توضیحات

فیلم آموزش حسابداری مقدماتی

بدون شک برای کار در هر زمینه‌ای علاوه بر دانش نظری، نیاز به تجربه و خلاقیت نیز احساس می‌شود. علم حسابداری نیز از این قاعده مستثنی نیست. چرا که یک حسابدار خوب علاوه بر اینکه باید تسلط کافی بر موضوعات و مباحث تئوری، تجربه کافی برای تصمیم گیری در شرایط مختلف را نیز داشته باشد. یکی از راه‌های آشنایی با شرایط متفاوت در محیط کار، استفاده از تجربیات اشخاص حرفه‌ای و با تجربه در این زمینه است. 
در این سری از ویدیوهای آموزش حسابداری مقدماتی سعی شده تا مهارت‌های مورد نیاز برای ورود به دنیای حسابداری به صورت کاملا عملی و متناسب با نیاز بازار آموزش داده شود. در ادامه توضیحاتی از مهارت‌هایی که یک حسابدار به آن‌ها نیاز دارد و شما آن‌ها را در این دوره‌ها یاد خواهید گرفت را ارائه می‌دهیم.   
 

مباحث پایه و نظری

اگر تصمیم بر ورود به دنیای حسابداری دارید، اولین گام برای انجام این کار آشنایی با تعاریف و اصول حسابداری است. دید صحیح به رویداد‌های مالی و اطلاع از دوره‌های مختلف مالی بخشی از بدیهیاتی است که حسابداران باید تسلط زیادی روی آن‌ها داشته باشند. علاوه بر آن، حسابداران باید با انواع مختلف صنایع و اتفاقات مهم در آن حوزه آشنایی کامل داشته باشند تا در صورت نیاز بتوانند از دانش خود در شرایط حساس، به نفع احسن استفاده کنند. 
 

شناخت سرمایه و اصول برخورد با آن

علم حسابداری، یکی از گسترده‌ترین علوم در دنیای امروز است. وجود زیرشاخه‌های فراوان در این علم بیانگر این موضوع بوده که هر شخصی بسته به علایق و بازار کار مورد نظرش، می‌تواند به یکی از این حوزه‌ها وارد شده و موفق شود. علاوه بر آن، آشنایی با اصول برخورد با سرمایه و انواع مختلف آن یکی دیگر از اهدافی است که در انتهای این دوره به آن خواهیم رسید. 
 

شناخت تفاوت میان بستانکار و بدهکار

در فرهنگ عامیانه، تمام افراد منظور اصلی واژه‌های بدهکار و بستانکار را درک کرده و در مبادلات ساده روزمره نیز از این واژه‌ها استفاده می‌کنند. اما وقتی وارد علم حسابداری می‌شویم،‌ این دو واژه مهفوم گسترده‌تری پیدا می‌کند و شناسایی بدهکار و بستانکار به ماهیت و ذات آن‌ها در یک حساب برمی‌گردد . تشخیص و تحلیل این دو موضوع یکی از اساسی‌ترین وظایف حسابدار می‌باشد.
 

ایجاد دفاتر و ترازهای مالی موقت

همانگونه که گفتیم، اطلاع از دوره‌های مالی برای یک حسابدار بسیار حیاتی است. چرا که در این دوره‌ها تیم مالی یک مجموعه موظف است تا بسته به قوانین پولی و مالیاتی کشور، اقدام به بررسی و تجزیه تحلیل اطلاعات نماید. پس از این مرحله، حسابدار باید نتایج اولیه را در دفتر روزنامه اولیه ثبت نماید. علاوه بر این، یک حسابدار باید بتواند اقدام به تعیین ترازنامه کرده تا بتواند وضعیت مالی مجموعه را در آن بیان کند. همچنین توانایی تحلیل انواع حساب‌ها، دارایی‌ها و بدهی‌ها از جمله مهارت‌هایی است که شخص حسابدار باید به خوبی قادر به انجامشان باشد.
 

تحریر دفاتر قانونی

پس از انجام تجزیه و تحلیل‌های اولیه، حسابدار باید بتواند یک صورت کلی را در دفاتر قانونی ثبت نماید. این کار باعث می‌شود تا بتوان علاوه بر مشاهده پیشرفت یا پسرفت یک سازمان، تصمیماتی در جهت حرکت رو به جلو اتخاذ کرد. 
 

شناخت انواع فعالیتهای مالی یک واحد

هر بخش از صنعت، رفتاری جداگانه‌ در قبال مدیریت منابع مالی خود دارد. از آنجا که یک حسابدار باید بتواند به سرعت خود را با شرایطی که در آن قرارگرفته تطابق دهد، آشنایی با نیازها و موضوعات پر اهمیت در هر شاخه می‌تواند کمک شایانی به او بکند. علاوه بر آن، یک حسابدار باید دید صحیحی به میزان بدهی، سرمایه و درآمد و هزینه در آن بخش از صنعت داشته باشد تا بتواند سیاست‌های مالی را به درستی اجرا کند. 
 

