توضیحات

فیلم آموزش ورد

نرم‌افزار ورد، چهارمین مهارت از مهارتهای هفتگانه ICDL  می‌باشد. این برنامه یکی از نرم‌افزار‌های مجموعه آفیس  (Office) محصول شرکت مایکروسافت است. این نرم افزار با توجه با قابلیت‌هایش در دسته‌ی برنامه‌های اداری قرار دارد و در بازار کار بسیار کارآمد است. آشنایی با نرم‌افزار ورد برای تمام کارمندان اداری ضروری است. در چراغ آموزش ورد به صورت فیلم آموزش ورد یا دوره آموزش آنلاین ورد می‌باشد.
 

نرم افزار word چیست؟

نرم‌افزار‌‌ ورد   (Microsoft office word)  یک نرم‌افزار واژه‌پرداز است که در بیشتر شرکت‌های دولتی و خصوصی و ادارات برای تایپ، طراحی متون و ویرایش استفاده می‌شود. «word» در زبان انگلیسی به معنای «کلمه» است. دلیل انتخاب چنین نامی برای این نرم‌افزار آن است که تمام ساختار این نرم افزار با کلمات و ویرایش کلمات درگیر است.
بد نیست بدانید که این نرم‌افزار علاوه بر ایجاد فایل های متنی قادر به ایجاد جداول، وارد کردن اشکال و تصاویر نیز می باشد.
 

تاریخچه‌ی نرم افزار ورد

نرم‌افزار‌ ورد تحت عنوان «Multi-tool word» برای سیستم‌های زنیکس و سپس برای رایانه‌‌های شخصی «IBM» در سال ۱۹۸۳ انتشار یافت. البته در آن زمان، word برای اجرا در محیط سیستم‌عامل «DOS» منتشر شده بود. یک سال بعد،‌ در سال ۱۹۸۴ همزمان با به اوج رسیدن شرکت مایکروسافت اولین نسخه‌ی مایکروسافت ورد در سیستم عامل گرافیکی برای کامپیوتر اپل و سیستم عامل «مکینتاش» منتشر شد. پس از آن، این برنامه برای سیستم‌ عامل‌های «SCO UNIX» و«2OS/» و «Windows 3.1» به بازار آمد. در سال ۱۹۸۹، با درنظر گرفتن قابلیت‌های فراوان نرم‌افزار‌‌ ورد و نیاز روز افزون ادارات، این برنامه به عنوان جزئی از مجموعه نرم‌افزاری «مایکروسافت آفیس» تبدیل شد.
 

موارد استفاده از نرم افزار ورد در محیط کار

همانطور که گفته شده این نرم‌افزار در اکثر شرکت‌ها و ادارات برای تایپ استفاده می‌شود. همچنین به دلیل قابلیت‌های ویژه‌‌اش یکی از بهترین نرم‌افزار‌های اداری می باشد.
فرض کنید شما قصد نوشتن یک نامه‌ي رسمی و اداری را دارید. قطعا بهترین برنامه برای تایپ این نامه نرم‌افزار‌ ورد است.
برای شروع به نوشتن یک کتاب چطور؟ کتابی که از زمان آغاز تا انتها می‌بایست خط به خط، بارها و بارها ویرایش گردد. حتما پس از کمی جستجو متوجه خواهید شد، هیچ نرم‌افزاری بهتر از ورد نیست. باید بگوییم اکثر کتاب‌ها و جزوات الکترونیکی ابتدا به کمک نرم‌افزار ورد نگاشته می‌شوند و در پایان تبدیل به PDF می‌شوند.
نسخه‌های جدید نرم‌افزار ورد علاوه بر نگارش متون علمی و آکادمیک برای تولید اشکال، تصاویر، جداول، نمودارها، فرمول‌نویسی و حتی وبلاگ‌نویسی نیز کاربرد دارد. امروزه واژه‌پردازی تنها یکی از امکانات این نرم‌افزار می‌باشد.
 

برخی از امکانات جالب در نرم افزار word

  • - امکان استفاده از رنگ‌های متنوع و حالات (Italic) و (Bold) که باعث می‌شود بخشی از نوشته قابل توجه‌تر به نظر برسد.
  • - کشیدن حروف در ورد برای جالب‌تر شدن نوشته. مثل: حــــروف
  • - امکان یافتن غلط املایی در متن و تصحیح آن
  • - وجود فرمول‌ها و معادلات شناخته شده‌ی ریاضی در نرم‌افزار ورد و امکان دست‌یابی به آن‌ها تنها با یک کلیک
  • - ترجمه‌ی لغات با استفاده از مترجم مایکروسافت موجود در نرم‌افزار ورد
  • - مخفی سازی بخشی از متن در ورد؛ به عنوان مثال در صورتی که شما یک آزمون را طراحی می‌کنید، می توانید تمام بخش های آن را در ورد تایپ کنید. اما برای ارائه به کاربران، لازم است پاسخ ها را مخفی کنید و سپس از برگه پرینت بگیرید.
  • - تبدیل اعداد انگلیسی به فارسی و بالعکس
  • - تبدیل فایل ورد به PDF؛ با انجام این کار ناهنجاری‌ها و خطاهایی که در نرم‌افزار Office Word وجود دارد دیگر پدیدار نمی‌شود.
     

