19

موقعیت شغلی و آگهی استخدام کارشناس تحقیق بازار

تولیدکننده محتوا - درسا صنعت تهران
درسا صنعت تهران تهران، تهران
تهران، تهران
نیمه وقت
3 سال پیش
3 سال پیش
کارشناس تحقیقات و نوآوری - شاتل
شاتل تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
کارشناس رصد بازار - طرفه نگار
طرفه نگار تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
کارشناس تحلیل بازار (اصفهان) - سی پل
سی پل تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
کارشناس تحلیل بازار - مزمز
مزمز تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
3 سال پیش
3 سال پیش
3 سال پیش
مشاور تحقیقات بازار - گروه الرافدین
گروه الرافدین تهران، تهران
تهران، تهران
نیمه وقت
3 سال پیش
3 سال پیش
3 سال پیش
مدیر تحقیقات بازار - ایران تام
ایران تام تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
کارمند تحقیقات بازار - مزمز
مزمز تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
3 سال پیش
کارشناس تحقیقات بازار - هایمارت
هایمارت تهران، تهران
تهران، تهران
تمام وقت
3 سال پیش
3 سال پیش
3 سال پیش
توضیحات

استخدام کارشناس تحقیق بازار

کارشناس تحقیق بازار شرایط بازار را بررسی می‌کند تا فروش بالقوه‌ی یک محصول یا سرویس را بررسی کند. او در یافتن جامعه‌ی مصرف‌کننده‌، محصولات یا خدمات مورد نیاز مصرف‌کننده و قیمت‌گذاری به شرکت‌ها یا سازمان‌ها کمک می‌کند. کارشناس تحلیل اقتصادی یا تحلیلگر اقتصادی با تجزیه و تحلیل اطلاعات مرتبط، به شرکت‌ها و سازمان‌ها کمک می‌کند که بهترین تصمیمات را در حوزه‌ی کسب و کار خود بگیرند. او با توجه به دانش و مهارت خود و تجزیه و تحلیل اطلاعات و داده‌های در دسترس و بازارهای مالی، به شرکت‌ها و افراد حقیقی و حقوقی در خصوص تصمیم‌گیری‌های مالی و سرمایه‌گذاری مشاوره می‌دهد. ممکن است این مشاوره‌ها در حوزه‌های مختلف سرمایه‌گذاری سهام، اوراق قرضه، طلا، مسکن و سایر انواع سرمایه‌گذاری باشد. یک تحلیلگر اقتصادی برای مشاوره‌ی درست دادن به افراد یا شرکت‌ها در راستای تصمیم‌های مربوط به سرمایه‌گذاری‌شان باید علم اقتصاد و کسب و کار را خوب بشناسد. در ادامه به شروط لازم برای ورود به این رشته و وضعیت استخدام کارشناس تحقیق بازار و تحلیل اقتصاد می‌پردازیم.

