9

موقعیت شغلی و آگهی استخدام تبریز

مدیر فروش
بقا صنعت شمالغرب آذربایجان شرقی، تبریز
آذربایجان شرقی، تبریز
تمام وقت
4 روز پیش
کارمند اداری بصورت غیرحضوری
ایده پردازان توسعه وب ایران آذربایجان شرقی، تبریز
آذربایجان شرقی، تبریز
1 ماه پیش
فوری
برنامه‌نویس Asp.net MVC (تبریز)
آلتین فناور آینده نو (آی نو) آذربایجان شرقی، تبریز
آذربایجان شرقی، تبریز
تمام وقت
1 ماه پیش
فوری
مدیر تبلیغات - تبریز
ایپک یولی آراز آذربایجان شرقی، تبریز
آذربایجان شرقی، تبریز
تمام وقت
2 ماه پیش
کارشناس ارشد برنامه نویس C#.Net-Asp.Net Mvc
آلتین فناور آینده نو (آی نو) آذربایجان شرقی، تبریز
آذربایجان شرقی، تبریز
تمام وقت
3 ماه پیش
فوری
کارشناس ارشد Ui/Ux (React)
آلتین فناور آینده نو (آی نو) آذربایجان شرقی، تبریز
آذربایجان شرقی، تبریز
تمام وقت
3 ماه پیش
فوری
کارشناس وردپرس(تبریز)
چارکو آذربایجان شرقی، تبریز
آذربایجان شرقی، تبریز
تمام وقت
4 ماه پیش
کارشناس وردپرس
رایتک آذربایجان شرقی، تبریز
آذربایجان شرقی، تبریز
نیمه وقت
5 ماه پیش
برنامه‌نویس ارشد اندروید
رایتک آذربایجان شرقی، تبریز
آذربایجان شرقی، تبریز
نیمه وقت
5 ماه پیش
توضیحات

وضعیت استخدام در شهر تبریز

شهر تبریز به عنوان مرکز استان آذربایجان شرقی با مساحتی حدود ۱۲۰۰ کیلومتر مربع، یکی از کلان‌شهرهای مهم ایران و از اصلی‌ترین قطب‌های اقتصادی در کشور به شمار می‌آید. این شهر بعد از تهران و مشهد به عنوان سومین شهر بزرگ ایران می‌باشد و همچنین عنوان چهارمین شهر پرجمعیت در ایران را پس از شهرهای تهران، مشهد و شیراز به خود اختصاص داده است. بر اساس آخرین آمار ثبت شده در مرکز ثبت ‌احوال آذربایجان شرقی، جمعیت این استان ۴ میلیون و ۶۴۰ نفر اعلام شده است که از این تعداد یک میلیون و ۷۹۹ هزار و ۹۳ نفر در تبریز زندگی می‌کنند. حدود ۷۰ درصد از جمعیت این استان را گروه سنی ۱۵ تا ۶۵ سال تشکیل می‌دهند و یک سوم از این جمعیت فعال شاغل هستند. برای بررسی وضعیت اشتغال و استخدام در شهر تبریز، قبل از هر چیزی نگاهی به تاریخچه‌ی آن خواهیم می‌اندازیم.