امتیازات استفاده از نرم افزار ورد

۱- عیب‌یابی سریع

زمانی که در حال ایجاد یک فایل یا سند هستید، ورد شما را مطمئن می‌سازد که پشتیبانی خوبی از آن خواهد شد. زمانی که کلمه‌ای را به صورت اشتباه نوشتید، به سرعت خطی زیر آن کشیده و به شما نشان می‌دهد که واژه‌ی مورد نظر اشتباه نوشته شده. شما می‌توانید بر روی کلمه کلیک کنید و املای صحیح آن را دریافت نمایید. اگر جمله‌ای با ضعف گرامری تایپ کنید، ورد زیر جمله‌ی مورد نظر خط می‌کشد. اینکار به شما اجازه می‌دهد سند را به گونه‌ای صحیح تغییر دهید.

۲- قابل تغییر بودن اسناد

ورد به شما اجازه می‌دهد اسنادی همچون گزارشات، مقالات و نامه‌ها را به سادگی ایجاد کنید. در نهایت قادر خواهید بود از جداول،کلیپ‌ها و تصاویر، حاشیه و فونت‌های دلخواه استفاده کنید. نرم‌افزار ورد قالب‌هایی دارد که به شما کمک می‌کند اسناد متفاوتی ایجاد کنید. همچنین قادر خواهید بود اسناد را در فرمت‌های مختلف، همچون صفحه‌ی وب ذخیره نمایید.

۳- نوار ناوبری (Navigation Bar) ساده و آسان

در بالای صفحه‌ی این نرم‌افزار نوار ابزاری تعبیه شده که هدفش کمک به کاربران برای مشاهده‌ی آیکون‌ها و استفاده‌ی سریع و آسان از آن‌هاست.

۴- قابلیت ترکیب با سایر برنامه های آفیس

فرض کنید صفحه‌ی گسترده‌ای دارید که بر روی نرم افزار اکسل ایجاد شده است. شما می توانید به سادگی آن را در برنامه‌ی ورد الصاق نمایید. به همین جهت تکمیل طیف گسترده‌ای از وظایف رایانه‌ای بدون صرف زمان اضافی برای تبدیل، راحت‌تر صورت می‌گیرد.

۵- دسترسی‌پذیری آسان

مهم‌ترین مزیت استفاده از نرم‌افزار ورد این است که همه جا در دسترس است. ورد به صورت استاندارد بر روی بیشتر رایانه‌ها عمل می‌کند. این کار باعث می‌شود ذخیره‌ی اسناد بر روی فلش راحت‌تر باشد.
 

کلید‌های ترکیبی اصلی در نرم افزار ورد

اگر به مایکروسافت ورد تسلط داشته باشید، احتمالاً از دیدن تعداد و تنوع کلیدهای ترکیبی که می‌توانید برای افزایش سادگی و سرعت کارتان استفاده کنید تعجب خواهید کرد. در ادامه برخی از این کلیدهای میانبر را معرفی خواهیم کرد:
 Ctrl+B  تغییر متن به حالت ضخیم یا تو پر                       
Ctrl+i  تغییر متن به حالت مورب
Ctrl+U  تغییر متن به حالت زیر خط دار
Ctrl+L  تراز از سمت چپ
Ctrl+R  تراز از سمت راست
Ctrl+E  تراز از وسط
Ctrl+j  تراز از دو طرف
Ctrl+D  فشرده تا پنجره font باز شود و در قسمت effect جلوه مورد نظر را انتخاب میکنیم.
Ctrl+A  انتخاب کل سند و نوشته
Ctrl+N  ایجاد سند و صفحه جدید
Ctrl+O  باز کردن سند
Ctrl+P  پرینت سند
Ctrl +S   ذخیره کردن یک سند
Ctrl + W   بستن یک سند
Ctrl + Z   لغو کردن یک عمل انجام شده
Ctrl + F   جستجو در یک سند
Ctrl + F2   نمای پیش‌نمایش پرینت
Ctrl + Y   انجام دوباره یک عمل لغو شده
F12   باز کردن پنجره‌ی  Save As
Alt + Ctrl +S   رفتن به حالت Split View یا بازگشتن از این حالت
Alt + Ctrl + V   گزینه‌های الحاق
Alt + Ctrl + N   نمای پیش‌نویس
F1   باز کردن پنل کمک یا  Help
Alt + Q   رفتن به قسمت  Help me what you want to do
F9   به‌روزرسانی “فیلد کد”ها در قسمتی که انتخاب شده است.
F7   اجرای خطایابی گرامر و تایپ
Shift + F7   باز کردن اصلاح‌نامه. اگر لغتی را غلط تایپ کرده باشید این میانبر لغت صحیح را در اصلاحنامه جستجو می‌کند.
برای استفاده از سایت لطفا از مرورگر کروم استفاده کنید.
باز کردن کروم
دریافت کروم
نه بعدا
برای استفاده از سایت لطفا مرورگرتان را بروزرسانی کنید.
به روز رسانی
نه بعدا