وظایف و مسئولیت‌های کارشناس تحقیق بازار

•    زیر نظر گرفتن و پیش‌بینی الگوهای فروش و بازاریابی
•    سنجش کارآمدی برنامه‌ها و استراتژی‌های بازاریابی
•    ابداع و ارزیابی روش‌های جمع‌آوری اطلاعات، مثل تحقیق، پرسشنامه و نظرسنجی
•    جمع‌آوری اطلاعات درباره‌ی مشتری‌ها، رقبا و شرایط بازار
•    تحلیل اطلاعات با استفاده از نرم‌افزار آماری
•    تبدیل اطلاعات و یافته‌های پیچیده به اطلاعات قابل‌فهم در قالب جدول، نمودار و گزارش‌های مکتوب
•    تهیه‌ی گزارش و ارائه‌ی نتایج به مشتریان و مدیریت
کارشناسان تحقیق بازار با تحقیق و جمع‌آوری اطلاعات به یک شرکت یا سازمان کمک می‌کنند بازار محصولات یا خدماتش را پیدا کند. آنها درباره‌ی جمعیت‌شناسی، اولویت‌ها، نیازها و رفتار خرید مشتری اطلاعات جمع‌آوری می‌کنند. و این جمع‌آوری اطلاعات را از راه‌های متفاوتی مثل مصاحبه، پرسشنامه، تحقیقات تحلیل بازار، نظرسنجی‌های عمومی و بررسی پیشینه‌ی پژوهش‌ها انجام می‌دهند.
این کارشناسان به یک شرکت یا سازمان کمک می‌کنند، با تحقیق درباره‌ی رقبای آنها و تحلیل قیمت‌ها، فروش و روش‌های بازاریابی‌شان، جایگاه خود را در بازار پیدا کنند. با استفاده از همین اطلاعات، آنها همچنین می‌توانند بازارهای بالقوه، میزان تقاضای محصول و قیمت‌ها را تعیین کنند. آنها با دانش نسبت به جامعه‌ی مصرفی مورد نظر بروشور و آگاهی‌های تبلیغاتی، برنامه‌های فروش و تبلیغ محصول را توسعه می‌دهند. 
کارشناسان تحقیقات بازار با استفاده از تکنیک‌ها و نرم‌افزارهای آماری اطلاعات را ارزیابی می‌کنند. آنها باید اطلاعات را برای مشتری تفسیر کنند و الگوهای آینده را پیش‌بینی کنند و برای ارائه‌ی نتایج تحقیقات‌شان از جدول، نمودار و یک سری ابزارهای تصویری دیگر می‌کنند.

مهارت‌ها و ویژگی‌‌های کارشناس تحقیق بازار

کارشناسان تحقیق بازار به طور معمول به تفکر، جلب رضایت و سازماندهی علاقه دارند. علاقه به تفکر آن بخش تمرکز روی تحقیق، پژوهش و بالا بردن درک از قوانین طبیعی یک کارشناس تحقیق بازار را می‌سازد. علاقه به جلب رضایت توانایی تاثیرگذاری، انگیزه‌دهی و فروختن به مردم را در او به وجود می‌آورد و علاقه به سازماندهی بیانگر تمرکز بر کار با اطلاعات و فرآیندها برای حفظ نظم شرایط است.
از جمله مهارت‌های یک کارشناس تحقیق بازار می‌توان به این موارد اشاره کرد:
•    مهارت‌های تحلیلی؛ یک کارشناس تحقیق بازار باید بتواند حجم زیادی از داده‌ها و اطلاعات را بفهمد.
•    مهارت‌های ارتباطی؛ او در زمان جمع‌آوری اطلاعات، تفسیر داده‌ها و ارائه‌ی نتایج به مشتری‌ها به مهار‌ت‌های ارتباطی قوی نیاز دارد.
•    مهارت‌های تفکر نقادانه؛ باید بتواند تمام اطلاعات در دسترس را ارزیابی کند تا بهترین استراتژی بازاریابی برای یک شرکت یا سازمان را پیدا کند.
•    جزئی‌نگر؛ کارشناسان تحقیق بازار باید به جزئیات دقت داشته باشند، چرا که اغلب با تحلیل دقیق اطلاعات سر و کار دارند.

دانش و تحصیلات مورد نیاز کارشناس تحقیق بازار

بیشتر کارشناسان تحقیق بازار برای ورود به بازار کار به یک مدرک کارشناسی در تحقیقات بازار یا رشته‌ای مرتبط نیاز دارند. بسیاری در رشته‌هایی چون آمار، ریاضیات و علم کامپیوتر مدرک دارند. سایرین هم در مدیریت اجرایی کسب و کار، علوم اجتماعی یا ارتباطات تجربه دارند. این دسته حتماً باید یک سری دوره کلاس‌های آمار، روش تحقیق و بازاریابی را پشت سر بگذارند. کلاس‌هایی در رابطه با ارتباطات و علوم اجتماعی مثل اقتصاد، روانشناسی و جامعه‌شناسی هم مهم است. مشاغل تحقیقاتی رده‌بالا اغلب مستلزم مدرک کارشناسی ارشد است. بعضی از دانشگاه‌ها گاهی برنامه‌های تحصیلات عالی هم در رشته‌های تحقیق بازار برگزار می‌کنند، اما بسیاری از کارشناسان تحقیقات بازار در رشته‌هایی مثل آمار و بازاریابی مدرک می‌گیرند یا مدرک کارشناسی ارشد رشته‌ی اِم‌بی‌اِی را می‌گیرند. مهارت‌های تحلیلی و ریاضی قوی هم برای این کار نیاز است. 
کارآموزی یا داشتن تجربه‌ی کاری در کسب و کار، بازاریابی یا فروش همیشه به نفع کارشناسان تحقیق بازار است. تجربه‌ی کاری در مشاغل دیگری که نیاز به تحلیل اطلاعات، گزارش‌نویسی یا بررسی یا جمع‌آوری اطلاعات دارد هم می‌تواند مفید باشد. 