تاریخچه تجارت و اشتغال در شهر تبریز

اشتغال در شهر تبریز از روزگاران گذشته تا به امروز بیش‌تر در زمینه‌ی تجارت و بازرگانی بوده است. شاید بتوان دلیل این امر را نزدیکی با روسیه و عثمانی و ارتباط با کشورهای اروپایی دانست. اهمیت ژئوپولیتیک و ژئواکونومیک استان آذربایجان شرقی و شهر تبریز از زمان جاده‌ی ابریشم تاکنون موجب شده است که این منطقه محور ارتباط خاور دور با قلب آسیا باشد. تبریز به دلیل دارالسلطنه شدن و رونق راه تجاری طرابوزان-تبریز از قرن نوزدهم و اوایل حکومت قاجارها از جایگاه تجاری بسیار خوبی برخوردار گشت. در دوره‌ی قاجاریه تبریز پس از تهران مركز مهم‌ترین وقایع كشور گردید. زمان حکومت عباس میرزا و هنگامی که جنگ‌های طولانی میان ایران و روس درگرفت، قورخانه و كارخانه‌های مهمات‌سازی در این شهر احداث شدند و بر اهمیت تبریز افزوده شد. سال ۱۳۴۵ صنایعی همچون تراکتورسازی و ماشین‌سازی با مشارکت گسترده‌ی کشورهای چك و اسلواكی، رومانی و آلمان در تبریز توسعه‌ یافتند.

وجود صنایع متنوع و معتبر در شهر تبریز و اشتغال‌زایی

تبریز به علت موقعیت خاص جغرافیائی و تنوع توپوگرافیکی از مناطق مهم کشور است. امروزه بیش از ۴۰ درصد جمعیت استان آذربایجان شرقی در شهر تبریز زندگی می‌کنند. علت آن هم مهاجرت نیروی کار از نقاط مختلف استان به این شهر می‌باشد. در حقیقت، امروزه بیش از ۵۵ درصد کارگاه‌های مهم و بزرگ صنعتی استان آذربایجان شرقی در شهر تبریز واقع شده‌اند. بسیاری از صنایع معتبر و معروف در زمینه‌ی مواد شیمیایی، ماشین‌آلات نساجی، فلزات اساسی، مواد غذایی، فرش و مواد کانی غیرفلزی با تولید انبوه در این شهر هستند. از این تولیدات برای مصارف داخلی و صادرات استفاده می‌شود. همین امر زمینه‌ی اشتغال افراد بسیاری را مهیا ساخته و تغییرات مثبتی را در وضعیت استخدام تبریز به وجود آورده است. در حال حاضر این استان با دارا بودن مراکز مهم صنعتی و تمرکز بر صنایع سنگین، تولید ماشین‌آلات و تجهیزات یکی از برترین قطب‌های صنعتی کشور محسوب می‌شود. 
سه محور تبریز-میانه، تبریز-مرند و تبریز-مراغه، بخش عمده‌ی واحدهای صنعتی استان را به خود اختصاص داده‌اند. از آنجایی که این محورها در مسیر جاده‌ی ایران-اروپا قرار دارند از اهمیت مضاعفی برخوردار هستند. البته کارخانجات و واحدهای تولیدی منحصر به فرد در زمینه‌های دیگری همچون فولاد، پتروشیمی، پالایشگاه، صنایع خودروسازی، ماشین‌آلات نساجی و قطعات خودرو نیز در این مناطق واقع شده‌اند. روزانه تعداد زیادی آگهی استخدام در تبریز از سوی این مراکز در فضای وب و اینترنت منتشر می‌شود. همان‌طور که می‌دانید چرم تبریز بسیار معروف، باکیفیت و نسبت به دیگر رقبا پیشتاز بازار است. اشتغال در صنایع دستی بسیاری همچون سرامیک، سفال، جواهرآلات و نقره‌کاری در تبریز رونق دارد. اما فرش دست‌باف تبریز و مراغه به علت طراحی ویژه و کیفیت بالا دارای شهرت جهانی است و از مهم‌ترین صادرات صنایع دستی در آن می‌باشد. این مورد هم یکی از منابع قابل توجه ارزی در این شهر به شمار می‌آید. 

