با مدیران، کارکنان و تمام بخش‌های مربوط به فناوری اطلاعات در سازمان، جهت تعیین اهداف اولیه 
    برای کمک به تصمیم‌گیری مدیران، بتواند به تهیه و تنظیم گزارش‌های مختصر و مفید که درعین‌ حال کامل و جامع هم باشند، بپردازد.
    ایجاد و طراحی پایگاه داده‌هایی که بتواند به کمک آن‌ها دانش استخراج ‌شده را ذخیره‌سازی نماید و در زمان موردنیاز از آن‌ها استفاده کند.
    تحلیل‌گر داده باید بتواند که داده‌ها را به‌خوبی پاک‌سازی کند؛ مثلاً لازم است تا داده‌های تکراری را حذف کند و داده‌های مشکل‌دار را ترمیم کند. همچنین بتواند داده‌هایی که دارای مقادیر غلط یا خالی هستند را با مقادیر صحیح یا مقادیری همچون میانگین، یا اعداد تصادفی جایگزین نماید.

دانش و مدرک تحصیلی مورد نیاز برای استخدام تحلیلگر داده چیست؟

از آن‌جایی که کار تحلیل داده‌ها با آمار و ارقام مختلف سروکار دارد، لازم است تا برای استخدام شدن در شغل کارشناسی تحلیل داده از دانش ریاضیاتی و آماری خوبی برخوردار بود. لذا برای استخدام کارشناس تحلیل داده در شرکت‌ها اولویت با کسانی خواهد بود که در رشته‌های آمار، ریاضی، علوم کامپیوتر و علوم مرتبط با حوزه‌ی فناوری اطلاعات تحصیل کرده باشند. حداقل مدرک مورد نیاز برای کسب این جایگاه شغلی، مدرک لیسانس یا کارشناسی است. اما با توجه به ظرافت و اهمیت کار تحلیل داده‌ها، معمولاً افراد با مدرک کارشناسی ارشد در اولویت بیش‌تری برای جذب و استخدام در این موقعیت شغلی هستند.

میزان حقوق پرداختی برای استخدام کارشناس تحلیل داده چقدر است؟

همان‌طور که در ابتدای مطلب گفتیم شغل کارشناس تحلیل داده از جمله مشاغل نوظهور می‌باشد، که هنوز بسیاری از کسب و کارها در ایران شناخت کافی راجع به اهمیت این موقعیت شغلی ندارند. بنابراین آمار و ارقام دقیقی از میزان درآمد این جایگاه شغلی در داخل کشور وجود ندارد. اما به نقل از وب‌سایت معتبر iransalary شغل تحلیل داده در رده‌ی مشاغل آبی قرار دارد. شاغلینی که در این رده قرار دارند از یک مهارت تخصص خاص برخوردارند و بر عملکرد افراد دیگر نظارت ندارند. می‌توان میزان حقوق این گروه شغلی را در سایت iransalary مشاهده نمایید. شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف با توجه به شناخت و اهمیتی که برای این تحلیلگران قائل هستند، پرداختی‌های متفاوتی را برای آن‌ها در نظر می‌گیرند. اما طبق آخرین آمارهای اعلام شده در سال ۲۰۲۰ از سایت Glassdoor متوسط پرداختی برای استخدام تحلیلگر داده ۶۲.۴۵۳ دلار در سال در ایالات متحده می‌باشد. 
تمام مواردی که در این بخش به آن‌ها اشاره شد از جمله شرایط لازم برای احراز شغل کارشناس تحلیل داده هستند. فراموش نکنید که کار با داده‌ها و تحلیل آن‌ها برای کمک به سازمان‌ها در راستای بهبود فرآیندهای تصمیم گیری، بسیار هیجان انگیز و لذت‌بخش خواهد بود که در حال حاضر فرصت‌های شغلی بسیاری را پیش رو دارد. می‌توان امیدوار بود که تا چند سال آینده شاهد افزایش درخواست استخدام و بکارگیری تحلیل‌گران داده در مشاغل و کسب و کارهای مختلف باشیم. اگر شما هم به این زمینه‌ی شغلی علاقه‌مند هستید، می‌توانید برای رسیدن به آن مهارت‌ها و تخصص‌هایی را که راجع به آن‌ها صحبت کردیم را به دست آورید و در آینده‌ای نه‌چندان دور به عنوان یک کارشناس تحلیل داده وارد بازار کار شوید.

برای استفاده از سایت لطفا از مرورگر کروم استفاده کنید.
باز کردن کروم
دریافت کروم
نه بعدا
برای استفاده از سایت لطفا مرورگرتان را بروزرسانی کنید.
به روز رسانی
نه بعدا