بازار کار و وضعیت استخدام کارشناس تحقیق بازار

از آنجایی که بیشتر صنایع به تحقیق بازار احتیاج دارند، استخدام کارشناس تحقیقات بازار در تمام ابعاد اقتصاد صورت می‌گیرد. از جمله صنایعی که بیشترین میزان استخدام کارشناس تحقیق بازار را دارند، می‌توان به سرمایه‌گذاری و بیمه، مدیریت، خدمات مشاوره‌ی فنی و علمی، عمده‌فروشی، مدیریت شرکت‌ها و تشکیلات اقتصادی و تولید اشاره کرد. 
بعضی از کارشناسان تحقیقات بازار برای شرکت‌ها روی الگوها تحقیق می‌کنند. عده‌ای دیگر برای شرکت‌های مشاوره که کار تحقیقات بازار را برای مشتریان مختلف انجام می‌‌دهند. آنهایی هم که به طور تمام‌وقت در دولت، شرکت‌ها یا دانشگاه کار می‌کنند، به طور پاره‌وقت کار مشاوره انجام می‌دهند. کارشناسان تحقیق بازار به طور کلی کارشان را به تنهایی و با رایانه انجام می‌دهند و اطلاعات را جمع‌آوری و تحلیل می‌کنند و گزارش می‌نویسند. عده‌ای اما برای جمع‌آوری اطلاعات و داده‌ها به طور مستقیم با مردم در ارتباط هستند. ساعات کاری معمولاً همان ساعات تمام‌وقت اداری است، اما عده‌ای شاید به خاطر فشار و حجم بالای کار اضافه‌کاری کنند. 
پیش‌بینی شده است که استخدام کارشناس تحقیقات بازار تا سال 2022 با رشد سی و دو درصدی مواجه شود. دلیل این پیشرفت شغلی هم در واقع افزایش مصرف اطلاعات و تحقیقات بازار در تمام صنایع برای درک نیازها و خواسته‌های مشتریان و ارزیابی کارآمدی استراتژی‌های کسب و کار و بازاریابی است. 
شرکت‌ها روز به روز بیشتر برای توسعه‌ی استراتژی‌های پیشرفته‌ی بازاریابی به سراغ تحقیق بر رفتار مصرف‌کننده می‌روند. در واقع با این کار راحت‌تر می‌توانند مستقیماً با جامعه‌ی مصرفی مورد نظر خود در ارتباط باشند. به‌علاوه اینکه تحقیقات بازار به شرکت‌ها و سازمان‌ها این امکان را می‌دهد که هزینه‌هایشان را کاهش دهند. همچنین از میزان رضایت مشتری باخبر شوند و بازخورد بگیرند تا بتوانند محصولات یا خدمات‌شان را بهتر کنند. و به این ترتیب از رقبای خود سبقت بگیرند. چشم‌انداز کلی بازار کار تحقیقات بازار به نظر می‌رسد که خوب است. رشد سریع استخدام کارشناس تحقیق بازار در بیشتر صنایع نشان می‌دهد که فرصت‌های شغلی زیادی برای این رشته وجود دارد. 

برای استفاده از سایت لطفا از مرورگر کروم استفاده کنید.
باز کردن کروم
دریافت کروم
نه بعدا
برای استفاده از سایت لطفا مرورگرتان را بروزرسانی کنید.
به روز رسانی
نه بعدا