آینده اشتغال و استخدام تبریز چگونه خواهد بود؟

با توجه به آخرین آمارهای اعلام شده در سال ۱۳۹۷، نرخ بیکاری در استان آذربایجان‌شرقی ۱۰.۹ درصد اعلام شده است که از میانگین نرخ بیکاری کشور پایین‌تر بوده است. با توجه به اینکه مدیران توانمند و موثری در راس مراکز اقتصادی استان آذربایجان شرقی و شهر تبریز قرار دارند، انتظار می‌رود که در آینده وضعیت از این هم بهتر شود. طی سال‌های گذشته مشکلاتی در واحدهای تولیدی از جمله تولید سیمان، شرکت‌های داروسازی و نیروگاه تبریز وجود داشته است. اما اکنون با نگاه‌های توسعه‌گرایانه‌ی بسیاری از مدیران لایق، مشکلات مراکز تولیدی همچون داروسازی دانا، کلر پارس و سیمان صوفیان، مرتفع شده‌اند. استان آذربایجان شرقی دارای ۳۶ شهرک‌صنعتی، ۱۷ ناحیه‌ی صنعتی و یک شهرک سرمایه‌گذاری خارجی است. ۴۵هزار کارگاه کددار و بسیاری از کارخانجات مادر در این استان هستند. با این اوصاف می‌توان پیش‌بینی کرد که میزان تقاضا برای جذب نیرو و استخدام در شهر تبریز رشد خوبی داشته باشد. 
در حال حاضر، مبحث گردشگری نیز می‌تواند به عنوان یکی از منابع مهم کسب درآمد برای تبریز به حساب آید. به گونه‌ای که گفته می‌شود ورود گردشگران به این شهر برابر با صادرات نفت می‌تواند درآمدزا باشد و این یک فرصت طلایی برای تبریز می‌باشد. بنابراین آموزش فرهنگ ارتباط و برخورد با گردشگران می‌تواند مزایای بسیار خوبی را برای این شهر به ارمغان آورد. از جمله این امتیازات می‌توان به معرفی جاذبه‌های گردشگری تبریز، جذب هرچه بیشتر توریست، گردش مالی و ... اشاره کرد. این موضوع می‌تواند به افزایش فرصت شغلی در تبریز کمک بسیاری نماید. 
علاوه بر موارد فوق‌الذکر، با توجه به ورود تکنولوژی و فناوری به اکثر مشاغل امروزی می‌توان گفت که بسیاری از مشاغل چه در تبریز و چه در ایران به سبک‌های جدید تغییر یافته است. بررسی بانک مشاغل تبریز نیز نشان می‌دهد که میزان تقاضا برای استخدام در چنین مشاغلی با افزایش تقاضا همراه است.

بهترین فرصتهای شغلی در تبریز را در چراغ جستجو کنید!

با توجه به مراکز صنعتی بزرگ و معتبری که در شهر تبریز و استان آذربایجان شرقی وجود دارد، جذب نیروهای متخصص برای آن‌ها یقیناً به سادگی امکان‌پذیر نخواهد بود. لذا وجود بستری مناسب برای استخدام و کاریابی در تبریز می‌تواند تا حد زیادی این مشکل را برطرف نماید. چراغ به عنوان پیشرفته‌ترین سامانه‌ی آموزش، استخدام و کاریابی در ایران لیستی از بهترین آگهیهای استخدامی در تبریز را در اختیار کارجویان قرار داده است. کارفرمایان و کارجویان تبریزی می‌توانند با ثبت‌نام در سامانه‌ی هوشمند چراغ، به یک بانک اطلاعاتی گسترده و ارزشمند از بهترین مشاغل دسترسی داشته باشند. همچنین استفاده از خدمات گسترده و جذاب چراغ به کارجویان و کارفرمایان کمک می‌کند تا برای استخدام بهینه در تبریز در کوتاه‌ترین زمان ممکن به نتایج دلخواه دست یابند و یک زندگی شغلی حرفه‌ای را برای خودشان رقم بزنند.

برای استفاده از سایت لطفا از مرورگر کروم استفاده کنید.
باز کردن کروم
دریافت کروم
نه بعدا
برای استفاده از سایت لطفا مرورگرتان را بروزرسانی کنید.
به روز رسانی
نه بعدا