مدیریت سهام شرکا

قطع به یقین، یک مجموعه هیچ‌گاه توسط یک شخص اداره نمی‌شود؛ بلکه گروهی از سرمایه گذاران و سهامداران تصمیمات مهم را اتخاذ می‌کنند. برای مدیریت هر چه بهتر منابع یک شرکت، یک حسابدار باید بتواند در بازه‌های زمانی مشخص، اطلاعات مالی به هر سهام دار را در اختیار وی بگذارد. علاوه بر آن، اگر یک سازمان در نظر داشته باشد تا شراکت جدیدی را با یک مجموعه دیگر آغاز کند، حسابدار، موظف است تا حساب‌های جدیدی برای این شراکت در نظر گرفته و آن‌ها را مدیریت کند.
 

مدیریت تنخواه گردان

هر سازمان یا شرکتی معمولا میزان هزینه مشخصی را برای رفع نیاز‌های جزیی و تهیه کالاهای مصرفی در نظر می‌گیرد. به این بودجه تعیین شده تنخواه گردان می‌گویند. معمولا مدیران حسابداری مسئولیت مدیریت تنخواه را بر عهده می‌گیرند. این نکته بسیار مهم است که این شخص مورد اعتماد بوده و بتواند تمام هزینه‌ها را به درستی ثبت و مدیریت کند. کارهایی از قبیل مجوز ایجاد تنخواه، مدیریت برگه‌های پرداخت تنخواه و انتقال تنخواه از دوره‌ای به دوره بعد باید توسط تنخواه دار صورت بگیرد.
 

مدیریت پیش پرداخت‌ها و پیش دریافتیها

هر موسسه، بسته به شرایط و اتفاقات می‌تواند با سایر مجموعه‌ها همکاری کرده یا کالایی از آن‌ها خریداری کند یا خدماتی را از آن‌ها دریافت نماید. بسته به نوع قرارداد فی ما بین،  ممکن است پیش از دریافت خدمات و یا محصولات، مبلغی بین دو طرف رد و بدل شود. مدیریت پیش پرداخت‌ها و پیش دریافتی‌ها از موضوعاتی است که یک حسابدار همواره باید از آن آگاه باشد تا هیچگونه تناقضی در دوره‌های زمانی رخ ندهد.
 

ایجاد و یا تغییر حساب افتتاحیه

اولین سندی که پیش از شروع انجام عملیات مالی در روزنامه ثبت می‌گردد را سند افتتاحیه می‌گویند. لذا یکی از مهارت‌هایی که یک حسابداری باید در ابتدای حضور خود در یک شرکت داشته باشد، تشکیل و یا تدوین سندها افتتاحیه است. این موضوع که چه مواردی برای تشکیل یک سند در ابتدا اهمیت دارد، یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی است که یک حسابدار باید به آن‌ها توجه داشته باشد. 
 

بستن حسابها

بستن حساب‌ها در پایان یک دوره مالی یکی از پیچیده‌ترین کارهایی است که تیم حسابداری در یک مجموعه موظف به انجام آن می‌باشد. بررسی دقیق کلیه حساب‌ها، اصلاح و تعدیل دفاتر و به روز کردن حساب‌ها از جمله کارهایی است که یک حسابدار موظف به انجامشان است. حتی اگر یک حسابدار از این نکته اطمینان داشته باشد که تمام موارد در دفتر حسابداری ثبت شده، باز هم تعهد کاری ایجاب می‌کند تا مانده برخی حساب‌های دفتر کلی اصلاح گردد. در صورت عدم انجام چنین کاری، این امکان وجود دارد که به دلیل چند دستگی در اطلاعات و در دست نبودن گزارشات صحیح و قابل اطمینان، واحد تجاری از مسیر پیشرفت خارج گردد. 
 

انجام کارها در موعد مشخص

حسابدار به عنوان یکی از راه‌های ارتباطی یک شرکت با سازمان‌های دولتی دذ نظر گرفته می‌شود. لذا داشتن دانش کافی از قوانین و سیاست‌های بخش‌های دولتی می‌تواند به حسابدار کمک کند تا روش‌های انجام عملیات مالی در مجموعه را کاملا به روز نگه دارد. چرا که عدم اطلاع از برخی موضوعات می‌تواند تبعات سنگینی را برای شرکت به همراه داشته باشد. در انتهای یک دوره زمانی معین، حسابدار باید بتواند کارهایی از قبیل ارسال لیست مالیات حقوق کارکنان، بیمه حقوق کارکنان، مالیات بر ارزش افزوده و اظهارنامه عملکرد را به درستی ارائه دهد.
برای استفاده از سایت لطفا از مرورگر کروم استفاده کنید.
باز کردن کروم
دریافت کروم
نه بعدا
برای استفاده از سایت لطفا مرورگرتان را بروزرسانی کنید.
به روز رسانی
نه بعدا